Рішення від 16.02.2026 по справі 420/21505/25

Справа № 420/21505/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Готель Лондонський» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якій просить:

Визнати протиправним та скасувати:

- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12766301/37549040 від 17.04.2025 р.;

- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12766300/37549040 від 17.04.2025 р.;

- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12885497/37549040 від 20.05.2025 р.;

- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12885511/37549040 від 20.05.2025 р.;

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- податкову накладну податкову накладну № 2 від 31.03.2025 р. на суму 120.000,00 грн. у т.ч. ПДВ 20.000,00 грн., видану платником податку - Товариством з обмеженою відповідальністю “Готель Лондонський» платнику податків - Товариству з обмеженою відповідальністю “Л.А.Р.К.» днем її подання;

- податкову накладну № 3 від 31.03.2025 р. на суму 461.473,61 грн. у т.ч. ПДВ 76.912,26 грн., видану платником податку - Товариством з обмеженою відповідальністю “Готель Лондонський» платнику податків - Товариству з обмеженою відповідальністю “Л.А.Р.К.» днем її подання;

- податкову накладну № 2 від 30.04.2025 р. на суму 120.000,00 грн. у т.ч. ПДВ 20.000,00 грн., видану платником податку - Товариством з обмеженою відповідальністю “Готель Лондонський» платнику податків - Товариству з обмеженою відповідальністю “Л.А.Р.К.» днем її подання;

- податкову накладну № 3 від 30.04.2025 р. на суму 417.865,25 грн. з урахуванням ПДВ 69.644,21 грн., видану платником податку - Товариством з обмеженою відповідальністю “Готель Лондонський» платнику податків - Товариству з обмеженою відповідальністю “Л.А.Р.К.» днем її подання.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що є власником нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою: Одеська область, місто Одеса, бульвар Приморський, будинок № 11, яке було здано в оренду ТОВ “Л.А.Р.К.» (Орендар) згідно з укладеним договором оренди №1/14 від 01.01.2014. За результатами виконання сторонами умов договору були складені податкові накладні які направлені на реєстрацію до ЄРПН. Реєстрація була зупинена з підстав відповідності п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. На вимогу податкового органу направлено первинні документи, але незважаючи на їх подання, відповідачем прийняте рішення якими відмовлено у реєстрації податкових накладних в ЄРПН з підстав наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Такі рішення є протиправними, просять задовольнити позовні вимоги, оскільки надані документи в сукупності підтверджують здійснення господарської операції та обґрунтованість видання податкових накладних.

Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнали та зазначили, що відповідач направив на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні від 31.03.2025 № 2, від 31.03.2025 № 3, від 30.04.2025 № 2, від 30.04.2025 № 3. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних в ЄРПН була зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати додаткові документи та пояснення.

Позивачем була подана на реєстрацію таблиця даних платника податку на додану вартість від 10.08.2022 № 91542812023 із кодом УКТЗЕД/ДКПП 68.20 як таким, що на постійній основі постачається/виготовляється, однак, за результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 10.08.2022 за № 9154281203, прийнято рішення про її неврахування з підстав виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам. Отже, код здійснення діяльності не є підтвердженим. Комісією прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлені такі обставини по справі.

Позивач є власником нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою м. Одеса, бульвар Приморський, будинок № 11, що складається з нежитлової будівлі літ. А, загальною площею - 6701,8 кв.м., що підтверджується Договором купівлі-продажу від 06.09.2013 р. Відомості про реєстрацію права власності внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, що підтверджується витягом № 9069305 від 06.09.2013 р.

Відповідно до договору оренди № 1/14 від 01.01.2014 ТОВ “Готель Лондонський» передали ТОВ “Л.А.Р.К.» нерухомість в оренду.

Відповідно до Розділу 3 Договору оренди нерухомого майна за користування об'єктом нерухомості Орендар зобов'язується сплачувати Орендодавцю під час дії даного договору оренди плату згідно чинного законодавства (п.п. 3.1.), а також сплачувати вартість спожитих комунальних та експлуатаційних послуг на підставі рахунків, виставлених Орендодавцем до 15 числа поточного місяця (п.п. 3.6.).

Згідно з Актом прийому-передачі об'єкта оренди за Договором оренди № 1/14 від 01.01.2014 р. Позивач передав в орендне користування ТОВ “Л.А.Р.К.» нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою: Одеська область, місто Одеса, бульвар Приморський, будинок №11.

31.03.2025 р. Позивачем було складено податкову накладну № 2 від 31.03.2025 р. на суму 120.000,00 грн. у т.ч. ПДВ 20.000,00 грн. по першій події - акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 6 від 31.03.2025 р., яка була направлена на реєстрацію.

31.03.2025 р. Позивачем було складено податкову накладну № 3 від 31.03.2025 р. на суму 461.473,61 грн. у т.ч. ПДВ 76.912,26 грн. по першій події - акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 15 від 31.03.2025 р., нарахований на підставі виставлених рахунків від постачальників комунальних послуг, а саме:

- АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» (розподіл електричної енергії) на суму 48.317,08 грн.;

- АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» (реактивна електрична енергія) на суму 1.209,79 грн.;

- ТОВ «Енерджи Агент Трейд» (активна електрична енергія) на суму 163.807,28 грн.; · АТ «Одесагаз» (розподіл природнього газу) на суму 9.235,68 грн.;

- ТОВ «ОККО ЕНЕРДЖІ» (природній газ) на суму 227.750,40 грн., 6626,00 грн., 4.527,38 грн.

15.04.2025 р. дана податкова накладна була відправлена Позивачем на реєстрацію.

30.04.2025 р. Позивачем було складено податкову накладну № 2 від 30.04.2025 р. на суму 120.000,00 грн. у т.ч. ПДВ 20.000,00 грн. по першій події - акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 12 від 30.04.2025 р. за Договором оренди № 1/14 від 01.01.2014 р.

13.05.2025 р. дана податкова накладна була відправлена Позивачем на реєстрацію.

30.04.2025 р. Позивачем було складено податкову накладну № 3 від 30.04.2025 р. на суму 417.865,25 грн. з урахуванням ПДВ 69.644,21 грн. за першою подією - складанням акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 16 від 30.04.2025 р., нарахований на підставі виставлених рахунків від постачальників комунальних послуг, а саме:

- АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» (розподіл електричної енергії) на суму 44.991,96 грн.;

- АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» (реактивна електрична енергія) на суму 1052,42 грн.; · ТОВ «Енерджи Агент Трейд» (активна електрична енергія) на суму 135.161,36 грн.;

- АТ «Одесагаз» (розподіл природнього газу) на суму 9235,68 грн.;

- ТОВ «ОККО ЕНЕРДЖІ» (природній газ) на суму 218.734,13 грн., 7288,60 грн., 1401,10 грн.

14.05.2025 р. дана податкова накладна була відправлена Позивачем на реєстрацію

За отриманими Квитанціями № 1 Позивачу було повідомлено, що реєстрація вищевказаних податкових накладних зупинена, оскільки: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 68.20 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних.

На виконання п. 11 Порядків № 1165 Позивачем були подані до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

За результатами розгляду документів Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 17.04.2025 № 12766301/37549040, № 12766300/37549040, від 20.05.2025 № 12885497/37549040, № 12885511/37549040 про відмову в реєстрації податкових накладних від 31.03.2025 № 2, від 31.03.2025 № 3, від 30.04.2025 № 2, від 30.04.2025 № 3 у зв'язку з надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

За результатами розгляду скарги позивача від 23.04.2025 № 9109935211, № 9110012779, від 30.05.2025 № 9153825104, № 9153931061 Комісією центрального рівня прийнято рішення від 30.04.2025 № 18673/37549040/2, № 18639/37549040/2, від 06.06.2025 № 24104/37549040/2, № 24089/37549040/2 про залишення скарги без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних від 31.03.2025 № 2, від 31.03.2025 № 3, від 30.04.2025 № 2, від 30.04.2025 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями позивач звернувся до суду з цим позовом. Позивач вважає, що належної мотивації підстав та причин віднесення поданих податкових накладних до категорії ризиковості здійснення операцій відповідачами у спірних рішеннях не надано.

Вивчивши позиції сторін викладені у їх заявах по суті, дослідивши письмові докази та враховуючи приписи діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню виходячи із такого.

Спірні правовідносини врегульовують Податковий кодекс України, постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Постанова №1246), Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165), Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами. (далі ЄРПН)

Підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податків зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Положеннями пункту 74.2. статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.

Виходячи з аналізу положень ПК України, які регламентують порядок формування податкового кредиту, підставою для виникнення у платника права на податковий кредит з податку на додану вартість є факт реального здійснення операцій з придбання товарно-матеріальних цінностей та послуг з метою їх використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, а також оформлення відповідних операцій належним чином складеними первинними документами, які містять достовірні відомості про їх обсяг та зміст.

Ці положення стосуються також порядку корегування податкового кредиту шляхом подання відповідних розрахунків.

Постановою Кабінету Міністрів України №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно п. 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

П. 5. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

П. 6. У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, ризиковості здійснення операції, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування зупиняється.

Пункт 1 вказаних Критеріїв передбачає, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

З аналізу положень Порядку №1165 вбачається, що саме у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено ПН/РК, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація ПН/РК зупиняється, а платник має право подати документи, необхідні для розгляду питання щодо реальності господарської операції, виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Отже, саме для вирішення питання ризиковості здійснення операцій, виключення платника з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, Комісія регіонального рівня має дослідити договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності та інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, ризиковості операцій.

Пунктом 20.2 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Для реалізації цієї норми Наказом Міністерства Фінансів України №520 від 12.12.2019, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрація яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрація яких зупинена, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Порядком передбачено, що у разі зупинення податкової накладної платник подає на комісію документи, а саме: договори, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктами 9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

У цій справі, відповідач відмовив у реєстрації податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Суд не погоджується з рішеннями комісії про відмову у реєстрації РК, оскільки позивачем надані пояснення та копії первинних документів, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН, так як вони повністю підтверджують реальність здійснення господарської операції, наявність матеріальної бази у позивача для її здійснення та не є складеними з порушенням законодавства.

Зазначаючи в рішенні про відмову у реєстрації РК про те, що наданні платником податку копії документи, складені/оформлені із порушенням законодавства, відповідач не зазначає які саме документи є такими та в чому полягають ці порушення, або чому надані у своїй сукупності не задовольняють вимоги податкового органу, чи з якими порушеннями законодавства вони складені.

Лише у відзиві на позовну заяву ГУ ДПС в Одеській області зазначило, що позивачем до податкової накладної не надані розрахункові документи, а саме: платіжні доручення, завірені банком банківські виписки тощо, бухгалтерського документа (наприклад, оборотно-сальдових відомостей, аналізів або карток по субрахункам рахунків 10, 15, 30, 31, 36, 66, 90, 93 тощо. Документи, надані на розгляд комісії регіонального рівня, не містять обов'язкових реквізитів, зокрема:

- рахунки на оплату не містять коду ЄДРПОУ Орендаря;

- рахунок № 5112250319 від 03.04.2025 не містить підпису директора;

- рахунок № 5112250419 від 05.05.2025 не містить підпису директора;

- акт приймання-передачі об'єкта оренди за договором оренди не містить юридичної адреси, коду ЄДРПОУ та розрахункового рахунку сторін.

Отже, як зазначає відповідач, документи, які були подані на розгляд комісії є сумнівними та ймовірно складені із порушенням чинного законодавства.

Суд не погоджується з такими висновками податкового органу, оскільки про необхідність надання вказаних документів відповідач не зазначав у жодному своєму рішенні, і про позивачу про це стало відомо лише з відзиву на позовну заяву, а викладені у відзиві обгрунтування свідчать лише про припущення відповідача.

Позивачем, після зупинення реєстрації податкових накладних були надані пояснення щодо правомірності їх видання та зазначені посилання, щодо правомірного володіння майном, виду діяльності по передачу нерухомості в оренду та підтверджуючі додаткові документи, в тому числі і акти надання послуг, як підстава для видання ПН.

Вказані обставини відповідачем не спростовуються.

Щодо витребування платіжних інструкцій то позивач зазначає, що податкові накладні видані за першою подією - складанням акту здачі-приймання робіт (надання послуг). Таким чином, платіжні інструкції по цим податковим накладним не існують, а тому вимоги податкового органу про їх надання не можуть бути виконані в силу відсутності цих документів, про що відомо податковому органу та неодноразово наголошувалось судом у аналогічних спорах між цими сторонами.

Щодо посилань податкового органу у відзиві на позовну заяву про відсутність таблиці даних платника податку, то суд зазначає, що редакція пункту 1 додатку 3 до Порядку № 1165, починаючи з 11.01.2023 р., зазнала змін які не передбачають серед критеріїв ризиковості відсутність таблиці даних.

З огляду на наведене, суд зазначає, що подання або неподання платником податків таблиці даних, про яку зазначає відповідач у відзиві не має жодного значення при виявленні критерію ризиковості за пунктом 1 додатку 3 до Порядку № 1165 та не може обґрунтовувати як зупинення реєстрації спірної накладної, так й прийняття спірного рішення про відмову у реєстрації.

