Провадження № 11-кп/821/304/26 Справа № 712/9076/24 Категорія: ч.2 ст.111, ч.7 ст.111-1 КК УкраїниГоловуючий у І інстанції ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2
11 лютого 2026 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Черкаського апеляційного суду в складі:
головуючого судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4
секретаря судового засіданняОСОБА_5
за участі:
прокурора ОСОБА_6
захисника ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 на вирок Соснівського районного суду м.Черкаси від 12 листопада 2025 року, яким
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Комсомольський, Волноваського району, Донецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого на тимчасово окупованій території України, раніше не судимого,
визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.7 ст.111-1 КК України та призначено йому покарання:
- за ч.7 ст.111-1 КК України у виді 14 (чотирнадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України, та в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, в органах, що надають публічні послуги на строк 10 (десять) років та з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності;
- за ч.2 ст.111 КК України у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначено ОСОБА_8 покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України, та в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, в органах, що надають публічні послуги на строк 10 (десять) років та з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади у правоохоронних органах України та в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, в органах, що надають публічні послуги, слід рахувати з моменту відбуття основного покарання.
Строк відбуття покарання ОСОБА_8 рахувати з моменту його фактичного затримання для відбуття покарання за даним вироком.
Виконання вироку покладено на Управління СБУ в Черкаській області.
Згідно ст. 124 КПК України стягнуто з ОСОБА_8 на користь держави витрати на залучення експерта за проведення експертизи № СЕ-19/124-23/6154-ФП від 23.06.2023 у розмірі 3029,12 (три тисячі двадцять дев'ять гривень 12 копійок).
Згідно вироку Соснівського районного суду м.Черкаси від 12.11.2025, громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи протиправність та незаконність дій утворення так званої «лнр», розуміючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, а Україна є унітарною державою, територія якої в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, достовірно знаючи, що агресія РФ є загальновідомим фактом та смт. Новоайдар Луганської області з 25 лютого 2022 року перебуває під тимчасовою окупацією держави-агресора, діючи умисно, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо нього чи членів його родини, з ідеологічних та політичних мотивів, з метою переслідування власних інтересів та надати підтримку окупаційній владі Російської Федерації, у невстановлений досудовим розслідуванням час в період з 29 листопада 2022 року по 22 лютого 2023 року зайняв посаду «директора» незаконного правоохоронного органу Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» (яке знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Новоайдар, вул. Коваленко, б. 4; в РФ має ОГРН (основной государственный регистрационный номер) 1229400052892, про що 29.11.2022 внесено дані в ЕГРЮЛ (Единый государственный реестр юридических лиц).
Також відповідно до «Положения о Государственной лесной охране луганской народной республики», яке було затверджено постановою № 150/17 т.зв. «совета министров лнр» від 04 квітня 2017 року та діє на тимчасово окупованій території Луганської області Держлісохорона ЛНР відповідно до покладених на неї завдань має право:
1) безперешкодно обстежити у встановленому законодавством порядку ліси, що перебувають у користуванні та оренді в юридичних та фізичних осіб;
2) перевіряти у встановленому чинним законодавством порядку у фізичних та юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів, користування лісами та дикими тваринами;
3) проводити перевірки дотримання лісокористувачами та користувачами мисливських угідь вимог нормативних правових актів з питань ведення лісового та мисливського господарства;
4) складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення у сфері охорони, захисту, використання, відтворення лісів та мисливського господарства відповідно до чинного законодавством луганської народної республіки;
5) зупиняти на території лісового фонду транспортні засоби та проводити їх огляд, а також огляд знарядь, видобутої деревини та ін. продукції лісу та полювання;
