16 лютого 2026 року справа № 580/3764/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду матеріали заяви Корсунь-Шевченківської міської ради про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №850/3764/24 за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави до Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява Корсунь-Шевченківської міської ради про заміну сторони виконавчого провадження №79724454 з примусового виконання виконавчого листа №850/3764/24 - Корсунь Шевченківської міської ради (код ЄДРПОУ 33917227) (відповідача у справі) на виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради (код ЄДРПОУ 04061599) (далі - заява).
Заява мотивована тим, що оскільки Корсунь-Шевченківська міська рада позбавлена можливості сплатити грошові кошти за виконавчими документами, по причині відсутності відкритих рахунків в банківських установах та органах держказначейства. Крім того, заявник вказує, що 04.12.2025 старшим державним виконавцем Корсунь-Шевченківського відділу ДВС Ємець Є.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №79724454 та розпочато процес примусового виконання та 05.01.2026 в Єдиному державному реєстрі обтяжень зареєстроване обтяження №63037517 на все майно Корсунь-Шевченківської міської ради у зв'язку з чим Корсунь-Шевченківська міська рада позбавлена можливості розпоряджатися своїм майном, що призводить до порушення прав не тільки Боржника, а й третіх осіб (орендарів комунального майна тощо), тому заявник просить задовольнити заяву.
Дослідивши докази, надані в обґрунтування заяви, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2024 у справі №850/3764/24 - позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області в частині не вжиття заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявами про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію права на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйних нерухомих речей на облік у друкованих засобах масової інформації, а саме - гідротехнічної споруди, що розташована на земельній ділянці водного фонду площею 36 га з кадастровим номером 7122510101:05:011:0001, що знаходиться в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаського району.
Зобов'язано Корсунь-Шевченківську міську раду Черкаської області вжити заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявами про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію права на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйних нерухомих речей на облік у друкованих засобах масової інформації, прийняття рішення про взяття на баланс, а саме - гідротехнічної споруди, що розташована на земельній ділянці водного фонду площею 36 га з кадастровим номером 7122510101:05:011:0001, що знаходиться в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаського району.
З метою добровільного виконання судового рішення Корсунь-Шевченківська міська рада 26.09.2024 ухвалила рішення №84-9/VIII «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна (гідротехнічної споруди)» та розпочала процес розроблення технічного паспорту споруди, щоб поставити її на облік в органі державної реєстрації.
В листопаді 2025 року Смілянською окружною прокуратурою з Черкаського окружного адміністративного суду було витребувано виконавчий лист №580/3764/24 від 14.11.2025 та пред'явлено його до примусового виконання до Корсунь-Шевченківського відділу ДВС Черкаського району Черкаської області.
04.12.2025 старший державний виконавець Корсунь-Шевченківського відділу ДВС Ємець Є.О. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження №79724454 та розпочав процес примусового виконання.
05.01.2026 в Єдиному державному реєстрі обтяжень зареєстроване обтяження №63037517 на все майно Корсунь-Шевченківської міської ради.
З 05.01.2026 року відповідно до пункту 6 частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Відділом ЦНАП виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради здійснюється відмова третім особам у вчинені реєстраційних дій.
30.12.2025 державний виконавець наклав арешт на кошти та майно, що належать боржнику Корсунь-Шевченківській міській раді у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору/основної винагороди приватного виконавця, витрат виконавчого провадження, штрафів, яка становить 37369 грн.
З наявних в матеріалах справи доказів , судом встановлено, що Корсунь-Шевченківська міська рада (код ЄДРПОУ 33917227), відсутня у Єдиному державному реєстрі розпорядників бюджетних коштів.
Крім того, Корсунь-Шевченківська міська рада (код ЄДРПОУ 33917227) не обслуговується в органах держказначейства, зокрема в управлінні Державної казначейської служби України у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області.
Судом встановлено, що розпорядником бюджетних коштів Корсунь-Шевченківської міської ради є її Виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради (код ЄДРПОУ - 04061599), який також обслуговується в управлінні Державної казначейської служби України у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області.
Відповідно до частин 1, 4 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Частиною 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного чи місцевого бюджету.
Згідно вимог ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України, для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845 (надалі по тексту - Порядок №845).
Згідно вищевказаного Порядку, боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Відповідно до пункту 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів. Пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно з пунктом 9 Порядку, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли, зокрема, боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Отже, на переконання суду, відсутність рахунків у відповідача є обставиною, що робить неможливим виконання судового рішення в частині стягнення судових витрат.
Тому, суд дійшов висновку задовольнити заяву та замінити боржника у виконавчому провадженні №79724454 з примусового виконання виконавчого листа №580/3764/24 від 14.11.2025, виданого Черкаським окружним адміністративним судом відносно боржника - Корсунь Шевченківської міської ради (код ЄДРПОУ 33917227) на виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради (код ЄДРПОУ 04061599).
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 295, 379 КАС України, суд,
Заяву Корсунь-Шевченківської міської ради про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №850/3764/24 за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави до Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні №79724454 з примусового виконання виконавчого листа №580/3764/24 від 14.11.2025, виданого Черкаським окружним адміністративним судом відносно боржника - Корсунь Шевченківської міської ради (код ЄДРПОУ 33917227) на виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради (код ЄДРПОУ 04061599).
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
СуддяВіталіна ГАЙДАШ