про витребування доказів
09 лютого 2026 року Справа № 580/13549/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства "Інфоресурс" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
09.12.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства освіти і науки України (далі - відповідач 1), Державного підприємства "Інфоресурс" (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо відмови №3/10838-25 від 05.12.2025 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "Інфоресурс" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Ухвалою суду від 15.12.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд зазначає, що передумовою цього спору є наявність у Єдиній державній електронній базі з питань освіти інформації щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем - магістр.
З листа Міністерства освіти і науки України від 05.12.2025 №3/10838-25 вбачається, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 13.08.2021 зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Запорізького державного медичного університету, відрахований 01.04.2023, тією ж датою поновлений на навчання за освітнім рівнем магістра до Запорізького державного медико-фармацевтичного університету, продовжує навчання.
02.09.2022 ОСОБА_1 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Черкаської медичної академії продовжує навчання.
Однак, матеріали справи не містять належних доказів цих обставин.
Так, статтею 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах згідно з ч.1 ст.9 КАС України здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч.6 ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Тому з метою офіційного з'ясування обставин справи, суд дійшов висновку витребувати у Міністерства освіти і науки України належним чином оформлену інформацію з Єдиної державної електронної бази з питань освіти у вигляді довідки щодо отримання ОСОБА_1 освіти усіх рівнів, у т.ч. інформації щодо вступу/закінчення/відрахування, а також отримані дипломи та атестати.
Відповідно до ч.7 ст.80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд згідно з ч.8 вказаної статті Кодексу застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Керуючись ст.ст. 9, 72, 80, 175, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
1. Витребувати у Міністерства освіти і науки України належним чином оформлену інформацію з Єдиної державної електронної бази з питань освіти у вигляді довідки щодо отримання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) освіти усіх рівнів, у т.ч. інформації щодо вступу/закінчення/відрахування, а також отримані дипломи та атестати.
У разі відсутності таких документів надати суду письмові пояснення з відповідними доказами їх відсутності.
2. Для виконання цієї ухвали встановити термін 10 днів з моменту отримання цієї ухвали.
3. Копію ухвали направити відповідачам для виконання.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяОлексій РІДЗЕЛЬ