Рішення від 16.02.2026 по справі 420/4003/26

Справа № 420/4003/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоіл Універсал Україна» про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна та зупинення видаткових операцій, -

ВСТАНОВИВ:

13 лютого 2026 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоіл Універсал Україна», у якій представник ГУ ДПС в Одеській області просить суд:

підтвердити обґрунтованість рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (ЄДРПОУ 34490471), згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 12.02.2026 року;

зупинити видаткові операції платника податків ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (ЄДРПОУ 34490471) на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 01.08.2024 року, адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 13.02.2026 року прийнято до розгляду заяву та відкрито провадження у справі, постановлено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду окремих категорій термінових справ; призначено судове засідання на 16.02.2026 року, 10год. 00хв.; надано ТОВу «Біоіл Універсал Україна» строк для подання відзиву на заяву до 16.02.2026 року, 09.30год.

В обґрунтування заяви зазначено, що Головним управлінням ДПС в Одеській області у відповідності до вимог іти. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 39.5.2.1 п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39, п.п. 78.1.16, п.п. 78.1.21 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами) положень глави 8 розділу II 1ІКУ з урахуванням особливостей, визначених ст. 39 розділу Податкового кодексу, частини 4 п.п. 69.35 її. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ прийнято наказ від 06.02.2026 року № 1176-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ГОВ «Біоіл Універсал Україна». У відповідності до наказу від 06.02.2026 №1176-п, та направлень на перевірку від 09.02.2026 № 2,179/15-32-23-01, № 2180/15-32-23-01 посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області 12.02.2026 року був здійсненний вихід з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Біоіл Універсал Україна» за адресою: 67400, Одеська область, Одеський район, м. Роздільна, вул. Європейська буд. 83 з метою проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «Біоіл Універсал Україна», ЄДРПОУ 34490471 за період діяльності з 01.01.2015 по 31:12.2015 щодо дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» під час здійснення контрольованих операцій з продажу товару макухи соняшника нерезиденту RISOIL BUPGARIF LTD (Республіка Болгарія) за 2015 рік. В ході виходу на перевірку директору ТОВ «Біоіл Універсал України» Ющишиній Ірині Анатолівні пред'явлені службові посвідчення і направлення на перевірку від 09.02.2026. 12.02.2026 о 10 год-55 хв. представником «Біоіл Універсал Україна» відмовлено фахівцям ГУ ДПС в Одеській області в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі наказу ГУ ДПС в Одеській області від 06.02.2026 №1176-п, про що було складено Акт «Про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної позапланової виїзної перевірки» від 12.02.2026 № 804/15-32-23-01. Головним управлінням ДПС в Одеській області було додержано всіх законодавчо визначених підстав щодо проведення відповідної документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Біоіл Універсал Україна», однак платник до проведення перевірки не допустив. Внаслідок недопуску контролюючого органу до проведення перевірки 12.02.2026 року об 16 год. 30 хв. начальником ГУ Д1ІС в Одеській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Біоіл Універсал Україна»

У судове засідання 16.02.2026 року представник відповідача не з'явився, був повідомлений про час та місце проведення судового засідання шляхом надіслання на електронну адресу копії ухвали про відкриття провадження у справі та судової повістки 13.02.2026 року.

Додатково відповідач повідомлявся про розгляд справи судом шляхом намагання передати телефонограму, секретарем судового засідання, був здійснений мобільниий дзвінок за номером, який зазначений у заяві як номер відповідача, а саме +380485331727. Оператором мобільного зв'язку було вказано «Ви ввели невірний номер».

У встановлений законом та судом строк відповідач відзив на заяву не надав, про поважність причин не повідомив.

Тому справа розглянута судом в письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів відповідно до ч.6 ст.162 КАС України.

Дослідивши наявні матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79,90 КАС України, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Біоіл Універсал Україна» перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області, Роздільнянська ДПІ.

Адресою підприємства, згідно відомостей у ГУ ДПС в Одеській області є - вул.Європейська буд.83, м. Роздільна, Одеський район, Одеська область, 67400 . Така ж адреса підприємства зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

ТОВ «Біоіл Універсал Україна» має відкриті банківські рахунки у АТ «Укрексімбанк», АТ «УкрСиббанк», АТ «Імексбанк», АТ «Південний», Філії Одеське обласне управління «Ощадбанк» (а.с.21-29)

Управління трансферного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області склало доповідну записку «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (код ЄДРОПОУ 3449471), у якій запропоновано на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 39.5.2.1 п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39, п.п.78.1.16, п.п. 78.1.21 п. 78.1 ст. 78, положень глави 8 розділу ІІ (з п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу урахуванням особливостей, визначених статтею 39 розділу І), частини 4 п. п. 69.351 України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (код ЄДРПОУ 34490417) з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» під час здійснення контрольованих операцій з продажу товару макухи соняшника нерезиденту RISOIL BULGARIA LTD (Республіка Болгарія) за 2015 рік (а.с.9).

Наказом ГУ ДПС в Одеській області від 06.02.2026 року №1176-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Біоіл Універсал Україна» було вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Біоіл Універсал Україна», код за ЄДРПОУ 34490471 з 12 лютого 2026 року тривалістю 18 місяців. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2015 по 31.12.2015 з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» під час здійснення контрольованих операцій з продажу товару макухи соняшника нерезиденту RISOIL BULGARIA LTD (Республіка Болгарія) за 2015 рік (а.с.10).

Наказ виданий на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 39.5.2.1 п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39. п.п. 78.1.16, п.п. 78.1.21 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями, далі Податковий кодекс), положень глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу з урахуванням особливостей, визначених ст. 39 розділу І Податкового кодексу, частини 4 п.п.69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.

