Ухвала від 16.02.2026 по справі 420/11110/25

Справа № 420/11110/25

УХВАЛА

16 лютого 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву-звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по справі №420/11110/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просила суд: 1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №ЮО114260 від 12.02.2025 року за нормами, чинними на 05.03.2019 року, з урахуванням проведених виплат; 2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №ЮО114260 від 12.02.2025 року за нормами, чинними на 05.03.2019 року, з урахуванням проведених виплат.

У вказаній справі Одеським окружним адміністративним судом 31.07.2025 ухвалено рішення, яким позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО114260 від 12.02.2025, виданої на ім'я ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.04.2019 перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО114260 від 12.02.2025, виданої на ім'я ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, з урахуванням вже проведених виплат.

Вказане рішення суду сторонами в апеляційному порядку не оскаржувалось та набрало законної сили 02.09.2025.

17.09.2025 Одеським окружним адміністративним судом по даній справі видано виконавчий лист.

За заявою позивача, 17.11.2025 суд прийняв ухвалу про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 по справі №420/1111/25. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 по справі № 420/11110/25 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.

12.12.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про справі №420/11110/25, в якому орган ПФУ вказує, що з 2020 року всі операції щодо пенсійного забезпечення громадян, в тому числі і здійснення перерахунків призначених пенсій на виконання рішень суду здійснюється виключно засобами програмного забезпечення у відповідній системі Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ). Здійснення таких операцій в “ручному режимі» є неможливим. 07.10.2025 Пенсійним фондом України введено в роботу доопрацьоване програмне забезпечення, що дає можливість здійснити відповідний перерахунок пенсії Позивача на виконання рішення суду.

Так, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 по справі № 420/11110/25, яке набрало законної сили 02.09.2025, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 і сума доплати пенсії з урахуванням фактично виплачених сум склала 78783,52 грн. Новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 7543,31 грн. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата доплати за період з 01.04.2019 по 30.11.2025 буде здійснена відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».

Позивач надав заперечення на звіт Головного управління, у яких просить відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №420/11110/25; накласти штраф на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до ч. 3 ст. 382-3 КАС України половину якого стягнути на користь заявника, іншу половину - до Державного бюджету України; встановити новий десятиденний строк для подання нового звіту про виконання судового рішення, який обов'язково має включати докази фактичної виплати пенсії в оновленому розмірі 7543,31 грн.

Позивач зауважує, що до звіту відповідачем подано розрахунок пенсії позивача з 01.12.2025 року, згідно з яким позивачу з 01.12.2025 року нараховується пенсія у розмірі 7543,31 грн., однак будь-які докази виплати пенсії у вказаному розмірі відсутні. 04 грудня 2025 року (після проведення перерахунку) позивачем була отримана пенсія у розмірі, який йому виплачувався до проведення перерахунку на виконання вказаного судового рішення, тобто після проведеного перерахунку пенсія позивача фактично не була збільшена. Таким чином, оскільки рішенням суду зобов'язано відповідача не лише здійснити перерахунок, а також і виплату пенсію в оновленому розмірі, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року у справі №420/11110/25 не виконується.

Розглянувши звіт пенсійного органу, суд вважає можливим його прийняти, виходячи з наступного.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи, що забезпечується через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статями 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року №4094-ІХ внесені зміни до КАС України, який доповнено статтею 382-1 КАС України про порядок розгляду заяви про зобов'язання подати звіт, статтею 382-2 КАС України, яка регламентує розгляд звіту про виконання судового рішення та статтею 382-3 КАС України - рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення, які є чинними з 19 грудня 2024 року.

Відповідно до п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Отже, з 19 грудня 2024 року питання судового контролю вирішуються у судах з урахуванням змін, внесених Законом №4094-ІХ.

Відповідно до вимог ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Згідно з вимогами ч.2, 3 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Частиною п'ятою ст.382-3 КАС України визначено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Отже, на етапі перевірки звіту суб'єкта владних повноважень, який стосується, зокрема, виплати заборгованості з нарахованих, але невиплачених сум пенсій, суд має можливість врахувати добросовісну поведінку боржника, яка полягає у вчинені достатніх та вичерпних дій задля забезпечення органу у фінансуванні та не накладати стягнення у вигляді штрафу на керівника боржника.

Враховуючи викладене, розглянувши звіт ГУ ПФУ в Одеській області, суд вважає можливим його прийняти, враховуючи таке.

Судом встановлено, що згідно наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до матеріалів справи копій перерахунків пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року та з 01 грудня 2025 року вбачається, що позивачці на виконання рішення суду у даній справі Головне управління 14.11.2025 провело відповідні перерахунки пенсії по втраті годувальника, із сум грошового забезпечення померлого годувальника для обчислення пенсії (за рішенням суду) всього у розмірі - 14016,00 грн (посадовий оклад - 3260,00, оклад за військове звання - 1020,00, процентна надбавка за вислугу років 50% - 2140,00, надбавка за особливості проходження служби 65% - 4173,00, надбавка за таємність 10% - 326,00, премія 95% - 3097,00).

Виплата, згідно казаних перерахунків, перерахованої пенсії розпочинається з 01.12.2025.

Також, відповідно до розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 , за період з квітня 2019 року по листопад 2025 року нараховано доплату пенсії, з урахуванням проведеного перерахунку за рішенням суду, у сумі 78783,52 грн.

Отже, покладені на відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області зобов'язання в частині здійснення нарахування ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО114260 від 12.02.2025, виданої на ім'я ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, відповідачем виконано.

Що стосується донарахованих сум пенсії за минулий період з квітня 2019 року по листопад 2025 року у розмірі 78783,52 грн, з урахуванням проведеного перерахунку на виконання рішення суду, суд враховує доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зазначені у поданому звіті.

Суд зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 121 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства винні особи несуть відповідальність згідно із законом. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 “Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік» затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік.

Згідно із п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами), Пенсійним фондом України 22 вересня 2025 року затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2025 рік.

Планом доходів і видатків Головного управління на 2025 рік: - видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 18,074 млн грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 18,074 млн грн; - за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені в сумі 18,074 млн. грн., на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - в сумі 18,074 млн грн.

Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень.

При цьому, суд також враховує, що Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Пунктом 4 Порядку визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/ виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Відповідно до п.п. 5,6 Порядку, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

В той же час, пунктом 7 Порядку регламентовано, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Отже, виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

Як було встановлено судом з наданих Головним управлінням документів, за рішенням суду по даній справі, позивачу нараховано загальну заборгованість в розмірі 78783,52 грн, яка після перерахунку обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до положень Постанови №821.

Водночас виплата указаних коштів залежить виключно від наявності відповідного фінансування.

З огляду на те, що Головним управлінням включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії, необхідно дійти висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Судом встановлено із наданих відповідачем документів, що Головним управлінням ПФУ направлено лист від 09.12.2025 № 1500-0403-5/198182 щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду ОСОБА_1 в сумі 78783,52 грн для виконання рішення суду по зазначеній справі.

Таким чином, нараховані кошти на виконання судового рішення від 04.06.2025 у цій справі № 420/3100/25, будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету.

Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Одеській області складений з дотриманням статті 382-2 КАС України. Також, звіт містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення.

Суд враховує, що згідно правового висновку зробленого Верховним Судом у постанові від 23.04.2020 у справі №560/523/19, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління, на переконання суду, відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення. Вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.

Враховуючи викладене вище, судове рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Доводи позивачки стосовно того, що відповідач не надав доказів фактичної виплати їй пенсії у перерахованому розмірі - 7543,31 грн, суд оцінює критично, адже як вже було вказано вище, за наданими відповідачем до справи доказами, перерахунок за рішенням суду у даній справі пенсії позивача, відповідач провів лише 14.11.2025, виплату перерахованої пенсії розпочати з 01.12.2025.

Частиною третьою статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

З огляду на висновок суду про доцільність прийняття звіту ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду по цій справі, суд вважає відсутніми підстави для накладення на керівника органу ПФУ штрафу за невиконання рішення суду, позаяк, на думку суду, відповідачем надані належні та достатні докази, які вказують на те, що рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/11110/25 від 31.07.2025 Головне управління ПФ України в Одеській області виконало в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.

Керуючись ст. 243, 248, 256, 294, 378, 3821, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 по справі №420/11110/25 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по справі №420/11110/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 294-297 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА