П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/21973/25
Перша інстанція: суддя Скупінська О.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів -Джабурії О.В.,
Кравченка К.В.,
при секретарі судового засідання Худик С.А,
за участю позивача ОСОБА_1 та її представника - адвоката Трощинської С.М.,
представника відповідача - Довгонос В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
07 липня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 24 лютого 2025 року:
№ 7967/15-32-24-05-20, яким визначено податок на доходи фізичних осіб, шо сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 1 783 890 грн, у т.ч. за основним платежем на суму 1 427 112,29 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 356 778,07 грн;
№ 7969/15-32-24-05-20, яким визначено військовий збір на загальну суму 148 657,53 грн, у т.ч. за основним платежем на суму 118 926,02 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 29 731,51 грн;
№ 7962/15-32-24-05-20, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 340,00 грн за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік;
№ 7963/15-32-24-05-20, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 1020,00 грн за ненадання контролюючому органу первинних документів;
№ 7966/15-32-24-05-20, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 8000,00 грн за ненадання на запит контролюючому органу первинних документів та інформації.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з висновками акту документальної позапланової невиїзної перевірки щодо наявності у позивача за 2022 рік доходу у розмірі 7 928 401,60 грн. Позивач вказує на порушення порядку призначення та проведення перевірки, відсутності доказів її сповіщення. Позивач наголошує, що з жовтня 2024 року перебуває за межами України, тому фізично не мала змоги отримати поштову кореспонденцію від податкового органу та оскаржити їх дії в під час самої перевірки. Також позивач зазначає про відсутність належних та допустимих доказів отримання нею доходу у перевіряємий період. В даному аспекті зазначає, що контролюючий орган використав відомості з власних інформаційних систем, однак не досліджував відповідні первинні документи.
Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що на підставі податкової інформації, що була отримана ДПС України від податкового органу Великої Британії, призначена та проведена перевірка, за наслідками якої встановлено отримання позивачем доходу у 2022 році на суму 7 928 401,60 грн. Стосовно доводів позивача про відсутність належного сповіщення, вказано, щодобросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №7963/15-32-24-05-20 від 24.02.2025 року. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивачем та відповідачем подані апеляційні скарги.
Позивач, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить зазначене рішення скасувати в частині, якою відмовлено у задоволені позивних вимог та прийняти нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Позивач наголошує на відсутності належних та допустимих доказів, які отримані відповідачем під час проведення перевірки, щодо отримання нею доходу у 2022 році від FenixInternationalLimited. Наявна у відповідача податкова інформація, яка отримана від податкового органу Великої Британії (ПІБ, дата народження, адреса та електронна адреса) є загальнодоступною та не містить жодної ідентифікуючої інформації, як то: дані паспортного документу чи РНКОПП. В той же час, суд першої інстанції відповідні доводи залишив поза увагою, надавши перевагу позиції сторони відповідача. Також позивач подала додаткові пояснення, які місять доводи про порушення порядку призначення та проведення перевірки, неможливості посилання виключно на податкову інформацію у якості доказу порушення податкової дисципліни.
Відповідач в апеляційній скарзі, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить зазначене рішення скасувати у частині задоволених позовних вимог та прийняти нове - про відмову у задоволення позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції залишено поза увагою доводи податкового органу про належне направлення та кореспонденції на податкову адресу позивача та наявний імперативний обов'язок платника податків сповіщати контролюючий орган про зміну місця проживання для забезпечення належного рівня комунікації.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу ГУ ДПС в Одеській області, в якому вона просить залишити апеляційну скаргу - без задоволення у зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.
Відповідачем також подано відзив на апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в якому він просить залишити апеляційну скаргу - без задоволення у зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є співвласницею квартири з адресою: АДРЕСА_1 (а.с.48).
Відповідно до копії закордонного паспорта ОСОБА_2 НОМЕР_1 (а.с.12-13), позивач з 29.10.2024 перебуває за межами України.
Державною податковою службою України на адресу Головного управління ДПС в Одеській області листом від 02.10.2024 №4218/8 надіслано інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо отримання доходів громадянами України від британського суб'єкта декларування «FenixInternationalLtd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року з метою її відпрацювання (а.с.125-127).
Головне управління ДПС в Одеській області скерувало на адресу ОСОБА_1 лист від 04.10.2024 №13799/КПР/15-32-24-05-06 (а.с.65-66), у якому повідомило, що від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії надійшла інформація про отримання адресатом доходів від британського суб'єкта декларування «FenixInternationalLtd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року у сумі 216 809,00 доларів США. З метою контролю повноти сплати належних сум податків і зборів до бюджету та руйнування схем ухилення від оподаткування запропоновано надати обґрунтоване пояснення щодо неподання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2022 рік та надати копії документів, що підтверджують отримання вказаних доходів.
Матеріали справи містять копію рекомендованого повідомлення від 10.10.2024 про вручення поштового відправлення Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу ОСОБА_1 з підписом про одержання повідомлення (а.с.67).
Отримання вказаного листа позивачем не заперечувалось.
Відповідно до листа Державної податкової служби України на адресу Головного управління ДПС в Одеській області від 10.09.2025 №21873/7/99-00-24-05-07 (а.с.121-124) надана інформація стосовно ОСОБА_1 , яка отримана від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
Головне управління ДПС в Одеській області прийняло наказ від 09.12.2024 №12786-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 » (а.с.62), відповідно до якого на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України, наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 з 15.01.2025 тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2022 по 31.12.2022 з метою здійснення контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів отриманих платником податків.
Також, матеріали справи містять повідомлення від 10.12.2024 №1341/15-32-24-05 про проведення перевірки (а.с.63).
Посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено акт від 15.01.2025 №192/15-32-24-05-16 «Про ненадання документів», відповідно до якого зазначено, що копію наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 09.12.2024 №12786-п, письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки від 10.12.2024 №1341/15-32-24-05 було направлено засобами поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення 10.12.2024 на податкову адресу ОСОБА_1 . Поштове відправлення повернуто за закінченням терміну зберігання.
В акті також зазначено, що відповідачем листом від 04.10.2024 повідомлено ОСОБА_1 про необхідність подання декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік та якщо є документи, які свідчать про базу оподаткування (або її відсутність) податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, запрошено їх надати. Даний лист направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу ОСОБА_1 та поштове відправлення повернуто 22.10.2024 з підписом у розділі «Розписка про одержання». До перевірки документи надані не були.
Головне управління ДПС в Одеській області скерувало на адресу ОСОБА_1 лист від 22.01.2025 №920/КПР/15-32-24-05-06 «Про надання документів» (а.с.69), у якому повідомило, що у зв'язку з проведенням перевірки, запропоновано надати обґрунтоване пояснення та копії документів, що підтверджують отримання вказаних доходів.
Матеріали справи містять копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 23.01.2025 (а.с.70) Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу ОСОБА_1 , яке повернуто адресанту за закінченням терміну зберігання.
Також, до суду надано акт Головного управління ДПС в Одеській області від 28.01.2025 №412/15-32-24-05-16 «Про ненадання документів» (а.с.15, 68), у якому, окрім іншого, зазначено, що на адресу позивача надіслано запит від 22.01.2025 №920/КПР/15-32-24-05-06 «Про надання документів» щодо сум отриманих доходів у 2022 році від британського суб'єкта декларування «FenixInternationalLtd» за створення контенту на платформі OnlyFans. Станом на 28.01.2025 документи до перевірки не надані.
03.02.2025 року посадовими особами головного управління ДПС в Одеській області складено акт №4153/15-32-24-05-15 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 по 31.12.2022» (а.с.24-31).
В акті перевірки зазначено, що листом Державної податкової служби України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області №4218/8 від 02.10.2024) надіслано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, відповідно до якої громадянка ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 отримала дохід від британського суб'єкта господарювання «FenixInternationalLtd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року у сумі 216809,00 доларів США.
Відповідно до пункту 11 Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті http://onlyfans.com/terms, користувачі (далі - Творці), які налаштували свій обліковий запис OnlyFans для публікації вмісту для перегляду шанувальниками, відповідають за свої податкові справи та гарантують, що повідомили та будуть повідомляти в майбутньому про всі платежі, які вони отримують у зв'язку з використанням OnlyFans, відповідному податковому органу у їх юрисдикції, як того вимагає закон. Творці самостійно несуть відповідальність за своєчасне подання податкових декларацій та сплату будь-яких податків з їх доходів на OnlyFans.
Згідно з підпунктом 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України, відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції (держави, території) згідно із законодавством, міжнародними договорами України.
На сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.
Документом, що підтверджує отримання доходу громадянами України від британського суб'єкта господарювання «FenixInternationalLtd» за створення контенту на платформі OnlyFans є письмова відповідь компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, яка містить у тому числі персональні дані громадянки ОСОБА_1 , як отримувача зазначеного доходу.
При цьому, у зазначеній відповіді відсутні відомості щодо порядку здійснення розрахунків британського суб'єкта господарювання «FenixInternationalLtd» з громадянкою України ОСОБА_1 за створення контенту на платформі OnlyFans.
В акті перевірки зазначено, що відповідач листом від 04.10.2024 повідомив ОСОБА_1 про необхідність подання декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік та якщо є документи, які свідчать про базу оподаткування (або її відсутність) податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, запрошено їх надати. Даний лист направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу ОСОБА_1 та поштове відправлення повернуто 22.10.2024 з підписом у розділі «Розписка про одержання». До перевірки документи надані не були.
Таким чином, ОСОБА_1 внаслідок отримання доходів на протязі 2022 року у сумі 216809,00 доларів США (7928401,60 грн) зобов'язана була подати до 01.05.2023 річну декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік, задекларувати дохід, нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотків від бази оподаткування.
Крім того, оскільки під час проведення перевірки позивачем не надано первинні документи, актом встановлено порушення в частині зберігання та надання до контролюючого органу первинних документів та ненадання відповіді на запит від 04.10.2024, який отримано 22.10.2024.
Актом перевірки встановлено наступні порушення:
-п.49.1, пп. 49.18.4 п.49.18 ст.49, пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 ш.163.1 ст.163, пл.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст.179 ПК України фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 , що сталося внаслідок неподання до контролюючого органу податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік та не задекларовано суму отриманого доходу за 2022 рік у розмірі 7 928 401,60 грн, як інші доходи;
-пп. 162.1.1 п.162.1 ст.162, пп. 163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.1.3 п.164.1, п. 164.2.20 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.170.11.1. п.170.1 ст.170 , п.179.7 ст.179 ПК України, внаслідок ненарахування та несплати до бюджету податку на доходи з фізичних осіб за 2022 рік у сумі 1 427 112,29 грн;
-пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп. 164.1.3 п. 164.1, пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164, пп.170.11.1. п.170.1 ст.170, п. 179.7 ст.179, пп.1.1, пп.1.2, пп. 1.3. п.16' підрозділу 10 розд. ХХ ПК України, внаслідок ненарахування та несплати до бюджету військового збору за 2022 рік у сумі 118 926,02 грн;
-п.44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України в частині зберігання та надання контролюючому органу первинних документів;
-пп. 73.3.3 ш.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, що сталося внаслідок ненадання фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.
За результатами акту перевірки 24.02.2025 року ГУ ДПС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення:
№ 7967/15-32-24-05-20, яким визначено податок на доходи фізичних осіб, шо сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 1 783 890 грн, у т.ч. за основним платежем на суму 1 427 112,29 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 356 778,07 грн;
№ 7969/15-32-24-05-20, яким визначено військовий збір на загальну суму 148 657,53 грн, у т.ч. за основним платежем на суму 118 926,02 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 29 731,51 грн;
№ 7962/15-32-24-05-20, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 340,00 грн за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік;
№ 7963/15-32-24-05-20, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 1020,00 грн за ненадання контролюючому органу первинних документів;
№ 7966/15-32-24-05-20, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 8000,00 грн за ненадання на запит контролюючому органу первинних документів та інформації.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з доведення
контролюючим органом факту отримання позивачем у 2022 році доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans на загальну суму 216 809,00 доларів США, що курсом валют НБУ на 31.12.2022 склало (7 928 401,60) грн, а також про неподання позивачем декларації про майновий стан та доходи за 2022 рік.
Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування ППР про застосування штрафних санкцій за ненадання контролюючому органу первинних документів, суд вказав на відсутність факту належного вручення позивачу запиту, внаслідок чого у позивача не виникло обов'язку надати таку інформацію.
Судова колегія не погоджується з висновками суду з огляду на таке.
Оцінюючи доводи апелянта позивача щодо порушення порядку призначення та проведення перевірки, як такі, що не ґрунтуються на вимогах діючого законодавства, судова колегія враховує положення п.78.1 ст.78 ПК України, якою визначені підстави для призначення документальних позапланових перевірок проведення.
Зокрема, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України визначено підставу для проведення документальної позапланової перевірки, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;
З огляду на це колегія суддів вважає, що отримання відповідачем листа ДПСУ від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 з інформацією про отримання позивачем у 2022 році доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd», а також ненадання позивачем пояснень та документів на запит відповідача від 04.10.2024 №13799/КПР/15-32-24-05-06 стосовно отримання такого доходу, було належною підставою для призначення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 по 31.12.2022.
З урахуванням положень ст.72 ПК України, яка визначає можливі джерела отримання інформації для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу, колегія суддів зазначає, що лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-03-07, в якому викладена інформація від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання ОСОБА_1 доходів від британського суб'єкта господарювання, відноситься до податкової інформації, на підставі якої може бути призначена документальна позапланова перевірка ОСОБА_1 згідно ст.78 ПК України.
Статтею 79 ПК України визначені наступні особливості проведення документальної невиїзної перевірки:
- документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом;
- документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки;
- у разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки;
- присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Пунктом 42.2 ст.42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Зазначене кореспондується з п.6 Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 року №610.
Податковою адресою платника податків - фізичної особи в розумінні ст.45 ПК України визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Як вже зазначено вище, копія наказу ГУ ДПС в Одеській області про призначення позапланової невиїзної перевірки позивача від 09.12.2024 №12786-п та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки від 10.12.2024 №1341/15-32-24-05 направлені засобами поштового зв'язку “Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення 10.12.2024 на податкову адресу ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , яку позивач зазначила в свій позовній заяві та підтвердила її актуальність при складанні апеляційної скарги. Поштове відправлення повернуто за закінченням терміну зберігання.
Враховуючи, що копія наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки надсилано на податкову адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення 10.12.2024, а сама перевірка розпочата з 15.01.2025, про що зазначено в п.1.1 акту перевірки, тобто не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу, то відповідач дотримався приписів ст.79 ПК України стосовно порядку проведення позапланової документальної невиїзної перевірки позивача.
Щодо правомірності ППР №7963/15-32-24-05-20 та №7966/15-32-24-05-20, якими до позивача застосовані штрафні санкції за ненадання позивачем пояснень та документів на запити податкового органу, колегія суддів зазначає наступне.
Як вже зазначено вище, ППР №7966/15-32-24-05-20 до позивача застосовано штраф на суму 8 000,00 грн на підставі пункту 121.2 ст.121 ПК України за порушення пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України, яке полягає у ненаданні відповіді на запит ГУ ДПС в Одеській області від 04.10.2024 №13799/КПР/15-32-24-05-06.
Відповідно до п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Підпунктом пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України визначено, що платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 121.2 статті 121 ПК України ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Зі змісту запиту ГУ ДПС в Одеській області від 04.10.2024 №13799/КПР/15-32-24-05-06 вбачається, що контролюючий орган у цьому запиті вказав на необхідність надання обґрунтованих пояснень щодо неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік, та на необхідність надати копії документів, які підтверджують суми отриманих доходів від вищевказаного британського суб'єкта господарювання, зокрема, договори, банківські документи, інші документи з цього питання. Також контролюючий орган у запиті навів положення пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 та п.121.2 статті 121 ПК України.
Даний запит було направлено з дотриманням порядку, визначеного статтею 42 ПК України, та отримано адресатом (а.с.65-67).
Колегія суддів вважає, що сам факт ненадання позивачем відповіді на запит ГУ ДПС в Одеській області від 04.10.2024 №13770/КПР/15-32-24-05-06 з поясненнями стосовно доходів за 2022 рік, є порушенням пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України, за яке передбачена відповідальність пунктом 121.2 статті 121 ПК України, незалежно від наявності або відсутності у позивача запитуваних документів по взаємовідносинам з британським суб'єктом господарювання “Fenix International Ltd», чи взагалі від наявності таких відносин.
Враховуючи, що таке порушення мало місце у 2024 році, то розмір штрафу за таке порушення має складати одну мінімальну заробітну плату, встановлену Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» на 01 січня 2024 року, тобто 7100 грн.
Отже, податковим повідомленням-рішенням №7966/15-32-24-05-20 розмір штрафної санкції неправомірно визначений в сумі 8000 грн., який підлягає зменшенню до 7 100 грн
Отже, податкове повідомленням-рішення №7966/15-32-24-05-20 підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині застосування штрафу на суму 900 грн.
Що стосується податкового повідомлення-рішення №7963/15-32-24-05-20, яким до позивача застосовано штраф на суму 1 020,00 грн, на підставі пункту 121.1 ст.121 ПК України за порушення п.85.2 ст.85 ПК України, яке полягає у ненаданні документів на запит від 22.01.2025 року №, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.85.2 ст.85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акту в ньому вчиняється відповідний запис (п.85.6 ст.85 ПК України).
Згідно п.121.1 ст.121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Як вже зазначено вище, після призначення перевірки ГУ ДПС в Одеській області надіслало в адрес позивача поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення запит від 22.01.2025 року №920/КПР/15-32-24-05-06 про надання документів, які належать або пов'язані з предметом перевірки, а оскільки відповіді на такий запит не надійшло, то посадові особи ГУ ДПС в Одеській області 28.01.2025 склали акт про ненадання документів №412/15-32-24-05-16.
Зі змісту зазначеного акту вбачається, що у запиті від 22.01.2025 року №920/КПР/15-32-24-05-06 ГУ ДПС вказувала про необхідність надання документів, які належать або пов'язані з предметом перевірки та підтверджують правомірність нарахування та своєчасність сплати податків за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, а також первинні документи щодо джерела походження грошових коштів, отриманих від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd».
Оскільки предметом призначеної наказом від 09.12.2024 №12786-п позапланової документальної невиїзної перевірки позивача були питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, то на виконання такого запиту позивачу необхідно було надати пояснення з відповідними документальними підтвердженнями наявності або відсутності у позивача об'єктів оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором за 2022 рік, незалежно від наявності або відсутності у позивача запитуваних документів по взаємовідносинам з британським суб'єктом господарювання “Fenix International Ltd», чи взагалі від наявності таких відносин.
Ненадання позивачем відповіді на запит ГУ ДПС в Одеській області від 22.01.2025 року №920/КПР/15-32-24-05-06, на думку колегії суддів, є порушенням п.85.2 ст.85 ПК України, за яке передбачена відповідальність пунктом 121.1 статті 121 ПК України.
За таких обставин та з урахуванням висновку апеляційного суду про правомірність позапланової документальної невиїзної перевірки позивача, колегія суддів вважає правомірним застосування до позивача штрафу у розмірі 1020,00 грн за податковим повідомленням-рішенням №7963/15-32-24-05-20.
Досліджуючи правомірність спірних податкових повідомлень-рішень:
№ 7967/15-32-24-05-20, яким визначено податок на доходи фізичних осіб, шо сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 1 783 890 грн, у т.ч. за основним платежем на суму 1 427 112,29 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 356 778,07 грн;
№ 7969/15-32-24-05-20, яким визначено військовий збір на загальну суму 148 657,53 грн, у т.ч. за основним платежем на суму 118 926,02 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 29 731,51 грн;
№ 7962/15-32-24-05-20, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 340,00 грн за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік;
колегія суддів виходить з того, такі рішення ґрунтуються виключно на висновку акту перевірки про отримання позивачем протягом 2022 року доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans на загальну суму 216 809,00 доларів США.
Акт перевірки не містить посилань на отримання позивачем у 2022 році будь-яких інших доходів, які б відповідно до Податкового кодексу України могли бути предметом декларування та об'єктом для нарахування і сплати ПДФО та військового збору за 2022 рік.
Отже, обґрунтованість висновку акту перевірки про порушення позивачем п.49.1, пп. 49.18.4 п.49.18 ст.49, пл.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст.179 ПК України у вигляді неподачі податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік та не відображення в цій декларації отриманого доходу на суму 7 928 401,60 грн, також залежить від факту отримання позивачем вищевказаного доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd».
Правовідносини, які пов'язані із оподаткуванням доходів фізичних осіб податком на доходи, врегульовані розділом IV Податкового кодексу України, який містить, зокрема, такі положення:
- платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (п.162.1.1, п.162.1, ст.162);
- об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.163.1 ст.163);
- базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1. ст.164);
- загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу (п.164.1.3).
Пунктом 164.2 ст.164 ПК України визначаються види доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
В акті перевірки дохід від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans податковий орган відносить до категорії «інші доході», які зазначені в п.164.2.20 ст.164 ПК України.
При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах (п.164.3).
Відповідно до пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПК України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Згідно п.164.4 ст.164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Наведені положення Податкового кодексу України відносять отримані фізичною особою іноземні доходи, тобто доходи отримані з джерел за межами України, до об?єкту оподаткування податком на доходи фізичних осіб, які одночасно згідно з п.п. 1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК є також і об'єктом оподаткування військовим збором.
Як вже зазначено вище, в позовній заяві та апеляційній скарзі позивач вказала про недоведеність факту отримання нею доходу від зазначеного британського суб'єкта господарювання, а в ході судового засідання суду апеляційної інстанції позивач взагалі заперечила як наявність будь-яких відносини із британським суб'єктом господарювання “Fenix International Ltd», так і розміщення нею контенту на платформі OnlyFans, пояснивши, що у 2022 році вона не працювала і доходів не отримувала.
Враховуючи, що позивач заперечує сам факт отримання протягом 2022 року доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd», то отримання позивачем такого доходу є предметом доказування у даній справі.
Відповідно до ч.2 ст.76 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Отже, в рамках даного спору саме відповідач повинен надати суду докази отримання позивачем зазначеного доходу.
Вирішуючи питання про достатність наданих відповідачем доказів отримання позивачем зазначеного доходу, колегія виходить з такого.
Як вже зазначено вище, на стор.5-6 акту перевірки міститься твердження контролюючого органу про те, що документом, що підтверджує отримання такого доходу є письмова відповідь компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, яка була надана в порядку обміну податковою інформацією відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
Також в акті перевірки вказано, що у зазначеній відповіді компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії відсутні відомості щодо порядку здійснення розрахунків британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» з громадянкою України ОСОБА_1 за створення контенту на платформі OnlyFans.»
Суд першої інстанції погодився з доводами акту перевірки про отримання позивачем вказаного доходу, додатково зазначивши, що позивачка на спростування обставини про отримання нею доходу від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans не надала жодного доказу ані під час проведення перевірки, ані суду.
В ході розгляду справи відповідачем на підтвердження факту отримання позивачем вказаного доходу до матеріалів справи долучені наступні документи:
- лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-03-07, яким до Головних управлінь ДПС в областях та місті Києві направлена інформація, надана компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки;
- лист компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024 з реєстраційним номером S003703 та його нотаріально засвічений переклад на українську мову, із додатками №1та №2.
Зі змісту листа Державної податкової служби України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-03-07 вбачається, що ДПС України цим листом зобов'язує Головні управління ДПС відпрацювати зазначену у листі інформацію шляхом одержання від платників податків - фізичних осіб відповідних пояснень та їх документального підтвердження, і у разі підтвердження фактів порушення цими особами вимог податкового законодавства - вжити заходів щодо проведення документальних перевірок таких платників.
Тобто, ДПС України у листі від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-03-07 вказує на те, що отримана від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії інформація стосовно одержання конкретними громадянами України доходів від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки потребує перевірки та відпрацювання територіальними податковими органами шляхом отримання документального підтвердження такої інформації, тобто доказів отримання таких доходів, які в подальшому можуть бути використані під час проведення документальних перевірок таких осіб.
Як слідує зі змісту акту перевірки, відповідач в ході такої перевірки не отримав від позивача документального підтвердження отримання нею у 2022 році доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans на загальну суму 216 809,00 доларів США, а в якості документа, що підтверджує отримання такого доходу, відповідач зазначив відповідь компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
Дослідивши наданий відповідачем лист компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024 реєстраційний номер S003703 та його нотаріально засвічений переклад на українську мову, із додатками №1та №2, колегія суддів встановила, що до цього листа по кожному року були додані два файли в форматі txt, в яких в першому міститься бізнес-інформація про рахунки користувачів платформи OnlyFans - громадян України (додаток №1), а в другому - інформація про транзакції стосовно рахунків таких користувачів.
У долученому до справи додатку №1 до листа компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024 реєстраційний номер S003703 з урахуванням перекладу змісту цього додатку міститься така інформація про користувача платформи OnlyFans:
- ідентифікатор ID00065, за яким на платформі зареєстровано два акаунти з ідентифікаційними номерами 236419069 та 249689696 на ім'я фізичної особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з місцем проживання: АДРЕСА_1 ;
- найменування користувача, яке використовується на платформи OnlyFans щодо кожного з акаунтів та адреси електронної пошти, за якими зареєстровані вказані акаунти;
- назва альтернативного інструменту для розрахунків по двом акаунтам - eWallet, із зазначенням адреси електронної пошти, які відносяться до таких альтернативних інструментів для розрахунків;
- країни проживання власника такого альтернативного інструменту розрахунків - Україна та дати відкриття (реєстрації) таких альтернативних інструментів для розрахунків стосовно кожного акаунту користувача.
У додатку №2 до листа компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024 реєстраційний номер S003703 з урахуванням перекладу змісту цього додатку міститься інформація про загальну кількість транзакцій за 2022 рік щодо кожного аканту користувача платформи OnlyFans, який має ідентифікатор ID00065, та вартість таких транзакцій в доларах США, а саме:
- по акаунту 236419069 - 537 транзакцій на суму 216 754,00 долара США;
- по акаунту 249689696 - 1 транзакція на суму 55 долара США.
Також в цьому додатку вказано про відсутність утримань податків з сум виплат.
Отже, у додатку №2 зазначена лише кількість таких транзакцій по акаунтам та загальна вартість таких транзакцій в доларах США, без зазначення дат та сум кожної із 538 таких транзакцій.
В акті перевірки податковий орган також вказує на 538 транзакцій (платежів), але без зазначення дат та сум таких платежів, та без визначення способів таких платежів на користь позивача (банківський платіж, готівковий розрахунок або альтернативні способи оплати).
Додатково до суду відповідачем не надано детальної інформації.
Наведені документи, на думку колегії суддів, не містять достатніх доказів на підтвердження факту отримання позивачем у 2022 році доходів від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» в загальній сумі 216 754,00 доларів США.
Колегія суддів зазначає, що факт отримання доходу - це момент, коли платник податків набуває право власності або контроль над коштами чи іншими активами.
Оскільки в рамках даного спору мова йде про дохід, який протягом 2022 року був виплачений позивачу, як резиденту України, в доларах США британським суб'єктом господарювання “Fenix International Ltd» 538 платежами (транзакціям) на загальну суму 216 754,00 доларів США, то для підтвердження факту отримання позивачем такого доходу суду необхідно встановити, а відповідачу довести всі 538 фактів таких платежів (транзакцій).
Встановлення таких фактів можливо на підставі сукупності первинних документів, що відображають суть операції, дату, суму та спосіб платіжу (банківській платіж, готівковий розрахунок, або використання таких альтернативних спосіб оплати, як розрахунок крипто валютою, оплата на електронний гаманець, тощо). Такими первинними документами можуть, зокрема, виписки з банківських рахунків платника коштів та їх отримувача, виписка з електронного гаманця, документи про виплату готівки, договори, тощо.
Документів, які б дали суду можливість достеменно встановити факт здійснення британським суб'єктом господарювання “Fenix International Ltd» всіх 538 платежів (транзакцій), за результатом яких позивач набула право власності або контроль над коштами в загальній сумі 216 754,00 доларів США, суду не надано та в акті перевірки посилання на такі документи відсутні.
Крім того, відповідачем також не надано і доказів створення позивачем контенту на платформі OnlyFans, як обставини, яка зумовлює можливість отримання позивачем доходу від власника такої платформи, а факт створення такого контенту позивач заперечує.
Не надано також суду і належних доказів того, що саме позивач була зареєстрована на платформі OnlyFans, як особа, яка розміщує на цій платформі власний контент з метою отримання доходу, адже відповідно до Умов обслуговування на цій платформі, на які відповідач посилається в акті перевірки, для створення акаунту автора на цій платформі обов'язкова потрібна верифікація особи (фото особи з власним паспорт/ID карткою).
Колегія суддів зазначає, що отримання відповідачем від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» як доказів здійснення на користь позивача 538 платежів (транзакцій) на загальну суму 216 754,00 доларів США, так і доказів створення позивачем контенту на платформі OnlyFans, є можливим в рамках Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, а також в рамках Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що в ході розгляду даної справи відповідачем не доведено належними доказами факту отримання позивачем у 2022 році доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» на загальну суму 216 754,00 доларів США.
Посилання суду першої інстанції на ненадання позивачкою доказів на спростування обставини отримання нею доходу від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, колегія суддів відхиляє, оскільки в адміністративному судочинстві діє презумпція вини суб'єкта владних повноважень, яка реалізована в частині 2 ст.77 КАС України та означає, що при оскарженні рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень саме такий суб'єкт зобов'язаний доводити правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, а не позивач.
Також колегія суддів зазначає, що визначивши суму доходу позивача за 2022 рік в сумі 7 928 401,60 грн, відповідач неправомірно застосував офіційний курс валют НБУ на останній календарний день 2022 року, оскільки це прямо суперечить п.164.4 ст.164 ПК України, згідно якого доходи, отримані у вигляді валютних цінностей перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Положення пункту 164.4 ст.164 ПК України додатково підтверджують необхідність встановлення контролюючим органом в рамках спірних правовідносин дат та сум всіх 538 транзакцій (платежів), з якими відповідач пов'язує отримання позивачем доходу від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» з метою правильного перерахування такого доходу у національну валюту України та оподаткування такого іноземного доходу.
Доводи відповідача про те, що застосування офіційного курсу валют НБУ на останній календарний день 2022 року в даному випадку є правомірним в силу не встановлення в ході перевірки дат отримання позивачем таких доходів, колегія суддів відхиляє як такі, що не ґрунтуються на законі.
Оцінюючи викладені обставини у сукупності, судова колегія погоджується з доводами апелянта - позивача, що спірні податкові повідомлення-рішення №№ 7967/15-32-24-05-20, 7969/15-32-24-05-20 та 7962/15-32-24-05-20 є незаконними та необґрунтованими, а тому підлягають скасуванню.
Суд першої інстанції надав неправильну оцінку обставинам у справі у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для скасування ППР, якими позивачу донараховано ПДФО та військовий збір, а також, яким застосовано штраф за неподання декларації про майновий стан.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям по справі постанови про часткове задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними та скасування податкових повідомлення-рішення №№ 7967/15-32-24-05-20, 7969/15-32-24-05-20 та 7962/15-32-24-05-20 у повному обсязі, а податкового повідомлення-рішення від №7966/15-32-24-05-20 в частині застосування штрафу на суму 900 грн., та відмови у задоволенні іншої частини позовних вимог.
Керуючись ст.ст.308,310,315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025 року - скасувати та ухвалити постанову про часткове задоволення позовних вимог.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 24.02.2025 року №7967/15-32-24-05-20, №7969/15-32-24-05-20 та №7962/15-32-24-05-20 - у повному обсязі, а податкове повідомлення-рішення від 24.02.2025 року № 7966/15-32-24-05-20 в частині застосування штрафу на суму 900,00 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 16 лютого 2026 року.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко