Рішення від 16.02.2026 по справі 640/12336/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року справа №640/12336/22

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), в якому просить суд:

- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення позивачу з 01.03.2022 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з 5 377,90 грн. до 3 764,40 грн., з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при здійсненні перерахунку (індексації) його пенсії відповідно до вимог абзацу першого, другого ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити позивачу з 01.03.2022 року перерахунок і виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 5 377,90 грн., який враховується для обчислення пенсії при її первинному призначенні та збільшується на коефіцієнт 1,64337498, визначений відповідно до вимог абзацу другого ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абзацу першого пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році».

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що пенсійний орган у 2022 році не провів індексацію пенсії позивача у порядку, визначеному статтею 42 Закону №1058-ІV, шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України на відповідний рік.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2022 року відкрите провадження в адміністративній справі.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2825-ІХ, Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали справи № 640/12336/22 до Київського окружного адміністративного суду.

За результатом автоматизованого розподілу, справу № 640/12336/22 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року адміністративна справа № 640/12336/22 прийнята до провадження суддею Панченко Н.Д.

До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до абзацу 2 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 (далі - Закон №1058) з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Відповідно до приписів частини 2 статті 40 Закону №1058 тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Пояснює, що перерахунки раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідачем здійснювалися згідно постанов Кабінету Міністрів України №251 від 22.02.2021 - з 01.03.2021, коефіцієнт підвищення 1,11; №118 від 16.02.2022 - з 01.03.2022, коефіцієнт підвищення 1,14. Відповідач вважає, що ним не було допущено протиправних дій при здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Стосовно заяви позивача про збільшення позовних вимог суд зазначає таке.

Провадження в адміністративній справі № 640/12336/22 відкрито ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2022 року.

Відповідно до частини третьої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається у строки, встановлені частиною першою цієї статті, та лише у випадку, якщо це зумовлено необхідністю захисту прав позивача у зв'язку зі зміною фактичних обставин справи, що настала після закінчення підготовчого засідання, а якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження, - після початку першого судового засідання при первісному розгляді справи.

Згідно з частинами другою та третьою статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. У разі якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Підготовче засідання у спрощеному позовному провадженні не проводиться. Якщо судове засідання не призначається, процесуальні дії, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням, можуть бути вчинені протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 КАС України, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року справу № 640/12336/22 прийнято до провадження суддею після повторного автоматизованого розподілу.

Відзив відповідача на позовну заяву надійшов до суду 04 жовтня 2022 року.

Заяву про збільшення позовних вимог подано позивачем 28 серпня 2024 року, тобто після початку розгляду справи по суті та зі значним пропуском процесуального строку, визначеного статтями 47 та 262 КАС України. При цьому позивачем не наведено обставин, які б свідчили про зміну фактичних обставин справи після початку її розгляду по суті та об'єктивну необхідність зміни позовних вимог саме з цих підстав.

Крім того, подання заяви про збільшення позовних вимог на такій стадії розгляду справи позбавило відповідача можливості реалізувати право на подання відзиву щодо змінених вимог до початку розгляду справи по суті, що суперечить засадам змагальності сторін та рівності їх процесуальних прав.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для прийняття заяви про збільшення позовних вимог, у зв'язку з чим справа підлягає розгляду в межах первісно заявлених позовних вимог.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Відповідач) та з 2018 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При первинному призначенні пенсії в 2018 році пенсія була обчислена з застосуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 5377,90 грн.

З 01.03.2022 року при проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» був зменшений показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, з 5377,90 грн. до 3 764,40 грн.

30.06.2022 року позивач направив відповідачу заяву, в якій просив відновити та перерахувати з 01.03.2022 розмір пенсії за віком з застосуванням при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в України, який враховувався при обчисленні пенсії в 2018 році, в розмірі 5377,90 грн.

20.07.2022 листом № 2600-0211-8/85218 відповідач повідомив позивача, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 року» перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, а саме 5426,60*1,14 = 6186,32 грн.

Позивач вважає, дії відповідача щодо зменшення з 01.03.2022 показника середньої заробітної плати з 5377,90 грн до 3764,40 грн, який множиться на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної починаючи з року первинного призначення пенсії, при перерахунку пенсії під час її індексації відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-1V), - протиправними, що стало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).

Аналіз положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV свідчить, що індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії.

В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади,' що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ + ... + Кзп);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (далі - Порядок № 4-4).

