П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
16 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/21998/25
Перша інстанція: суддя Єфіменко К.С.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_10 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
04 липня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 № 26/д від 20.09.2024, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині не призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - цивільній дружині загиблого ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок військових дій, що підтверджується довідкою про причину смерті № 3155 від 25.10.2022 року;
- зобов'язати Міністерство оборони України втретє розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими документами про призначення одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок військових дій, що підтверджується довідкою про причину смерті № 3155 від 25.10.2022 року;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, її чоловіка, сержанта ОСОБА_2 у зв'язку зі смертю (загибеллю) ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Первомайське Ясинуватського району Донецької області під час захисту Батьківщини.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що у 2024 році з метою вирішення питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги (ОГД) та компенсаційних сум як дружині загиблого захисника, вона звернулась до комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 через ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою. До заяви додано документи про підтвердження проживання однією сім'єю із військовослужбовцем як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу, а саме рішення Березівського районного суду Одеської області у справі № 494/2436/23 від 14.03.2024, яке набрало законної сили 16.04.2024 року. Однак, листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.01.2025 № 34 та копію витягу з протоколу засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року № 26/д. Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.01.2025 № 34, відносно ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у зв'язку з загибеллю ОСОБА_2 , повідомлено, що Комісією ІНФОРМАЦІЯ_10 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсації сум, прийняте рішення про повторне повернення їх на доопрацювання, оформлене протоколом від 20 вересня 2024 року № 26/д, що позивач вважає протиправним.
Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що відповідно до наданих документів заявниця не відноситься до одного з подружжя. У судовому рішенні встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України як члена сім'ї загиблого, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ч.1 ст.21 Сімейного Кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Згідно частини 2 цієї ж статті проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. Відповідно до статті 36 Сімейного Кодексу України підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя є шлюб.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Зокрема, апелянт зазначає, що суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги рішення Березівського районного суду Одеської області по цивільній справі № 494/2436/23 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та встановлення факту проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Рішення Одеського окружного адміністративного суду мотивовано саме відсутністю доказів на підтвердження статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця (не надано рішення суду, яким встановлено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні загиблого відповідно до Закону № 2011-ХІІ, що дають право на отримання одноразової грошової допомоги). Березівським районним судом Одеської області встановлено факт спільного проживання ОСОБА_1 з померлим військовослужбовцем ОСОБА_2 однією сім'єю з серпня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_8 рік, тобто по день смерті, встановлений за правилами Цивільного процесуального кодексу України. Таким чином, цим рішенням підтверджується той факт, що ОСОБА_2 спільно проживав, був пов'язаний спільним побутом, мав взаємні права та обов'язки з позивачкою, тобто вони фактично були подружжям, що дає право позивачці на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до частини першої статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ.
Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, у зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , призваний 05.08.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу по мобілізації та перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 приймав участь в бойових діях та загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Первомайське Ясинуватського району Донецької області під час захисту Батьківщини від ушкодження внаслідок військових дій, спричинені іншими видами вибухів та уламків, від вибухової травми.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , перебували у «фактичних шлюбних» відносинах, проживали однією сім'єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу та вели спільне господарство з серпня 2012 року до дня смерті ОСОБА_2 , а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою виконавчого комітету Березівської міської ради Одеської області від 09.08.2023 № 04/08-33/1546 та актом обстеження житлово-побутових умов мешканців Березівської міської ради ОТГ від 01.11.2022.
25 жовтня 2022 року ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 , який є батьком загиблого захисника ОСОБА_2 , отримав сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого) № 3155/98 про те, що його син ОСОБА_2 загинув у бою за Батьківщину ІНФОРМАЦІЯ_8 у районі с. Первомайське Донецької області.
ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_3 (батько цивільного чоловіка позивача) помер, про що свідчить свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 , звернулась до Березівського районного суду Одеської області з заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
14 березня 2023 року прийнято рішення Березівського районного суду Одеської області по цивільній справі № 494/2436/23 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та встановлено факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Первомайське Ясинуватського району Донецької області під час захисту Батьківщини за адресою АДРЕСА_1 , однією сім'єю без реєстрації шлюбу з серпня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_8 , тобто до дня смерті ОСОБА_2 .
