Ухвала від 16.02.2026 по справі 340/7605/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/7605/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 29.06.2024 її максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області перерахувати та виплачувати з 29.06.2024 ОСОБА_1 пенсію без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, із урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

28.01.2025 вказане рішення суду набрало законної сили.

26.05.2025 позивач, в порядку статті 382 КАС України, звернувся до суду із заявою, у якій просив встановити судовий контроль шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

27.05.2025 ухвалою суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №340/7605/24 призначено до розгляду в порядку письмового провадження. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 5-денний строк з дня отримання цієї ухвали для подання заперечення щодо поданої заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (за наявності).

03.06.2025 ухвалою суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №340/7605/24 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до Кіровоградського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 26.12.2024 у справі №340/7605/24 протягом шестидесяти днів з дня отримання цієї ухвали суду.

30.07.2025 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення суду.

12.08.2025 ухвалою суду прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 26.12.2024 у справі №340/7605/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в частині виплати різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами за період з 29.06.2024 по 28.02.2025 у сумі 9991,14 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати Кіровоградському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення у справі №340/7605/24 протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.

29.10.2025 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення суду.

06.11.2025 ухвалою суду прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 26.12.2024 у справі №340/7605/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в частині виплати різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами за період з 29.06.2024 по 28.02.2025 у сумі 9991,14 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати Кіровоградському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення у справі №340/7605/24 протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.

04.02.2026 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення суду.

У звіті зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення суду від 26.12.2024 у справі №340/7605/24 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29.06.2024 без обмеження максимальним розміром. Загальна сума доплати за період з 01.06.2024 по 28.02.2025 становить 9991,14 грн. Виплата перерахованої пенсії за рішенням суду та доплата нарахована на виконання рішення суду буде здійснюватися на умовах Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 (далі - Порядок №821) в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/ помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. При цьому, у жовтні 2025 року позивачу виплачено 187,35 грн, у листопаді 2025 року - 187,35 грн та у грудні 2025 року - 187,35 грн доплати за результатами перерахунку пенсії на виконання рішення суду. Враховуючи вищевикладене, залишок суми доплати становить 9429,09 грн (9991,14 грн - 187,35 грн - 187,35 грн - 187,35 грн). Крім цього, рішення суду по справі № 340/7605/24 обліковується у автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України за реєстраційним номером № 782369.

На підставі викладеного вище, просить суд прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 у справі №340/7605/24.

16.02.2026 до суду від представника позивача надійшли заперечення стосовно поданого пенсійним органом звіту про виконання рішення суду. Вказує, що дія Порядку №821 прямо не поширюється на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, що набрали законної сили до набрання ним чинності. Здійснення відповідачем щомісячних виплат у жовтні, листопаді та грудні 2025 року у сумі 187,35 грн не є результатом індивідуального розрахунку боргу ОСОБА_1 , а є системним «лімітом», який Пенсійний фонд України запровадив для масових виплат за судовими рішеннями у 2025-2026 роках. У свою чергу, витяги із списків на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів (які до того ж не містять доказів їх прийняття банківською установою) не є належним доказом здійснення таких виплат, адже не підтверджують самого факту здійснення перерахування грошових коштів. Крім цього, пенсійний орган не надав доказів вжиття ним заходів для виконання даного судового рішення. З цих підстав просить відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 26.12.2024.

Відповідно до наказу голови Кіровоградського окружного адміністративного суду, суддя Савонюк М.Я. 06.02.2025 перебував у щорічній відпустці та з 09.02.2025 по 13.02.2025 не здійснював судочинство, оскільки брав участь у навчанні відповідно до графіку підготовки суддів затвердженого наказом ректора Національної школи суддів України.

Розглянувши наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звіт від 04.02.2026, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ, в порядку письмового провадження.

З поданих до суду Пенсійним органом документів, судом встановлено, що на виконання вищевказаного рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача. Розмір доплати за період з 29.06.2024 по 28.02.2025 визначено у сумі 9991,14 грн. З урахуванням часткового погашення відповідачем боргу у жовтні-грудні 2025 року на даний час залишок боргу по доплаті становить 9429,09 грн (9991,14 грн - 187,35 грн - 187,35 грн - 187,35 грн).

Також, відповідачем 07.02.2025 створена Картка в підсистемі “Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ. Сума доплати за рішенням суду облікована в картці.

Представник позивача, стверджуючи, що витяги із списків на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів є неналежними доказами часткового погашення боргу за результатами перерахунку пенсії на виконання рішення суду у загальній сумі 562,05 грн, зі своєї сторони не надав суду жодних доказів на спростування факту отримання ОСОБА_1 таких коштів.

Крім цього, в ухвалах від 12.08.2025 та 06.11.2025 суд уже надавав оцінку доводам позивача щодо застосування Головним управлінням при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 обмежень та застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

Відповідно до частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Так, за змістом пунктів 4-8 Порядку №821, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством (п. 4).

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік (п. 5).

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата (п. 6).

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку (п. 7).

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку (п. 8).

Підпунктом “а» пункту 9 частини 1 статті 87 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), середі інших належать видатки на виплату пенсій військовослужбовцям та іншим особам (включаючи осіб, яким пенсія призначена на пільгових умовах та за вислугу років, що виплачується до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), що відповідно до визначених законом порядку та умов встановлено здійснювати за рахунок коштів державного бюджету; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсій за особливі заслуги перед Україною, а також цільової грошової допомоги на прожиття відповідно до Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни"; компенсацію дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (перевищення видатків над доходами, у тому числі з урахуванням резерву коштів Пенсійного фонду України); сплату до Пенсійного фонду України єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за окремі категорії осіб та покриття Пенсійному фонду України недоотриманої суми коштів від застосування пільгового розміру цього внеску відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно з частинами 1, 2 статті 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини 1 статті 116 БК України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

При цьому, органи Пенсійного фонду України, як органи державної влади, в силу вимог частини другої статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої доплати до пенсії у даному випадку відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19, від 07.11.2019 у справі №420/70/19).

Згідно поданого звіту рішення суду у даній справі в повному обсязі буде виконане після виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, а матеріалами справи підтверджено, що Головне управління ПФУ в Кіровоградській області виконало рішення суду в межах його повноважень.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що суб'єктом владних повноважень наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та повідомлено про вжиті заходи для виконання судового рішення, а тому на переконання суду вчинені заходи свідчать про добросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Зазначене є підставою для прийняття звіту про виконання судового рішення з одночасним встановленням нового строку для подання звіту.

Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 у справі №340/7605/24 строком три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.

Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що за приписами абзацу другого частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 26.12.2024 у справі №340/7605/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 у справі №340/7605/24 в частині виплати різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами за період з 29.06.2024 по 28.02.2025 у сумі 9429,09 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати Кіровоградському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 у справі №340/7605/24 протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.

Ухвалу надіслати сторонам по справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 16 лютого 2026 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК