16 лютого 2026 року справа № 340/406/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправним і скасування рішення від 30 жовтня 2025 року, яким відмовлено у перерахунку пенсії стосовно індексації у 2021-2024 роках.
Водночас просив суд зобов'язати відповідача перерахувати пенсію і виплатити заборгованість з 01 березня 2021 року.
Пояснив, що пенсію не індексували, а щороку взамін неї виплачували доплату.
Зазначив, що пенсію не індексували, так як не збільшували показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховували для обчислення пенсії вперше.
Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.79-85).
Зазначило, що, індексуючи пенсію, керувалось приписами нормативно-правового акту Уряду України.
У 2021-2024 роках під час індексації пенсії не збільшився показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порівнянні з таким же показником, котрий врахували при призначенні пенсії вперше.
Індексація пенсії не збільшила її суми, тому призначили щомісячну доплату.
Стверджувало, що пропущений строк звернення до суду.
03 лютого 2026 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.75-76).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, з 11 травня 2020 року позивачу виплачують пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) (а.с.79-85).
При обчисленні пенсії врахували показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки (а.с.79-85).
Такий показник становив 7763,17 грн.
Індексацію пенсії проводили з 01 березня 2021 року, 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 року.
Відповідач вважає, що коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, були такими: 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 (а.с.79-85).
За розрахунками Управління у 2021 році індексація не збільшила суми пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 5426,60 (4888,83 х 1,11) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 7763,17 грн) (а.с.79-85).
Тому у 2021 році призначили щомісячну доплату у сумі 100 грн (а.с.39-44).
За розрахунками Управління у 2022 році індексація не збільшила суми пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 6186,32 (5426,60 х 1,14) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 7763,17 грн) (а.с.79-85).
Тому у 2022 році призначили щомісячну доплату у сумі 135 грн (а.с.79-85).
За розрахунками Управління у 2023 році індексація не збільшила суми пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 7405,03 (6186,32 х 1,197) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 7763,17 грн) (а.с.79-85).
Тому у 2023 році призначили щомісячну доплату у сумі 100 грн (а.с.79-85).
За розрахунками Управління у 2024 році індексація збільшила суму пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 7994,47 (7405,03 х 1,0796) грн (перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 7763,17 грн) (а.с.79-85).
19 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Управління зі заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з неправильно проведеною індексацією (а.с.30-31).
Відповідач розглянув її в порядку приписів Закону України «Про звернення громадян».
20 травня 2025 року Кіровоградський окружний адміністративний суд постановив рішення у справі №340/2482/25, яким визнав протиправними дії Управління щодо порушення порядку і строку розгляду заяви від 19 листопада 2024 року (а.с.57-60).
Суд зобов'язав Управління розглянути заяву і прийняти рішення у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1.
Суд не досліджував питання правильності індексації пенсії.
22 жовтня 2025 року рішення суду набрало законної сили (а.с.61-64).
30 жовтня 2025 року Управління розглянуло заяву і прийняло рішення про відмову у задоволенні заяви (а.с.66-71).
Підстава - не допущено помилок під час індексації пенсії у 2021-2024 роках.
Позов подано до суду 29 січня 2026 року (а.с.74).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, ОСОБА_1 оскаржує рішення відповідача від 30 жовтня 2025 року.
Отже, не пропустив 6-ти місячного строку звернення до суду, який встановлено приписами частини 2 статті 122 КАС України.
Приписами абзацу 1 частини 2 статті 42 Закону (в редакції станом на 01 березня 2021 року) встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Цією ж нормою права (в редакції станом на 01 березня 2022 року) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон 2) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Отже, мета індексації - збільшення грошових доходів населення.
Тому індексація пенсії має збільшити її суму.
Такої мети досягають, якщо збільшують якийсь складовий, що врахували при призначенні пенсії.
Проаналізувавши у сукупності згадані приписи Закону і Закону 2, суд зробив висновок, що при індексації пенсії повинні збільшити показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення пенсії вперше.
Такий висновок узгоджується зі сутнісним змістом приписів абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону.
Цією нормою права встановлено, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 22 лютого 2021 року №127 (далі - Постанова) встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2021 року індексувати пенсію шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 7763,17 грн (показник за 2017-2019 роки).
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2021 році збільшив показник у 4888,83 грн.
Управління керувалось приписами постанови Уряду України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).
Приписами абзаців 1 і 2 пункту 5 Порядку передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Індексуючи у 2019 році пенсії осіб, які вийшли на відпочинок у 2018 році, Уряд України зобов'язав врахувати збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, а не за 2015-2017 роки (показник, котрий врахували при обчисленні пенсії цим особам вперше).
Приписи абзацу 1 пункту 5 Порядку суперечать сукупності приписів абзаців 1-2 частини 2 статті 42 Закону і частини 1 статті 1 Закону 2.
Приписи абзацу 2 пункту 5 Порядку похідні від приписів абзацу 1 пункту 5 Порядку.
Приписами частини 3 статті 7 КАС України встановлено, що у разі невідповідності правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Тому суд не застосовує до спірних правовідносин приписи абзаців 1-2 пункту 5 Порядку, якими керувався відповідач.
Станом на 01 лютого 2022 року збільшений (проіндексований) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення пенсії позивачки становив 8617,12 (7763,17 х 1,11) грн.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 16 лютого 2022 року №118 (далі - Постанова 2) встановлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2022 року індексувати пенсію шляхом збільшення проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 8617,12 грн.
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2022 році збільшив показник у 5426,60 грн.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 24 лютого 2023 року №168 (далі - Постанова 3) встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2023 року індексувати пенсію шляхом збільшення проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 9823,52 (8617,12 х 1,14) грн.
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2023 році збільшив показник у 6186,32 грн.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 23 лютого 2024 року №185 (далі - Постанова 4) встановлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2024 року індексувати пенсію шляхом збільшення проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 11758,75 (9823,52 х 1,197) грн.
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2024 році збільшив показник у 7405,03 грн.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що відповідач допустив помилки, індексуючи пенсію у 2021-2024 роках.
Тому суд визнає протиправним і скасовує рішення про відмову у перерахунку пенсії 30 жовтня 2025 року.
Захист порушеного права полягає у зобов'язанні відповідача повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії, врахувавши правові висновки суду.
Отже, позов належить задовільнити частково.
Суд на підставі заяви ОСОБА_1 встановлює контроль за виконанням рішення суду.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1331,20 грн (а.с.72).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 30 жовтня 2025 року, яким відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 19 листопада 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 19 листопада 2024 року, врахувавши правові висновки суду.
Відмовити у задоволенні позову в іншій частині вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1331,20 грн.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 10 денний строк подання звіту про виконання рішення суду з дня набрання ним законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