16 лютого 2026 р. № 400/11880/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання протиправним та скасування рішення, оформлене протоколом №48 від 03.12.2024 та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Відповідач 1), Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Відповідач 2) з вимогами про:
- визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом № 48 від 03.12.2024 року, в частині, що стосується відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язання надати ОСОБА_1 відстрочку від призову за мобілізацією на підставі пункту 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Свої вимоги Позивач обґрунтовує тим, що він звернувся із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На підтвердження фактів, викладених у заяві Позивачем надано довідку до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 173784 від 23.11.2020 року. Рішенням Відповідача 2 № 48 від 03.12.2024 року Позивачу відмовлено в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з причин: «сплив термін довідки МСЕК». З вказаним рішення Позивач не згідний, оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи дітям на період дії воєнного стану на території України» передбачено продовження строку переосвідчень на предмет встановлення групи інвалідності на строк 6 місяців після закінчення воєнного стану.
Ухвалою від 23.12.2024 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (головуючий суддя ОСОБА_2 ).
Відповідно до наказу голови суду від 08.07.2025 року № 85-к суддю ОСОБА_2 відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду у зв'язку із звільненням його у відставку рішенням Вищої ради правосуддя від 08.07.2025 року № 1419/15-25.
23.07.2025 року було здійснено повторний автоматичний розподіл справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, головуючим у справі визначено суддю Лісовську Н.В.
Ухвалою від 24.07.2024 року судом прийнято справу № 400/11880/24 до свого провадження та визначено розгляд справи почати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 260 КАС України (без виклику сторін).
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідачі не скористалися, позовних вимог не заперечили, правової позиції по суті спору не висловили.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 173784 від 23.11.2020 року, Позивачу повторно встановлено інвалідність третьої групи, загальне захворювання, строком до 01 листопада 2022 року.
22.11.2024 року Позивач звернувся до Відповідача 2 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На підтвердження фактів, викладених у заяві, Позивачем було надано довідку до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 173784 від 23.11.2020 року.
За результатами розгляду заяви Позивача комісія ІНФОРМАЦІЯ_3 протоколом №48 від 03.12.2024 року ухвалила рішення про відмову Позивачеві у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Причина: сплив термін довідки МСЕК.
Про прийняте рішення Відповідач повідомив Позивача повідомленням №5/15026 від 05.12.2024 р.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Таким чином, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану».
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року №69/2022 оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 року (далі - Закон № 2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Частиною 1 статті 1 Закону № 2232-ХІІ визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-ХІІ від 21.10.1993 року (далі - Закон №3543-ХІІ) (у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до статті 1 Закону №3543-ХІІ, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Частиною 1 статті 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а саме: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
В свою чергу, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Зокрема, відповідно до пункту 2 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про Порядок проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок № 560, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з пунктами 58 та 60 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Матеріалами справи підтверджено, що 03.12.2024 року Відповідачем було розглянуто заяву та документи Позивача щодо отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, оскільки він , має інвалідність третьої групи, загальне захворювання.
Рішенням № 48 комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.12.2024 року Позивачу відмовлено в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та вказано, що він підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причина відмови: сплив термін довідки МСЕК.
Надаючи оцінку правомірності відмови відповідача, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України», зокрема змінено назву постанови на «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи дітям на період дії воєнного стану на території України». Крім того, вказаними змінами виключено абзац другий пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2025.
Водночас до 01.01.2025 та на час звернення Позивача з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації абзац другий пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 визначав, що повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317.
Таким чином, в редакції до 01.01.2025 абзац другий пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 передбачав, що інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
Однак, автоматична пролонгація інвалідності допустима лише у разі, коли особа не може пройти повторний огляд з підстав неможливості направлення її на медико-соціальну експертизу.
Таким чином, продовження інвалідності особі на час військового стану можливе через перешкоди функціонування процедури призначення/проведення огляду, а не через обставини, що виникли у самої особи.
Постанова № 225 дійсно передбачає перенесення строку повторного огляду медико-соціальної експертизи. Проте, таке перенесення не має безумовного характеру.
Згідно пунктом 15 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (в редакції від 26.10.2024) комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.
У абзаці другому пункті 3 Постанови № 225 встановлено, що повторний огляд переноситься за умови неможливості направлення лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу.
Водночас, в матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують неможливість направлення Позивача лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу.
Крім того, Позивачем не надано доказів звернення до лікарсько-консультативної комісії за відповідним направленням.
Судом встановлено, що згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 173784 від 23.11.2020 року Позивачу встановлено третю групу інвалідності за загальним захворюванням.
Проте, інвалідність встановлено на строк до 01.11.2022 року. Крім того, зазначено дату чергового переогляду - жовтень 2022 року.
Тобто, станом на дату звернення Позивача - 22.11.2024 року до комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», заявником було додано, зокрема довідку до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 173784 від 23.11.2020 року, строк якої сплив.
Таким чином, на момент розгляду заяви від 22.11.2024, у відповідача 2 були відсутні правові підстави для її задоволення.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як такому, що належним чином не підтвердив підстави отримання такої відстрочки.
У відповідності до положень частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовується.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, оформлене протоколом №48 від 03.12.2024 та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 16.02.2026 р.
Суддя Н.В. Лісовська