Справа № 420/35493/25
16 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Військова частина НОМЕР_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про надання (оформлення, продовження) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 9 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (подана 06.08.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 та 06.08.2025 року зареєстрована у Журналі реєстрації вхідний документів (загальне діловодство, том № 4) за вхідним № 14283) та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , розглянути заяву ОСОБА_1 , про надання (оформлення, продовження) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (подана 06.08.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 та 06.08.2025 року зареєстрована у Журналі реєстрації вхідний документів (загальне діловодство, том № 4) за вхідним № 14283) в порядку, спосіб та строки, передбачені пунктами 57 та 60 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560, з прийняттям по ній рішення про надання або відмову у наданні відстрочки;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, громадянина України ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 19.09.2025 року № 828 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та відправки до військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 , 1981 рік народження, військово-облікова спеціальність та код згідно з обліком - 790037, PHОКПП - 2982106034;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , поновити громадянина України ОСОБА_1 , на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 , та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки відомостей про зміну дати відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку, та мобілізацію» на строк проведення загальної мобілізації, який визначається Указами Президента України, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_4 неодноразово визнавав його таким, що не підлягає призову під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Термін дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, сплинув 06.08.2025 року, у зв'язку із чим 06.08.2025 року, в черговий раз звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки. Однак, 19.09.2025 року вказана заява в порядку, спосіб та строки, передбачені пунктами 57 та 60 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 розглянута не була, будь-яке рішення, по ній не прийнято, у зв'язку із чим, у вказаний день, для з'ясування причин не розгляду заяви прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, 19.09.2025 року, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 жодної інформації про стан та результати розгляду зазначеної заяви Позивачу не на дали, не надали письмових документів про прийняте рішення за нею (про надання або відмову у наданні відстрочки), проте вжили заходів щодо призову Позивача на військову службу під час мобілізації, на особливий період, видали наказ про його призову на військову службу під час мобілізації, призвали на військову службу. Вважаючи таку бездіяльність щодо не розгляду заяви про надання (оформлення, продовження) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та не прийняття по ній рішення, дії щодо призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, прийняття рішення (наказу) про такий призов, протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач відзив не надав, ухвалу про відкриття провадження доставлено до електронного кабінету відповідача 30.10.2025 року.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом, як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом встановлені такі обставини по справі.
Позивач перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.10.2025 року №931, позивач 04.10.2024 року, 16.11.2024 року, 24.02.2025 року та 28.05.2025 року звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 та подавав заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.9 ч. 1 ст.23 Закону У країни «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаний зайнятий постійним доглядом за хворим батьком. По вказаним заявам приймалось рішення про надання відстрочки, на підставі чого надавалась довідка за формою, визначеною у Додатку № 6 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів У країни від 16.05.2024 року № 560.
06.08.2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки, що не заперечується відповідачем.
Вказану заяву не розглянуто.
19.09.2025 року, Позивач, з метою з'ясування обставин розгляду його заяви про надання відстрочки, особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , але наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) року № 828 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» позивача призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 .
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною позивач звернувся до суду з цим позовом.
При розгляді цієї справи суд враховує наступні приписи діючого законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів унормовані Законом України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Статтею 23 Закону №3543-XII врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Частинами 7, 8 ст. 23 Закону №3543-XII регламентовано, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - порядок №560), у якому, серед іншого, визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п. 56, 57 порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За правилами п. 58 порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно до п. 60 порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Позивач в позовній заяві зазначив, що 06.08.2025 року звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки.
Суд бере до уваги, що відповідач вказані обставини не заперечив та жодним чином не спростував, відзив на позовну заяву не надав, що свідчить про згоду з викладом обставин позовної заяви.
Оскільки позивач неодноразово звертався до відповідача із заявою про надання відстрочки та отримував таку відстрочку, то у суду відсутні підстави ставити під сумнів доводи позивача щодо звернення із заявою в черговий раз.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач на момент прийняття спірного наказу від 19.09.2025 в частині мобілізації позивача, володів достатньою інформацією про те, що позивачем у встановленому порядку подано заяву про надання йому відстрочки від призову, а відтак, відповідно до абз. 9 п. 60 Порядку №560 позивач не підлягав призову на військову службу до ухвалення комісією відповідного рішення.
В матеріалах справи відсутні докази розгляду заяви позивача про надання йому відстрочки та ухвалення комісією рішення за наслідками її розгляду до прийняття спірного наказу.
Таким чином, здійснюючи 19.09.2025 року мобілізаційні дії відносно позивача та включаючи його до наказу від 19.09.2025 про призов, відповідач діяв протиправно.
З урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що наказ відповідача в частині призову на військову службу позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимоги в частині зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки відомостей про зміну дати відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку, та мобілізацію» на строк проведення загальної мобілізації, який визначається Указами Президента України, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом вище, відповідач неодноразово надавав позивачу відстрочку від призову на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку, та мобілізацію», а відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню, оскільки сам відповідач встановлював право позивача на відстрочку на підставі вказаних норм.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.
Визначаючись щодо способу захисту порушених прав позивача, суд виходить із наступного.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач, зокрема, просить зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки відомостей про зміну дати відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку, та мобілізацію» на строк проведення загальної мобілізації, який визначається Указами Президента України, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку
Отже, підсумовуючи вищевикладені висновки, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме шляхом зобов'язання відповідача надати позивачу відстрочки від призову на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позовні вимоги в частині зобов'язання поновити громадянина України ОСОБА_1 , на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 , задоволенню не підлягають, оскільки на момент розгляду справи у суду відсутні докази того, що відповідач не поновить на військовому обліку військовозобов'язаних позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове позовних вимог.
Судовий збір розподілено відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 90, 241 - 246, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.09.2025 № 828 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.08.2025 року про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У задоволені іншої частини позову відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 2422,40 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов