Рішення від 16.02.2026 по справі 200/440/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року Справа№200/440/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправними дій щодо недоплати розміру мінімальної пенсії, розрахованої відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2023 року - 2785,19 грн, з 01.03.2024 року - 572,57 грн, з 01.03.2025 року - 1732,62 грн. та щодо виплати пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з 01.03.2022 року;

- зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року без обмеження в індексації мінімальної пенсії призначеної відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також здійснити з 01.03.2022 року перерахунок та виплату пенсії мінімальний розмір якої встановлено та нараховано відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахованої відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідачем під час здійснення масових перерахунків пенсії 01.03.2023, 01.03.2024, та з 01.03.2025 всупереч вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір пенсії позивача та зменшено її розмір.

Позивач 14.12.2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою № ВЕБ-05001-Ф-С-25-329503, в якій зокрема просив роз'яснити йому, чому нарахована йому мінімальна пенсія шахтаря згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» обмежується та не виплачується у повному обсязі та просив надати йому рішення про перерахунки пенсії з розрахунками його середнього заробітку за 2022-2025 роки.

Головне управління ПФУ в Донецькій області надіслало позивачу письмову відповідь від 12.01.2026 року № 1682-58197/Ф-02/8-0500/26, в якій повідомило про зменшення розміру пенсії.

Позивач не погоджується з такими діями управління, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2026 року задоволено заяву представника позивача Євдокімова Олексія Миколайовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до суду та поновлено пропущений строк звернення до суду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем не надано письмового відзиву, тому суд відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України розглядає справу на підстав наявних у ній доказів.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність даного позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 .

Позивач знаходиться на пенсійному обліку як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахованої відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що свідчить лист відповідача від 12.01.2026 року.

Позивач виявив, що відповідачем під час здійснення масових перерахунків пенсії 01.03.2023, 01.03.2024 та з 01.03.2025 всупереч вимогам ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір пенсії позивача та зменшено її розмір, тому звернувся до управління з заявою від 14.12.2025 року, в якій просив надіслати йому через кабінет на порталі ПФУ наступні документи: рішення про перерахунок моєї пенсії з 01.03.2022 року з розрахунком заробітку; рішення про перерахунок моєї пенсії з 01.03.2023 року з розрахунком заробітку; рішення про перерахунок моєї пенсії з 01.03.2024 року з розрахунком заробітку; рішення про перерахунок моєї пенсії з 01.03.2025 року з розрахунком заробітку.

Також просив роз'яснити, чому нарахована мінімальна пенсія шахтаря за статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» обмежується та не виплачується у повному обсязі.

Листом від 12.01.2026 року № 1682-58197/Ф-02/8-0500/26 відповідач повідомив таке.

«За матеріалами електронної пенсійної справи до розрахунку пенсії Вашої пенсії за віком застосовано вимоги статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», де зазначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Тобто, з 01.01.2026 розмір Вашої пенсії, з урахуванням обмеження в індексації, складає 25950,00 грн., а саме: (39178,15 грн. х 80%) - 2785,19 грн. - 572,57 грн. - 1732,62 грн).

При цьому, підстави для виплати Вам пенсії без обмеження, встановленого з 01.03.2023 у розмірі 2785,19 грн., визначеного п. 10 Постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 у розмірі 572,57 грн., встановленого п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з 01.03.2025 у розмірі 1732,62 грн., встановленого п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» відсутні, оскільки законодавством це не передбачено.

Крім того, розмір Вашої пенсії за віком обчислено з урахуванням норм частини третьої ст. 27 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 01.01.2026 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2595,00 грн.

Таким чином, максимальний розмір Вашої пенсії за віком з 01.01.2026 складає 25950,00 грн.».

Отже, обмеження індексації складає з 01.03.2023 року - 2785,19 грн., з 01.03.2024 року - 572,57 грн., з 01.03.2025 року - 1732,62 грн.

Таким чином, позивач вважає, що має право на отримання пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність без обмеження її максимальним розміром.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії на пільгових умовах, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.

Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 було затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Згідно з приписами Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).

Частиною 3 Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168, Постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. № 185, Постанови КМУ від 25 лютого 2025 р. № 209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто, з 01.03.2023 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.

Таким чином, відповідно до постанови № 185 Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.

Як зазначено вище, обмеження індексації складає з 01.03.2023 року - 2785,19 грн., з 01.03.2024 року - 572,57 грн., з 01.03.2025 року - 1732,62 грн.

Разом з тим, в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.

Матеріалами справи підтверджується, відповідачем при здійсненні масового перерахунку пенсій обмежено розмір пенсії позивача з 01.03.2023 року на 2785,19 грн., з 01.03.2024 року на 572,57 грн., з 01.03.2025 року на 1732,62 грн.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24, якою скасовано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №360/948/24, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №360/948/24 залишено в силі.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено мінімальний розмір пенсії позивача з 01.03.2023 року на 2785,19 грн., з 01.03.2024 року на 572,57 грн., з 01.03.2025 року на 1732,62 грн.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо недоплати ОСОБА_1 розміру мінімальної пенсії, розрахованої відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2023 року - 2785,19 грн., з 01.03.2024 року - 572,57 грн., з 01.03.2025 року - 1732,62 грн. та щодо виплати пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з 01.03.2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року без обмеження в індексації мінімальної пенсії, призначеної відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також здійснити з 01.03.2022 року перерахунок та виплату пенсії, мінімальний розмір якої встановлено та нараховано відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у сумі 1064 (одну тисячу шістдесят чотири) гривні 96 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 16 лютого 2026 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.Б. Голубова