Справа № 560/20319/25
іменем України
16 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправною відмову щодо незарахування до страхового стажу періоду служби в Збройних Силах України за періоди з 25.03.2022 по 15.12.2022 та з 26.12.2022 по 31.12.2022 із розрахунку один місяць служби за три місяці; зобов'язати Головне управління зарахувати йому до страхового стажу вказані періоди служби в Збройних Силах України із розрахунку один місяць служби за три місяці. Зазначає, що звернувся із заявою і всіма необхідними документами для здійснення перерахунку страхового стажу за періоди служби з 25.03.2022 по 15.12.2022, з 26.12.2022 по 31.12.2022, а також проведення перерахунку пенсії, однак відповідач відмовив у здійсненні перерахунку, з чим позивач не погоджується.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі №560/1207/21 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.09.2020 №22125002053; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи трактористом - машиністом з 24.01.1986 по 18.04.1991, а також період навчання в Полонському середньому професійно - технічному училищі №5 з 01.09.1980 по 13.07.1983, період служби у Збройних силах з 24.11.1983 по 18.12.1985; зобов'язано здійснити нарахування і виплату пенсії за віком на пільгових умовах з 21.09.2020.
Рішення суду набрало законної сили 09 липня 2021.
Як вбачається зі змісту рішення суду та матеріалів пенсійної справи, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 14.10.2023, позивач є учасником бойових дій. Військовою частиною НОМЕР_2 ОСОБА_1 видано довідку від 29 червня 2023 №1228 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, у якій зазначено, що у періоди з 25.03.2022 по 15.12.2022 та з 26.12.2022 по 31.12.2022 він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в с. Богодарове Ізюмського району Харківської області, с. Бурбулатове Лозівського району Харківської області, с. Верхній Бишкин Лозівського району Харківської області.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою від 11.09.2025 про проведення перерахунку страхового стажу за періоди з 25.03.2022 по 15.12.2022, з 26.12.2022 по 31.12.2022 із розрахунку один місяць служби за три місяці, та перерахунок пенсії за віком учаснику бойових дій, надавши пакет документів, включаючи посвідчення серії НОМЕР_1 , видане І4.10.2023, довідку військової частини НОМЕР_2 №1228 від 29.06.2023.
Пенсійний орган повідомленням від 29.09.2025 відмовив у здійсненні перерахунків у зв'язку з відсутністю правових підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Як вбачається зі змісту та суті позову, позивач ставить питання про збільшення свого страхового стажу для пенсії за віком шляхом застосування коефіцієнта 1:3 за період служби у 2022 як такому, що є учасником бойових дій, тобто застосування пільгового обчислення періоду військової служби до пенсії, призначеної за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Позивач посилається, зокрема, на статтю 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, яка встановлює, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Судом встановлено, що надані позивачем документи підтверджують факт проходження ним військової служби та участь у заходах оборони України, що є підставою для зарахування відповідного періоду до страхового стажу у календарному обчисленні. Наявність у позивача статусу учасника бойових дій з видачею відповідного посвідчення, а також згадана вище довідка підтверджують факт служби, участь у заходах оборони, перебування у районі ведення бойових дій, дають право на підвищені соціальні гарантії.
Водночас зазначене не підтверджує правові підстави для застосування іншого способу обчислення страхового стажу (шляхом множення страхового стажу на відповідні коефіцієнти)
У позові позивач покликається на норми стосовно зарахування до страхового стажу періодів служби в Збройних Силах України із розрахунку один місяць служби за три місяці, які можуть бути застосовані саме до пенсій, призначених на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», а не за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ґрунтується на страховому принципі, відповідно до якого страховий стаж обчислюється за календарною тривалістю періоду, протягом якого особа підлягала державному пенсійному страхуванню.
Водночас, законодавство, яке регулює призначення пенсії за віком, не передбачає застосування пільгових коефіцієнтів обчислення страхового стажу залежно від умов проходження служби.
Пільгове обчислення (1 місяць за 3) встановлене для визначення вислуги років військовослужбовців і не поширюється на правовідносини загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Норми, що передбачають пільгове обчислення строків військової служби, регулюють правовідносини пенсійного забезпечення військовослужбовців та визначення вислуги років, тоді як спірні правовідносини виникли у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, та врегульовані іншим законом - Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, періоди участі позивача в заходах оборони України у 2022 підлягають зарахуванню до страхового стажу у календарному обчисленні. Водночас, застосування пільгового коефіцієнта 1:3 при визначенні страхового стажу для перерахунку пенсії за віком не передбачено.
Суд відхиляє також покликання позивача на ст. 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до вказаної статті закону військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям).
Текст цієї норми передбачає, що період служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям, тобто вказане положення регулює спеціальний (пільговий) стаж для спеціальних пенсій, тоді як спір стосується пенсії за віком, призначеної відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Інакше кажучи, стаття 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» регулює порядок зарахування періоду військової служби до стажу роботи на пільгових умовах при призначенні спеціальних пенсій, зокрема пенсій за вислугу років військовослужбовцям. Зазначена норма не визначає порядок обчислення страхового стажу для призначення пенсії за віком у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та не може застосовуватись до спірних правовідносин.
Покликання позивача на норми пункту 2.3. розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, суд також оцінює критично.
Цей пункт передбачає, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах, зокрема один місяць служби за три місяці у разі: участі у бойових діях у воєнний час; проходження служби у період, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції тощо.
Водночас, вказані положення застосовуються при наявності інших юридичних фактів - безпосередньої участі особи в АТО (2014- 2018), а також участі у бойових діях у воєнний час військовослужбовців, до яких застосовуються норми щодо обчислення вислуги років.
Надані позивачем документи не підтверджують участь у антитерористичній операції і не свідчать про те, що на нього розповсюджуються норми законодавства щодо врахування та обчислення вислуги років, у зв'язку з чим зазначений порядок до спірних правовідносин не застосовується. З наведеного вище вбачається, що позивач фактично просить одночасно застосувати норми різних правових режимів (пільгове обчислення вислуги років, участь в АТО) до правовідносин призначення/перерахунку пенсії за віком, що не передбачено діючим законодавством.
Виходячи з зазначеного, судом не встановлено протиправності у змісті наданої позивачу на його заяву відповіді пенсійного органу.
Дослідивши обставини справи та докази, суд вважає, що в контексті спірних правовідносин наявні у справі документи не підтверджують обґрунтованості позовних вимог, з огляду на що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 лютого 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_3 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок