Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 лютого 2026 року Справа№200/9484/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в довідці про розмір грошового забезпечення № ФС-93474/09/01/3465 від 30.10.2025 ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91 № 2011-XII, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, та відсоткової надбавки за вислугу років, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, для подальшого здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що є отримувачем пенсії за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. На виконання Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1075/25 відповідач виготовив та надав позивачу №ФС-93474/09/01/3465 від 30.10.2025 на ім'я ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, із урахуванням посадового окладу (21 тарифний розряд) - 7090,00 грн; окладу за військовим званням - 2150,00 грн; надбавки за вислугу років (50%) - 3030,00 грн; надбавки за особливості проходження служби (65%) - 5908,50 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 697,50 грн; та премія (140%) - 6510,00 грн. Зі змісту вказаної довідки вбачається зменшення Відповідачем у грошовому виразі, вказаних в довідці № ФС-93474/09/01/3465 від 30.10.2025 відомостей про розмір надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, тобто, при обчисленні сум додаткових видів грошового забезпечення відповідач керувався розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено на 01.01.2018 (1762 грн), а не прожиткового мінімуму встановленого на 01.01.2023 (2684 грн). У зв'язку із протиправними діями відповідача щодо зменшення в новій довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, відомостей про розмір надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії без урахування положень наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 та окремого доручення Міністра оборони України оборони України від 01.02.2023 № 2683/3, позивач змушений був повторно звернутись до Відповідача із заявою від 17.11.2025 про виготовлення нової належної довідки із визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років у розмірі 50%,надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та інших надбавок, доплат, підвищень та премії у розмірі 140%від посадового окладу. У своїй відповіді від 17.11.2025 № 09/01/3658 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що довідка підготовлена у відповідності до роз'яснення директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, викладеними в листі за вих. № 423/6682 від 13.10.2023, яким рекомендовано при видачі довідок, на виконання рішень судів, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії визначати у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762 грн). Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення в новій довідці про розмір грошового забезпечення № ФС-93474/09/01/3465 від 30.10.2025 станом на 01.01.2023, виданій на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1075/25 від 07.04.2025, у грошовому виразі, вказаних в довідці відомостей про розмір надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, тобто, при обчисленні сум основних та додаткових видів грошового забезпечення відповідач керувався розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено на 01.01.2018 (1762 грн), а не прожиткового мінімуму встановленого на 01.01.2023 (2684 грн). Вважаючи ці дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.12.2025 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження. Вирішено розгляд справи здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зокрема зазначено, що як свідчать наявні у відкритому доступі редакції Постанови №704, які розміщені на офіційному сайті Верховної Ради пункт 4 відповідної постанови був викладений у наступній редакції: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Вказані обставини свідчать, що Кабінет Міністрів України не приймав жодного нормативного акту, який би відновлював дію пункту 4 Постанови № 704 в редакції від 29.12.2017, а саме установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
За вказаних обставин, просить суд відхилити доводи позивача, що з дня набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 відновило свою дію попередня редакція пункту 4 Постанови № 704. На переконання суду, відповідна правова колізія має фундаментальне значення та була знята за наслідками прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 481 від 12.05.2023 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, та внесення зміни до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704", яка набрала чинності 20.05.2023, якою пункт 4 викладено у наступній редакції: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.». Виходячи з викладеного, в період з 29.01.2020 по даний час розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб повинні розраховуватись виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
У зв'язку з тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 фінансується з державного бюджету та в період з 2018 року по даний час отримує фінансування для виплати грошового забезпечення військовослужбовців виходячи з розміру 1762 гривні за будь-яких умов він не може нести відповідальність за правову колізію, яка стала передумовою виникнення спірних правовідносин та була належним чином вирішена лише 20.05.2023.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду у справі № 200/1075/25 від 11.09.2025, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017 із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.
На виконання вищезазначеного рішення суду відповідач виготовив та надав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення № ФС-93474/09/01/3465 від 30.10.2025 на ім'я ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, із урахуванням посадового окладу (21 тарифний розряд) - 7090,00 грн; окладу за військовим званням - 2150,00 грн; надбавки за вислугу років (50%) - 3030,00 грн; надбавки за особливості проходження служби (65%) - 5908,50 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 697,50 грн; та премія (140%) - 6510,00 грн.
