16 лютого 2026 р. № 400/5588/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області а саме: відмову № 3885-3011/К-02/8-1400/24 від 02.03.2024 року у перерахунку ОСОБА_1 пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та повторно розглянути мою ОСОБА_1 , заяву про перерахунок пенсії від 09.02.2024 року.
Ухвалою від 18.06.2024 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначила, що 09.02.2024 року звернулася до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії. 04.03.2024 року позивач отримала лист-відмову на свлє звернення та вважає дії ГУ ПФУ необґрунтованим, протиправним та такими, що перешкоджають у реалізації її конституційних прав.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що розмір пенсії позивача розраховано на підставі норм чинного законодавства. Крім того, в позовній заяві не вказано, які конкретно дії чи бездіяльності, на його думку, є протиправними, і не наведено обґрунтувань їх протиправності, позовні вимоги визначені у спосіб, що унеможливлює встановлення їх конкретного змісту та визначення способу відновлення права, за захистом якого звернувся позивач.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонеркою, якій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) з 18.10.2021 року була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
09.02.2024 року позивач звернулась до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок її пенсії.
Листом від 04.03.2024 року № 3885-3011/К-02/8-1400/24 позивачу роз'янено, що розмір її пенсії розраховано відповідно до чинного законодавства.
Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону, тобто на загальних умовах.
Згідно ст. 7 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Статтею 28 Закону № 1058 визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Згідно ч. 4 ст. 48 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
З матеріалів спарви, зокрема з листа ГУ ПФУ від 04.03.2024 року № 3885-3011/К-02/8-1400/24 вбачається, що 19.10.2023 року позивач звернулась до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.
При перевірці пенсійної справи встановлено, що перерахунок, після надходження даних про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1, з 18.10.2021 року не провадився.
Проведено перерахунок пенсії з 18.10.2021 року (допризначення) та з 01.11.2023 року по заяві від 19.10.2023 року.
З 01.11.2023 року страховий стаж складає 39 років 11 місяців 3 дні (враховано з 01.09.1983 року по 30.09.2023 року, в тому числі стаж з шкідливими та важкими умовами праці, передбачений п. 2 ч. 2 ст, 114 Закону № 1058 - 17 років 2 місяці 2 дні). Коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до ст. 25 Закону 1058, становить 039917 (39 років х 12 міс. + 11 міс.) / (12 міс. х 100 %).
Пенсію за віком обчислено із заробітної плати, відповідно до статті 40 Закону № 1058 згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з липня 2000 року по вересень 2023 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,89259.
Розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2024 року складає 3750,85 грн.
Доплату в сумі 1435,94 грн за період з 18.10.2021 року по 30.09.2023 року позивач отримала додатковою відомістю в жовтні 2023 року, доплату в сумі 516,28 грн за період з 01.11.2023 року по 31.12.2023 року виплачено додатковою відомістю грудня 2023 року.
Позивачем не конкретизовано, у чому саме полягає порушення її прав, зокрема, не вказано, як саме на її думку повинно бути розраховано її пенсійні виплати і у чому полягає порушення її прав з боку пенсійного органу.
З наявним у матеріалах справи доказів суд робить висновок, що пенсія позивача розрахована відповідно до норм чинного законодавства.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області а саме: відмову № 3885-3011/К-02/8-1400/24 від 02.03.2024 року у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та повторно розглянути мою ОСОБА_1 , заяву про перерахунок пенсії від 09.02.2024 року - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16.02.2026 року.
Суддя О.В. Малих