Рішення від 16.02.2026 по справі 240/22689/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/22689/25

категорія 113080000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (Хорошів) щодо відмови внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до довідки ВЛК №2/1073 від 01.11.2022;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (Хорошів) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі п.3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідно довідки ВЛК №2/1073 від 01.11.2022.

В обґрунтування позову вказує, що згідно довідки військово-лікарської комісії від 01.11.2022 року за №2/1073 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 на підставі ст. 54а Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Зазначає, що на момент виключення його з військового обліку Положення про ВЛК передбачало, що рішення ВЛК оформлюються довідкою і не потребують подальшого затвердження штатною ВЛК. В подальшому, норма п. 3.8. зазнала змін в частині необхідності затвердження постанови ВЛК у виді довідки міських територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки штатною ВЛК і лише 04.05.2024, тобто майже через 2 роки після виключення позивача з військового обліку, Положення про ВЛК унормувало, що у випадку встановлення районною ВЛК непридатності військовозобов'язаного до військової служби, документальне підтвердження цього факту здійснюється свідоцтвом про хворобу, яке затверджується штатною ВЛК. На переконання позивача, застосування відповідачем до спірних правовідносин редакції п. 3.8. Положення про ВЛК від 04.05.2024, суперечить Конституції України. Правовим наслідком виключення позивача з військового обліку в листопаді 2022 була втрата ним статусу військовозобов'язаного, що в свою чергу виключає виконання ним обов'язків пов'язаних з військовим обліком - проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних та будь-яких інших. Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу", Порядком № 1487 або іншим нормативним актом, не передбачено поновлення особи на військовому обліку, як не передбачені і підстави для такого поновлення та процедура. Таким чином, виключення особи з військового обліку є невідворотною подією. Звертаючись до суду з позовом, позивач вважає, що поновивши його на військовому обліку, мотивуючи це тим що довідка ВЛК №2/1073 від 01.11.2022, видана районним ТЦК та СП підлягала затвердженню обласного ТЦК та СП про виключення з військового обліку, відповідач діяв не на підставі закону. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає також, що особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова. Враховуючи зазначені обставини, позивач вважає свої права порушеними та просить позов задовольнити.

Суддя своєю ухвалою від 29.09.2025 прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

У період із 22.12.2025 по 05.01.2026 (включно) головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.

Ухвалою суду від 06.01.2026 постановлено: "залучити ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до участі у справі №240/18556/25, як другого відповідача. Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про залучення другого відповідача у справі".

Копію ухвали ІНФОРМАЦІЯ_5 отримав в електронному кабінеті підсистеми "Електронний суд" ЄСІТС 07.01.2026, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, а також поштовим зв'язком 15.01.2026, що підтверджується відстеженням поштових пересилань Укрпошти.

Станом на дату розгляду справи, ІНФОРМАЦІЯ_5 відзив на позовну заяву не надіслав.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що 31.10.2022 було проведено медичний огляд ОСОБА_1 , за результатом якого 2-м відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 , сформовано довідку військово-лікарської комісії №2/073 від 01.11.2022, у якій зазначено, що на підставі ст.54а, є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 13).

У військовому квитку НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_1 вказано: "31.10.2022 р. медичною комісією при 2му відділі ЖРТЦКтаСП визнано обмежено придатним до в/с за ст. 54а гр.ІІ ПКМУ №402 від 2008р" (а.с. 11).

У військово-обліковому документі Резерв+, сформованому 14.08.2025, вказано:

на обліку;

категорія обліку: військовозобов'язаний;

звання-сержант;

відстрочка до 01.12.2025, тип відстрочки: п. 2 ч. 1 ст. 23;

дата уточнення даних - 21.03.2025;

постанова ВЛК: непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;

дата ВЛК - 31.10.2022.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою від 19.08.2025 у якій просив виправити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів помилку, а саме: внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 31.10.2022 (а.с. 18-20).

Листом від 22.08.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатом розгляду зави ОСОБА_1 від 19.08.2025, повідомив наступне:

"Відповідно до наданої Вами копії довідки військово-лікарської комісії від 01.11.2022 року №2/1073 при ІНФОРМАЦІЯ_1 Вас визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 54а Наказу МОУ № 402 від 2008 року. В 2022 році - це рішення затверджувалось відповідним органом вищого рівня, тобто обласною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 . При отриманні довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 за №і2/1073 від 01.11.2022 року Вам було повідомлено, що для підтвердження висновку про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку Вам потрібно звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_9 де відбувалось засідання військово-лікарської комісії вищого рівня, яке б підтвердило (не підтвердило) Ваш ступінь придатності до військової служби. Після отримання рішення військово-лікарської комісії вищого рівня про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку у Вашому військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні) робиться відповідна відмітка про зняття (виключення) з обліку за станом ЗДОРОВАЯ. Відомості про виключення з обліку також вносяться до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів. На підставі вищевикладеного, Ви не звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_9 для підтвердження (не підтвердження) висновку ВЛК внаслідок чого не завершили процедуру проходження та підтвердження рішення ВЛК. Одночасно з цим повідомляємо Вас, що 19.03.2025 року Ви подали заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 для надання Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 21.03.2025 року Вам була надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, як особі з інвалідністю. Станом на 20.08.2025 року згідно даних АІС «Оберіг» Ви перебуваєте на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 та користуєтесь відстрочкою за п.2 ч. 1 ст. 23, до 01 грудня 2025 року. З метою оновлення даних, що містяться в АІС «Оберіг» Вам необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_10 , отримати направлення для проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення ступеню придатності до військової служби та пройти повторно ВЛК. Після чого буде здійснено опрацювання результатів ВЛК згідно вимог керівних документів" (а.с. 22).

З матеріалів справи вбачається, що адвокатом, в інтересах ОСОБА_1 , було направлено адвокатський запит від 09.09.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_6 у якому просить повідомити причини відсутності відомостей про виключення ОСОБА_2 з військового обліку на підставі ч. 6 ст. 37 Закрону України "Про військовий обовязок та військову службу" у мобільному застосунку "Резерв +" та відповідно відсутність таких відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с. 23).

ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 11.09.2025 надав відповідь, яка за своїм змістом дублює відповідь від 22.08.2025, гадану ОСОБА_1 (а.с. 25).

Звертаючись до суду з позовом, позивач вважає протиправною та такою, що порушує його права, відмова відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до довідки ВЛК №2/1073 від 01.11.2022.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частини першої та третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними (частина дев'ята статті 1 Закону №2232-XII).

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ, Кабінет Міністрів України постановою від 30.12.2022 № 1487 затвердив "Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, (далі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (пункт 6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).

Пунктом 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, зокрема, щодо керівництва військовим обліком військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, здійснення контролю за його станом покладено на відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки згідно із Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 23.02.2022 №154.

Враховуючи наведене, ІНФОРМАЦІЯ_11 є органом військового управлінням, який веде Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Згідно з пунктом 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення № 402 Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

На час формування довідки ВЛК №2/1073 від 01.11.2022 про непридатність позивача до військової служби, був чинним п.3.8 глави 3 розділу II Положення мало наступну редакцію:

«За статтями (пунктами статей) розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

При цьому, відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

При цьому суд зауважує, що згідно п.3 ч.6 ст. 37 Закону №2232-XII у громадянина, якого виключено з військового обліку у зв'язку визнанням військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Судом при дослідженні матеріалів справи встановлено, що ані у військовому квитку НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_1 , ані у його військово - обліковому документі Резерв +, не міститься інформація про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

При цьому, у військовому квитку НОМЕР_3 вказано: "31.10.2022 р. медичною комісією при 2му відділі ЖРТЦКтаСП визнано обмежено придатним до в/с за ст. 54а гр.ІІ ПКМУ №402 від 2008р" (а.с. 11)

Окрім того, військовий квиток НОМЕР_3 не містить запис про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби.

Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Виходячи з наведених положень, можна зробити висновок, що за результатами проведеного військово-лікарською комісією медичного огляду та визнання цією комісією військовозобов'язаного непридатним до проходження військової служби за станом здоров'я, у ТЦК та СП виникає обов'язок виключити особу з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, однак за умови дотримання процедури проведення військово-лікарської експертизи, зокрема і щодо затвердження висновку ВЛК.

Так належними доказами підтверджується, що ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою від 19.08.2025 до якої, серед іншого, додав довідку військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2022 №2/1073.

В рамках даного спору відповідач не заперечує і не спростовує факт прийняття військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 постанови про визнання позивача непридатним до проходження військової служби за станом здоров'я та факт видачі цією ВЛК відповідної довідки від 01.11.2022 №2/1073.

При цьому, у відповідь на заяву ОСОБА_1 та його представника, ІНФОРМАЦІЯ_11 листом від 22.08.2025 та від 11.09.2025 повідомив: " У випадку отримання рішення про непридатність до військової служби такий висновок направляється до ВЛК вищого рівня для її затвердження". "На підставі вищевикладеного, Ви не звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_9 для підтвердження (не підтвердження) висновку ВЛК внаслідок чого не завершили процедуру проходження та підтвердження рішення ВЛК".

При наданні правової оцінки твердженню відповідача, викладеному у листі від 22.08.2025 та від 11.09.2025, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 22.5 Положення №402, свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

При цьому, за приписами п. 22.6 Положення №402, свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

у воєнний час:

на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

У п. 2.1 Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови.

Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Відповідно до п. 2.2. Положення №402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону;

ВЛК евакуаційного пункту;

ВЛК пересувної госпітальної бази.

У п. 2.4.5. Положення №402 закріплено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Відповідно до п. 2.6.1. Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать:

госпітальні ВЛК;

гарнізонні ВЛК;

ЛЛК;

ВЛК високомобільних десантних військ;

ВЛК військових комісаріатів;

Приписами п. 2.10.1 Положення №402 визначено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

2.10.2. Положення №402 Роз'яснення ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК військового комісаріату.

ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

Отже, ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 є позаштатною постійно діючою ВЛК, а тому її постанови, оформлені довідкою про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягають затвердженню ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Враховуючи правове регулювання діяльності лікарських комісії, що проводять військово-лікарські експертизи, постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлена довідкою від 01.11.2022 №2/1073, якою позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає затвердженню ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Однак, як вбачається з довідки військово-лікарської комісії від 01.11.2022 №2/1073, вона не затверджена ані ВЛК регіону, ані ВЛК евакуаційного пункту.

На переконання суду, вказана обставина є суттєвою для вирішення спірних правовідносин, оскільки свідчить про те, що у ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутній обов'язок для внесення відомостей про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби з виключення з військового обліку ОСОБА_1 , оскільки довідка ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 не затверджена у встановленому чинним, на дату її формування, законодавством України.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи встановлені судом обставини, що підтверджуються належними доказами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

16.02.26