Згідно з п. 1.1 Порядку № 4-4 цей Порядок розроблено з метою визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії (далі - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) відповідно до Закону № 1058-IV.

Пунктом 1.2 Порядку № 4-4 визначено механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.

В п. 2.2 Порядку № 4-4 наведена формула, за якою розраховується показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік.

20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова № 124), якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Пунктом 2 Постанови № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,17, а у разі якщо розмір підвищення не досягає 100 грн - встановлюється відповідна доплата, яка враховується під час подальших перерахунків.

Відповідно до пунктів 1- 4 Порядку № 124 визначено механізм щорічного перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли по 31 грудня року, який передує року проведення перерахунку.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що перерахунок у 2019 році проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року, на відповідний коефіцієнт. Кожен наступний перерахунок здійснюється з урахуванням уже збільшеного у попередніх роках показника.

У 2020 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 коефіцієнт збільшення становив 1,11 (перерахунок з 01 травня 2020 року); у 2021 році - згідно з постановою від 22.02.2021 № 127 - 1,11 (з 01 березня 2021 року); у 2022 році - згідно з постановою від 16.02.2022 № 118 - 1,14 (з 01 березня 2022 року); у 2023 році - згідно з постановою від 24.02.2023 № 168 - 1,197 (з 01 березня 2023 року). Отже, щорічний перерахунок здійснюється шляхом послідовного збільшення відповідного показника середньої заробітної плати.

Суд установив, що для обчислення пенсії у 2018 році підлягав застосуванню показник середньої заробітної плати за 2016- 2017 роки, який становить (4 482,35 грн + 6 273,45 грн) : 2 = 5 377,90 грн.

Саме цей показник підлягав подальшому збільшенню з 01.03.2019 на встановлений коефіцієнт, а в наступні роки - із застосуванням коефіцієнтів, визначених відповідними постановами Уряду, з урахуванням уже проіндексованого значення.

Натомість із матеріалів справи вбачається, що відповідач, починаючи з 01.03.2019, застосував показник середньої заробітної плати за 2017 рік у розмірі 3 764,40 грн, тобто базовий показник, який не відповідає вимогам частини другої статті 40 та частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

Таким чином, відповідач протиправно застосував неналежний показник середньої заробітної плати, що призвело до заниження розміру пенсії позивача та суперечить законодавчо встановленому механізму індексації.

Зазначений висновок узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 13.01.2025 у справі №160/28752/23, від 27.01.2025 у справах №200/422/24 та №620/7211/24, від 28.01.2025 у справі №400/4663/24, від 20.02.2025 у справі №460/2711/24, у яких наголошено на необхідності застосування при індексації саме того показника середньої заробітної плати, який визначений законом як базовий для обчислення пенсії, з його подальшим послідовним збільшенням.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії із застосуванням конкретного коефіцієнта 1,64337498, суд зазначає таке.

У межах цієї справи встановлено факт протиправного застосування відповідачем неналежного показника середньої заробітної плати. Водночас спору щодо методики множення на відповідні коефіцієнти збільшення або правильності їх числових значень між сторонами не існує.

Судовому захисту підлягають порушені права, а не ті, що можуть бути порушені у майбутньому. Визначення конкретного числового коефіцієнта у резолютивній частині рішення за відсутності спору щодо порядку його застосування є передчасним.

Аналогічний правовий висновок викладено у рішенні Верховний Суд від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.

З огляду на викладене, вимога про зобов'язання здійснити перерахунок із застосуванням конкретного коефіцієнта задоволенню не підлягає як передчасна, тоді як вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок із застосуванням належного базового показника середньої заробітної плати є обґрунтованими.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

За подання даного адміністративного позову до суду позивачем було сплачено за реквізитами Київського окружного адміністративного суду судовий збір в сумі 992,40 грн згідно з квитанцією до платіжної інструкції від 04.08.2022 року № 0.0.2630597523.1, який в силу положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код: 42098368) щодо незастосування при перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з 01.03.2022 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 грн, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при здійсненні перерахунку (індексації) його пенсії відповідно до вимог абзацу першого, другого ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код: 42098368) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з 01.03.2022 року перерахунок і виплатити пенсію за віком шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2016-2017 роки в розмірі 5377,90 грн на відповідні коефіцієнти збільшення згідно з постановами КМУ про щорічні індексації.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 990,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 16.02.2026.

Суддя Панченко Н.Д.