Ухвала від 16.02.2026 по справі 580/3001/23

УХВАЛА

16 лютого 2026 року Справа № 580/3001/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області про виконання судового рішення в адміністративній справі 580/3001/23 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області та Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області (далі - відповідач-1) та Державної судової адміністрації України (далі - відповідач-2) з позовними вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо невиплати належної належного розміру суддівської винагороди за період з 01.03.2023 по 31.03.2023;

- стягнути з відповідачів недоплачену суддівську винагороду за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 включно в сумі 96 624,00 грн;

- зобов'язати відповідачів подати у 15 днів (п'ятнадцятиденний) строк звіт про виконання судового рішення;

- допустити негайне виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 позовну заяву задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області щодо невиплати ОСОБА_1 ? суддівської винагороди за період з 01.03.2023 по 31.03.2023.

Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області (18015, м. Черкаси, вул. Гоголя 316, код ЄДРПОУ 26261092) нарахувати та виплатити судді Канівського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суддівську винагороду з 01.03.2023 по 31.03.2023 включно з відрахуванням обов'язкових податків і зборів.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2023 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області залишено без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 - без змін.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі №580/3001/23 набрало законної сили 18.10.2023.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі № 580/3001/23 - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі № 580/3001/23 та зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом 1 місяця з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання.

Ухвалою суду від 04.02.2025 визнано, що Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Черкаській області звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі №580/3001/23 подано з порушенням строків встановлених судом, без поважних причин.

Встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі №580/3001/23 та зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали.

Ухвалою суду від 14.02.2025 у прийнятті звіту Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 07.02.2025 про виконання судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі №580/3001/23 - відмовлено. Встановлено новий строк для подачі звіту про виконання судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі №580/3001/23 та зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом 2 місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання. Звільнено керівника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області Безрученка Віталія Михайловича (робоча адреса: 18015, Черкаська обл., м. Черкаси, вул.Гоголя, 316, РНОКПП 2908810952) від сплати штрафу застосованого ухвалою суду від 4 лютого 2025 року у справі №580/3001/23.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 у прийнятті звіту Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 15.04.2025 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі № 580/3001/23 - відмовлено. Встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі № 580/3001/23 та зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом 2 місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання.

Звіт про виконання рішення суду у справі 580/3001/23 від Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області надійшов до суду через підсистему «Електронний суд» 30.10.2025.

Станом на дату надходження звіту матеріали справи перебували у Шостому апеляційному адміністративному суді та повернулися до Черкаського окружного адміністративного суду 23.01.2026.

Звіт розглядається з урахуванням тимчасової непрацездатності судді з 22.01.2026 по 30.01.2026 включно та з урахуванням перебування судді на підвищенні кваліфікації з 09.02.2026 по 13.02.2026 включно.

У звіті відповідач зазначає, що покладені судом обов'язки в рамках судового рішення 580/3001/23, Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області може виконати в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством, лише в межах повноважень покладених на нього, після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України, водночас за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів невиконання судового рішення в повному обсязі обумовлено лише об'єктивними обставинами незалежними від посадових осіб вказаного управління.

Позивачем заперечення щодо прийняття відзиву до суду не надходили.

Вирішуючи питання про прийняття звіту, суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Частиною 5 ст. ст. 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Судом встановлено, що Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2023, позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області (далі - Відповідач-1, Територіальне управління), Державної судової адміністрації України (далі Відповідач-2) задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління щодо невиплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 01.03.2023 по 31.03.2023. Зобов'язано Територіальне управління нарахувати та виплатити судді Канівського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 суддівську винагороду з 01.03.2023 по 31.03.2023 включно з відрахуванням обов'язкових податків і зборів.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 28.11.2023 було відкрито виконавче провадження ВП 73462710 з примусового виконання виконавчого листа 580/3001/23, щодо зобов'язання Територіального управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 включно з відрахуванням обов'язкових платежів і зборів.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 - задоволено.

Встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 та зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду звіт про його виконання.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.02.2025 Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України у Черкаській області встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 та зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, зокрема надати до суду звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України у Черкаській області у прийнятті звіту від 07.02.2025 про виконання судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 відмовлено.

Встановлено новий строк для подачі звіту про виконання судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 та зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом 2 місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України у Черкаській області у прийнятті звіту від 15.04.2025 про виконання судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 відмовлено.