09 лютого 2026 року Головним управлінням ДПС в Одеській області видані направлення №№2179/15-32-23-01, 2180/15-32-23-01, на проведення перевірки ТОВ «Біоіл Універсал Україна» на підставі вищезазначеного наказу (а.с. 11-12).

12.02.2026 року посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено Акт №804/15-32-23-01про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки (а.с. 13-14), один примірник Акту отриманий 12.02.2026 року виконавчим директором ТОВ «Біоіл Універсал Україна» Іриною Ющишиною (а.с.15).

12 лютого 2026 року начальником Головного управління ДПС в Одеській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Біоіл Універсал Україна», код ЄДРПОУ 34490471 (а.с. 29).

У рішенні зазначено, що розглянувши звернення та додані до нього матеріали управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області, про застосування умовного адміністративного арешту майна та активів платника податків ТОВ «Біоіл Універсал Україна», код за ЄДРПОУ 34490471, на підставі яких були з'ясовані обставини, передбачені п.п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 розділу І Податкового України від 02 грудня 2010 року №2755-V1 (із змінами та доповненнями): 12.02.2026 виконавчий директор ТОВ «Біоіл Універсал Україна», код за ЄДРПОУ 34490471 ОСОБА_1 відмовила в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, призначеної за наказом від 06.02.2026 № 1176-п на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 39.5.2.1 п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39, п.п. 78.1.16, 78.1.21 п. 78.1 ст. 78, положень глави 8 розділу ІІ (з урахуванням особливостей, визначених статтею 39 розділу І), частини 4) п.п. 69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, керуючись ст. 94 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями).

Рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Біоіл Універсал Україна» відправлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (а.с. 19).

ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що у податкового органу виникли підстави для звернення до суду із заявою в порядку ст. 283 КАС України про застосування заходів у вигляді зупинення видаткових операцій платника податків ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (ЄДРПОУ 34490471) на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу)

Вирішуючи заяву, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Як визначено в документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок (пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Пунктом 94.1 статті 94 ПК України визначено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Згідно п. 94.4 ст. 94 ПК України, арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Відповідно до пп. 94.6.1 п. 94.1 ст. 94 ПК України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна.

Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України).

Відповідно до п. 94.3, 94.4, 94.5 ст. 94 ПК України арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті. Арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Згідно із пунктом 94.5 статті 94 ПК України арешт майна може бути повним або умовним.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Згідно пп. 94.6.1 п. 94.6 статті 94 Податкового кодексу України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у п. 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна.

Відповідно до п. 94.10. ст. 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Отже однією із підстав для застосування адміністративного арешту майна є відмова платника податків від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття рішення про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту майна та активів платника податків ГУ ДПС в Одеській області зазначило саме відмову платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки.

Під час розгляду заяв про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків адміністративний суд здійснює оцінку обґрунтованості рішення контролюючого органу щодо адміністративного арешту майна платника податків шляхом перевірки наявності підстав для прийняття відповідного рішення та правильності юридичної кваліфікації дій платника податків, які стали підставою для прийняття такого рішення.

ГУ ДПС в Одеській області як контролюючий орган та територіальний орган ДПС, в якому відповідач перебуває на обліку платників податків, здійснюючи податковий контроль та виконуючи функції, передбачені ст. 19-1 Податкового кодексу України, відповідно до ст.ст. 75-81 Податкового кодексу України мав право на проведення планової перевірки відповідача.

Судом встановлено, що ГУ ДПС в Одеській області дотримано процедуру з'ясування та встановлення чітко визначених необхідних обставин для застосування до платника податків умовного адміністративного арешту, заява про підтвердження обґрунтованості адмінарешту подана до суду своєчасно, форма заяви дотримана.

Згідно п.2 ч.1 ст.283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Частиною другою статті 283 КАС України визначено, що заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом. Днем подання позовної заяви є день їх надходження до відповідного суду.

Обставиною, з якою стаття 283 КАС України пов'язує початок відліку 24-годинного строку для подання до суду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту, є дата прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків. а не дата та час відмови від допуску до перевірки.

Така правова позиція викладена в постанові Судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, від 26 червня 2020 року у справі №280/2993/19, від якої суд касаційної інстанції у встановленому процесуальним законом порядку не відступав.

Отже, у даному випадку обставиною, яка мала б зумовити звернення ГУ ДПС в Одеській області до суду, є рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків, прийняте 12 лютого 2026 року о 16.30год.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Відповідач не заперечив та не спростував обставини, на які покликалось ГУ ДПС в Одеській області, проти підстав для зупинення видаткових операцій заперечень не висловив.

На підставі встановлених судом обставин та вищенаведених вимог законодавства, суд вважає заяву - обґрунтованою, обставини, на яких ґрунтуються вимоги - доведеними, а отже заява Головного управління ДПС в Одеській області підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі, підстави для розподілу судових витрат за заявою відсутні.

Згідно п.8 ч.1 ст.283 КАС України рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої цієї статті, підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню.

Керуючись ст. ст. 143, 241-246, 250, 260, 262, 283 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоіл Універсал Україна» про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна та зупинення видаткових операцій - задовольнити.

Підтвердити обґрунтованість рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (код ЄДРПОУ 34490471), згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 12.02.2026 року.

Зупинити видаткові операції платника податків ТОВ «Біоіл Універсал Україна» (код ЄДРПОУ 34490471) на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ч.8 ст.283 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Заявник: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166; місцезнаходження: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Біоіл Універсал Україна» (код ЄДРПОУ: 34490471; місцезнаходження: вул. Європейська буд.83, м. Роздільна, Одеський район, Одеська область, 67400).

Суддя М.М. Аракелян