Рішення від 16.02.2026 по справі 320/6276/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року № 320/6276/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Служби безпеки України в якому просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо відмови видати оновлену довідку ОСОБА_1 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для обчислення пенсії, з урахуванням суми індексації грошового забезпечення.

2. Зобов'язати Службу безпеки України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 14 червня 2022 року (дата перерахування суми індексації грошового забезпечення Службою безпеки України на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва за справою № 640/27355/21 від 25.01.2022), для обчислення пенсії до якої включити суму індексації грошового забезпечення, в тому числі, виплаченої на підставі судового рішення по справі № 640/27355/21, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 31.08.2018 (дата звільнено з військової служби у запас).

3. Зобов'язати Службу безпеки України повідомити ОСОБА_1 про факт надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, направивши завірені копії довідки та супровідного листа до неї рекомендованим листом на адресу за місцем його проживання.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 25.01.2022 року Окружним адміністративним судом м. Києва за справою № 640/27355/21 було визнано противоправними дії Служби безпеки України щодо невиплати мені на момент звільнення індексації доходів (грошового забезпечення) в період з 01 січня 2016 року по 31 серпня 2018 року. Зазначеним рішенням Службу безпеки України зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 31 серпня 2018 року виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 31 серпня 2018 року. З урахуванням рішення суду позивач вважає, що в нього виникло право на включення індексації грошового забезпечення до довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для перерахунку пенсії.

Від відповідача надійшов відзив в якому заперечував проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши обставни справи та оцінивши доводи сторін суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону №2011-XII визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІі)

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, а також індексація грошового забезпечення.

Поряд із цим, індексація грошових доходів населення, є - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

З наведеного вбачається, що індексація грошового забезпечення за своє природою є виплатою іншого характеру, тому, відповідно, не є складовою грошового забезпечення, яка повинна враховуватись, як така, при здійсненні перерахунку пенсії.

Натомість, слід зазначити, що після призначення пенсії підтримання купівельної спроможності особи здійснюється шляхом індексації саме пенсійної виплати (а не шляхом перерахунку раніше призначеної пенсії внаслідок індексації грошового забезпечення працюючих осіб), що узгоджується з положеннями статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», за якими індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Вказане також узгоджується з положеннями статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якими для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а також приписами постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168.

Вищенаведені висновки також не суперечать практиці Верховного Суду, зокрема, тій, на яку посилався позивач.

А отже, слід дійти висновку про відсутність правових підстав для врахування індексації грошового забезпечення при перерахунку пенсії, що свідчить про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність відповідача є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.