Позивач повторно звернувся до відповідача із заявою від 17.11.2025 про виготовлення нової належної довідки із визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років у розмірі 50%,надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та інших надбавок, доплат, підвищень та премії у розмірі 140% від посадового окладу.
У відповіді від 17.11.2025 № 09/01/3658 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що довідка підготовлена у відповідності до роз'яснення директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, викладеними в листі за вих. № 423/6682 від 13.10.2023, яким рекомендовано при видачі довідок, на виконання рішень судів, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії визначати у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762 грн).
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення в новій довідці про розмір грошового забезпечення № ФС-93474/09/01/3465 від 30.10.2025 станом на 01.01.2023, виданій на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1075/25 від 07.04.2025, у грошовому виразі, вказаних в довідці відомостей про розмір надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, тобто, при обчисленні сум основних та додаткових видів грошового забезпечення Відповідач керувався розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено на 01.01.2018 (1762 грн), а не прожиткового мінімуму встановленого на 01.01.2023 (2684 грн).
Спірними питаннями у даній справі є правомірність чи неправомірність дій відповідача, що полягали у зменшенні розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною четвертою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 9 вказаного Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та зареєстрованого в Мін'юсті 26.06.2018 за №745/32197 (далі за текстом Порядок №260), військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за вислугу років на військовій службі у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах: від 1 до 5 років - 25 відсотків; від 5 до 10 років - 30 відсотків; від 10 до 15 років - 35 відсотків; від 15 до 20 років - 40 відсотків; від 20 до 25 років - 45 відсотків; від 25 і більше років - 50 відсотків.
Пунктом 1 розділу VI Порядку №260 передбачено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Отже, надбавка за особливості проходження служби обчислюється у відсотках (залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків) від суми посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Відповідно до п.2 розділу ХІ Порядку №260 розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
У таких же розмірах встановлено надбавку до посадових окладів особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, залежно від ступеня секретності інформації, Постановою КМ України від 15.06.1994 №414.
Відповідно до розділу XVI Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
На підставі відомостей довідки від 30.10.2025 №ФС-93474/09/01/3465 судом установлено, що:
станом на 01.01.2023 сума посадового окладу позивача складає 7090,00 грн, оклад за військовим званням 2150,00 грн, відсоткове значення надбавки за вислугу років 50, отже розмір надбавки за вислугу років має складати 4620,00 грн., тоді як відповідачем вказано 3030,00 грн.;
розмір надбавки за особливості проходження служби 65% (розраховується із посадового окладу 7090,00 окладу за військове звання 2150,00 та надбавки за вислугу років 4620,00) і має складати 9009,00 грн., тоді як відповідачем визначено 5908,50 грн.
надбавки за службу в умовах режимних обмежень, з урахуванням зазначеного в довідці від 30.10.2025 р. відсоткового розміру (15%) повинен складати 1063,50 грн (сума окладу 21 тарифний розряд (7090,00 грн) х 0,15)
премія (140 % посадового окладу) 9926,00 грн., відповідачем визначено 6510,00 грн.
Отже, суд підтверджує доводи позивача, що відповідач, здійснюючи розрахунок сум складових грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, із урахуванням зазначених в довідці відсоткових розмірів складових, не вірно арифметично зазначив суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та ін.) та премії.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, які полягають у порушенні порядку обчислення суми надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії під час виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача №ФС-93474/09/01/3465.
З урахування викладеного позов належить задовольнити повністю, застосувавши спосіб захисту у виді зобов'язання відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 01.01.2023, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № ФС-93474/09/01/3465 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б підтверджували правомірність своїх дій у спірних правовідносинах не надав, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в довідці про розмір грошового забезпечення від 30.10.2025 №ФС-93474/09/01/3465 ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавка за службу у умовах режимних обмежень та премії.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № ФС-93474/09/01/3465 від 30.10.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Повний текст рішення складено та підписано 16.02.2026.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Загацька