Справа № 420/29988/25
16 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії в пільговому обчисленні періодів роботи на посаді медичної сестри з 03.05.2012 по 05.11.2012, з 12.11.2012 по 21.12.2018, з 12.09.2019 по 01.06.2022 рік у подвійному розмірі та періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025 рік у трьохкратному розмірі.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 в пільговому обчисленні періодів роботи на посаді медичної сестри з 03.05.2012 по 05.11.2012, з 12.11.2012 по 21.12.2018, з 12.09.2019 по 01.06.2022 рік у подвійному розмірі та періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025 рік у трьохкратному розмірі, до стажу роботи для обчислення розміру пенсії та перерахувати пенсію з 02.04.2025.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зарахування до страхового стажу в пільговому обчисленні періодів роботи: в дитячому кістково-туберкульозному санаторії «Затока» на посаді медичної сестри фізкабінету з 03.05.2012 по 05.11.2012; в КУ «Обласний протитуберкульозний диспансер №2» з 12.11.2012 по 21.12.2018 та з 12.09.2019 по 01.06.2022 на посаді медичної сестри (з шкідливими умовами праці) та періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025. однак, відповідач листом від 24.07.2025 відмовив у перерахунку посилаючись на відсутність підстав. Проте, за правилами статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та в силу приписів пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 03.05.2012 по 05.11.2012 року працювала в ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» на посаді медичної сестри фізкабінету та з 12.11.2012 по 21.12.2018 та з 12.08.2019 по 01.06.2022 року працювала на посадах медичної сестри в КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» - підлягають зарахуванню до стажу роботи у подвійному розмірі. Також, ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що посвідчується посвідченням серії НОМЕР_1 , яке видано 29.08.2023 року Відділом персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 . Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071. Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям. Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба Позивача у періоди з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025 рік підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Ухвалою від 05.09.2025 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 22.01.2026 року прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог у справі №420/29988/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказав, що пільгове обчислення періоду участі в антитерористичній операції застосовується виключно при обчисленні пенсії за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивачу пенсію обчислено за нормами іншого закону - Закону № 1058. У зв'язку з цим, період проходження військової служби в особливий період з 10.01.2023 по 21.03.2023 та з 14.05.2024 по 27.09.2024 зарахований до страхового стажу в одинарному розмірі. При цьому, з 01.01.2004 страховий стаж обчислюється відповідно до Закону № 1058, а за період до 01.01.2004 - на підставі законодавства, що діяло раніше. До набрання чинності Законом № 1058 пенсійне забезпечення регулювалось Законом України “Про пенсійне забезпечення». Оскільки Законом № 1058 не передбачено пільги у вигляді зарахування стажу в подвійному розмірі для посад, на яких працювала позивач, з 01.01.2004 відсутні законні підстави для обчислення стажу в подвійному розмірі. Таким чином, стаж роботи, набутий після 01.01.2024 враховується в одинарному розмірі, а період роботи з 09.04.2001 по 23.01.2003 враховано в подвійному розмірі відповідно до ст 60 Закону № 1788. У зв'язку з цим, право позивача для зарахування до страхового стажу в пільговому обчисленні періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024 та періодів роботи на посаді медичної сестри ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» з 03.05.2012 по 05.11.2012, та в КУ «Обласний протитуберкульозний диспансер № 2» з 12.11.2012 по 21.12.2018, з 12.09.2019 по 01.06.2022 відсутнє. Крім того, оскільки повноваження щодо призначення пенсії відноситься до компетенції Пенсійного фонду, суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,
02.04.2025 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з урахуванням статті 115 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо зарахування до страхового стажу в пільговому обчисленні періодів роботи: в дитячому кістково-туберкульозному санаторії «Затока» на посаді медичної сестри фізкабінету з 03.05.2012 по 05.11.2012; в КУ «Обласний протитуберкульозний диспансер №2» з 12.11.2012 по 21.12.2018 та з 12.09.2019 по 01.06.2022 на посаді медичної сестри (з шкідливими умовами праці) та періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 24.07.2025 відмовив у перерахунку посилаючись на відсутність підстав.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно приписів ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, з зазначеного вище вбачається, що страховий стаж отриманий до впровадження системи персоніфікованого обліку обчислюється на підставі документів згідно законодавства, що діяло до набрання чинності Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ст. 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що згідно записів трудової книжки позивачка у періоди: - з 03.05.2012 по 05.11.2012 року працювала в дитячому кістково-туберкульозному санаторії - Державному закладі «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» на посаді медичної сестри фізкабінету, що в сукупності становить 1 рік 9 місяців 15 днів; - з 12.11.2012 по 21.12.2018 та з 12.08.2019 по 01.06.2022 року працювала на посадах медичної сестри в КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради», що в сукупності становить 8 років 8 місяців 27 днів страхового стажу.
