Ухвала від 16.02.2026 по справі 260/2139/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про змiну способу i порядку виконання судового рішення

16 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/2139/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про зміну порядку і способу виконання рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови листом за вих. №2062/1944/Ш-02/8-0700/21 від 24.05.2021 p., у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019 р. пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №52 від 30.04.2021 року, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку займала ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби із врахуванням розміру посадового окладу-2730,00 гри., оклад за військовим званням-670,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) -1360,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 2380,00 гри., премія (104%) - 2839,20 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704; 2) Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області довідку №52 від 30.04.2021 року (за формою, передбаченою додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №52 від 30.04.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-Х-ІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р.. № 2011 -XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу -2730,00 грн., оклад за військовим званням - 670,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) -1360,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 2380,00 грн., премія (104%) - 2839,20 грн. 2730,00 грн., оклад за військовим званням-670.00 грн.. надбавка за вислугу років (40%) -1360,00 гри., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 2380,00 грн., премія (104%) - 2839,20 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704, а всього із суми грошового забезпечення 9979,20 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 .

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2021 року залишено без змін рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року.

28 січня 2026 року до суду надійшла заява представника позивача про зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій просить: змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 12.07.2021 року у справі №260/2139/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії Позивачу, починаючи з 01.04.2019, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь Позивача різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 70 026,97 грн. (сімдесят тисяч двадцять шість грн. 97 коп.).

Заява обґрунтована тим, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 року по справі № 260/2139/21, яке набрало законної сили, на даний час відповідачем не виконано в частині виплати на користь позивача перерахованої пенсії у розмірі 70 026,97 грн. та позивачу не виплачено вказану суму.

Відповідач надав до суду заперечення на заяву про зміну порядку і способу виконання рішення суду, в якій зазначив, що виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі керівника Головного управління, а затвердження бюджету Пенсійного фонду України не входить до компетенції Головного управління.

Сторони в судове засідання не з'явилися, однак згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З урахуванням приписів частини 3 статті 378 КАС України суд дійшов висновку, що при виконанні судового рішення щодо перерахунку пенсійних виплат самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат є встановлення факту невиконання судового рішення протягом двох місяців з дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Рішенням в даній справі зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти, видану Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області довідку № 52 від 30 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 52 від 30 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, а також здійснити виплату перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум).

З матеріалів справи вбачається та підтверджується листом відповідача від 05 грудня 2025 року № 6417-6688/Ш-02/8/070025, що нарахована різниця в пенсії, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.04.2019 року по 31.10.2021 року в сумі 70026,97 грн., облікована в електронній пенсійній справі пенсіонера та буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

При цьому, відповідно до вказаного листа, у жовтні та листопаді 2025 року суми в розмірах 187,35 грн. було зараховано на пенсійний рахунок позивача, відкритий в банківській установі.

Відтак, залишок невиплаченої заборгованості з пенсії складає 69652,26 грн.

Проте, заборгованість у вищевказаному розмірі до теперішнього часу позивачу не виплачена, тобто рішення Закарпатського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 260/2139/21 залишається не виконаним в повному обсязі більше ніж протягом два місяці з дня набрання ним законної сили.

В той же час, на переконання суду, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нарахованої суми є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина.

У свою чергу зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості у розмірі 202039,94 грн. є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 28 жовтня 2025 року у справі № 380/7706/22.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, враховуючи часткове виконання пенсійним органом рішення суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви представника позивача та для зміни способу і порядку виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року у справі № 260/2139/21, шляхом стягнення з відповідача нарахованої та невиплаченої суми пенсії у розмірі 69652,26 грн.

Керуючись ст. ст.243,248,378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання рішення - задовольнити частково.

2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року у справі № 260/2139/21 у частині щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 52 від 30 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, а також здійснити виплату перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) на стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з нарахованої та невиплаченої суми пенсії у розмірі 69652,26 грн. (шістдесят дев'ять тисяч шістсот п'ятдесят дві гривні двадцять шість копійок).

3. В задоволенні заяви в іншій частині - відмовити.

4. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду, або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.Д. Маєцька

Попередній документ
134098697
Наступний документ
134098699
Інформація про рішення:
№ рішення: 134098698
№ справи: 260/2139/21
Дата рішення: 16.02.2026
Дата публікації: 18.02.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Закарпатський окружний адміністративний суд
Категорія справи: Окремі процесуальні питання; Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (16.02.2026)
Дата надходження: 28.01.2026
Предмет позову: зміну способу і порядку виконання судового рішення
Розклад засідань:
29.07.2021 10:00 Закарпатський окружний адміністративний суд
16.02.2026 11:00 Закарпатський окружний адміністративний суд