16 лютого 2026 р. Справа № 520/25710/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Семененко М.О.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2025, головуючий суддя І інстанції: Котеньов О.Г., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 09.12.25 по справі № 520/25710/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просила суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року з врахуванням права ОСОБА_1 на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року з врахуванням права ОСОБА_1 на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що при здійснені розрахунку суми пенсії, яка підлягала виплаті позивачу на підставі рішення по справі № 520/29708/24 за період з квітня 2019 року по січень 2025 року, ГУ ПФУ в Харківській області не нарахувало з липня 2021 року по січень 2025 року суми щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», оскільки ГУ ПФУ в Харківській області вважало, що позивач втратив право на цю доплату з липня 2021 року. Таким чином, ГУ ПФУ в Харківській області зменшило суму боргу минулих періодів з виплати пенсії, що виник внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2025 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.02.2025 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додаткові соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.02.2025 щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на її думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Так, в апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що позивач звернулася до суду із позовними вимогами, які стосуються оскарження скасування нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додаткові соціальний захист окремих категорій осіб» за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року, що здійснено відповідачем під час виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24, яким задоволено позов про перерахунок пенсії з квітня 2019 року на підставі оновленої довідки від 01.08.2023 року № ФХ113394 про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивача.
Вказує, що внаслідок вказаного перерахунку на виконання рішення суду від 03.12.2024 по справі 520/29708/24 виникла заборгованість відповідача перед позивачем з виплати пенсії за період з квітня 2019 року по січень 2025 року.
До виконання рішення суду від 03.12.2024 року по справі № 520/29708/24 позивач отримувала з липня 2021 року суму щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
При здійснені розрахунку суми пенсії, яка підлягала виплаті позивачу на підставі рішення по справі № 520/29708/24 за період з квітня 2019 року по січень 2025 року, відповідач не нарахував з липня 2021 року по січень 2025 року суми щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою №713, оскільки відповідач вважає, що позивач втратив право на цю доплату з липня 2021 року.
Таким чином, на думку апелянта, відповідач зменшив суму боргу минулих періодів з виплати пенсії, що виник внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24.
З урахуванням викладеного, позивач вважає, що рішення суду від 09.12.2025 прийнято Харківським окружним адміністративним судом внаслідок неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків суду обставинам справи, та з порушенням норм процесуального права (ч. 2 ст. 77 та ч. 1 ст. 78 КАС України), у зв'язку з чим, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2025 у справі № 520/25710/25 та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Відповідач по справі не скористався правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, відповідно до вимог ст. 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308, п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській область та отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У січні 2025 року на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 по справі № 520/29708/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення.
Після проведеного перерахунку за вказаним рішенням, відповідачем було припинено виплату щомісячної доплати до пенсії позивача у розмірі 2000 грн.
16.07.2025 позивач, через свого представника, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з вимогою здійснити виплату пенсії починаючи з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021.
Проте, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 22.09.2025 №27755-30936/Л-02/8-2000/25 відмовлено у виплаті щомісячної доплати, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021, оскільки розмір пенсії за перерахунком згідно рішення суду збільшився більш ніж на 2000,00 гривень.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у не нарахуванні та невиплаті позивачу за спірний період доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» в розмірі 2000 гривень, у зв'язку з чим, суд першої інстанції вважав, що належним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.02.2025 щомісячну доплату в розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх передчасності.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, апеляційний суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, пенсія таких осіб підлягає перерахунку.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до Закону без урахування таких даних.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
З досліджених матеріалів справи колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію в разі втраті годувальника, відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, призначену з 01.07.2005.
З 01.07.2021 до лютого 2025 року позивачу нараховувалась та виплачувалась щомісячна доплата у розмірі 2000, 00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713.
03 грудня 2024 року Харківським окружним адміністративним судом по справі № 520/29708/24 ухвалено рішення про часткове задоволення адміністративного позову позивача до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яким визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії у разі втрати годувальника з 1 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 05.03.2019 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію в разі втрати годувальника позивачу з 1 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.08.2023 № ФХ113394 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
В січні 2025 року ГУ ПФУ в Харківській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.08.2023 № ФХ113394 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 по справі №520/29708/24, яке набрало законної сили 03.01.2025.
09.01.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виконання рішення суду по справі № 520/29708/24.
28 січня 2025 року позивач отримав лист ГУ ПФУ в Харківській області від 20.01.2025 на звернення позивача від 09.01.2025 року щодо виконання рішення суду по справі № 520/29708/24. В листі ГУ ПФУ в Харківській області від 20.01.2025 вказав, що на виконання рішення по справі № 520/29708/24 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.08.2023 № ФХ113394. За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії з 01.04.2019 по 31.01.2025, виплату якої буде проведено за наявності виділення коштів на цю мету з Державного бюджету України. З 01.02.2025 року пенсія буде виплачуватися з урахуванням рішення суду.
04.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01 липня 2021 року з урахуванням щомісячної доплати до пенсії з 01 липня 2021 року в сумі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та здійснити належний розрахунок на доплату пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі № 520/29708/24 з урахуванням права на щомісячну доплату до пенсії з 01 липня 2021 року в сумі 2 000,00 грн згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Однак, ГУ ПФУ в Харківській області листом від 14 лютого 2025 року на звернення позивача від 04.02.2025, повідомив, що оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду основний розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000,00 грн., з 01.07.2021 щомісячну доплату відповідно до постанови № 713 не встановлено.
В подальшому, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року у справі № 520/6479/25 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.02.2025 ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити з 01.02.2025 ОСОБА_1 щомісячну доплату до діючої пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум. 11 липня 2025 року рішення суду від 11.06.2025 року по справі № 520/6479/25 набрало законної сили.
Отже, рішенням суду по справі № 520/6479/25, яке набрало законної сили підтверджено, що позивач має право на доплату до пенсії згідно Постанови № 713 після перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі № 520/29708/24, з 01.02.2025.
16 липня 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою здійснити на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника без відрахувань сум сплачених доплат до пенсії за період з 01.07.2021 року по 01.01.2025 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з боргу минулих періодів з виплати пенсії, що виник внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24.
22 вересня 2025 року ГУ ПФУ в Харківській області надало позивачу відповідь на заяву від 16.07.2025 року, згідно якої позивачу відмовлено в перерахунку заборгованості з виплати пенсії та вказано, що позивач немає підстав для отримання щомісячної доплати відповідно до Постанови №713.
Враховуючи зазначене вище, колегія суддів вважає за необхідне вказати наступне.
Так, з метою з'ясування всіх обставин у справі, а також повного, всебічного та об'єктивного вирішення даної справи, ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2026 було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, а саме: 1) детальний розрахунок пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 з 01.07.2021 з усіма складовими, оформлений таблицею по кожному місяцю, проведений з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі № 520/29708/24; 2) рішення/розпорядження про проведені перерахунки пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021; 3) письмові пояснення щодо доплати до пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 до 31.01.2025, відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713.
На виконання вимог ухвали суду від 27.01.2026, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано пояснення наступного змісту:
" ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію в разі втраті годувальника, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), призначену з 01.07.2005.
З 01.07.2021 до лютого 2025 року позивачу нараховувалась та виплачувалась щомісячна доплата у розмірі 2000, 00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
В січні 2025 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.08.2б23 № ФХ113394 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 по справі №520/29708/24, яке набрало законної сили 03.01.2025.
Зміна складових грошового забезпечення ОСОБА_1 відбулася у зв'язку з перерахунком пенсії на виконання рішення суду по справі та основний розмір пенсії після перерахунку склав - 4942,65 грн, підсумок пенсії - 5341,23 грн.
З 01.02.2025 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі №520/6479/25, яке набрало законної сили 12.07.2025, ОСОБА_1 в липні 2025 року проведено перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.
Рішення судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань. А саме, виплати, призначені на виконання судового рішення, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється згідно діючого законодавства та з урахуванням рішень суду."
Також до пояснень відповідачем надані 4 протоколи перерахунку пенсії за пенсійною справою № ФХ113394-Міноборони пенсія в разі втрати годувальника ОСОБА_1 .
З досліджених перерахунків пенсії наданих відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 27.01.2026, колегією суддів встановлено таке.
З 01.07.2021 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року, підсумок якої складає 4 938,50 грн.
В подальшому, з 01.07.2021 відповідачем на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача, підсумок якої складає 5 406,15 грн, однак в розрахунок не включено доплату 2 000 грн відповідно до постанови КМУ № 713.
Далі, з 01.01.2025 відповідачем проведено на виконання рішення суду перерахунок пенсії позивача, підсумок якої складає 8 327,76 грн, з якого вбачається, що доплата 2 000 грн передбачена постановою КМУ № 713 не врахована при розрахунку.
З 01.02.2025 відповідачем здійснено перерахунок пенсії на підставі рішення суду, розмір якої складає 10 327,76 грн, який включає в себе доплату у розмірі 2 000 грн передбачену постановою КМУ № 713.
З огляду на наведене, колегія суддів доходить висновку, що у період з 01.07.2021 по 31.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не нараховувалась ОСОБА_1 доплата у розмірі 2 000 грн передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії, які містяться в матеріалах справи.
Отже, колегія суддів погоджується з доводами позивача, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно зменшено суму боргу минулих періодів з виплати пенсії, що виник внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач відмовляючи у здійсненні при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунку пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року з врахуванням права ОСОБА_1 на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», діяв протиправно.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд зазначає, що спосіб захисту має враховувати суть порушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем, а тому суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»).
Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі «Chahal проти Об'єднаного королівства» (заява №22414/93) зазначив, що ст.13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, її суть зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органу розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист (параграф 145).
Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (параграф 75 рішення Європейського суду з прав людини від 05 квітня 2005 у справі «Афанасьєв проти України»).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів доходить висновку, що ефективним та належним способом відновлення порушеного права позивача буде визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року з врахуванням права ОСОБА_1 на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року з врахуванням права ОСОБА_1 на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
За цим, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Натомість, суд першої інстанції безпідставно вийшов за межі позовних вимог та задовольнив вимоги, які не були заявлені позивачем у позовній заяві, не з'ясував належним чином обставини справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків.
У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, з огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2025 року по справі № 520/25710/25, прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2025 по справі № 520/25710/25 - скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, 5, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року з врахуванням права ОСОБА_1 на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року по справі 520/29708/24 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2025 року з врахуванням права ОСОБА_1 на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя М.О. Семененко
Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий