Ухвала від 16.02.2026 по справі 420/6110/25

Справа № 420/6110/25

УХВАЛА

16 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Зазначене судове рішення набрало законної сили 05.08.2025, у зв'язку із чим 15.08.2025 Одеським окружним адміністративним судом видані виконавчі листи.

07.01.2026 позивач звернуся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення по даній справі.

Ухвалою суду від 19.01.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом одного місяця з дати отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25 в частині поновлення раніше розраховаої пенсії ОСОБА_1 без використання зменшувального коефіцієнта Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 р. з урахуванням щомісячних доплат та усіх індексацій без обмеження її максимальним розміром.

06.02.2026 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить суд :

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області під час; виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18104.2025 р. у справі № 420/6110/25 за позовом ОСОБА_1 , які виразилися в, зменшенні 05 лютого 2026 р. та в виплаті 05.02.2026 р. пенсії ОСОБА_1 з обмеженням;

встановити судовий контрольна виконанням рішення суду від 18.04.2025 р. у справі № 420/6110/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 р. у справі № 420/6110/25.

В обґрунтування заяви зазначено, що 05 лютого 2026 р. він отримав пенсію з обмеженням, незважаючи на рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/6110/25 від 18.04.2025 р., яке набрало законної сили 05.08.2025 р. та підтверджено постановою П'ятого апеляційного суду, а також відмовою касаційної скарги ГУ ПФУ в Одеської області до КАС ВСУ на це рішення суду. Листом ГУ ПФУ в Одеської області, всупереч рішення ООАС по справі № 420/6110/25 р. від 18.04.2025 р. листом № 2950-43416/Ж-02/8-1500/26 від 21.01.2026 р. повідомило, що виплата пенсії буде здійснюватись з урахуванням Постанови КМУ № 821 від 14.07.2025.

Але йому була перерахована та збільшена пенсія в 2024р., яку я отримував в вересні-грудні 2024 року в повному обсязі. У відповідності до цього рішення в вересні та жовтні 2025 р. позивач отримав пенсію в повному обсязі, в листопаді з обмеженням, в грудні в повному обсязі, в січні та лютому 2026 р. з обмеженням.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладеної норми вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

З огляду на матеріали справи, предметом спору по даній справі були дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії відповідно до Постанови КМУ №1 від 03.01.2025.

Однак позивач просить суд в межах судового контролю за рішенням по даній справі визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо виплати 05.02.2026 пенсії з обмеженням її розміру.

Статтею 30 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено, що у 2026 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови від 30 грудня 2025 року № 1778 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану" (далі Постанова № 1778) встановлено, що у період воєнного стану у 2026 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.

Таким чином, Законом України "Про Державний бюджету України на 2026 рік" та Постановою № 1779 установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Предметом розгляду у даній справі були дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії на підставі Постанови КМУ №1 від 03.01.2025. Судовим рішенням від 18.04.2025 дії ГУ ПФУ були визнані протиправними саме в контексті правовідносин, що існували на момент звернення позивач до суду у 2025 році.

Разом з тим, заява позивача про встановлення судового контролю обумовлена діями ГУ ПФУ щодо виплати пенсії у січні-лютому 2026 року із застосуванням обмежень, що встановлені із набранням чинності новими законодавчими актами.

Зокрема, статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» встановлено особливий порядок виплати пенсій, розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів, шляхом застосування диференційованих коефіцієнтів до суми перевищення.

Суд наголошує, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення, передбачений статтею 382 КАС України, спрямований на забезпечення повного та належного відновлення прав позивача, порушених саме тими діями (бездіяльністю) суб'єкта владних повноважень, які були предметом судового розгляду.

У даному випадку дії Головного управління ПФУ в Одеській області у 2026 році не є тотожними діям, визнаним протиправними рішенням суду від 18.04.2025, оскільки вони вчинені на виконання нових правових норм, прийнятих після ухвалення судового рішення та набрання ним законної сили. Оцінка правомірності застосування відповідачем положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та Постанови КМУ № 1778 щодо виплати пенсії із застосуванням коефіцієнтів у 2026 році становить предмет окремого спору та вимагає дослідження нових обставин і правових підстав, що виходять за межі предмета доказування у справі № 420/6110/25.

За таких обставин, оскільки судове рішення від 18.04.2025 виконувалося відповідачем у межах встановленого на той час правового регулювання, а подальші зміни у законодавстві щодо порядку виплати пенсій створюють нові спірні правовідносини, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та визнання дій протиправними є безпідставною та задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Суддя І.В. Завальнюк