Вказане підтверджується довідками №01-14/12 від 01.05.2025 року та №44 від 02.05.2025 року.
При цьому, відповідач не заперечує наявність у позивача стажу роботи на посаді медичної сестри з 03.05.2012 по 05.11.2012, з 12.11.2012 по 21.12.2018, з 12.09.2019 по 01.06.2022 рік, а заперечує проти подвійного зарахування стажу лише з підстав набрання чинності 01.01.2004 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не містить положень аналогічних ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В той же час, на момент виникнення спірних правовідносин стаття 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є чинною. Стаття 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не скасовує ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію.
З аналізу положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV слідує, що вказаний Закон не зупиняє дію норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27.02.2020 року по справі № 462/1713/17, від 23.01.2019 року по справі № 485/103/17, від 04.12.2019 року по справі № 689/872/17.
Також, у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20, Велика Палата Верховного Суду, визначаючи співвідношення між Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV та Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 вказала, що Конституція України не передбачає можливості надання певному закону вищої юридичної сили щодо інших законів, або можливості передбачити законом заборону законодавцю приймати інші закони, що регулюють однопредметні відносини. Крім того, Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 був прийнятий раніше за Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що якби законодавець мав намір обмежити сферу застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», то він мав би виключити із Закону України «Про пенсійне забезпечення» усі інші положення, чого зроблено не було.
За таких підстав, доводи представника відповідача щодо того, що відсутні підстави для зарахування до страхового стажу позивача в подвійному розмірі періоди роботи на посаді медичної сестри з 03.05.2012 по 05.11.2012, з 12.11.2012 по 21.12.2018, з 12.09.2019 по 01.06.2022 рік, суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються зібраними по справі доказами.
Також, що стосується зарахування до стажу роботи для обчислення розміру пенсії періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025 рік у трьохкратному розмірі, суд зазначає наступне.
Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до статті 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.
Статтею 8 Закону № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії у період бойових дій, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
17.07.1992 Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова №393).
Відповідно до п. 3 Постанови №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах: особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Відповідно до пп. 1 п. 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; інші періоди, зазначені в підпунктів «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами);
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що посвідчується посвідченням серії НОМЕР_1 , яке видано 29.08.2023 року Відділом персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 .
Згідно довідки №1831 від 04.07.2023 позивач у період: з 10.01.2023 по 21.03.2023 року брала участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на території Куцурубської сільської територіальної громади, н.п. Куцуруб та н.п. Парутине, Миколаївського району, Миколаївської області.
У відповідністю з довідкою №1037 від 26.02.2025 року ОСОБА_1 в періоди з 14.05.2024 по 27.09.2024 року брала участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Очеретинській селищній громаді Покровського району Донецької області, Іллінівській сільській громаді Краматорського району донецької області та Кухарівській міській громаді Покровського району Донецької області.
Відповідно до довідки №2545 від 06.05.2025 ОСОБА_1 в період з 18.12.2024 по 30.04.2025 року брала участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на території Краснопільської селищної громади Сумського району Сумської області.
Так, у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а та від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739 Верховний Суд, зазначив наступне:
“Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України “Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. »
Даний висновок був підтриманий Верховним Судом у постанові від 21 березня 2023 року у справі № 160/6146/19.
Крім того, Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 в адміністративній справі №348/347/17 та постанові від 30.07.2019 в адміністративній справі №346/1454/17 зроблено правовий висновок, що зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях, зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії призначається та за яким законом вона призначається. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Таким чином, суд дійшов висновку, що періоди участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025 рік підлягають зарахуванню до стажу роботи для обчислення розміру пенсії у трьохкратному розмірі.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 7, 9, 242-246 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії в пільговому обчисленні періодів роботи на посаді молодшої сестри з 03.05.2012 по 05.11.2012, з 12.11.2012 по 21.12.2018, з 12.09.2019 по 01.06.2022 рік у подвійному розмірі та періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025 рік у трьохкратному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 в пільговому обчисленні періодів роботи на посаді молодшої сестри з 03.05.2012 по 05.11.2012, з 12.11.2012 по 21.12.2018, з 12.09.2019 по 01.06.2022 рік у подвійному розмірі та періодів участі в бойових діях з 10.01.2023 по 21.03.2023, з 14.05.2024 по 27.09.2024, з 18.12.2024 по 30.04.2025 рік у трьохкратному розмірі, до стажу роботи для обчислення розміру пенсії та перерахувати пенсію з 02.04.2025.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.ст.295-297 КАС України.
Суддя Самойлюк Г.П.