з питань закриття провадження у справі
04 лютого 2026 рокусправа № 380/18916/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Коморного О.І.
судді Гулик А. Г.
судді Кондратюк Ю. С.
секретар судового засідання Тварковська Я.
з участю:
представника позивача не прибув
представника відповідача Сов'як Д.О.
представника третьої особи Нетреба Ю.В.
представника третьої особи Бречко О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 про стягнення з Держави Україна, в особі Кабінету Міністрів України матеріальної шкоди, треті особи які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державна казначейська служба України, Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, Міністерство фінансів України.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- стягнути з Держави Україна на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду у вигляді недоотриманого грошового забезпечення (заробітної плати) військовослужбовця за період служби з 20.05.2023 по 29.04.2025 включно у розмірі 1 640 494,10 грн., заподіяну в результаті прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту (пункт 2 постанови КМУ № 481 від 12 травня 2023 року), що був визнаний протиправним та нечинним, шляхом безспірного списання коштів з Державного бюджету України.
Ухвалою від 18 вересня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 05 листопада 2025 року залучено до участі у справі третю особу яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 18 листопада 2025 року розгляд справи призначено в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 07 січня 2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 04 лютого 2026 року відмовлено в клопотанні про зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 04 лютого 2026 року відмовлено в клопотанні про залишення позову без розгляду.
У судовому засіданні поставлено на обговорення клопотання Міністерство фінансів України про закриття провадження у справі. В обґрунтуваннях є покликання на частину п'яту статті 21 КАС України, де вказано, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства. Вважає, що вимога про відшкодування шкоди, завданої діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень не може вважатися самостійною позовною вимогою в межах адміністративного судочинства та не може бути самостійно розглянута адміністративним судом, оскільки підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства.
В судове засідання позивач та його представник не прибули, в матеріалах справи міститься клопотання представника позивача про розгляд справи по суті без їх участі.
В судовому засіданні представник третьої особи, Міністерства фінансів України, підтримав клопотання про закриття проведження у справі.
В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи, Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, покладаються на розсуд суду.
При вирішенні клопотання суд виходить з наступного.
За змістом частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У пункті 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України міститься визначення поняття публічно-правовий спір.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд звертає увагу, що спір, який виник між сторонами у справі, стосується проходження позивачем публічної служби, до чого включається і виплата заробітної плати.
Спори, пов'язані з проходженням публічної служби, розглядаються за правилами адміністративного судочинства.
Аналогічні висновки зроблені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема у постанові від 05 червня 2019 року у справі № 686/23445/17, де вказано, що справи про стягнення шкоди, заподіяної застосуванням до особи акта, визнаного неконституційним, якщо така шкода виражається у недоотриманих пенсійних виплатах, заробітної плати, мають розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Суд при розгляді справи, в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку що спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а тому відсутні підстави для задоволення клопотання третьої особи про закриття провадження у справі.
Керуючись ст. 238, 248, 256 КАС України суд, -
У задоволенні клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали складений 09.02.2026
У зв'язку з перебуванням судді Кондратюк Ю.С. у період з 09.02.2016 по 13.02.2026 на навчанні, повний текст ухвали підписаний 16.02.2026
Головуючий суддя Коморний О.І.
суддя Гулик А. Г.
суддя Кондратюк Ю. С.