Рішення від 16.02.2026 по справі 340/6682/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року справа № 340/6682/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Подільського відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (далі - Відділ) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду зі заявою до Відділу про визнання протиправною бездіяльності щодо заміни паспорта громадянина України у формі книжки без використання цифрового ідентифікатора особи (далі - книжка) й автоматизованої обробки персональних даних у зв'язку зі зміною імені.

Водночас просила суд зобов'язати Відділ видати паспорт.

У позовній заяві зазначає, що присвоєння унікального номера (далі - номер) в Єдиному державному демографічному реєстрі (далі - Реєстр) тягне за собою збирання, зберігання і поширення персональних даних про неї, на що вона не погоджується.

Звертає увагу, що не давала згоди відповідачу виготовляти картку з безконтактним електронним носієм, який зберігатиме персональні і конфіденційні дані, котрі щоразу будуть поширюватись у разі необхідності встановлення особи та укладення правочинів.

Вважає, що збирання, зберігання, обробка і поширення персональних даних дитини без згоди останньої з метою оформлення картки є втручанням у особисте життя.

Відділ заперечив щодо задоволення позову, надавши відзив на нього (а.с.29-36).

Зазначив, що позивач звернулася зі заявою, яка не відповідає вимогам законодавства.

Водночас пояснює, що не надано рішення суду про видачу паспорта у виді книжки, як того вимагає підзаконний нормативно-правовий акт.

Звернув увагу, що звернення розглянуто у порядку Закону України «Про звернення громадян».

02 жовтня 2025 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.24-25).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.

Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.

Так, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15).

Ім'я позивачки у паспорті громадянина України зазначено ОСОБА_2 (а.с.15).

10 червня 2025 року Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) видав свідоцтво про зміну імені з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » (а.с.12).

18 червня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Відділу зі заявою про заміну паспорта громадянина України (у формі книжки) у зв'язку зі зміною імені (а.с.13).

Разом зі заявою подала: паспорт; дві фотокартки; свідоцтво про народження; свідоцтво про зміну імені; свідоцтво про шлюб.

20 червня 2025року Відділ відмовив у задоволенні заяви (а.с.18-19).

Підстава - не надано документів, перелік яких встановлено законодавством.

Позов подано до суду 29 вересня 2025 року (а.с.1-11).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, приписами частини 1 і 2 статті 32 Конституції України встановлено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Таким чином, конфіденційна інформація про особу може збиратися і поширюватися лише за її згоди, яка підтверджується наданням письмової заяви (дозволу).

Ніхто не може змусити особу надати таку заяву.

Згода особи не потрібна щодо збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації, коли такі дії вчиняються в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Приписами частини 2 статті 21 Закону України «Про інформацію» встановлено, що конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.

Приписами частини 4 і 7 статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу та її спеціальний статус» визначено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

До паспорта громадянина України вноситься така інформація: назва держави; назва документа; ім'я особи; стать; громадянство; дата народження; унікальний номер запису в Реєстрі; номер документа; дата закінчення строку дії документа; дата видачі документа; уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); місце народження; відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи; податковий номер або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Отже, держава, виконуючи обов'язок видати паспорт у виді картки, який підтверджує належність до її громадянства, збирає, зберігає, використовує та поширює конфіденційну інформацію про особу без її згоди.

Така інформація зберігається у електронному виді на картці і може щоразу поширюватись без згоди людини у випадку надання для встановлення її особи, укладання правочинів, тощо.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року №2-рп/2012 надано офіційне тлумачення припису частини 2 статті 32 Конституції України, зокрема: неможливо визначити абсолютно всі види поведінки фізичної особи у сферах особистого та сімейного життя, оскільки особисті та сімейні права є частиною природних прав людини, які не є вичерпними‚ і реалізуються в різноманітних і динамічних відносинах майнового та немайнового характеру, стосунках, явищах, подіях тощо. Право на приватне та сімейне життя є засадничою цінністю, необхідною для повного розквіту людини в демократичному суспільстві, та розглядається як право фізичної особи на автономне буття незалежно від держави, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб. Збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

У цьому випадку відсутня будь-яка загроза національній безпеці, економічному добробуту або правам людини, а тому збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди є втручанням держави в її особисте та сімейне життя.

Такий правовий висновок узгоджується з висновком Великої Палати Верховного Суду, який містить постанова від 19 вересня 2018 року у справі №806/3265/17.

Підсумовуючи, суд зробив висновок про правомірність відмови ОСОБА_1 в отриманні паспорта громадянина України (у виді ID - картки).

Наказом МВС України від 06 червня 2019 року №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Порядок).

Приписами підпункту 1 пункту 1 Розділу 4 Порядку встановлено, що обмін паспорта здійснюється в разі зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження.

Для обміну паспорта заявник подає:

1) заяву;

2) рішення суду;

3) паспорт, що підлягає обміну;

4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;

5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;

6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;

7) довідку про взяття на облік внутрішньопереміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Відділ погоджуються, що паспорт належить замінити після надання відповідних документів.

У такому випадку приписи Порядку зобов'язували позивачку разом зі заявою подати відповідне рішення суду.

Позивачка не надала його.

Приписами пункту 1 Розділу 1 Порядку визначено, що цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 “Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

Таким чином держава визнала за особою право на отримання паспорта у виді книжки з підстави, про яку зазначає позивачка.

Вимога узгоджується з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, який містить постанова від 19 вересня 2018 року у справі №806/3265/17.

Під «відповідним рішенням суду» треба розуміти рішення суду, котрим зобов'язано ДМС оформити і видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Відділ - територіальний підрозділ Державної міграційної служби.

Приписами пунктів 2 і 5 Розділу 3 Порядку передбачено, що під час розгляду заяви працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку факту оформлення довідки про реєстрацію особи громадянином України за обліками територіального органу ДМС.

Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок та перевірки факту належності особи до громадянства України.

Позивачка, отримавши таке рішення, мала звернутися до суду з позовом про зобов'язання видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що Відділ не мав підстав задовільнити заяву, оскільки не надано відповідне рішення суду.

Таким рішенням стане рішення суду, котрим вирішено позов до Відділу стосовно зобов'язання видати паспорт громадянина України у формі книжки.

Отже, позов належить задовільнити частково.

Позивачка понесла судові витрати у сумі 1211,20 грн (а.с.20).

Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовільнити позов частково.

Зобов'язати Подільський відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби оформити і видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року.

Відмовити у задоволенні позову в іншій частині вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Подільського відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1211,20 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