Ухвала від 16.02.2026 по справі 580/4049/25

УХВАЛА

16 лютого 2026 року Справа № 580/4049/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду в адміністративній справі 580/4049/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивачка просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 починаючи з 17.02.2025 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 10 846,37 грн.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 зазначений позов задоволено повністю.

На адресу суду 29.12.2025 від представника позивачки надійшла заява у порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі в адміністративній справі №580/4049/25, згідно якої заявник просить суд зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду в цій адміністративній справі.

01.01.2026 відповідач подав заяву, в якій просив відмовити позивачу, оскільки рішення суду виконав повністю.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 заяву представника позивача Дзісь А.Р. про встановлення судового контролю в адміністративній справі №580/4049/25 задоволено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області місячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №580/4049/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом місяця з моменту отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №580/4049/25.

На адресу суду 06.02.2026 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у адміністративній справі №580/4049/25, у якому управління зазначає, що оскільки, ні в рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі № 580/4049/25, ні в ухвалі Черкаського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 у справі № 580/4049/25, не зазначено до якого саме показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески слід застосовувати коефіцієнти збільшення 1,197 та 1,0796 Головним управлінням проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 5 Порядку № 124. На підставі вищевикладеного просять прийняти звіт.

Суд, дослідивши матеріали справи звіту про виконання рішення, дійшов висновку, що підстав для прийняття звіту немає з огляду на таке.

Враховуючи наведене, матеріали справи, звіт та додані до нього документи, суд дійшов висновку про можливість розгляду поданої заяви в порядку письмового провадження.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд з'ясував, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 позов задоволено повністю

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення ОСОБА_1 індексації пенсії починаючи з 17.02.2025 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та в розмірі 1,0796.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 з 17.02.2025 індексацію пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та провести йому перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до рішення про перерахунок пенсії №232730016854 відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 17.02.2025 відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

У поданому звіті про виконання рішення відповідач не вказав, який розмір пенсії після проведеного перерахунку складає після виконання рішення суду.

З наявного в матеріалах заяви про встановлення судового контролю листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.12.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 буде проведено перерахунок пенсії з 17.02.2025 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески у розмірі - 3764,40.

Відповідно до наданих пояснень, викладених у звіті, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило, що після перерахунку на виконання рішення суду у справі № 580/4049/25 розмір пенсії ОСОБА_1 з 17.02.2025 зменшився та становить 4658,26 грн, а саме:

- 3989,74 грн, розмір пенсії за віком згідно із статтею 27 Закону (8641,97 грн (3764,40 грн., 1,197, 1,0796 ) 1,77648 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) 0,46167 (коефіцієнт страхового стажу);

- 309,44 грн., доплата за стаж понад 30 років, згідно зі статтею 28 Закону;

- 359,08 грн., підвищення жінкам 9% ОРП (3989,74 грн. 9%).

Крім того, управління вказує, що розмір пенсії з 17.02.2025 становить 10205,67 грн, а саме:

- 8895,62 грн. розмір пенсії за віком згідно із статтею 27 Закону (10846,37 грн. 1,77648 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) 0,46167 (коефіцієнт страхового стажу);

- 309,44 грн. доплата за стаж понад 30 років, згідно зі статтею 28 Закону (1934,00 грн (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, станом на дату призначення пенсії) 16 %);

- 100,00 грн - доплата відповідно до Постанови № 168;

- 100,00 грн - доплата відповідно до Постанови № 185;

- 800,61 грн підвищення жінкам 9% ОРП (8895,62 грн 9%).

Розмір пенсії з 01.03.2025 становить 10651,69 грн, а саме:

- 9304,82 грн. розмір пенсії за віком згідно із статтею 27 Закону (20154,70 грн (10846,37 грн. 1,046) 1,77648 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) 0,46167 (коефіцієнт страхового стажу);

- 309,44 грн. доплата за стаж понад 30 років, згідно зі статтею 28 Закону (1934,00 грн (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, станом на дату призначення пенсії) 16 %);

- 100,00 грн - доплата відповідно до Постанови № 168;

- 100,00 грн - доплата відповідно до Постанови № 185;

- 800,61 грн підвищення жінкам 9% ОРП (8895,62 грн. 9%)

Водночас, суд встановив, що при виконанні вищезазначеного рішення пенсійний орган протиправно застосував показник середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески у розмірі - 3764,40.

Так, відповідно до наведеного у звіті розрахунку при перерахунку пенсії позивача ГУ ПФУ в Черкаській області застосувало показник середньої заробітної плати в Україні 3764,40 грн.

Однак, у рішенні від 11.08.2025 у справі № 580/4049/24 суд зобов'язав відповідача здійснити ОСОБА_1 з 17.02.2025 індексацію пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»,.

Будь-якого іншого способу проведення індексації норми статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124, та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" не містять, зокрема й обмежень проведення індексації особам, середньомісячний заробіток яких для обчислення пенсії перевищував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку на відповідний рік.

При цьому суд зазначає, що в рішенні від 11.08.2025 немає обґрунтування та будь-яких посилань щодо необхідності застосування при індексації пенсії коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 3764,40 грн.

Таким чином, суд вказує, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, на коефіцієнт 1,197 та 1,0796 грн з 17.02.2025.

Отже, наданий пенсійним органом звіт не містить даних про належне виконання судового рішення. Відповідно, у суду немає підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаськійй області про виконання рішення суду.

Відповідно до частини першої, другої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Враховуючи, що рішення суду від 11.09.2025 на час розгляду звіту про виконання рішення суду відповідач у належний спосіб не виконав, індексацію пенсії позивача на коефіцієнт збільшення 1,197 та 1,0796 з 17.02.2025 не провів, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає за необхідне відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 11.08.2025 у справі № 580/4049/25 та встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в цій справі протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Керуючись статтями 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі № 580/4049/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 11 серпня 2025 року у справі № 580/4049/25 протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області для вирішення питання про наявність підстав для накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надати суду відомості, передбачені статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження", щодо керівника такого суб'єкта владних повноважень, а саме інформацію про його:

- прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові; адресу місця проживання чи перебування, дату народження;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

- інші дані, які його ідентифікують, зокрема місце роботи, місцезнаходження майна, реквізити рахунків, номери його засобів зв'язку та адресу електронної пошти.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана 16.02.2026.

СуддяВіталіна ГАЙДАШ