Рішення від 16.02.2026 по справі 400/13397/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 р. № 400/13397/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачів1. Очаківської міської ради, вул. Соборна, 7А, м. Очаків, Миколаївський район, Миколаївська область, 57508, 2. Виконавчого комітету Очаківської міської ради, вул. Соборна, 7А, м. Очаків, Миколаївський район, Миколаївська область, 57508,

провизнання протиправним та скасування рішення; визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Очаківської міської ради Миколаївської області (далі також - відповідач 1), в якому просить:

визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Очаківської міської ради щодо відмови у встановленні факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 ;

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Очаківської міської ради щодо нескладання та невидачі Акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Виконавчий комітет Очаківської міської ради скласти та видати ОСОБА_1 Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за матір'ю, ОСОБА_2 , відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян...».

Ухвалою від 17.12.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до відповідача із заявами з відповідним пакетом документів про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за його матір'ю ОСОБА_2 Однак, комісією із встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) відмовлено у видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), у зв'язку з тим , що мати є інвалідом П группи ,а тому Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) не потрібен, а для вирішення питання отримання відстрочки відповідно до норм чинного законодавства України необхідно безпосередньо звернутись до ТЦК і СП. Позивач наполягає, що відмова у видачі позивачу акту встановлення факту здійснення догляду прийнята відповідачем не в порядку та не у спосіб, що визначені чинним законодавством України, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою від 30.12.2025 року суд залучив в якості відповідача у справі виконавчий комітет Очаківської міської ради (далі також - відповідач 2, виконком).

Відповідач 2 проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 16.08.2024 року Постановою Кабінету Міністрів України № 930 внесені зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, якими значно спрощений механізм отримання відстрочки для певної категорії громадян. Зокрема для військовозобов'язаних, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними, та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі), з переліку документів, які подаються до ТЦК та СП, виключено Акт про встановлення факту здійснення догляду .Тобто, якщо особа належить до зазначеної категорії військовозобов'язаних (як у даному випадку), то Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) не потрібен, а для вирішення питання отримання відстрочки відповідно до норм чинного законодавства України необхідно безпосередньо звернутись до ТЦК і СП. Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач звертався до виконкому із заявами від 12.05.2025 року за вх. № 2185/02-02/05, від 27.05.2025 року за вх. № 2391/02-02/05, від 12.06.2025 року за вх. № 30402-006 від 13.06.2025 року, від 22.10.2025 року за вх. № 5374/02-02/06 щодо видачі акта про встановлення факту здійснення догляду за своєю матір'ю ОСОБА_2 .

Виконавчий комітет Очаківської міської ради Миколаївської області листами а вих. № 1283/02-02/05 від 14.05.2025 року, за вих. № 1356/02-02/05 від 29.05.2025 року, за вих. № 1584/02-02/06 від 30.06.2025 року, за вих. № 2305/02-02/06 від 24.10.202 року повідомив позивача про відмову йому у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 .

В листах було повідомлено, що комісією із встановлення факту здійснення постійного догляду позивачу відмовлено у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, у зв'язку Оскільки мати заявника, ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІ групи загального захворювання, згідно з Переліком документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» , акт про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) не потрібен, про що було роз'яснено ОСОБА_1 у письмовій формі Тобто факт наявності інвалідності у матері позивача - є саме тим випадком. Прямо обумовленим в законі.

Крім того відповідачем зазначено , що мати позивача має рідну доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає у Київській області, може та зобов'язана здійснювати догляд за своєю матір'ю. Іншими словами позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є членами сім'ї першого ступеня споріднення особи ОСОБА_2 . Додатково і цей факт свідчить про відсутність підстави для складання акту.

Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно із п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Частиною 7 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Правовідносини, які пов'язані з процедурою надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення регулюються Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 (далі - Порядок)

Згідно із абз. 3 - 4 п. 58-1 Порядку військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд. Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Згідно із п. 61 Порядку військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.

До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.

Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:

відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;

перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.

За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Розпорядженнями Очаківського міського голови від 29.05.2024 року № 74, від 05.06.2025 року № 67, від 16.09.2025 року № 166 було створено комісію із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) та затвердження її складу та положення в період часу звернення позивача склад даної комісії зазнавав змін щодо складу комісії, про що було видано розпорядження Очаківського міського голови). Комісія працює з метою реалізації громадянами права на відстрочку відповідно до чинного законодавства України.

Положення визначає розгляд заяв та встановлення факту здійснення постійного догляду військовозобов'язаними, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у п. 9, 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом складання акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду комісією зі встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

Згідно із пп. 2.1 - 2.5 Положення акт складається на підставі письмового звернення особи, яка здійснює догляд (постійний догляд) (далі - Заява), до виконавчого органу Очаківської міської ради. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/ задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

До заяви додають документи, визначені в п. 9 і 14 додатку 5 до Порядку, крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8) Порядку.

Розгляд заяви про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) здійснює Комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (надалі за текстом - Комісія). Кількісний та персональний склад Комісії затверджується рішенням виконавчого комітету.

Відповідно до п. 2.15 та 2.16 Положення, за результатами роботи комісія зі встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду згідно з формою акта додатку 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (зі змінами).

Усі рішення, прийняті комісією, зазначаються в протоколі. Протокол підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії шляхом проставлення особистого підпису.

Як зазначалося вище, виконком листами за вих. № 1283/02-02/05 від 14.05.2025 року, за вих. № 1356/02-02/05 від 29.05.2025 року, за вих. № 1584/02-02/06 від 30.06.2025 року, за вих. № 2305/02-02/06 від 24.10.202 року повідомив позивача про відмову йому у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 .

При цьому, Протокол засідання комісії з видачі акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за результатами розгляду заяви позивача щодо встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 в матеріалах відсутній, такий відповідачем, у тому числі й разом із відзивом, суду не надано.

Разом з тим, судом не встановлено наявність прийнятого рішення, яким було відмовлено позивачу у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2

А відтак, заява позивача належним чином не розглянута, оскільки рішення за результатами її розгляду не прийнято.

Отже, комісія відповідача необґрунтовано відмовила позивачу у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, тому дії відповідача належить визнати протиправними.

Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд враховує, що питання видачі Акту встановлення факту здійснення догляду є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу - відповідача.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи, органи місцевого самоврядування та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

За таких обставин суд не може підміняти інший орган державної влади чи місцевого самоврядування та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.

Тому з метою захисту прав позивача належить зобов'язати комісію відповідача повторно розглянути заяву позивача про видачу акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 .

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Очаківської міської ради (вул. Соборна, 7А, м. Очаків, Миколаївський район, Миколаївська область, 57508, код ЄДРПОУ 04056606) та Виконавчого комітету Очаківської міської ради (вул. Соборна, 7А, м. Очаків, Миколаївський район, Миколаївська область, 57508, код ЄДРПОУ 04056606) - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Очаківської міської ради щодо нескладання та невидачі Акта про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 .

3. Зобов'язати комісію зі встановлення факту здійснення постійного догляду Виконавчого комітету Очаківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.10.2025 року за вх. № 5374/02-02/06 про видачу акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 .

4. В решті позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Очаківської міської ради (вул. Соборна, 7А, м. Очаків, Миколаївський район, Миколаївська область, 57508, код ЄДРПОУ 04056606) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16.02.2026 року.

Суддя О.В. Малих