Рішення від 16.02.2026 по справі 260/7910/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/7910/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Антал Ярослав Володимирович, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерство оборони України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не призначення виплати одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку №975.

2. Зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2023 року, що становить 671000 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час виконання бойового завдання по захисту незалежності, суверинітету і територіальної цілісності України, 23.03.2023 р. в населеному пункті Бахмут Бахмутського району Донецької області ОСОБА_1 отримав мінно-вибухову травму. Внаслідок травмування отримав постравматичний стресовий розлад, тривалий. Захворювання пов'язане із захистом Батьківщини. У грудні 2024 року, відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 р. №975 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із письмовим зверненням щодо виплати одноразової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2023 року. Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.06.2025 позивачу відмовлено у виплаті грошової допомоги. Вважаючи бездіяльність щодо невиплати одноразової грошової допомоги протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.

Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду Рейті С.І. від 13 жовтня 2025 року суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі.

15.10.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 подано додаткові пояснення, за змістом яких повідомлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини позивачем реалізовано та отримано одноразову грошову допомогу у сумі 206700 грн у 2016 році. Отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі можливо лише у зв'язку із встановленням військовослужбовцю вищої групи інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності визначається за законодавством, що діє на день повторного огляду.

23.10.2025 представником позивача подано відповідь на відзив, у якому останній повідомив, що ІІІ група інвалідності у 2023 році була встановлена позивачу не внаслідок повторного медичного огляду за фактом отримання ним поранення у 2016 році, а у зв'язку із отриманням нового поранення, за яким було проведено первинний медичний огляд та за наслідками якого встановлено ІІІ групу інвалідності.

28.10.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зокрема, зазначив, що Порядком № 975 визначено, що у разі зміни групи інвалідності, днем встановлення інвалідності є дата, коли інвалідність було встановлено вперше. Розмір одноразової грошової допомоги, у разі встановлення інвалідності IIІ групи, визначається з прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому інвалідність встановлено вперше. Розмір одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України і такий розмір одноразової грошової допомоги безпосередньо пов'язаний з днем встановлення інвалідності вперше. Зобов'язання Міністерства оборони України прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги позивачу, є ніщо інше як втручання суду у дискреційні повноваження Міністерства оборони України.

03.11.2025 представником позивача подано відповідь на відзив, за змістом якої представник наполягав на тому, що ІІІ група інвалідності позивачу встановлена не внаслідок повторного медичного огляду за фактом отримання першого поранення, а у зв'язку із отриманням нового поранення, за яким було проведено первинний медичний огляд.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 23 грудня 2025 року №2780/0/15-25 звільнено ОСОБА_2 з посади судді Закарпатського окружного адміністративного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Розпорядженням керівника апарату Закарпатського окружного адміністративного суду від 01.01.2026 року №178 призначено повторний автоматизований розподіл адміністративної справи №260/7910/25.

За результатами проведення повторного автоматичного розподілу 01.01.2026 року справа призначена судді Калинич Я.М.

Ухвалою суду від 05.01.2026 позов прийнято до провадження, постановлено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження за матеріалами справи, без проведення судового засідання та виклику учасників справи, роз'яснено учасникам справи, що у зв'язку із зміною складу суду розгляд справи починається спочатку.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

15.03.2022 ОСОБА_1 був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ). 16.03.2022 р. зарахований Наказом №16 до списків особового складу військової частини НОМЕР_3 , в якій в подальшому до 01.02.2024 проходив військову службу.

Звільнений з військової служби згідно з Наказом від 31.05.2024 р. №133.

08.02.2016 згідно довідки МСЕК серії АВ 0582166 ОСОБА_1 під час первинного огляду визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

16.10.2023 згідно довідки МСЕК серії 12 ААГ № 304843 ОСОБА_1 під час первинного огляду визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

09.12.2024 згідно довідки МСЕК серії 12ААД № 399426 позивача під час повторного огляду визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

У грудні 2024 року, відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 р. №975 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із письмовим зверненням щодо виплати одноразової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2023 року.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.06.2025, який він отримав 01.07.2025 по пошті, йому було надано Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.05.2025 №45/в.

Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія) прийнято рішення про відмову в призначенні позивачу одноразової грошової (пункт 4 витягу з протоколу від 30.05.2025 № 45/в), з підстав, що старший солдат в запасі ОСОБА_1 , якого 31.05.2024 звільнено з військової служби та 08.02.2016 під час первинного огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю III групи внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, на підставі довідки МСЕК серія АВ № 0582166 від 08.02.2016, а 16.10.2023 та 09.12.2024 під час повторних оглядів органами МСЕК підтверджено групу та причину інвалідності, на підставі довідок МСЕК серія 12ААГ № 304843 від 16.10.2023 та серія 12ААД № 399426 від 09.12.2024. Відповідно до пункту 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції на день встановлення групи інвалідності), якщо після первинного встановлення інвалідності під час наступного огляду (переогляду) буде встановлено вищу групу інвалідності або змінено її причинний зв'язок, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата здійснюється з урахуванням раніше виплачених сум (у тому числі внаслідок різних, не пов'язаних між собою, захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв). Зважаючи на те, що ОСОБА_1 підтверджено групу та причину інвалідності, що не дає йому права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі. Таким чином, комісіє вирішила, що підстав для призначення одноразової грошової допомоги в цьому випадку немає.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо прийняття рішення про нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги, він звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.1, ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 року захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з ст.ст. 1, 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до положень ч.1, п.4 ч.2 ст.16, п. «б» ч.1 ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 2684 грн.

Відповідно до п.3, п.6, п.8, п.11, 13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медикосоціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ще в грудні 2024 подав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2023 року, проте листом від 17.06.2025 йому було відмовлено.

Згідно ч.ч.4, 9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми. У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд в постанові від 17 лютого 2021 року по справі № 240/1623/20 зазначив, що визначена у частині четвертій статті 16-3 Закону № 2011-XII заборона щодо виплати одної грошової допомоги, може мати місце лише у разі спливу дворічного строку саме після первинного встановлення інвалідності чи втрати працездатності через одне й те ж ушкодження здоров'я, а не внаслідок різних.

Як встановлено судом, 08.02.2016 ОСОБА_1 отримав ІІІ групу інвалідності через захворювання пов'язане із захистом Батьківщини. Після закінчення терміну дії довідки до акта огляду МСЕК, група інвалідності надана первинно з тих підстав та по тому захворюванню позивачеві не продовжувалась.

Під час виконання бойового завдання по захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, 23.03.2023 в населеному пункті Бахмут Бахмутського району Донецької області ОСОБА_1 отримав мінно-вибухову травму. Внаслідок травмування отримав постравматичний стресовий розлад, тривалий. Захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.

Тобто, виникнення у позивача захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини у 2016 році та захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини у 2023 році, хоча і є захворюванням одного і того самого типу, однак причинно-наслідковий зв'язок між травмами та захворюваннями відбувся з різних підстав та в різний час. Між першим випадком встановлення захворювання та другим пройшло більше 6 років та в обох випадках медичний огляд проводився первинно, що підтверджується наданими позивачем довідками МСЕК.

У зв'язку із чим, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку №975. А відтак, бездіяльність відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу, з мотивів наведених відповідачем за змістом листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.06.2025, є протиправною.

Пунктом 3 Порядку №975 визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності. Відтак, оскільки вперше інвалідність ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, позивачу встановлено довідкою від 16.10.2023, а тому для обрахунку підлягає застосуванню прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2023.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 2684 грн.

Відтак, сума одноразової грошової допомоги, що підлягає виплаті позивачу має складати: 250 х 2 684 грн = 671000 грн.

Частиною 4 ст.245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що відповідач, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.

Суд може прийняти рішення про зобов'язання органу владних повноважень прийняти певне рішення, в разі, якщо можливість прийняття єдиного альтернативного рішення виключена судом. В даному випадку наявний спір щодо призначення одноразової грошової допомоги. Під час розгляду даної справи судом встановлено, що позивач має право на отримання такої допомоги, судом констатовано протиправну бездіяльність відповідача щодо виплати позивачеві одноразової грошової допомоги, тому альтернативного рішення за результатом розгляду заяви про виплату такої допомоги, з урахуванням висновків суду, з підстав та обставин, які слугували для відмови у первинному зверненні позивача, відповідач не має можливості прийняти.

Для відновлення прав позивача суд визнає протиправною бездіяльність Мiнiстерства оборони України щодо непризначення виплати одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку №975, та зобов'язовує Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2023 року, що становить 671000 грн.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивач звільнений від спати судового збору при зверненні до суду із даним позовом, підстави для розподілу судових витрат на підставі ст.139 КАС України відсутні. На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу позивач, станом на дату розгляду даної справи, доказів не подав, а тому відсутні підстави для стягнення вказаних витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Мiнiстерства оборони України щодо непризначення ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку №975.

Зобов'язати Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2023 року, що становить 671000 грн (шістсот сімдесят одну тисячу гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич