16 лютого 2026 р. № 400/12380/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
третя особаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зміни структури грошового забезпечення, зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_2 , а також застосування цього зменшеного розміру пенсії померлого ОСОБА_2 при розрахунку пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з урахуванням актуального на теперішній час розміру грошового забезпечення (включно із належними надбавками та індексацією) та відсоткового розміру 74% грошового забезпечення, яке було встановлено ОСОБА_2 при виході на пенсію за вислугою років.
Ухвалою від 03.01.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначила, що відповідач протиправно зменшив відсотковий розмір основного розміру пенсії ОСОБА_2 з 74% до 70% та зменшив загальний розмір його грошового забезпечення, що призвело до заниження розміру пенсії в разі втраті годувальника, яку призначено позивачу.
Крім того, позивач стверджує, що відповідачем занижено розмір індексації пенсії за 2022-2024 роки та надала власні розрахунки, у яких враховано коефіцієнти індексації 0,14, 0,197 та 0,0796 у 2022, 2023 та 2024 роках відповідно.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що пенсійна виплата ОСОБА_2 була розрахована із складових грошового забезпечення, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови № 704 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.03.2018 року № ЮН32428.
З 01.02.2021 року позивачу призначено пенсію в разі втрати годувальника (за померлого чоловіка ОСОБА_2 . Розмір пенсії склав 4104,43 грн. На момент подання відзиву розмір пенсійної виплати позивача складає 6839,47 грн. (зу рахуванням індексації згідно Постанов № 118, № 168 та № 185 і щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713).
Отже, розмір пенсійної виплати Позивача розраховано відповідно до норм чинного законодавства.
Третя особа надала пояснення, я у яких у задоволенні позову просила відмовити. У поясненнях зазначила, що з 01.03.2018 року Урядом України було запроваджено одну розрахункову величину обчислення окладу за військовою посадою та окладу за військовим званням - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018 року, адже пункт 4 Постанови № 704 у редакції Постанови №103 має наступний вигляд: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Пункт 4 Постанови № 704 у редакції Постанови № 103 діяв до моменту скасування пункту 6 Постанови №103 у межах справи № 826/6453/18 (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020), тобто до 29.01.2020 року.
з 29.01.2020 була відновлена дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року, на відміну від попереднього правила обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.
Однак, слід зазначити, що пункт 4 Постанови № 704 (текст якої був розміщений на офіційному сайті Верховної Ради України у мережі Інтернет) не був приведений Кабінетом Міністрів України у відповідність до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18.
Тому, у спірних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_3 використовувався текст пункту 4 Постанови № 704, розміщеного на офіційному сайті Верховної Ради України у мережі Інтернет як офіційного, достовірного та чинного акту права нормативного характеру.
12.05.2023 постановою Кабінету Міністрів України № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704» скасовано дію підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до Постанови № 103 та внесені зміни до пункту 4 Постанови №704 відповідно до яких, абзац перший зазначеного пункту викладено у наступній редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Зазначені зміни набули чинності 20.05.2023 року.
З огляду на зазначене, з дати набуття чинності зазначених змін, розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб є стала величина у розмірі 1762 гривні.
Відтак, і позивач у розумінні ч. 4 ст. 63 Закону №2262 та п. 5 Порядку № 45 не набув права на перерахунок (обчислення нового розміру) раніше вже призначеної пенсії у порядку Закону № 2262 за цією подією.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонеркою, якій відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262) була призначена пенсія в разі втрати годувальника з 01.02.2021 року.
Розмір пенсії позивача становить 30% від грошового забезпечення ОСОБА_2 (померлого чоловіка позивача).
Позивач вважає, що ГУ ФПУ зменшило відсоткове значення розміру пенсії ОСОБА_2 з 74% до 70%, що призвело до заниження її пенсії. Також позивач вважає, що під час нарахування індексації її пенсії у 2022-2024 роках ГУ ПФУ, у зв'язку із заниженням основного розміру пенсії ОСОБА_2 , занижено загальний розмір її пенсії.
Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 30 Закону № 2262 право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісті військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні.
Згідно із ст. 36 Закону № 2262 пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:
а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків;
б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Отже, пенсія позивача в разі втрати годувальника призначається у розмірі 30% заробітку годувальника. У даному випадку - грошового забезпечення ОСОБА_2 .
Розмір же пенсії самого ОСОБА_2 , який на думку позивача було зменшено з 74% до 70%, не стосується позивача та жодним чином не впливає на розрахунок її пенсійної виплати.
Щодо самого розміру пенсії позивача:
Статтею 37 Закону № 2262 визначено, що пенсії в разі втрати годувальника (або частина спільної пенсії кожного непрацездатного члена сім'ї), що призначається членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із ст. 43 Закону № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (зі змінами, далі та раніше за текстом - Постанова № 704) з 1 березня 2018 року підвищено грошове забезпечення військовослужбовців силових структур шляхом збільшення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
З метою реалізації ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі та раніше за текстом - Постанова № 103), якою, зокрема, визначено умови, порядок проведення перерахунку пенсій та виплати перерахованих пенсій.
Пунктом 1 Постанови № 103, в редакції чинній на дату перерахунку, установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Пенсійна виплата ОСОБА_2 була розрахована із складових грошового забезпечення, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови № 704 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.03.2018 року № ЮН32428.
Складові довідки включали: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військовим званням - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років - 3170,00 грн. Всього: 9510,00 грн.
Позивачу з 01.02.2021 року призначено пенсію у розмірі 30% від грошового забезпечення ОСОБА_2 .
Розмір пенсії склав 4104,43 грн, з яких:
- 3538,00 грн - основний розмір пенсії (9510,00 (розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 ) х 30% = 2853,00 грн., з урахуванням мінімального розміру пенсії - 3538,00 грн;
- 66,43 грн - підвищення відповідно до Закону України від 18.11.2004 року № 2195-IV «Про соціальний захист дітей війни»;
- 500,00 грн - компенсаційна виплата відповідно до Закону України від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
Докази відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 у матеріалах справи відсутні.
Отже, у даній частині вимог позов задоволенню не підлягає.
Щодо вимог про здійснення індексації пенсії за 2022-2024 роки, суд зазначає наступне:
Згідно п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі та раніше у тексті - Постанова № 118) установлено, що з 01.03.2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
З 01.03.2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі та раніше за текстом - Постанова № 713).
Згідно п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі та раніше за текстом - Постанова № 168), установлено, що з 01.03.2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
З 01.03.2023 ргкоу розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 2 Постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Також, відповідно до п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі та раніше за текстом - Постанова № 185) установлено, що з 01.03.2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
З 01.03.2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 2 Постанови № 118 та п. 2 Постанови № 168 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Розмір пенсії позивача на момент звернення до суду складає 6839,47 грн. з яких:
- 2853,00 грн - основний розмір пенсії (9510,00 (розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 ) х 30%;
- 399,42 грн. (2853,00 грн х 0,140) - індексація відповідно до Постанови № 118;
- 640,73 грн (3252,42 грн х 0,1970) - індексація відповідно до Постанови № 168;
- 309,89 грн (3893,15 грн х 0,0796) - індексація відповідно до Постанови № 185;
- 2000,00 грн - щомісячна доплата відповідно до Постанови № 713;
- 66,43 грн - підвищення відповідно до Закону України від 18.11.2004 ркоу № 2195-IV «Про соціальний захист дітей війни»;
- 570,00 грн - компенсаційна виплата 80-ти річним відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 року № 849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому».
Отже, позивачу здійснено індексацію пенсії відповідно до норм чинного законодавства, а отже відсутні підстави для задоволення її вимог у даній частині.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159), за участю третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зміни структури грошового забезпечення, зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_2 , а також застосування цього зменшеного розміру пенсії померлого ОСОБА_2 при розрахунку пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 ; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з урахуванням актуального на теперішній час розміру грошового забезпечення (включно із належними надбавками та індексацією) та відсоткового розміру 74% грошового забезпечення, яке було встановлено ОСОБА_2 при виході на пенсію за вислугою років - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16.02.2026 року.
Суддя О.В. Малих