6) доставляти особу, яка порушила лісове та мисливське законодавство, правоохоронні органи у разі неможливості встановлення його особи на місці вчинення правопорушення для складання протоколу про адміністративне правопорушення;
7) вилучати в установленому порядку у фізичних та юридичних осіб, які порушили лісове та мисливське законодавство, документи (зокрема на право використання лісових ресурсів, на право полювання), деревину та іншу продукцію лісу та полювання, знаряддя їх видобутку, які були знаряддями скоєння чи предметами правопорушення;
8) направляти до уповноважених органів державної влади матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове та мисливське законодавство, до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності;
9) проводити у випадках, встановлених законодавством, фотографування, звукозапис, відеозйомку як допоміжний засіб для виявлення, запобігання та фіксації порушень у сфері охорони, захисту, використання, відтворення лісів та мисливського господарства;
10) викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних чи письмових пояснень у зв'язку з порушенням лісового або мисливського законодавства;
11) безперешкодно відвідувати територію та приміщення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов'язану з видобутком, зберіганням або переробкою деревини та іншої продукції лісу та полювання, метою здійснення нагляду за законністю їх використання;
12) визначати за затвердженими таксами та методиками розмір шкоди, завданої лісовому та мисливському господарству, та шкоди, заподіяної лісу та тваринному світу;
13) анулювати дозволи чи інші документи на право використання лісових чи мисливських ресурсів у разі порушення лісового чи мисливського законодавства;
14) звертатися до прокуратури та суду з позовами про відшкодування збитків державі, а також повернення самовільно або тимчасово зайнятих лісових ділянок, термін користування якими закінчився, та з інших питань, віднесених до компетенції Мінприроди ЛНР;
15) вносити на розгляд Міністра природних ресурсів та екологічної безпеки луганської народної республіки пропозиції щодо обмеження та заборони перебування громадян у лісах та в'їзду до них транспортних засобів, проведення у лісах певних видів робіт у цілях забезпечення пожежної безпеки у лісах;
16) видавати обов'язкові для виконання приписи відповідно до чинного законодавства луганської народної республіки;
17) купувати, зберігати, носити та застосовувати мисливську вогнепальну зброю як службову, у порядку, встановленому законодавством луганської народної республіки, використовувати спеціальні транспортні засоби, що мають графічні написи, емблеми та інші відзнаки.
Так, громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час в період з 29 листопада 2022 року по 22 лютого 2023 року, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, зайняв посаду «директора» незаконного правоохоронного органу Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» (яке знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Новоайдар, вул. Коваленко, б. 4; в рф має ОГРН (основной государственный регистрационный номер) 1229400052892, про що 29.11.2022 внесено дані в ЕГРЮЛ (Единый государственный реестр юридических лиц) на тимчасово окупованій території України.
Крім того, громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи протиправність та незаконність дій утворення так званої «лнр», розуміючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, а Україна є унітарною державою, територія якої в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, достовірно знаючи, що агресія рф є загальновідомим фактом та смт. Новоайдар Луганської області з 25 лютого 2022 року перебуває під тимчасовою окупацією держави-агресора, діючи умисно, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо нього чи членів його родини, з ідеологічних та політичних мотивів, з метою переслідування власних інтересів та надати підтримку окупаційній владі Російської Федерації, у невстановлений досудовим розслідуванням час в період з 29 листопада 2022 року по 22 лютого 2023 року зайняв посаду «директора» незаконного правоохоронного органу Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» (яке знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Новоайдар, вул. Коваленко, б. 4; в рф має ОГРН (основной государственный регистрационный номер) 1229400052892, про що 29.11.2022 внесено дані в ЕГРЮЛ (Единый государственный реестр юридических лиц).
Також ОСОБА_8 , діючи умисно та виконуючи покладені на обов'язки, функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації Російської Федерації на території смт. Новоайдар Луганської області, маючи за мотив проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, з метою нанести шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України та надати підтримку окупаційній владі російської федерації, почав здійснювати свої повноваження на цій посаді у невстановлений досудовим розслідуванням час в період з 29 листопада 2022 року по 22 лютого 2023 року, перебуваючи на території тимчасово окупованого смт. Новоайдар Луганської області в приміщеннях незаконного правоохоронного органу Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» (яке знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Новоайдар, вул. Коваленко, б. 4), та виконував незаконно надані йому повноваження станом на 01 липня 2024 року, самостійно приймав участь у загальному управлінні незаконного правоохоронного органу влади, надавав безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - Російської Федерації у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі, такі як:
1) безперешкодно обстежити у встановленому законодавством порядку ліси, що перебувають у користуванні та оренді в юридичних та фізичних осіб;
2) перевіряти у встановленому чинним законодавством порядку у фізичних та юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів, користування лісами та дикими тваринами;
3) проводити перевірки дотримання лісокористувачами та користувачами мисливських угідь вимог нормативних правових актів з питань ведення лісового та мисливського господарства;
4) складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення у сфері охорони, захисту, використання, відтворення лісів та мисливського господарства відповідно до чинного законодавством луганської народної республіки;
5) зупиняти на території лісового фонду транспортні засоби та проводити їх огляд, а також огляд знарядь, видобутої деревини та ін. продукції лісу та полювання;
6) доставляти особу, яка порушила лісове та мисливське законодавство, правоохоронні органи у разі неможливості встановлення його особи на місці вчинення правопорушення для складання протоколу про адміністративне правопорушення;
7) вилучати в установленому порядку у фізичних та юридичних осіб, які порушили лісове та мисливське законодавство, документи (зокрема на право використання лісових ресурсів, на право полювання), деревину та іншу продукцію лісу та полювання, знаряддя їх видобутку, які були знаряддями скоєння чи предметами правопорушення;
8) направляти до уповноважених органів державної влади матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове та мисливське законодавство, до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності;
9) проводити у випадках, встановлених законодавством, фотографування, звукозапис, відеозйомку як допоміжний засіб для виявлення, запобігання та фіксації порушень у сфері охорони, захисту, використання, відтворення лісів та мисливського господарства;
10) викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних чи письмових пояснень у зв'язку з порушенням лісового або мисливського законодавства;
11) безперешкодно відвідувати територію та приміщення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов'язану з видобутком, зберіганням або переробкою деревини та іншої продукції лісу та полювання, метою здійснення нагляду за законністю їх використання;
12) визначати за затвердженими таксами та методиками розмір шкоди, завданої лісовому та мисливському господарству, та шкоди, заподіяної лісу та тваринному світу;
13) анулювати дозволи чи інші документи на право використання лісових чи мисливських ресурсів у разі порушення лісового чи мисливського законодавства;
14) звертатися до прокуратури та суду з позовами про відшкодування збитків державі, а також повернення самовільно або тимчасово зайнятих лісових ділянок, термін користування якими закінчився, та з інших питань, віднесених до компетенції Мінприроди ЛНР;
15) вносити на розгляд Міністра природних ресурсів та екологічної безпеки луганської народної республіки пропозиції щодо обмеження та заборони перебування громадян у лісах та в'їзду до них транспортних засобів, проведення у лісах певних видів робіт у цілях забезпечення пожежної безпеки у лісах;
16) видавати обов'язкові для виконання приписи відповідно до чинного законодавства луганської народної республіки;
17) купувати, зберігати, носити та застосовувати мисливську вогнепальну зброю як службову, у порядку, встановленому законодавством луганської народної республіки, використовувати спеціальні транспортні засоби, що мають графічні написи, емблеми та інші відзнаки, та інші.
Допомога ОСОБА_8 Російській Федерації та її представникам в проведенні підривної діяльності проти України призвела до забезпечення сталого і належного функціонування незаконно створених органів влади, зокрема правоохоронних органів на тимчасово окупованій території Луганської області, а також до посилення заходів тимчасової окупації на зазначеній території, що в загальному завдало шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Не погоджуючись з вироком суду захисник ОСОБА_7 , який діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 подав апеляційну скаргу в якій просить вирок Соснівського районного суду м.Черкаси від 12.11.2025 відносно ОСОБА_8 скасувати в частині засудження його за ч.7 ст.111-1 КК України та провадженні в цій частині закрити в звязку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
Апеляційні вимоги обгрунтував тим, що кримінальна відповідальність за ч.7 ст.111-1 КК України настає у випадку добровільного зайняття громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території. ОСОБА_8 зайняв посаду «директора» «Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» (яке знаходиться за адресою: Луганська область, смт Новоайдар, вул.Коваленко, б.4. Дане господарство не являється правоохоронним органом. Відповідно до ст.2 Закону «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронними органами являються зокрема органи лісової охорони.