Подання платником податків таблиці даних в контексті правил реєстрації податкових накладних завжди було правом платника податку, а не його обов'язком. Податковий кодекс України взагалі не унормовує таку категорію як “таблиця даних платника податку» та відповідно не встановлює за нею такої функції, від якої залежить зупинення/не зупинення реєстрації податкової накладної платника податку.

Суд зазначає, що податковий орган не позбавлений можливості додатково витребувати у платника податків документи які він вважає необхідними для вирішення питання про реєстрацію ПН, що не було вчинено відповідачем. Лише одних "сумнівів" податкового органу, на думку суду, недостатньо для обґрунтування рішення про відмову у реєстрації ПН.

Жодних заперечень, щодо істотних умов договорів, проведених розрахунків, руху активів, постачання послуг і реальності операції відповідач не зазначив, окрім незначних недоліків документів у вигляді відсутності коду ЄДРПОУ та підпису директора на накладних, що не є належним обґрунтуванням прийнятого рішення, а є проявом зі сторони суб'єкта владних повноважень надмірного формалізма, який жодним чином не групується на приписах ПКУ.

В той же час, позивач, надавши податковому органу пояснення та первинні документи, зазначивши про підстави видання податкових накладних, має правомірні очікування на те, що інформація щодо надання послуг/розрахунків, правомірного володіння майном, наявності договору оренди, актів надання послуг по спірним ПН ним підтверджена.

З наявних в матеріалах справи квитанцій про зупинення реєстрації податкової накладної убачається, що така містить вимоги про надання пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідного рішення.

Суд звертає увагу, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.

Загальними вимогами до акта індивідуальної дії як акта правозастосування є його обґрунтованість та вмотивованість, що означає надання податковим органом конкретних підстав для його оформлення (як фактичних, так і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів, що підтверджують правомірність формування та подання податкової накладної, безпосередньо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Використання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без зазначення відповідної підстави та розрахованих показників за критерієм, який відповідає платнику податку, є неконкретизованим і призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Тому невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. (Постанова ВС КАС від 12.02.2025 р справа №160/34198/23

Фактично ГУ ДПС в Одеській області, ДПС України, маючи в розпорядженні достатню кількість первинних документів щодо підстав видання податкових накладних, приймаючи рішення про відмову у реєстрації, в його основу вкладають лише їхні сумніви, ігноруючи при цьому інші первинні документи які підтверджують факт надання послуг, тобто виконання умов передбачених ст. 187 ПК України.

Такі рішення ГУ ДПС в Одеській області є проявом правового свавілля, оскільки стаття 19 Конституції України зобов'язує податковий орган діяти у межах закону та у спосіб ним передбачений, а ПК України передбачає, що всі сумніви слід тлумачити на користь платника податків.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Воно не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 жовтня 2018 року справа №822/1817/18, від 21 травня 2019 року справа №0940/1240/18, від 10 квітня 2020 року справа №819/330/18.

Таким чином, на момент прийняття оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, позивач виконав вимоги ПК України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, а надані документи та пояснення є достатніми для їх реєстрації. Відмова в реєстрації ПН є протиправною, а прийняті рішення підлягають скасуванню.

Суд вважає, що оскільки встановлено, що Комісія протиправно відмовила у реєстрації ПН, а також прийнявши до уваги наявність у позивача права на реєстрацію ПН, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ДПС України їх зареєструвати.

При цьому, слід зазначити, якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав позивача.

Суд зазначає, що відповідачі не довели правомірність прийнятих ними рішень, а тому вони є протиправним та підлягають скасуванню, як такі що не відповідають вимогам зазначеним у ч. 2 ст.2 КАС України.

В той же час, позивач надав суду належні та допустимі докази, виклав правові обґрунтування правомірності позовних вимог.

Судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст. 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ТОВ “Готель Лондонський» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області:

№ 12766301/37549040 від 17.04.2025 р;

№ 12766300/37549040 від 17.04.2025 р.;

№ 12885497/37549040 від 20.05.2025 р.;

№ 12885511/37549040 від 20.05.2025 р.

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ “Готель Лондонський» (ЄДРПОУ 37549040): № 2 від 31.03.2025 р., № 3 від 31.03.2025 р., № 2 від 30.04.2025 р., № 3 від 30.04.2025 р. днем їх подання на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (ЄДРПОУ 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ “Готель Лондонський» (ЄДРПОУ 37549040, 65000, Одеська область, м. Одеса, Приморський бульвар, буд. 11) судовий збір у розмірі - 19 379,2 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.