Ухвала від 16.02.2026 по справі 560/2752/25

Справа № 560/2752/25

УХВАЛА

16 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши звіт по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №560/2752/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року по справі № 560/2752/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії із 01.12.2019 згідно грошового атестату виготовленого Ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області №2 від 18.12.2024 із зазначенням щомісячної доплати за службу в нічний час в розмірі 35% до посадового окладу, встановленого постановою КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 згідно грошового атестату, виготовленого Ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області №2 від 18.12.2024 із зазначенням щомісячної доплати за службу в нічний час в розмірі 35% до посадового окладу встановленого постановою КМУ №"988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з врахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення у тридцятиденний строк після набрання рішенням законної сили.

Ухвалою суду від 11.12.2025 визнано звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 24.03.2025 №2200-0903-7/91490 таким, що не підтверджує виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 28.12.2022 у справі №560/2752/25.

Встановлено новий строк для подання відповідачем звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 24.03.2025 у справі №560/2752/25 протягом двох місяців з дати набрання законної сили даної ухвали.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі №560/2752/25, яке набрало законної сили 03.11.2025, з урахуванням ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.12.2025, головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у розмірі 56% суми грошового забезпечення згідно довідки від 03.07.2023 №3896, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області», шляхом включення до суми грошового забезпечення доплати за службу в нічний час в розмірі 35% до посадового окладу, встановленого постановою КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням перерахованих та виплачених сум пенсії.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням підвищення учаснику бойових дій) склав: з 01.12.2019 - 10959,53 грн, з 01.07.2020 - 10978,33 грн, з 01.12.2020 - 10992,58 грн, з 01.07.2021 - 11013,83грн, з 01.12.2021 - 11033,83 грн, з 01.03.2022 - 12505,28 грн, з 01.07.2022 - 12528,53 грн, з 01.11.2022 - 14528,53 грн, з 01.12.2022 - 14545,03 грн, з 01.03.2023 - 16045,03 грн, з 01.03.2024 - 17185,18 грн, з 01.03.2025 - 18685,18 грн, з 01.01.2026 - 18743,68 грн.

За період з 01.12.2019 по 28.02.2026 нарахована доплата в розмірі 42871,56 грн (в тому числі: за минулий час з 01.12.2019 по 02.11.2025 в сумі 40287,61 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 03.11.2025 по 28.02.2026 в сумі 2583,95 грн).

Надаючи оцінку виконанню рішення суду, суд дійшов наступних висновків.

Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу N 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).

Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Відповідно до ч.1, 2 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі №560/2752/25, яке набрало законної сили 03.11.2025, з урахуванням ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.12.2025, головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у розмірі 56% суми грошового забезпечення згідно довідки від 03.07.2023 №3896, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області», шляхом включення до суми грошового забезпечення доплати за службу в нічний час в розмірі 35% до посадового окладу, встановленого постановою КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням перерахованих та виплачених сум пенсії.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням підвищення учаснику бойових дій) склав: з 01.12.2019 - 10959,53 грн, з 01.07.2020 - 10978,33 грн, з 01.12.2020 - 10992,58 грн, з 01.07.2021 - 11013,83грн, з 01.12.2021 - 11033,83 грн, з 01.03.2022 - 12505,28 грн, з 01.07.2022 - 12528,53 грн, з 01.11.2022 - 14528,53 грн, з 01.12.2022 - 14545,03 грн, з 01.03.2023 - 16045,03 грн, з 01.03.2024 - 17185,18 грн, з 01.03.2025 - 18685,18 грн, з 01.01.2026 - 18743,68 грн.

За період з 01.12.2019 по 28.02.2026 нарахована доплата в розмірі 42871,56 грн (в тому числі: за минулий час з 01.12.2019 по 02.11.2025 в сумі 40287,61 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 03.11.2025 по 28.02.2026 в сумі 2583,95 грн).

Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами. Такими законами є Закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з п. 20 та п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Відповідно до ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Відтак, проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою неналежного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях влади.

Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм

Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Інформація щодо потреби в коштах на виплату заборгованостей згідно судових рішень, що фінансуються за рахунок Державного бюджету України, подається до Пенсійного фонду України шляхом внесення даних про заборгованість до Реєстру Судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

У бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік у структурі коштів Державного бюджету України виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, річний обсяг яких передбачений в сумі 250,00 млн грн.

Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 (далі - Порядок № 821).

Пунктом 3 Порядку № 821 визначено, що облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).

Пунктом 5 та 6 Порядку № 821 визначено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Виплата перерахованого розміру пенсії та нарахованої заборгованості по рішенню суду у справі № 560/2752/25 буде здійснюватися ОСОБА_1 з врахуванням Порядку №821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування.

Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2026 рік, який станом на дату подання звіту не затверджений.

Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів Міністерства соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійним фондом України. Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі окремого територіального органу Пенсійного фонду України.

Таким чином, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року по справі № 560/2752/25 виконано в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.

А тому враховуючи поданий звіт та докази, які підтверджують його виконання, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року по справі № 560/2752/25.

Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Визнати звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 11.02.2026 №2200-0903-7/10774 таким, що підтверджує виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 24 березня 2025 року по справі № 560/2752/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя О.П. Шевчук