16 лютого 2026 року справа №360/1188/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Казначеєва Е.Г., Сіваченка І.В.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі № 360/1188/23 (головуючий суддя І інстанції - Басова Н.М) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:
- визнати протиправну бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100 000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28.09.2022 по 12.11.2022, з 20.11.2022 по 07.12.2022, з 18.12.2022 по 31.12.2022, з урахуванням фактично сплачених сум;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28.09.2022 по 12.11.2022, з 20.11.2022 по 07.12.2022, з 18.12.2022 по 31.12.2022, з урахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позову зазначив, що проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України. Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 (гриф) позивача направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 ).
Під час проходження військової служби позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і борони, відсічі і стримування збройної агресії, що полягало у виконанні бойових завдань на підставі бойових наказів (розпоряджень), які видавались начальником НОМЕР_3 прикордонного загону.
В зв'язку з зазначеним позивач набув право на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 грн відповідно до постанови КМУ № 168.
Довідкою від 25 липня 2023 року № 5246, виданою командиром Військової частини НОМЕР_2 , підтверджується безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у такі періоди: з 28 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року; з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року; з 01 листопада 2022 року по 12 листопада 2022 року; з 20 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року; з 01 грудня 2022 року по 07 грудня 2022 року; з 18 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
Проте, відповідач протиправно відмовив нараховувати та виплачувати позивачу підвищену додаткову грошову винагороду у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях та участі у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за спірний період.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.12.2023, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2024 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 01.07.2025 касаційну скаргу представника позивача - адвоката Мандрика Владислава Володимировича задоволено частково.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2024 року скасовано, а справу № 360/1188/23 направлено на новий розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Скасовуючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанції Верховний Суд зазначив, що суди попередніх інстанцій не здійснили комплексної оцінки наявних у справі доказів: рапортам від 01.02.2023 (зареєстрований 02.02.2023 за вх. № 1786р), від 01.11.2022, від 01.12.2022, від 01.01.2023 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000,00 грн, зокрема ОСОБА_1 ; інформації, викладеній у довідці Військової частини НОМЕР_2 від 25.07.2023 № 5246, виданій на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № 165 гриф.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 серпня 20255 року справу прийнято до провадження.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100 000,00 грн додаткову винагороду за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Суд першої інстанції не встановив, що довідка від 25.07.2023 № 5246 не містить посилання на журнал СБД, рапорт та бойове розпорядження, як цього вимагає пункт 7 Наказу 628.
Бойові розпорядження взагалі відсутні.
Крім тогоё положення п. 2,4 наказу 392-АГ та п. 2,3 наказу 628-АГ застосовується тим органом охорони державного кордону, на ділянці відповідальності якого перебував військовослужбовець.
Згідно вимог вищезгаданих наказів, відповідач у даній справі взагалі не має розглядати рапорти та інформацію викладену у останніх (бойові розпорядження, журнал службово-бойових дій), відповідач має перевірити, що інформація, яка надійшла від 105 загону мала відповідати вимогам Додатку 2 до п. 11 наказу 392-АГ та Додатку 2 до п. 8 наказу 628-АГ.
Відповідно до п. 11 наказу 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Таким чином, для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди необхідна інформація про військовослужбовців, про дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, зокрема про позивача, у відповідності до Додатку 2 пункту 11 наказу 392-АГ, з зазначенням підстав.
На адресу відповідача надходили донесення від НОМЕР_3 прикордонного загону від 08.11.2022 № Т/22-4313-22-Вих та від 04.12.2022 № Т/22-4933-22-Вих (період жовтень - листопад 2022 року), в яких зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу 392-АГ відсутня. Додатний рапорт не відповідає Додатку 2 пункту 11 наказу 392-АГ.
Отримані листи розглянуті згідно резолюції начальника загону, на звороті наявна відмітка відповідальної особи “підстави для нарахування та виплати додаткової винагороди відсутні, результати доведені ПЗНВПС».
Відповідно до п. 8 наказу 628-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу. За період грудень 2022 та січень 2023 (до 20.01.2023) на адресу відповідача донесення із додатком за формою наведеною у п. 8 наказу 628-АГ від начальника НОМЕР_3 прикордонного загону не надходили.
З урахуванням положень пункту 8 наказу 628-АГ у військовій частині не має підстав для нарахування додаткової винагороди передбаченою Постановою 168 лише на підставі довідки виданої іншою частиною, оскільки пунктом 8 наказу 628-АГ встановлений алгоритм дій органів охорони державного кордону (військових частини) щодо порядку підтвердження безпосередньої участі.
