Ухвала від 16.02.2026 по справі 300/9317/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про витребування доказів

"16" лютого 2026 р., Справа № 300/9317/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитюка Р.В., розглянувши клопотання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №300/9317/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування наказу.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

15.01.2026 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, яке буде проводитися без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На адресу суду від позивача надійшло клопотання про витребування від Військової частини НОМЕР_1 копії всіх матеріалів службового розслідування, у тому числі - усі документи та додатки, перелічені у розділі 6 Акта службового розслідування (пункти 6.1 6.41, а також пункт 6.5 - якщо він наявний у оригіналі), а саме: Рапорт начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 (№2569/р від 06.09.2025); Наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 07.09.2025 №418 «Про призначення службового розслідування»; Рапорт на заміну члена комісії від 18.09.2025 №98013; Наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 30.09.2025 №448 «Про зміну складу комісії службового розслідування»; (Якщо наявний) документ, який у оригіналі Акта зазначено як пункт 6.5 розділу 6 (у наданій копії Акта нумерація переходить з 6.4 на 6.6); Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2025 №447 на продовження проведення службового розслідування; Рапорт від 09.10.2025 №2886/р на продовження проведення службового розслідування; Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 10.10.2025 №463 на продовження проведення службового розслідування; Рапорт від 14.10.2025 №2919/р на продовження проведення службового розслідування; Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 15.10.2025 №475 на продовження проведення службового розслідування; Рапорт від 20.10.2025 №2962/р на продовження проведення службового розслідування; Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 21.10.2025 №484 на продовження проведення службового розслідування; Термінове бойове донесення командира військової частини НОМЕР_2 від 04.07.2025 №1675/3744дск; «Інформаційно-аналітичну довідку результату аналізу застосування противником засобів повітряного нападу в період 03-04 липня 2025»; Бланк пояснення ОСОБА_3 ; Бланк пояснення ОСОБА_4 ; Бланк пояснення ОСОБА_5 ; Бланк пояснення ОСОБА_6 ; Бланк пояснення ОСОБА_7 ; Бланк пояснення ОСОБА_8 ; Бланк пояснення ОСОБА_9 ; Термінове бойове донесення №1675/3447дск від 17.06.2025; Спільну директиву Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22.05.2025 №Д-321/65/дск; Розпорядження заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 25.03.2025 №3739/С/ДСК; Розпорядження тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу - заступника командувача Сил територіальної оборони ЗСУ від 28.03.2025 №547/р; Розпорядження командира військової частини НОМЕР_3 від 28.03.2025 №1433/2/4/4192; Картку реєстрації вихідного документа ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_4 ), прийняття документа 28.03.2025 о 18:28:45 (вих. №6788); Бойове розпорядження (командира в/ч НОМЕР_4 ) від 04.03.2025 №1655/215/бр/дск; Рапорт в/ч НОМЕР_4 (вих. №1655/3607 від 03.04.2025); Бойове розпорядження №6/7832дск від 20.06.2025; Акт-перевірки військової частини НОМЕР_4 (вих. №6689-6 від 03.04.2025); Рапорт від 20.07.2025 №1675/1883; Бланк пояснення ОСОБА_1 ; Службову картку ОСОБА_1 ; Службову характеристику ОСОБА_1 ; Бланк пояснення ОСОБА_10 ; Службову характеристика ОСОБА_10 ; Службову картку ОСОБА_10 ; Бланк пояснення ОСОБА_11 ; Матеріали службового розслідування, проведеного на підставі дізнання командира в/ч НОМЕР_5 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.08.2025 №766; Наказ командира військової частини НОМЕР_5 (з основної діяльності) від 24.08.2025 №975.

Розглянувши клопотання про витребування доказів, перевіривши матеріали справи, судом встановлено таке.

Приписами частини 1, 3 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Докази суду надають учасники справи.

Згідно вимог частин 1, 2, 4 статті 79 КАС України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Статтею 80 коментованого Кодексу передбачено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено, поряд з іншим, заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З наведеного слідує, що учасник справи, заявляючи клопотання про витребування доказів судом, зобов'язаний зазначити у такому клопотанні про заходи, яких ним вжито для отримання цього доказу самостійно або причини неможливості самостійного отримання цього доказу, а також подати докази на підтвердження здійснення усіх залежних від нього дій, спрямованих на отримання такого доказу.

Як встановлено судом із поданого клопотання від 10.02.2026 у позивача не було можливості ознайомитися із підставами притягнення його до дисциплінарної відповідальності, в свою чергу, позивач не має фактичного доступу до справи службового розслідування та її доказів, попри поданий рапорт від 29.11.2025, копії/витяги позивачу не надані.

Як вказує позивач, частина документів має гриф "ДСК" або може містити інформацію з обмеженим доступом, що унеможливлює отримання таких документів поза судовою процедурою.

Суд зазначає, що відповідно частин 1 і 2 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI від 13.01.2011 (далі по тексту також Закон №2939-VI), інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Разом з тим, положення КАС України мають відповідні норми, які регулюють особливий порядок розгляду справ із використанням таємної чи іншої інформації, що охороняється законом.

Так, згідно частини 8 статті 10 КАС України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом.

Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину (частина 9 статті 10 КАС України).

Відповідності до частини 10 статті 10 КАС України розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні.

Зважаючи на коментовані норми Закону №2939-VI та КАС України, відповідач вправі подати відповідні письмові докази зазначивши, яку саме інформацію вони містять (конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація).

Окремо, варто відзначити, що сторона у справі, подаючи чи не подаючи відповідні докази за наявності відповідних обставин, повинна довести перед судом віднесення у встановленому порядку інформації до категорії конфіденційної, таємної чи службової.

Суд, за умови віднесення інформації до категорії таємна, вправі розглянути справу з відповідним рівнем доступу до такої інформації.

Таким чином, у зв'язку із вказаним, суд дійшов висновку про необхідність витребування у відповідача копії матеріалів службового розслідування стосовно позивача для повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 12, 243, 248, 256, 257, 260, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

клопотання про витребування доказів - задовольнити.

Витребувати від Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ) (через Міністерство оборони України) належним чином завірені копії матеріалів службового розслідування стосовно ОСОБА_1 , які стали підставою для винесення оскаржуваного наказу №120 від 15.11.2025 "Про результати службового розслідування" у частині, що стосується притягнення позивача до дисциплінарної та/або матеріальної відповідальності.

У випадку віднесення витребуваної інформації до категорії конфіденційної, таємної чи службової, Військовій частині НОМЕР_1 слід повідомити суд із наданням відповідних доказів:

- яка саме інформацію, що витребовується обмежена в доступі в розумінні статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації"?

- якими саме документами і в який спосіб доступ до такої інформації обмежений?

- який вид обмеженості за кожною із витребуваних судом інформації за категоріями, які визначені в статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації"?

- який рівень доступу необхідний для можливості користування інформацією, доступ до якої обмежений на підставі статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації"?

- причини неможливості надання інформації із знеособленням за закриттям даних, які не стосуються позивача?

Витребувані документи надати до суду до 04 березня 2026 року.

У випадку подання сторонами письмових документів, які мають інформацію щодо предмету спору, викладену на іноземній мові, в суд подати оформлений належним чином відповідний переклад на українську мову таких документів.

Повідомити учасникам справи, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Учасникам справи ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд".

Ухвала окремо від рішення суду не оскаржується і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.