Встановлено новий строк для подачі звіту про виконання судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 та зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом 2 місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання.

На виконання вище приведеної ухвали Територіальне управління зазначає наступне. Діяльність Територіального управління регламентована статтею 154 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року 1402-VIII (далі - Закон 1402- VIII) та Положенням про Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, затвердженого наказом ДСА України 10.05.2023 229 (далі - Положення).

Положенням визначене основне завдання ТУ ДСА України у Черкаській області, що складається з організаційного та фінансового забезпечення діяльності місцевих судів, крім господарських та адміністративних, з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів і забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.

Повноваження та компетенція ТУ ДСА України у Черкаській області пов'язані з виконанням й інших завдань, зокрема здійснення функцій розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих загальних судів, що закріплено частиною четвертою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та підпунктом 3 пункту 4 Положення.

Приписами частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» було затверджено бюджетні призначення на 2024 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами, розподіл видатків на забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя.

Відповідно статей 148, 149 Закону України « 1402-VIII у зіставленні з положеннями частин першої, другої, п'ятої статті 22, частини першої статті 23 Бюджетного кодексу України, виплата суддівської винагороди здійснюється в межах бюджетних призначень, головним розпорядником яких є Державна судова адміністрація України.

Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області, як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, здійснює свої повноваження у межах асигнувань, які Державна судова адміністрація України затвердила у його кошторисі на відповідний рік.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України від 05 червня 2012 року 4901-VI Про гарантії держави щодо виконання судових рішень (далі - Закон 4901-VІ) виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень. Пунктом 8 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України визначено принцип цільового використання бюджетних коштів, відповідно до якого бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів здійснюється згідно із законодавством України за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», метою якої є виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів, а завданням цієї програми є виплата заборгованості за рішеннями судів, винесеними на користь суддів та працівників апаратів судів.

В межах бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» передбачено бюджетні призначення та асигнування на виплату заборгованості за рішеннями судів, винесеними на користь суддів та працівників апаратів судів, яка стягується у безспірному порядку на підставі Закону 4901-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року 845 Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Постанова 845). Крім того, таке стягнення на підставі пункту 9 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, Закону 4901-VІ, Постанови 845 здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, який відповідно до частини четвертої статті 6 Закону України від 02 червня 2016 року 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» не є органом примусового виконання.

Таким чином, законодавством встановлений спосіб виконання судових рішень на користь суддів, а саме: шляхом стягнення коштів за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 20 жовтня 2021 року у справі 580/4201/20.

На виконання вимоги головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у ВП 73462710 про зобов'язання зокрема нарахувати судді Канівського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01.03.2023 по 31.03.2023, Територіальним управлінням нараховано ОСОБА_1 судівську винагороду за вище вказаний період у розмірі 75 672,00 грн.

05.01.2024 Державною судовою адміністрацією України Територіальному управлінню затверджено кошторис на 2024 рік по КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя» в сумі 23 800,00 гривень. Кошторисні призначення передбачають витрати на оплату рішень винесених на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя, а також витрати на проведення виконавчих дій та сплати штрафів.

13.03.2024 Територіальне управління звернулося до Державної судової адміністрації України з листом про розгляд питання, щодо виділення додаткових коштів на програму 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя», КЕКВ 2730 - 300 396,71 грн та КЕКВ 2800 - 34 458,88 грн.

09.04.2024 Державною судовою адміністрацією України внесено зміни до кошторису Територіального управління на 2024 рік по КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя» в бік збільшення кошторису на 500,00 грн.

Відповідно до лімітної довідки про бюджетні асигнування та кредитування на 2024 рік затвердженої головним розпорядником бюджетних коштів ДСА України згідно Плану асигнувань загального фонду бюджету на 2024 рік для ТУ ДСА України у Черкаській області з помісячним розподілом кошторисних призначень, вказаний розмір щомісячних призначень становить 2 000 гривень.

Листом ТУ ДСА України в Черкаській області від 25.10.2024 04-2580/24 звернулось до головного розпорядника бюджетних коштів ДСА України щодо виділення додаткових коштів на програму 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя» КЕКВ 2800 заборгованість, за якими становить на дату звернення 8 472 588,70 гривень.

Листом від 19.11.2024 11-22382/24 ДСА України надано відповідь про неможливість виділення додаткових бюджетних асигнувань на зазначені у вищевказаному листі цілі, та зазначено, що ДСА України листами від 30.04.2024 11-10400/24, від 22.07.2024 11-14862/24, від 11.10.2024 11-19998/24 зверталися до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у частині збільшення бюджетних призначень за Програмою, проте Міністерством фінансів України зазначені пропозиції не були підтримані, так як у період дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави.

Листом від 20.11.2024 03-2725/24 ТУ ДСА України в Черкаській області повторно звернулось до головного розпорядника бюджетних коштів ДСА України щодо можливості перерозподілу за рахунок інших ТУ ДСА України додаткових коштів на програму 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя» КЕКВ 2800, проте як до кінця строку встановленого ухвалою суду для подання звіту, так і до кінця 2024 бюджетного року відповіді на дане звернення до управління не надходило.

Окрім наведеного, ТУ ДСА України в Черкаській області звернулось до головного розпорядника бюджетних коштів ДСА України з листом 02-364/25 від 10.02.2025, в якому повідомило перелік судових рішень, прийнятих на користь діючих суддів та суддів у відставці. Серед вказаного переліку зазначено судове рішення у справі 580/3001/23 від 23.08.2023 про виплату суддівської винагороди ОСОБА_1 в сумі 75 672 грн.

13.01.2025 Т.в.о. Голови ДСА України Максимом Пампурою затверджено Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України у Черкаській області, кошторис на 2025 рік по КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя» в сумі 23 400,00 гривень. Кошторисні призначення передбачають витрати на оплату рішень винесених на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя а також витрати на проведення виконавчих дій та сплати штрафів.

Листом від 07.03.2025 04-659/25 ТУ ДСА України в Черкаській області звернулось до ДСА України, в якому просило вжити всі можливі заходи для виділення додаткових коштів на програму 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя», КЕКВ 2800 - 11 087 381,39 гривень. Оскільки відсутність у належному розмірі бюджетних призначень на вказану програму значно ускладнює як виконання судових рішень у справах, що були зазначені вище так і не сприяє прийняттю судом звіту у справі 580/3001/23, в якій зокрема встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023, наслідком чого може стати накладення штрафних санкцій на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення.

Листом від 26.03.2025 11-5911/25 ДСА України повідомлено ТУ ДСА України у Черкаській області, що виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно з законодавством України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя» (далі - Програма), головним розпорядником якої є ДСА України, у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період. Ураховуючи, що всі затверджені за Програмою видатки в розмірі 10,0 млн грн розподілені між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, ДСА України наразі немає можливості виділити додаткові бюджетні асигнування на зазначені в листі цілі. У листі також вказано, що ДСА України листом від 03.02.2025 1 1-2404/25 звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у частині збільшення бюджетних призначень за Програмою на суму 1 495.2 млн гривень.

Листом від 17.02.2025 08020-01-2/5032 Міністерством фінансів України пропозиції ДСА України не були підтримані, так як у період продовження дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканності державного кордону та захисту держави, забезпечення життєво необхідних потреб жителів, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення. ДСА України листом від 06.03.2025 11-4566/25 повторно звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у частині збільшення бюджетних призначень за Програмою на суму 1 503,6 млн гривень.

Листом від 18.07.2025 04-1756/25 ТУ ДСА України у Черкаській області вчергове звернулося до ДСА України про розгляд питання, щодо виділення додаткових коштів на програму 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя». КЕКВ 2800 заборгованість, за якими становила на дату звернення 11 313 970,52 гривень.

Листом від 12.08.2025 11-16375/25 ДСА України надано відповідь про неможливість виділення додаткових бюджетних асигнувань на зазначені в листі цілі. Та зазначило, що ДСА України листами від 03.02.2025 11-2404/25, від 06.03.2025 11-4566/25, від 07.04.2025 11-6770/25, від 12.05.2025 11-9437/25 від 17.06.2025 11-12026/25 та від 16.07.2025 11-14135/25 зверталися до Комітету Верховної ради України з питань бюджету із пропозиціями щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у частині збільшення бюджетних призначень за Програмою.

У відповідь Міністерство фінансів України листами від 17.02.2025 08020-01-2/5032, від 02.04.2025 08020-09-6/9609, від 30.04.2025 08020-09-6/12329, від 28.05.2025 08020-09-6/15313 та від 30.07.2025 08020-09-6/21433 повідомило, що у період продовження дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, забезпечення життєво необхідних потреб жителів, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення.

Листом від 10.09.2025 04-2132/25 ТУ ДСА України у Черкаській області вчергове звернулося до ДСА України про розгляд питання, щодо виділення додаткових коштів на програму 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя». КЕКВ 2800 заборгованість, за якими становила на дату звернення 11 313 970,52 гривень.

Листом від 25.09.2025 11-19185/25 ДСА України надано відповідь про неможливість виділення додаткових бюджетних асигнувань на зазначені в листі цілі. Та зазначило, що ДСА України листами від 03.02.2025 11-2404/25, від 06.03.2025 11-4566/25, від 07.04.2025 11-6770/25, від 12.05.2025 11-9437/25 від 17.06.2025 11-12026/25 та від 16.07.2025 11-14135/25 зверталися до Комітету Верховної ради України з питань бюджету із пропозиціями щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у частині збільшення бюджетних призначень за Програмою.

Водночас у відповідь Міністерство фінансів України листами від 17.02.2025 08020-01-2/5032, від 02.04.2025 08020-09-6/9609, від 30.04.2025 08020-09-6/12329, від 28.05.2025 08020-09-6/15313 та від 30.07.2025 08020-09-6/21433 повідомило, підставу аналогічну попередній про неможливість спрямування додаткових коштів.

З огляду на зазначене кошторисних призначень на здійснення безспірного списання з програми 0501150 не вистачає. Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області надає до Територіального управління вимоги щодо необхідності вжиття заходів для встановлення асигнувань.

Листом від 09.10.2025 04-2305/25 ТУ ДСА України у Черкаській області вчергове звернулося до ДСА України про розгляд питання, щодо виділення додаткових коштів на програму 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя». КЕКВ 2800 заборгованість, за якими становила на дату звернення 11 313 970,52 гривень.

Кошторисних призначень на здійснення безспірного списання з програми 0501150 не вистачає. Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області надає до Територіального управління вимоги щодо необхідності вжиття заходів для встановлення асигнувань. Так, на дату подання вказаного звіту до Територіального управління від Казначейської служби надійшла 71 вимога на загальну суму 11 313 970,52.

Також на виконанні у Територіальному управлінні Державної судової адміністрації України у Черкаській області перебуває 74 виконавчих листа щодо виконання судових рішень на користь суддів на загальну суму 10 153 672,31 гривня.

Заборгованість перед заявником по рішенню суду 580/3001/23 як і заборгованість по іншим судовим рішенням ухваленим на користь зокрема суддів та працівників апаратів судів враховувалася для встановлення потреби у фінансуванні програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників органів і установ системи правосуддя». Водночас, зазначений обмежений обсяг фінансування ускладнює виконання вище приведеного судового рішення.

Крім того, раніше, у 2023 році до ГУКСУ у Черкаській області були подані заяви на безспірне списання з рахунку ТУ ДСА України у Черкаській області коштів по судовим справам 580/6025/20 та 580/4194/20 на загальну суму 309 696,71 грн.

Отже, невиконання судового рішення відповідачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Разом з тим, суд звертає увагу, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.

Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справі 140/279/21.

Подібний підхід був застосований Верховним Судом у постанові від 26 січня 2021 року у справі 611/26/17, у якій суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

Із вищезазначених обставин вбачається, що Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Черкаській області із боку Державної судової адміністрації України не повністю виконано рішення суду, зокрема, не подано доказів виплати грошової винагороди судді у повному обсязі після здійснення перерахунку на виконання рішення суду, а саме у частині погашення перед позивачем заборгованості.

При цьому, відсутність додаткового фінансування бюджету Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області із боку Державної судової адміністрації України не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі, а лише підтверджує, що таке невиконання судового рішення обумовлено об'єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб вказаного управління.

Отже, наявність здійснених відповідачем нарахувань суддівської винагороди за відсутності їх виплати не свідчить про виконання судового рішення у повному обсязі, тому суд дійшов висновку, що рішення суду виконано не у повному обсязі.

Згідно з ч.11 ст.383-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Встановлені обставини свідчать, що Звіт відповідає вимогам до його оформлення, а вказані в ньому обставини та факти підтверджені доказами щодо вжиття відповідачем всіх заходів владного характеру для виконання рішення суду.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту.

Керуючись ст. 241-243, 248, 256, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 30.10.2025 у справі 580/3001/23.

Встановити новий строк для подачі звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 у справі 580/3001/23 та зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом 3 місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