16 лютого 2026 року справа №200/6548/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: судді-доповідача Блохін А.А., суддів: Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 р у справі № 200/6548/25 (головуючий І інстанції Тарасенко І.М.) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним, зобов'язання повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації,-
25.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 у якому просив суд: 1) визнати протиправним рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Протоколом № 15/16 від 19.08.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за його заявою від 08.08.2025 року та скасувати; 2) зобов'язати комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.08.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 серпня 2025 року ним отримано повідомлення № 15/787 від 22.07.2025 року за яким Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.08.2025 року № 15/16 позивача у сьоме відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з неможливістю направлення ОСОБА_1 на військово- лікарську комісію та у зв'язку з захопленням м. Курахово та неможливістю здійснення ІНФОРМАЦІЯ_4 своїх функцій у зв'язку з цим.
Позивач вважає, що рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 оформлене протоколом № 15/16 від 19.08.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є протиправним та підлягає скасуванню.
Рішенням Донецького окружного суду 04 листопада 2025 року у справі №200/6548/25 у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду позивач подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції не встановлені всі суттєві обставини, висновки викладені в рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, не доведено обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими.
10.10.2025р. ІНФОРМАЦІЯ_4 подано відзив на позовну заяву з порушенням строку на подачу встановлений судом та не був направлений позивачу. ІНФОРМАЦІЯ_4 надав відзив по справі разом з оскаржуваним Протоколом №15/16 від 22.08.2025р. але не надав всі документи, на підставі яких було прийнято рішення щодо розгляду заяви ОСОБА_1 щодо відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу.
Також ІНФОРМАЦІЯ_6 не надав суду інформацію чи були обмежені функції ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо розгляду заяв про відстрочку в мобілізації в період з 01.06.2025 року по теперішній час у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м. Курахово.
Невідомо, яке саме Рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22.08.2025р. розглядав суд (в матеріалах справи протокол/рішення з такою датою відсутній), та чому суд вказав інші підстави для відмови в заяві ОСОБА_1 ніж вказані в оскаржуваному Протоколі №15/16 від 9.08.2025р., а висновки викладені в Рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що є підставою для скасування рішення суду на підставі п.3 ч.1 ст.317 КАС України.
Суд першої інстанції посилається на рішення суду у справі № 200/5519/22, яке не набрало законної сили.
Твердження ІНФОРМАЦІЯ_3 та Рішення суду про зміну ОСОБА_1 міста проживання не підтверджено жодним доказом по справі, та спростовується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а судом не доведено обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими.
Висновки викладені у рішенні суду першої інстанції щодо неможливості пересікання кордону в період з 2022 по 2025р. дітьми ОСОБА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 без свого батька ОСОБА_1 , не відповідність обставинам справи, що є підставою для скасування рішення згідно ст.317 КАС України.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
Відповідно до паспортних даних, позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку відповідача, що не спростовується сторонами та доведено даними додатку Резерв+ станом на 24.05.2025 року. Адреса позивача в ньому зазначена як: АДРЕСА_2 .
Рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 року у справі № 237/1239/22 задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , розірваний шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_4 та встановлено місце проживання та подальше самостійне виховання неповнолітнього ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Додатковим рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 року у справі № 237/1239/22 відібрано неповнолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 у матері ОСОБА_4 без позбавлення батьківських прав.
Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023 року у справі № 237/1239/22 виправлено помилку в додатковому рішенні від 12.01.2023 року та вирішено відібрати неповнолітнього ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 у матері ОСОБА_4 з позбавленням батьківських прав.
Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 26.05.2025 року у справі № 237/1239/22 відмовлено у відкритті провадження за заявою в.о. міського голови, секретаря ради Медведєвої Лілії, яка діє в інтересах Курахівської міської ради Покровського району Донецької області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 року у справі № 237/1239/22 та додаткового рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 року у справі № 237/1239/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання малолітньої дитини.
Позивач на підставі зазначеного рішення Мар'їнського районного суду Донецької області неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявами про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, однак відповідач щоразу йому відмовляв, у зв'язку з чим він щоразу звертався до суду.
В червні 2024 року ОСОБА_1 подав заяву від 10.06.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо надання йому відстрочки від мобілізації, але вона не була розглянута.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року по справі № 200/6521/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 - задоволено повністю: 1) визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 10.06.2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації; 2) зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560.
19 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, проте ІНФОРМАЦІЯ_10 не розглянув вказану заяву, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року по Справі № 200/8384/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 19.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 - задоволено повністю: 1) визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 19.11.2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації; 2) зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_11 розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560.
17 лютого 2025 року на виконання Рішення суду від 12 листопада 2024 року по справі № 200/6521/24 заява ОСОБА_1 від 10.06.2024 року була розглянута та від ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено повідомлення від 14.02.2025 року, яким позивача сповіщено про відмову в наданні відстрочки на підставі Протоколу від 13.02.2025 року № 3 та в повідомленні від 14.02.2025 року вказано підстави відмови: у зв'язку з тим, що військовозобов'язаний надав не повний комплект документів. А саме відсутній військово-обліковий документ встановленого зразку, «також до участі в розгляді даної справи судом не залучався ані орган опіки та піклування Курахівської міської ради, ані орган опіки та піклування Мар'їнської міської ради. Військовозобов'язаний наданими документами не довів факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року у справі № 200/8384/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 19.11.2024 року щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 задоволено повністю.
На виконання рішення суду відповідач відмовив ОСОБА_1 у наданні відстрочки, однак з інших підстав.
Зокрема, у протоколі № 3 від 13.02.2025 року зазначено наступне: «У зв'язку з тим, що військовозобов'язаний надав не повний комплект документів, а саме: відсутній військово-обліковий документ встановленого зразку, також до участі в розгляді даної справи судом не залучався ані орган опіки та піклування Курахівської міської ради, ані орган опіки та піклування Мар'їнської міської ради. Військовозобов'язаний наданими документами не довів факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років».
В рішенні № 3 від 13.02.2025 року та в повідомленні від 14.02.2025 року підстави для відмови в наданні відстрочки позивачу різні.
З зазначених підстав 18.02.2025 року позивач знову звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протизаконним рішення, оформлене протоколом № 3 від 13.02.2025 року
Позивач зазначив, що за період з 10.02.2025 року по 10.04.2025 року відповідачем розглянуто 3 однакові заяви позивача з однаковими додатками та відповідачем у 3-х рішенням про відмову вказано 3 різні підстави:
- В протоколі № 3 від 13.02.2025 року підставою для відмови вказано, що позивач надав не повний пакет документів та не довів факт самостійного виховання та утримання дитини до 18 років.
- В протоколі № 4 від 20.02.2025 року підставою для відмови вказано не подання документів в повному обсязі, відсутній військово-обліковий документ, та військовозобов'язаний є порушником військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання). Також в протоколі № 4 від 20.02.2025 року відсутня підстава не доведеність самостійного виховання дітей до 18 років.
- В протоколі № 15/2 від 04.04.2025 року підставою для відмови вказано: факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років ОСОБА_1 не доведено. Заява з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Отже, в протоколі № 15/2 від 04.04.2025 року відсутня підстава відсутності військово-облікового документу та наявність порушення військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).
Розпорядженням № 15/285 від 31.03.2025 року виданим керівником ІНФОРМАЦІЯ_12 полковником ОСОБА_5 зобов'язано керівника ТОВ ФК «Прогресивні фінанси», на якому працював позивач, оповістити та забезпечити прибуття ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_10 06.04.2025 року о 9.30 для уточнення військово-облікових даних та проходження медичного огляду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2380/25 від 14.07.2025 року визнано протиправним Розпорядження керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.03.2025 року № 15/285.
10 квітня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано Повідомлення від 10.04.2025 року № 15/308 за яким на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду 11 лютого 2025 року по справі № 200/8384/24 розглянута заява від 19.11.2024 року та позивачу відмовлено в наданні відстрочки на підставі Протоколу комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 № 15/2 від 04.04.2025 року.
В Повідомленні від 10.04.2025 року підставою для відмови вказано: факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років ОСОБА_1 не доведено. «Заява з підтвердними документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2626/25 від 10.07.2025 року визнане протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлене Протоколом № 15/2 від 04.04.2025р та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву позивача від 19.11.2024 року.
10 травня 2025 року ОСОБА_1 знову звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відстрочення від мобілізації та позивачу було відмовлено Протоколом Комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.05.2025 року № 15/4 у зв'язку з неможливістю направлення його на військово- лікарську комісію, та у зв'язку з тим, що м. Курахове було окуповано, та позивач не може там проживати.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2626/25 від 10.07.2025 року визнано протиправним та скасовано рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухвалене протоколом від 20.05.2025 року № 15/4 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_11 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахування висновків суду, викладених у цьому рішенні.
22 травня 2025 року ОСОБА_1 подав заяву про надання відстрочки.
04 червня 2025 року позивач отримав повідомлення № 15/493 від 04.06.2025 року за яким Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.06.2025 року № 15/6 позивачу відмовлено у наданні відстрочки від мобілізації у зв'язку з неможливістю направлення останнього на військово-лікарську комісію, та у зв'язку з тим, що м. Курахове було окуповано та позивач не може там проживати.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/4185/25 від 19.08.2025 року визнано протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлене Протоколом від 03.06.2025 року № 15/6 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.05.2025 року.
Судом встановлено, що 08 серпня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, відповідно до якої просив оформити йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зазначена обставина визнається сторонами і не є спірною у даній справі.
В матеріалах справи наявна копія протоколу № 15/16 від 19.08.2025 засідання комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у пункті 4 порядку денного зазначено, що розглядається питання щодо надання військовозобов'язаному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ( заява вх.№1770 від 12.08.2025р.) відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч.1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У пункту 4 зазначеного протоколу Комісія вирішила відмовити в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період так як:
«Згідно вимог пункту 5 Порядку декларування та і реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ від 07.02.2022 №265, громадяни зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його.
Відповідно вимогам Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовозобов'язаний повинен перебувати на обліку ТЦК та СП за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання.
Згідно вимог Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 № 154 територіальні центри здійснюють свою діяльність з виконання законодавства на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Внаслідок збройної агресії російської федерації місто Курахове, яке належить до території відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_3 знаходиться на території активних бойових дій, органи держаної влади та місцевого самоврядування на території міста Курахове відсутні, місто Курахове знаходиться під контролем військових формувань російської федерації, в зв'язку з чим ТЦК та СП згідно завдань та функцій Положення, не може здійснювати окремі заходи.
Враховуючи вищезазначене, під час вивчення заяви ОСОБА_1 та документів до неї, комісією було прийняте рішення відмовити у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Таким чином, ОСОБА_1 згідно чинного законодавства необхідно задекларувати своє фактичне місце проживання на підконтрольній Україні території, стати на військовий облік до ТЦК та СП за фактичним місцем проживання та звернутися з відповідною заявою та пакетом документів для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Інформація надана
ОСОБА_1 щодо адреси фактичного місця проживання, яка зазначена у заяві є недостовірною.»
ОСОБА_1 вважає, що рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 оформлене протоколом № 15/16 від 19.08.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є протиправним, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Спірним питання даної справи є правомірність дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 при відмові у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 яке оформлене протоколом № 15/16 від 19.08.2025 року
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно із Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан, відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 року в Україні оголошено та проводиться загальна мобілізація.
Відповідно до приписів статті 2 Закону України № 3543-XII, правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Частиною 8 статті 4 Закону № 3543-XII передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
З 05 січня 2023 року механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування м форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно п. 23 Порядку 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи. Громадяни, які підлягають взяттю на військовий облік та не можуть здійснити електронну ідентифікацію в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зобов'язані особисто прибути до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.
Згідно з п.1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487)
1. Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з п. 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Згідно п. 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 8 Положення № 154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. п. 9 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.
Саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), який серед іншого, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пунктів 56-58 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Заява повинна містити такі обов'язкові відомості про військовозобов'язаного:
прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
дату народження;
адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
адресу електронної пошти;
контактний номер телефону.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають завірену копію довідки про надання таким особам відстрочки (додаток 6) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку..
За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відстрочка посадовим (службовим) особам, зазначеним в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надається на строк їх перебування на відповідній посаді територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зазначеним в абзаці другому пункту 58 цього Порядку. У разі звільнення зазначених посадових (службових) осіб чи переведення на посаду, не зазначену в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, відповідний орган державної влади, інший державний орган в одноденний строк інформує шляхом надсилання листа відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який оформив військовозобов'язаному відстрочку, для її анулювання, а також територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональний орган СБУ або відповідний підрозділ розвідувальних органів, у яких така особа перебуває на військовому обліку.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Додатком 5 до Порядку № 560 визначено перелік документів, які подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
За приписами частини 3 статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Як зазначалось вище, відповідно до п. 23 Порядку 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, відповідно до п.п. 7,8 п.1. Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не виконав приписи п. 23 Порядку 1487, п.п. 7,8 п.1. Правил військового обліку.
Загальновідомою є та обставина, шо на території м. Курахово Донецької області з 2023 р. велися активні бойові дії, а на теперішній час місто окуповане російською федерацією. Зазначена обставина підтверджується Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 ( з урахуванням відповідних змін, зокрема, від 17.07.2025).
Суд зазначає, що як на час подання заяви позивачем 08.08.20225 так і на час її розгляду відповідачем 19.08.2025 м. Курахово Донецької області окуповане російською федерацією, що унеможливлює фактичне проживання позивачем за вказаною у заяві адресою.
Зазначена обставина викликала у відповідача обґрунтований сумнів у достовірності інформація наданої ОСОБА_1 щодо адреси фактичного місця проживання.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що позивач не виконав приписи
частини 3 статті 33 Закону № 2232-XII, п. 23 Порядку 1487, п.п. 7,8 п.1. Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487), щодо свого обов'язку в разі зміни адреси місця проживання або інших персональних даних особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування.
Колегія суддів вважає, що аналіз положень Закону № 2232-XII, Порядку 1487, Порядку №560 дає можливості дійти висновку про те, що для вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, позивач в межах спірних правовідносин, зобов'язаний був уточнити свої персональні данні щодо адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), що останнім зроблено не було.
Відтак, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем правомірно було відмовлено у наданні відстрочки.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково .
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року у справі №200/6548/25 змінити в мотивувальній частини, виклавши її в редакції цієї постанови.
В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025року у справі № 200/6548/25 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 16 лютого 2026 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: А.А. Блохін
Судді: Т.Г. Гаврищук
І.Д. Компанієць