У 2024 році, з метою вирішення питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги (ОГД) та компенсаційних сум як дружині загиблого захисника ОСОБА_1 звернулась до комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 через ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою. До заяви позивачем додано документи про підтвердження проживання однією сім'єю із військовослужбовцем як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу, а саме рішення Березівського районного суду Одеської області у справі № 494/2436/23 від 14.03.2024, яке набрало законної сили 16.04.2024 року.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.01.2025 № 34 та копією витягу з протоколу засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року № 26/д позивача повідомлено, що Комісією ІНФОРМАЦІЯ_10 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсації сум, прийняте рішення про повторне повернення їх на доопрацювання, оформлене протоколом від 20 вересня 2024 року № 26/д.
Згідно протоколу комісії № 26/д від 20.09.2024, відповідно до наданих документів, заявниця не відноситься до одного з подружжя. У судовому рішенні встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України як члена сім'ї загиблого, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ч.1 ст.21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Згідно частини 2 цієї ж статті проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. Відповідно до статті 36 СК України підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя є шлюб. Статтею 27 СК України визначено, що державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства. Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб.
Підтверджуючих документів про право на призначення пенсії у разі втрати годувальника або факт призначення даного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» чи документів про перебування на утриманні загиблого на розгляд Комісії ОСОБА_1 не надано.
З огляду на викладене, комісія дійшла висновку, що документи ОСОБА_1 необхідно повернути на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого та документів виданих Пенсійним фондом України, що підтверджують право на призначення пенсії у разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні відповідно до згаданого Закону на дату загибелі, що надають право на призначення одноразової грошової допомоги.
Вважаючи протиправною відмову у призначенні одноразової грошової допомоги на підставі наданих документів та направлення їх на доопрацювання, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано до заяви про призначення одноразової грошової допомоги документів, які підтверджують, що ОСОБА_1 як член сім'ї загиблого перебувала на його повному утриманні або одержувала від нього допомогу, яка була для позивачки постійним і основним джерелом засобів до існування в розумінні Закону №2262-XII, а тому відповідач обґрунтовано направив на доопрацювання документи позивачки про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.
Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова № 168, в реакції, чинній на момент звернення позивача із заявою від 14.05.2024 р.).
Згідно з абз. 1 п. 2 постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян РФ або РБ та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII врегульовано відносини між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Статтею 41 Закону № 2232-XII передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до п.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно із пп. 2 п. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.
Статтею 16-1 Закону України № 2011-XII встановлено перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 1,п. 3 та п.4 ст. 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення) (ч.1 ст.16-1 Закону № 2011 в редакції, станом на час смерті ОСОБА_2 ).
На виконання вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975, в реакції, чинній на момент звернення позивача із заявою від 14.05.2024 р.).
Згідно з абз. 2 п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерті.
Відповідно до п. 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 10 Порядку № 975 передбачено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста зі списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
- витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
- документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
- свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
- свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
- свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
- документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
- свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію сторінки паспорта з такою відміткою);
- рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
- рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому-шістнадцятому згаданого пункту, та копію відповідного рішення суду.
Правовими положеннями ч.1 ст. 1 Сімейного кодексу України визначені засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів.
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Отже, для виникнення права на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, особа, яка вважає себе членом сім'ї такого військовослужбовця, повинна довести: 1) факт проживання з загиблим; 2) наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов'язків.
Тобто, відповідно до норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, сім'ям загиблих військовослужбовців Збройних Сил, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 грн, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів.
За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника).
Таким чином, для того, щоб мати право на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, особа, яка вважає себе членом сім'ї такого військовослужбовця, повинна довести:
1) факт проживання з загиблим;
2) наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов'язків.
Згідно з 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Березівського районного суду Одеської області по цивільній справі № 494/2436/23 від 14 березня 2024 року встановлено факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Первомайське Ясинуватського району Донецької області під час захисту Батьківщини за адресою АДРЕСА_1 , однією сім'єю без реєстрації шлюбу з серпня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_8 рік, тобто до дня смерті ОСОБА_2 .
В мотивувальній частині рішення судом встановлено, що з акту обстеження житлово-побутових умов мешканців Березівської міської ради ОТГ від 01.11.2022 року вбачається, що ОСОБА_1 дійсно проживала 10 років з серпня 2012 року та вела спільне господарство разом із співмешканцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 .
З довідки виконавчого комітету Березівської міської ради №04/08-33/1546 від 09.08.2023 року вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зокрема, вели спільне господарство.
Таким чином, судовим рішенням Березівського районного суду Одеської області по цивільній справі № 494/2436/23 від 14.03.2024 року, яке набрало законної сили, встановлено, що позивач та ОСОБА_2 спільно проживали, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки, тобто вони фактично були подружжям.
Отже, судом встановлено, що у даному випадку:
1) позивач та загиблий проживали разом;
2) позивач та загиблий вели спільний побут та мали взаємні права та обов'язки.
Обидва зазначені факти відповідачем під сумнів не ставляться, а їх наявність дає право позивачу на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ч. 1 статті 16-1 Закону №2011-XII, як дружині загиблого, яка не одружилась вдруге.
Подібні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №826/9171/16, від 06.07.2022 по справі №240/5809/18, від 18.05.2023 у справі №382/277/17, від 05.02.2025 у справі №120/17960/23.
Судова колегія враховує, що у постанові від 20.04.2020 у справі № 357/13948/16-а Верховний Суд дійшов висновку, що факт проживання однією сім'єю був установлений судовим рішенням, яке набрало законної сили, а тому позивач є членом сім'ї особи, яка загинула виконуючи бойове завдання, вірна військовій присязі, і має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, виплату якої гарантовано Законом України №2011-XII.
Крім того, за подібних правовідносин, Верховний Суд у постанові по справі № 120/17960/23 від 05 лютого 2025 року дійшов висновку, що підхід ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо повернення документів, які містили рішення суду про факт спільного проживання позивачки з померлим військовослужбовцем однією сім'єю, на доопрацювання з метою надання документів, якими встановлено факт перебування на утриманні загиблого та посилання на відсутність факту реєстрації, що обумовило повернення документів, поданих позивачкою для призначення одноразової грошової допомоги, є необґрунтованим.
Додатково варто наголосити, що у подальшому, станом на час звернення позивача до відповідача із відповідною заявою про призначення ОГД, Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги від 09.12.2023 №3515-IX законодавець виклав статтю 16-1 Закону №2011-XII у редакції, в якій відповідно до пункту 4 цієї статті передбачив, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, зокрема належать: жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
Тобто, фактично змінами у Законі України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-XII додатково легалізовано право цивільних дружин на отримання одноразової грошової допомоги.
З урахуванням вищевикладених обставин, колегія суддів дійшла висновку, рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 № 26/д від 20.09.2024, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум є протиправним, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.
З оскаржуваного рішення Міноборони вбачається, що під час прийняття оскаржуваного рішення Міністерством оборони України не надавалась оцінка всім наданим позивачем документам, а лише зазначено про відсутність встановлення факту перебування позивачки на утримані загиблого військовослужбовця відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, належним способом відновлення порушеного права у спірних правовідносинах є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими документами про призначення одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок військових дій, що підтверджується довідкою про причину смерті № 3155 від 25.10.2022 року, з урахуванням правових висновків суду, що викладені в цій постанові.
Суд першої інстанції на викладені обставини уваги не звернув, не надав належної оцінки обставинам справи, не врахував правові позиції Верховного Суду у подібних правовідносинах, у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до п.1, п.3, п.4 ч.1 ст.317 КАС України колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням постанови про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви та апеляційної скарги у розмірі 2 422,40 грн (986,96 грн+1453,44 грн), з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8 за подачу документів через систему «Електронний суд», підлягає стягненню з відповідача на користь ОСОБА_1 .
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 14 липня 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року - скасувати з ухваленням постанови про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 № 26/д від 20.09.2024, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині не призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - цивільній дружині загиблого ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок військових дій, що підтверджується довідкою про причину смерті № 3155 від 25.10.2022 року.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими документами про призначення одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок військових дій, що підтверджується довідкою про причину смерті № 3155 від 25.10.2022 року, з урахуванням правових висновків суду, що викладені в цій постанові.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_10 (НОМЕР_4) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко