Рішення від 16.02.2026 по справі 320/17085/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Київ справа №320/17085/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянув у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до Приватного підприємства «Броварська сільгоспхімія» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з позовом до Приватного підприємства «Броварська сільгоспхімія», у якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість на відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за січень 2024 року у сумі 116426,69 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зобов'язаний був сплатити суму по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2 у відповідному розмірі за спірний період.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

Представником відповідача подано відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Також представником відповідача вказано, що огляду на встановлений порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, розрахунок надсилається підприємствам раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Відповідач надавав позивачу заперечення на наданий розрахунок, проте позивач його проігнорував. Зазначена обставина свідчить про порушення Пенсійним фондом свого законодавчо встановленого обов'язку, а також унеможливлює перевірку правомірності складання таких розрахунків відповідачем. Крім того, представником відповідача вказано, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. б - з ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також супровідних листів до них, додані позивачем до позовної заяви у якості доказів наявності заборгованості відповідача складені із порушенням встановленого порядку їх складання та порядку ведення діловодства, і містять цілу низку порушень та недоліків, які унеможливлюють використання цих розрахунків у якості доказів взагалі. Працівникам підприємства-відповідача пенсії було призначено на підставі пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто за списком N 2. Оскільки список N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Кабінетом Міністрів України, віднесено до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", законодавчо встановлений обов'язок відповідача зі сплати відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, відсутній. Також, представником відповідача вказано, що розрахунки Пенсійного фонду не є належними доказами по справі, оскільки у порушення вимог Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка є нормативно-правовим актом в розумінні статті 117 Конституції України та підлягає застосуванню за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, у діях позивача має місце порушення вказаної Інструкції в частині складання розрахунків та порядку їх надіслання відповідачу. Так, майже в усіх доданих позивачем в обґрунтування своїх позовних вимог розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відсутні достовірні відомості, щодо періодів стажу та відповідно відсотка, тому суми, вказані у розрахунках не відповідають фактичним даним. Виходячи з наведеного суми фактичних витрат, які міститься у вищевказаних розрахунках відповідач не визнає, як такі, що не доведені та документально не підтверджені позивачем.

Приватне підприємство «Броварська сільгоспхімія» подавало зустрічний позов до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просило суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зарахування стажу роботи ОСОБА_1 в ПП "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" для призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за відсутності необхідного стажу роботи;

- скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з січня 2024 року від 15.01.2024 року №1000-0605-8/8901.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року відмовлено у відкритті провадження за зустрічною позовною заявою Приватного підприємства «Броварська сільгоспхімія» до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій і скасування розрахунку в адміністративній справі за первісним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до Приватного підприємства «Броварська сільгоспхімія» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій.

Також, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року витребовувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області:

протокол / розпорядження щодо призначення пенсії;

довідку по зарплаті, що врахована при призначенні пенсії;

довідку про стаж, врахований для визначення права на пенсію;

довідку про стаж, врахований для розрахунку пенсії;

первинні документи, що підтверджують відповідний стаж роботи ОСОБА_1 які надають право на пенсію за віком на пільгових умовах;

первинні документи, що підтверджують безпосередньо розрахунки належних сум, інформацію щодо деталізації розміру заробітної плати, коефіцієнтів, які є розрахунковими елементами місячної суми призначеної пільгової пенсії, а також факт сплати ГУ ПФУ у Київській області пільгової пенсії та витрат на їх доставку у зазначених розмірах;

копію трудової книжки особи, якій призначено пенсія на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Витребувані документи необхідно було надати до суду в десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали.

Суд попереджував Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про те, що у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

Тому, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

24.01.2024 року Приватне підприємство "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" отримало від Фінансово - економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області лист від 19.01.2024 року щодо направлення розрахунку фактичних витрат.

В листі від 19.01.2024 ГУ ПФУ у Київській області зазначає, що відповідно до п.6.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 № 64/8663, направляємо розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а" та «б" - «з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення" та призначених відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підлягають відшкодуванню з січня 2024 року.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з січня 2024 року наданого ГУ ПФУ у Київській області від 15.01.2024 року (надалі розрахунок):

- пенсія на пільгових умовах призначена ОСОБА_1 з 11.06.2021 року.

- Дата досягнення особою пенсійного віку 27.08.2023 року.

- Необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах 20 років.

- Стаж роботи на ПП "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ", що врахований при обчисленні плати 14 років 4 місяці 7 днів

- Частка плати ПП "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" 71,69 %

- Сума плати ПП "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" 116426,69 грн.

ПП "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" 31.01.2024 подало заперечення на розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з січня 2024 року наданого ГУ ПФУ у Київській області від 15.01.2024 року.

13.02.2024 року ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" отримало від Фінансово - економічного управління ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ лист №1000-0605-8/19834 від 01.02.2024 року, щодо зобов'язання ПП "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" відшкодувати ГОЛОВНОМУ УПРАВЛІННЮ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ 71.69% витрат на виплату та доставку пенсій згідно розрахунку фактичних витрат, як на підставу своїх вимог ГУ ПФУ у Київській області посилається на рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2022 року по справі №320/7626/21, яким:

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 трудовий стаж роботи з 26.07.1988 по 06.09.2002, з 09.09.2002 по 05.05.2008 до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 11.06.2021 року.

ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зарахування стажу роботи ОСОБА_1 в ПП "БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" для призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за відсутності необхідного стажу роботи є протиправними, а розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не відповідає дійсності та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області безпідставно заявлені вимоги щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій на підставі розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з наступних підстав.

Відповідач також зазначає, що відповідне судове рішення, на яке посилається позивач, не дає відповіді на всі запитання та заперечення, які були висловлені до наданого розрахунку витрат.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Підставами для призначення відповідної пенсії є документи, що підтверджують спеціальний стаж: трудова книжка, а за відсутності запису у ній - уточнююча довідка, що видається підприємством, на якому працівник набув спеціальний стаж роботи. Зокрема, відповідачем підтверджено такий трудовий стаж стосовно визначеного кола його працівників.

Вказана сума боргу розрахована відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

- підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

- за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до п. "б " ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена "Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N 21-1 (далі по тексту - Інструкція N 21-1).

Відповідно до п. 6.1 Інструкції N 21-1 для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року N 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зокрема, особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 6.2. Інструкції N 21-1 передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники. (п. 6.3. Інструкції N 21-1).

Відповідно до п. п. 6.4 п. 6 Інструкції N 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ПФУ у Київській області направлялись на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за січень 2024 року.

Статтею 80 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено право працюючої особи подати заяву про призначення пенсії за місцем роботи, а непрацюючої - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.

Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України (ст. 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення").

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 Інструкції N 21-1, для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Згідно із п. п. 6.7 п. 6 Інструкції N 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства. (п. 6.8 Інструкції N 21)

Отже, відповідач зобов'язаний до 25 числа щомісячно забезпечувати відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" згідно наданих розрахунків, та сплачувати їх на рахунок Головного управління ПФУ у Київській області.

Відповідно до п. п. 1 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року N 28-2,Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення.

Суд зауважує, що станом на момент звернення позивача до суду із вказаним позовом, за відповідачем рахувалася заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за січень 2024 року на суму 116426,69 грн.

Відповідно до пояснень відповідача, що не заперечувалось позивачем Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувало ОСОБА_1 трудовий стаж роботи з 26.07.1988 по 06.09.2002 на ПП"БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" та з 09.09.2002 по 05.05.2008 на ВАТ "Управління механізації та будівельних робіт" до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, врахований стаж роботи на ПП"БРОВАРСЬКА СІЛЬГОСПХІМІЯ" з 26.07.1988 р. по 06.09.2002 року становить 14 років 1 місяць 12 днів. Врахований стаж роботи на ВАТ "Управління механізації та будівельних робіт" з 09.09.2002 по 05.05.2008 та становить 5 років, 7 місяців, 27 днів.

Відтак, відповідач зазначає, що загальна тривалість врахованого стажу роботи позивача становить 19 років 9 місяців 9 днів, що є меншою за необхідний 20-річний стаж роботи на посаді тракториста-машиніста, визначений частиною 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зауваження та заперечення з цього приводу були належним чином направлені позивачу, однак матеріали справи не містять жодних контраргументів, пояснень чи доказів, спрямованих на спростування наведених відповідачем доводів або виявлення можливих помилок у здійснених розрахунках.

Таким чином, позивач фактично не скористався наданим йому правом на подання заперечень та не довів необґрунтованості позиції відповідача.

Крім того, позивачем було здійснено перерахунок розміру витрат, у результаті чого заявлена до відшкодування сума зменшилась з 116426,69 грн до 68318,04 грн.

Згідно з листом ГУ ПФУ у Київській області від 21.08.2024 року №1000-0605-8/142557, первинний розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії було сформовано 15.01.2024 №1000-0605-8/8901 за період 2021- 2023 років на суму 116426,69 грн. Водночас 19.06.2024 №1000-0605-8/16025 було складено скоригований розрахунок на суму 68318,04 грн у зв'язку з технічними причинами.

Разом з тим, які саме технічні обставини спричинили некоректність первинного розрахунку, позивачем ані відповідачу, ані суду не пояснено.

Більше того, під час формування скоригованого розрахунку залишилися показники, що містилися у попередньому розрахунку та на невідповідність яких звертав увагу відповідач. Зокрема, у графі «Стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати (років, місяців)» зазначено показник 14,4.07 (14 років 4 місяці 7 днів), тоді як період з 26.07.1988 по 06.09.2002 фактично становить 14 років 1 місяць 12 днів.

Наявність таких розбіжностей свідчить про відсутність належної кореляції між фактичними даними щодо стажу та показниками, покладеними в основу розрахунку.

Також суд бере до уваги, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2022 року у справі № 320/7636/21, яким, зокрема, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати позивачу відповідні періоди роботи до пільгового стажу та призначити пенсію з 11.06.2021, станом на момент розгляду цієї справи не набрало законної сили. Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року у справі № 320/7636/21 касаційну скаргу Приватного підприємства "Броварська Сільгоспхімія" задоволено, ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2024 скасовано, а справу направлено до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду. На час вирішення цього спору апеляційний перегляд у справі №320/7636/21 не завершено.

За таких обставин показники, покладені позивачем в основу розрахунку витрат, не можуть вважатися остаточно підтвердженими та такими, що ґрунтуються на рішенні суду, яке набрало законної сили.

Суд також звертає увагу, що ухвала Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року про витребування у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області первинних документів, які були враховані при здійсненні розрахунку витрат, позивачем не виконана; відповідні документи до суду не подані. Невиконання вимог суду щодо подання доказів унеможливлює повну та об'єктивну перевірку обґрунтованості заявлених вимог.

Наведене в сукупності свідчить про відсутність на даний час належних та допустимих доказів, які б підтверджували правові підстави для відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, а також прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою ст. 5 КАС України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи або інтереси.

Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав, свобод чи інтересів особи у сфері публічно-правових відносин.

Конституційний Суд України у Рішенні від 14.12.2011 р. N 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на судовий захист.

Це означає, що обов'язковою умовою надання судового захисту є наявність реального порушення прав, свобод або інтересів особи на момент звернення до суду (постанова Верховного Суду України від 23.05.2017 р. по справі N 800/541/16).

Суд, вирішуючи спір, повинен установити, чи належить особі, яка звернулася за судовим захистом, відповідне суб'єктивне матеріальне право або охоронюваний законом інтерес, чи є таке право порушеним, а також чи відповідає обраний спосіб захисту передбаченим законом способам та чи забезпечить він ефективне відновлення порушеного права.

Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 10.01.2019 року у справі N 855/3/19, від 24.01.2029 року у справі N 808/5869/14, від 15.03.2029 року у справі N 815/3276/15, від 25.03.2019 у справі N 806/5246/14, від 29.03.2019 року у справі N 826/17479/18.

Предмет оскарження в адміністративному судочинстві повинен мати юридичне значення, тобто впливати на обсяг прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків особи та умови їх реалізації, що узгоджується з правовим висновком, викладеним у постанові Верховного Суду України від 15 грудня 2015 року у справі N 800/206/15.

Відсутність порушеного права або невідповідність обраного способу захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється судом під час розгляду справи по суті та є підставою для відмови в задоволенні позову, що відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 12.06.2018 р. по справі N 826/4406/16.

З огляду на те, що позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами підстави і показники, використані при здійсненні розрахунку витрат, не надано обґрунтованих пояснень щодо виявлених невідповідностей та заперечень відповідача, а також не доведено факту порушення його прав чи охоронюваних законом інтересів на момент звернення до суду, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову на даний час.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, у задоволенні позову належить відмовити.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до Приватного підприємства «Броварська сільгоспхімія» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 16.02.2026.

Суддя Панченко Н.Д.