Відповідач, не володіє іншою інформацію, окрім інформації, викладеної в листі начальника НОМЕР_3 загону та доданих рапортів до відома.
Що стосується довідки № 5246 від 25.07.2023, то вона не відповідає вимогам наказу 392-АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 наказу 392-АГ).
Довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо. У період до 31.12.2022 Чернігівська область входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Щодо рапортів, в яких зазначено підстави для їх складання (БР коменданта ПКШР 24 прикз № 601-ДСК від 30.09.2022, БР коменданта ПКШР 24 прикз № 668-ДСК від 21.10.2022, БР коменданта ПКШР 24 прикз № 690-ДСК від 26.10.2022, БР коменданта ПКШР 24 прикз № 699-ДСК від 28.10.2022, Журнал бойових дій № 53 дск.) Проте, зміст бойових розпоряджень не відомий, доказів, що позивачу визначались завдання, за які належить до виплати додаткова винагорода у збільшеному розмірі матеріали справи не містять.
Журнал службово-бойових дій не свідчить про виконання позивачем бойових дій (завдань), які визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу № 392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу № 628) та які б давали право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн, передбаченої Постановою № 168.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України)
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Встановлені обставини справи.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) проходить військову службу в лавах Державної прикордонної служби України з 19 березня 2022 року, з 14 травня 2023 року обіймає посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - водія відділення повітряної розвідки та ударних безпілотних повітряних суден розвідувальної прикордонної застави першої прикордонної комендатури швидкого реагування (військове звання - “солдат») та у період з 19 березня 2022 року по 02 липня 2023 року та з 16 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року безпосередньо брав участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування військової агресії Російської Федерації проти України в Донецькій та Луганській областях, про що свідчать службове посвідчення серії НОМЕР_5 від 13 серпня 2022 року, довідка військової частини НОМЕР_1 від 22 липня 2023 року № 12/1498, витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20 березня 2022 року № 85-ОС “Про особовий склад» та витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14 травня 2023 року № 240-ОС “Про особовий склад».
Солдат ОСОБА_1 в період з 28 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_2 ) у складі відділу прикордонної служби № 2 НОМЕР_6 прикордонного загону на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 25 липня 2023 року № 5246 ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 28 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 12 листопада 2022 року, з 20 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 07 грудня 2022 року, з 18 по 31 грудня 2022 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 жовтня 2022 року № 3137-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн за період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн за вересень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03 жовтня 2022 року № 3137-ОС, під порядковим номером 1059 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, кількість діб - 30 діб, сума - 30 000,00 грн.
Рапортом від 01 лютого 2023 року (зареєстрований 02 лютого 2023 року за вхідним № 1786р), поданим на ім'я полковника ОСОБА_2 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за вересень 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 100) за період проходження служби з 28 по 30 вересня 2022 року, кількість діб - 3, підстава - бойове розпорядження начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 22 вересня 2022 року № 1322-дск “Про прийом-передачу підрозділів», Журнал бойових дій № 53дск; ст. 2-8.
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки на грошове забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн за 30 днів вересня 2022 року.
Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн за період з 01 по 31 жовтня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_6 , серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 108) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_2 ). Листом від 02 листопада 2022 року № 22/4227-22-Вих ІНФОРМАЦІЯ_7 (військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_8 (військову частину НОМЕР_1 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн за жовтень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС, під порядковим номером 958 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30 000,00 грн.
Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 жовтня 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 106) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 7-14, 52-62.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_2 ). Листом від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих ІНФОРМАЦІЯ_7 (військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_8 (Військову частину НОМЕР_1 ).
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки грошового забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн за 31 день жовтня 2022 року.
Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01 по 30 листопада 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_6 , серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 108) за період проходження служби з 01 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн за період з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн за листопад 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС, під порядковим номером 911 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30 діб, сума - 30 000,00 грн.
Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 30 листопада 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 107) за період проходження служби з 01 по 12 листопада 2022 року та з 20 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 22 (математично правильно 23), підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 13-20, 62-67.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_2 ). Листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих ІНФОРМАЦІЯ_7 (військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_8 (Військову частину НОМЕР_1 ).
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки грошового забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн за 30 днів листопада 2022 року.
Згідно з рапортом від 20 грудня 2022 року начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 628-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн за період з 01 по 31 грудня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_6 , серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 107) за період проходження служби з 01 по 07 грудня 2022 року та з 18 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 21.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн за грудень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС, під порядковим номером 941 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 грудня 2022 року по 07 грудня 2022 року та з 18 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 21 доба, сума - 20 322,58 грн.
Згідно з рапортом від 01 січня 2023 року начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 грудня 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 193) за період проходження служби з 01 по 07 грудня 2022 року та з 19 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 20, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 30 листопада 2022 року № 814-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПК “ ІНФОРМАЦІЯ_9 » від 05 грудня 2022 року № 13-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 20-26, 67-72.
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки грошового забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 20322,58 грн за 21 день грудня 2022 року.
Листом від 17 жовтня 2023 року № 14/9525-23-Вих ІНФОРМАЦІЯ_10 (військова частина НОМЕР_2 ) повідомив суд, що рапорт щодо виплати додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 000,00, за грудень 2022 року до Військової частини НОМЕР_1 не направлявся, оскільки підтверджуючі документи щодо прийняття солдатом ОСОБА_1 безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_4 (військової частина НОМЕР_1 ) не надходили.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 20 липня 2023 року № 14/5293-23-Вих відповідно до вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 жовтня 2020 року № 393, в розділі І Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК обліковувались бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 з 26 вересня 2022 року. До розділу ІІ Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК за період з вересня 2022 року по січень 2023 року вносились загальні данні обстановки вздовж українсько-білоруського кордону в межах Городнянської ОТГ Чернігівського району на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України є підтвердженою сукупністю наданих доказів.
Релевантні джерела права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою - третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно з абзацами першим, другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
За змістом частини першої статті 6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03 квітня 2003 року № 661-IV (далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
За пунктом 1 Положення про Адміністрацію Держприкордонслужби, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 533 (далі - Положення № 533), Адміністрація Держприкордонслужби є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до пункту 5 Положення № 533 Адміністрація Держприкордонслужби з метою організації своєї діяльності: 3) організовує планово-фінансову роботу в апараті Адміністрації Держприкордонслужби, органах Держприкордонслужби, на підприємствах, в установах, що належать до сфери її управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку в установленому законодавством порядку; 4) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів; 5) контролює діяльність органів Держприкордонслужби, підприємств, установ, що належать до сфери її управління.
Частиною першою статті 14 Закону № 661-IV визначено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
Згідно зі статтею 16 Закону № 661-IV умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України зобов'язаний невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Кабінету Міністрів України доручено забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
На виконання вказаних Указів Кабінет Міністрів України видав Постанову № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.
Так, відповідно до пункту 1 Постанови № 168, (в редакції, зі змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 271, від 22 березня 2022 року № 350, від 01 квітня 2022 року № 400), установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які:
у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії;
захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення);
загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).
Кабінет Міністрів України постановою від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (яка набрала чинності 19 липня 2022 року та, за пунктом 2 цієї постанови, та застосовується з 24 лютого 2022 року) затвердив низку змін до Постанови № 168, зокрема у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно» замінив словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»; крім того, Постанова № 168 доповнена пунктом 2-1 такого змісту: «Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».
На підставі цього пункту Адміністрація Держприкордонслужби видала Наказ від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, який був уведений в дію з 01 серпня 2022 року.
Відповідно до пункту 2 Наказу від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем: 1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України; 2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійна розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами; 3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з і виявлення та огневого ураження повітряних цілей; 4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; 5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником; 6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження; 7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому » числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави; 8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які: виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням 3 противником.
У пункті 4 Наказу від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад; 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Згідно з пунктом 5 Наказу від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього Наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 Наказу).
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (абзаци другий, третій пункту 5 Наказу).
Відповідно до пункту 10 Наказу від 30 липня 2022 року № 392-/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проекту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.
Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
Відповідно до пункту 11 Наказу від 30 липня 2022 року № 392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 Наказу).
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абзац другий пункту 11 Наказу).
Згідно з пунктом 12 наказу № 392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.
З 01 грудня 2022 року був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, яким дещо змінений перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 Постанови № 168, але залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.
Оцінка суду.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що додаткова винагорода на період дії воєнного стану, яка встановлена Постановою № 168, є новим та особливим видом у системі грошового забезпечення, зокрема військовослужбовців, виплата якої, з одного боку, має регулярний щомісячний характер, а, з іншого, - обмежена строком дії воєнного стану в Україні.
При цьому, правова природа такої виплати невід'ємно пов'язана із особливим характером служби, зі здійсненням спеціальних повноважень, які змістовно випливають із статусу військовослужбовця та передбачені законом і мають компенсаційну мету, - часткова відплата за особливості несення служби в умовах війни.
В умовах збройної агресії РФ проти України важливим залишається питання належного соціального захисту військовослужбовців, які беруть участь у захисті державного суверенітету України. У військово-соціальній сфері матеріальне забезпечення є аналогом системи гарантій у системі соціального захисту населення і включає професійні винагороди та премії тим військовослужбовцям, які виконують обов'язок із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Таким чином, Україна зобов'язана вживати всіх можливих заходів для мотивації військовослужбовців та забезпечення соціальної підтримки членів їхніх сімей.
Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їхньої службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що військовослужбовцям Держприкордонслужби на період дії воєнного стану щомісячно виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000,00 грн.
Тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
У переліку завдань, які визначають «безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або заходах», відсутня чітка прив'язка до меж, бойових (спеціальних) завдань та операцій здійснення самих бойових дій та заходів. Перелік охоплює широкий спектр військових дій, які можуть виконуватися військовослужбовцями як у районах ведення бойових дій, так і поза їх межами.
Це означає, що виконання військовослужбовцем різноманітних військових завдань, як у районах ведення бойових дій, так і поза їх межами, може вважатися підставою для визнання його участі у бойових діях або заходах.
Підставою для виплати додаткової винагороди згідно з Наказом № 392/0/81-22-АГ є наказ начальника (командира) органу Держприкордонслужби, який видається, у разі, якщо особи беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Процедура підтвердження участі у бойових діях або заходах (пункт 5 Наказу № 392/0/81-22-АГ), здійснюється шляхом видачі довідки (додаток № 1) на підставі одного з визначених документів: бойового наказу (розпорядження); журналу бойових дій; рапорту начальника про участь кожного військовослужбовця у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі у таких діях та заходах, без вимоги надання додаткових документів або сукупності інформації.
Начальники органів Держприкордонслужби зобов'язані щомісячно повідомляти органи, де проходять службу відряджені військовослужбовці, про їх участь у бойових діях та заходах (додаток № 2).
Таким чином, враховуючи положення Наказу № 392/0/81-22-АГ, який дозволяє підтвердження участі у бойових діях або заходах на підставі одного з визначених документів, можна дійти висновку, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах не повинно бути надмірно обмеженим.
Навіть якщо надані військовослужбовцем документи не повністю відповідають вимогам Наказу № 392/0/81-22-АГ через формальні недоліки у документальному підтвердженні, вони можуть бути достатніми для підтвердження його права на додаткову винагороду.
Такий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 05 грудня 2024 року у справі № 120/4135/23, від 23 січня 2025 року у справі № 120/698/23.
В справі, що розглядається, Верховний Суд, скасовуючи судові рішення першої та апеляційної інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , в постанові від 01 липня 2025 року визначив, що суди попередніх інстанцій не здійснили комплексної оцінки наявних у справі доказів.
Як свідчать матеріали справи, на підставі бойового наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 16.09.2022 № 165 гриф позивач був направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 ) на ділянку українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 ).
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 28.06.2024 у справі № 360/435/23, відповідно до наказів Держприкордонслужби України від 04.10.2022 № 72/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06.11.2022 № 83/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06.12.2022 № 96/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 04.01.2023 № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» НОМЕР_3 прикордонний загін та НОМЕР_6 прикордонний загін включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії РФ проти України, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022 та з 01.12.2022 по 31.12.2022.
У період з 01.10.2022 до 31.12.2022 Чернігівська область входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій на підставі наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» № 262 від 01.10.2022, № 282 від 01.11.2022, № 311 від 02.12.2022, № 1 від 02.01.2023 (постанова Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 200/551/23).
Матеріали справи містять рапорти начальника відділу прикордонної служби № 2 підполковника ОСОБА_5 від 01 листопада 2022 року, від 01 грудня 2022 року, які листами Військової частини НОМЕР_2 від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих та від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих відповідно були скеровані відповідачу; а також рапорти начальника відділу прикордонної служби № 2 підполковника ОСОБА_5 від 01 січня 2023 року та від 01 лютого 2023 року, - про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000,00 грн, зокрема ОСОБА_1 в спірні періоди його військової служби. Рапорти містять підстави їх складання: бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 30 листопада 2022 року № 814-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПК “ ІНФОРМАЦІЯ_9 » від 05 грудня 2022 року № 13-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 20-26, 67-72. Рапорти визначають розмір збільшеної додаткової винагороди позивача та кількість днів виконання ним відповідних обов'язків військової служби за спірний період.
Довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 25 липня 2023 року № 5246 підтверджується безпосередня участь ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у період з 28 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 12 листопада 2022 року, з 20 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 07 грудня 2022 року, з 18 по 31 грудня 2022 року. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2022 № 165 (гриф).
Отже, вказана довідка видана на підставі одного із підтверджуючих документів, передбачених пунктом 4 Наказу № № 392/0/81-22-АГ, а також відповідно до пункту 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах (бойових наказів, журналів бойових дій та рапортів командирів).
Таким чином, виплата позивачеві додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн за період 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року пов'язувалася з його безпосередньою участю в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в період воєнного стану при перебуванні на території Чернігівської області, конкретно - охороною ділянки державного кордону України з країною-агресором - Російською Федерацією.
Територія Чернігівської області у спірний період відносилася до території «можливих бойових» дій, яка має відмінність цього «статусу» території від умовно «мирної» території України в контексті перебування там підрозділів (загонів) прикордонної служби в умовах воєнного стану тим, що території можливих бойових дій межують з територіями активних бойових дій, або з тимчасово окупованими територіями чи прилеглі до державного кордону з державою-агресором та на яких можливо забезпечувати функції держави, до яких може повертатися населення, але які періодично піддаються ворожим обстрілам.
Позивач виконував завдання як військовослужбовець у складі Військової частини НОМЕР_2 протягом спірного періоду по виконанню бойових розпоряджень коменданта ПКШР НОМЕР_7 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, від 30 листопада 2022 року № 814-ДСК, коменданта ПК “ ІНФОРМАЦІЯ_9 » від 05 грудня 2022 року № 13-ДСК, по охороні державного кордону України з державою-агресором Росією, які охоплюються умовами (обставинами), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, за яких командування військової частини, куди був відряджений позивач, видало позивачу довідку від 25.07.2023 № 5246 для нарахування додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі.
Є неприйнятними доводи відповідача про відсутність підстав для виплати позивачу підвищеної винагороди через нескладення і ненаправлення до Військової частини НОМЕР_1 інформації стосовно позивача, оскільки згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 23.05.2024 у справі № 120/4387/23, від 24.05.2024 у справі № 120/4967/23, від 28.05.2024 у справі № 120/5170/23, від 08.08.2024 у справі № 280/2754/23 та від 21.03.2024 у справі № 560/3159/23, порушення порядку передання документів, рапортів та іншої інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у забезпеченні бойових дій по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не свідчить про відсутність у військовослужбовця права на таку винагороду.
За правилами частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином є неприйнятними доводи відповідача, що підставою для нарахування додаткової винагороди є виключно списки за формою згідно з додатком № 2 до Наказу № 392/0/81-22-АГ, які мали направлятись військовою частиною, у відрядженні якої перебував позивач, оскільки надіслання цих списків є елементом процедури виплати додаткової винагороди. В той же час, відсутність позивача в таких списках не впливає на наявність у нього права на отримання додаткової винагороди в збільшеному розмірі, адже невиконання однією з військових частин формальних процедур не може позбавити військовослужбовця реалізації його права на виплату винагороди, оскільки в іншому випадку на нього буде покладено тягар негативних наслідків за недотримання встановленого Держприкордонслужби порядку.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що сукупність наданих документів, як то бойові розпорядження, довідка від 25.07.2023 № 5246, рапорти про виплату позивачу доплати додаткової винагороди за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року, журнал бойових дій підтверджують безпосередню участь останнього в здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом спірного періоду.
Таким чином, позивач має право на виплату додаткової винагороди відповідно до постанови № 168 у підвищеному до 100 000 грн розмірі за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року.
Враховуючи наведене, суд констатує правильність висновків суду першої інстанції про протиправну бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за прийняття ним безпосередньої участі у бойових діях і відповідних заходах за період 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
З огляду на вищевикладене суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі № 360/1188/23 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі № 360/1188/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення 16 лютого 2026 року.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 16 лютого 2026 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Е.Г. Казначеєв
І.В. Сіваченко