Апелянт вважає, що лісова охорона та лісомисливське господарство не є тотожними поняттями. Правоохоронними органами є державні установи, діяльність яких спрямована на захист національної безпеки, забезпечення законності та правопорядку, захист прав і свобод та інтересів громадян, суспільства і держави та на реалізацію інших законодавчо визначених функцій держави.
Зауважує, що згідно законодавства України лісова охорона регулюється Положенням про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009, а лісове господарство регулюється Положенням про державне агентство лісових ресурсів, яке затверджено Постановою Кабінетів Міністрів України від 08.10.2014.
А тому, з урахуванням цього, дії ОСОБА_8 за ч.7 ст.111-1 КК України кваліфіковані невірно і в його діях відсутній склад даного злочину.
На апеляційну скаргу захисника ОСОБА_7 , прокурор у кримінальному провадженні ОСОБА_6 подав заперечення в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а вирок Соснівського районного суду м.Черкаси від 12.11.2025 відносно ОСОБА_8 без змін. Заперечення обгрунтував тим, що вина ОСОБА_8 повністю доведена, зібраними доказами, істотних порушень вимог кримінального процесуального закону судом не допущено, вирок відповідає фактичним обставинам справи.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, думку захисника, який підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити, думку прокурора, який заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив залишити вирок суду першої інстанції без змін пославшись на його законність та обгрунтованність, вивчивши матеріали кримінального провадження та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга захисника в інтересах обвинуваченого не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Дане кримінальне провадження, як на етапі досудового розслідування, так і під час судового розгляду, здійснювалося за відсутності обвинуваченого («in absentia») в порядку спеціального досудового та судового провадження.
З матеріалів провадження вбачається, що обвинувачений ОСОБА_8 був належним чином повідомлений про дату та час розгляду апеляційної скарги його захисника ОСОБА_7 в суді апеляційної інстанції, шляхом публікації в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті суду.
Однак, від обвинуваченого ОСОБА_8 клопотання щодо його участі у розгляді провадження не надходило, у зв'язку з чим відповідно до ч.4 ст.405 КПК України розгляд апеляційної скарги проведено у відсутність обвинуваченого, проти чого не заперечували захисник та прокурор.
Згідно з вимогами ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом; обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу; вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 404 КПК України, в цьому кримінальному провадженні суд апеляційної інстанції переглядає вирок в межах апеляційної скарги.
Висновки суду про доведеність винуватості обвинуваченого ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 111 КК України, за обставин, встановлених судом та викладених у вироку, в апеляційній скарзі не оскаржуються, а тому апеляційним судом не переглядаються.
Дії ОСОБА_8 судом кваліфіковані вірно за - ч. 2 ст. 111 КК України - державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану;
- ч. 7 ст. 111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, і його вина у вчиненні кримінальних правопорушень повністю доведена в суді першої інстанції.
Висновок суду щодо доведеності вини ОСОБА_8 у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України при обставинах, наведених у вироку, відповідає матеріалам справи та підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Як свідчать матеріали кримінального провадження і дані журналу судового засідання, органом досудового розслідування і місцевим судом досліджені всі ті обставини, які мали значення для прийняття рішення по справі, а тому посилання в апеляційній скарзі захисника про те, що дії ОСОБА_8 за ч.7 ст.111-1 КК України кваліфіковані невірно і в його діях відсутній склад даного кримінального правопорушення - не грунтуються на матеріалах кримінального провадження та спростовуються доказами, які судом першої інстанції досліджені повно, всебічно та об'єктивно.
Викладені у вироку суду першої інстанції висновки про винуватість ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України за які його засуджено, ґрунтуються на сукупності зібраних у провадженні доказів, які у повному обсязі досліджені судом першої інстанції під час судового розгляду провадження, та є взаємоузгодженими між собою і відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються доказами, які були досліджені під час судового розгляду та оцінені судом у відповідності до вимог ст.94 КПК України.
Зокрема, встановлені судом першої інстанції обставини кримінальних правопорушень підтверджуються наведеними у вироку доказами:
- даними особової картки на ім'я ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце народження: Україна, Донецька область, Волноваський район, смт Комсомольський, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 09.06.2021 Станично-Луганським відділом УДМС у Луганській області) (том 1 а.м.к.п.43);
- даними протоколу огляду від 17.05.2023 року з диском до нього, відповідно до якого було проведено огляд Інтернет-ресурсів. Із використанням програми браузера «GoogleChrome» здійснено доступ до соціальної мережі «Вконтакте» в адресну строку введено пошуковий запит «минприроды лнр» та здійснено перехід на офіційний сайт «минприроды лнр» - ІНФОРМАЦІЯ_5. Після переходу на одну із сторінок-новин «минприроды лнр» - у вікні браузера відображено посилання на публікації новин за адресою: «минприроды лнр».
На цій сторінці міститься публікація під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
У ході огляду розміщеного матеріалу встановлено наступний зміст публікації:
«В святи с погодными условиями диким животным становится тяжелее добывать себе пищу. Поэтому наши егеря выкладывают в кормушки зерно и сено, чтобы лесным жителям было, что поесть и не тратить свои силы на поиски пищи в морозные дни», - рассказал директор гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» Николай Чегринец. Уже выложено более двух тонн зерна и 250 кг сена в восьми лестничествах Новоайдарского лесхоза».
На цій сторінці міститься публікація під назвою «Работники гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» провели благоустройство територии, прилегающей к зданию предприятия: провели покос травы, разбили клумбы».
У ході огляду розміщеного матеріалу встановлено наступний зміст публікації.
«Сегодня на прилегающей територии мы высадили 20 саженцев можжевельника и 60 - туи, выращенных в питомнике Новоайдарского лесничества, установили въездные ворота», - отметил директор гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» Николай Чегринец».
На цій сторінці міститься публікація під назвою «Лесники гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» провели посевные роботы в питомниках Новоайдарского, Райгородского, Славяносербского лесничеств».
У ході огляду розміщеного матеріалу встановлено наступний зміст публікації:
«Перед посевом семена прошли предпосевною обработку (стратификацию и дезинфекцию). На сегодняшний день мы проводим уходы за сеянцами сосны обыкновенной, которые позволят в полном объеме удовлетворить потребность в посадочном материале для проведения лесовосстановительных работ на землях государственного лесного фонда предприятия», - рассказал директор гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» ОСОБА_9 .
Таким чином, в ході огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет новин-сторінок, в яких публікує посадова особа гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» ОСОБА_8 (том 1 а.м.к.п. 52-63);
- даними протоколу огляду від 23.05.2023 року з диском до нього та додатком, відповідно до якого був проведений огляд Інтернет-ресурсів. Із використанням програми браузера «GoogleChrome» здійснено доступ до соціальної мережі «Яндекс» в адресну строку введено пошуковий запит «егрюл лнр официальный сайт» та здійснено перехід за посиланням, в результаті чого у вікні браузера відображено сторінки реєстрів «государственных, юридическмх лиц РФ (акр. ЕГРЮЛ)».
Серед із запропонованих на цьому сайті вкладень обрано «предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в електронном виде» - ІНФОРМАЦІЯ_3 , після чого здійснено перехід за посиланням відкривається реєстр, в адресну строку введено пошуковий запит «гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство», та здійснено перехід за посиланням.
В результаті, чого відкривається перелік «предприятия лнр» та на цьому сайті вкладень обрано «гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство».
Після натискання вкладення «гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство», відкривається виписка «из Единого государственного реестра юридических лиц» «гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство».
Судом досліджена «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц от 23.05.2023 №ЮЭ9965-23-73892951», де директором «гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» зазначений - ОСОБА_10 (том 1 а.м.к.п.64-74);
- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 01.07.2023 року відповідно до якого було здійснено зняття інформації з електронних інформаційних систем, що проводилася ВОТЗ УСБУ в Черкаській області в період з 04.05.2023 по 30.06.2023, на підставі доручення заступника начальника слідчого відділу УСБ України в Черкаській області підполковника юстиції ОСОБА_11 № 6-217т від 5.05.2023, ухвали слідчого судді Черкаського апеляційного суду №1381т від 04.05.2023 про надання дозволу на проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, починаючи з 22.06.2023 по 30.06.2023 (включно) стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме електроноої поштової скриньки email: ІНФОРМАЦІЯ_4 , якою користується ОСОБА_8 , який добровільно зайняв керівну посаду - директора «Государситвенного унітарного предприятия лнр Новоайдарское лесоохотничье хозяйство», у рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР №22023250000000133 від 27.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Так, в одній із папок електронної поштової скриньки email: ІНФОРМАЦІЯ_4 знаходиться фото будівлі з табличкою з написом «ГУП ЛНР «Лесоохотничье хазяйство» Министерство природних ресурсов и экологической безопасности Луганской народной республики».
Електронне листування через електронну поштову скриньку email: ІНФОРМАЦІЯ_4 між ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та користувачем, записаним як «запрос №12/35 від 20.06.2023» «пожарный надзор Славяносербского района».
На електронну поштову скриньку (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ) направлено, від користувача («менеджера ООО «Теплогаз» Елены Кирсановой» договор на оказание услуг №540.
Електронне листування через електронну поштову скриньку (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ) між ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та користувачем, записаним як «протокол согласования свободной договорной цены на продукцию между ГУП ЛНР «новоайдарское ЛОХ» и ООО «АНТАЦИТ-РЕГИОН» ОСОБА_12 на поставку пиломатериалов».
В подальшому з електронної поштової скриньки (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ), за підписом (директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» ОСОБА_8 ) користувачу («месенджеру ООО «Теплогаз» Елене Кирсановой») направлено (планово-расчетную калькуляцію свободной договорной цены на услуги связанные с лесоводством и лесозаготовкой).
Направлено на електронну поштову скриньку email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ), від користувача (ООО «Донбасс - Крим» (Дополнительное соглашение №3 к Договору поставки №28 от 21 ноября 2022 г.).
На електронну поштову скриньку (mpr_org) «Врио Министра природних ресурсов экологической бехопасности лнр ОСОБА_13 » від «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» ОСОБА_8 » направлено лист, для публікації на сайті (минприроды лнр в разделе «новости» фотографии, щодо подкормки диких животных).
На електронну поштову скриньку в електронному вигляді на «Врио начальника отдела эксплуатационного содержания и обеспечение коммунальными услугами воинских частей а организаций центрального военного округа ОСОБА_39 », від «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» ОСОБА_8 » направлено (коммерческое предложение).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «директору «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» ОСОБА_8 » за підписом «врио министра природних ресурсов а экологической бехопасности лнр ОСОБА_13 », направлено (письмо от 06.05.2023 №877).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «директору «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «ИП ОСОБА_15 » надійшов (договор потавки от 21.02.2023 №23).
На електронну поштову скриньку (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ) «директору «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «квартирно-эксплуатиционное управление лнр», надійшов (контракт на поставку товаров от 13.02.2023 №4 з додатками).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «директору «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «и.о. заместителя начальника части - начальника отделения по вопросам НПД СГПСЧ - 57 (пгт. Новоайдар) МЧС ЛНР ОСОБА_16 », надійшло (письмо от 27.02.2023 №21).
На електронну поштову скриньку (верхнедонскому ГАУ РО «Лес»), за підписом «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство ОСОБА_8 » направлено (паспорт №1 на посадочный матеріал).
На електронну поштову скриньку «начальнику ОМВД россии «Новоайдарский» полковнику ОСОБА_17 », за підписом «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство ОСОБА_8 » направлено (письмо от 20 июня 2023 №239).
На електронну скриньку «начальнику отделения НД по Новоайдарскому району УНД и ПР ГУ МЧС россии по лнр майору внутренней службы ОСОБА_18 », за підписом «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство ОСОБА_8 » направлено (письмо от 20.06.2023 №231).
На електронну поштову скриньку (заместителю министра природних ресурсов и экоголгиской безопасности лнр ОСОБА_13 », за підписом «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство ОСОБА_8 » направлено (письмо от 21.06.2023 №232 та анализ показателей деятельности предприятия).
На електронну поштову скриньку «главы администрации Новоайдарского района ЛНР ОСОБА_19 », за підписом «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство ОСОБА_8 » направлено (письмо от 16.06.2023 №228 «О принятии мер»).
На електронну поштову скриньку «Врио Министра природных ресуросв и экологической безопасности лнр ОСОБА_13 » за підписом «директора «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство ОСОБА_8 » направлено (письмо от 16.06.2023 №227 та скан таблица о лесоохотничьем хозяйстве, скан таблица о складировании заготовки и переробки готовой продукции та скан копии лесорубочных билетов за 2023 год).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «руководителя ФБУ «Авиалесохрана ОСОБА_20 », надійшов (список граждан, зачисленых на курсы повышения квалификации», серед яких є « ОСОБА_10 »).
На електронну поштову скриньку (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «и.о. заместителя по оптовым продажам гуп лнр «Луганскнефтепродукт» ОСОБА_21 » надійшла (спецификация №1 от 06.12.2022).
На електронну поштову скриньку (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «администрации Новоайдарского района лнр», надійшло (сообщение от 28.10.2022 №4).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «министра минприроды лнр ОСОБА_22 » надійшло (письмо от 26.08.2022 №3464).
На електронну поштову скриньку в електронному вигляді (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «врио министра минприроды лнр ОСОБА_13 » надійшов (план тушения лесных пожаров на територии гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» на период пожароопасного сезона 2023 года, де зазначено, що руководит ротой Оперативного штаба Директор Государственного унитарного предприятия Луганской народной Республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» ОСОБА_10 НОМЕР_4).
На електронну поштову скриньку в електронному вигляді (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «гуп лнр «республиканская сетевая компания» «Счастьенского РЭС)», надійшло (письмо от 13 июля 2022 №148).
З електронної поштової скриньки (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» на електронну поштову скриньку «минприроды лнр» відправлено (схему охотоугодий «гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство»).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «глав врача гу Северодонецкой центральной городской многопрофильной больницы лнр ОСОБА_23 » надійшло (письмо от 13.08.2022 №62).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «минприроды лнр» надійшло (постановление от 30 декабря 2022 г. №2529).
На електронній поштовій скриньці (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» в одній із папок знаходилася (выписка из ЕГРЮЛ реестрации «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство).
На електронну поштову скриньку в електронному вигляді (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «минприроды лнр», надійшов (график дежурств руководителей и замистителей руководителей минприроды лнр, серед яких значиться « ОСОБА_10 , директор ГУП ЛНР «Новоайдарское ЛОХ»).
На електронну поштову скриньку (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «директора ООО «Ольховское» ОСОБА_24 » надійшли (приказ от 27 февраля 2022 №1-К и документы о государственной регистрации юридического лица).
На електронну поштову скриньку (email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «директора ООО «Альянс решений снабжения и стоительства (коротка назва «АРСИС») ОСОБА_25 », надійшли (документы о государственной регистрации юридического лица).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «физического лица-предпринимателя ОСОБА_26 » надійшли (документы о государственной регистрации юридического лица та документы по стоимости услуг по заготовке древесины на 2023 г).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «физического лица-предпринимателя ОСОБА_27 », надійшли (документы о государственной регистрации юридического лица та документы по поставки древисины на 2023 г.).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «физического лица-предпринимателя ОСОБА_28 » надійшли (договора о предоставлении услуг).
На електронну поштову скриньку (email:ІНФОРМАЦІЯ_4) «ГУП ЛНР «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» від «физического лица-предпринимателя ОСОБА_29 » надійшов (счет-фактуры №Ч_СФ-00648 от 4 июля 2022 г.)
Судом досліджені додатки до протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 01.07.2023 року (том 1 а.м.к.п. 83-227);
- даними протоколу огляду від 07.12.2023 року з диском до нього, відповідно до якого був проведений огляд Інтернет-ресурсів. У відкритому вікні браузера «GoogleChrome» за допомогою пошукової системи «Google» у якій в адресну строку введені слова для пошуку «Конституция РФ». Внаслідок вказаних дій система видала низку посилань.
Далі, здійснено перехід на російський сайт президента росії під назвою «Конституция Российской Федерации». На цій сторінці було посилання на завантаження тексту Конституції РФ, а також можливість відображення тексту конституції. Переглянуто ст. 4,5,65 Конституції РФ та завантажено повний текст.
Далі, здійснено перехід на сайт окупаційної влади під назвою «об утверрждении устава государственного учреждения луганской народной республіки «редакція официального сайта правительства луганской народной республіки». На цій сторінці було посилання на текст «устав луганской народной республіки» .
Далі, здійснено перехід на сайт окупаційної влади під назвою «об утверрждении положення о государственной лесной охране луганской народной республіки». На цій сторінці було відображено текст «постановление совета министров луганской нардной республіки» от «04» апреля 2017 года №150/17).
Судом досліджені додатки до протоколу огляду від 07.12.2023 року (том 1 а.м.к.п.229-266);
- даними протоколу огляду від 18.01.2024 року з диском до нього відповідно до якого був проведений огляд Інтернет-ресурсів. Із використанням програми-браузера «GoogleChrome» здійснено доступ до соціальної мережі «Одноклассники», в адресну сторнку введено пошуковий запит «минприроды лнр» та здійснено перехід за посиланням, в результаті чого здійснено перехід на офіційни сайт «минприроды лнр». Після переходу на один із сторінок-новин «минприроды лнр» - у вікні браузера відображено посилання на публікації новин за адресою «минприроды лнр».
На цій сторінці міститься публікація під назвою «работники лесного хазяйства луганской народной республики отметили свой профессиональный праздник».
У ході огляду розміщеного матеріалу встановлена публікація, в якій згадується ОСОБА_30 , а саме: «Почетное звание «Заслуженый лесовод луганской народной республики» присвоено ОСОБА_31 - директору гуп лнр «Станично-Луганское лесоохотничье хазяйство». За проявленное мужество, решительность, принятие своевременно правильных действий по сдерживанию и ликвидации пожаров Благодарность Председателя Правительства луганской народной республики объявлена: …. ОСОБА_40 - директору Новойдарского лесоохотничьего хазяйства».
На цій сторнці міститься публікація під назвою «За проявленное мужество, решительность, принятие своевременно правильних действий по содержанию и ликвидации пожаров Благодарность Председателя Правительства луганской народной республики объявлена: Николаю Чегринцю - директору Новоайдарского лесоохотничьего хозяйства».
Таким чином, в ході огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет новин-сторінок, в яких публікує посадова особа гуп лнр «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» ОСОБА_8 . (том 2 а.м.к.п. 3-9);
- даними особової картки на ім'я ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце народження: Україна, Донецька область, Волноваський район, смт Комсомольський, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 09.06.2021 Станично-Луганським відділом УДМС у Луганській області) (том 2 а.м.к.п.12);
- даними протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 21.03.2024 року відповідно до якого свідок ОСОБА_32 на пред'явленій йому фототаблиці №1, на фотографії під №3 впізнав особу на ім'я ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за загальними ознаками зовнішності, оскільки знайомий з ним з 2014 року (том 2 а.м.к.п.19-22);
- даними інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного рестру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 22.04.2024 №375404670 відповідно до якого зазначено: Орендар ОСОБА_8 , реєстраційний номер облікової картки податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України, серія та номер НОМЕР_3 виданий 22.04.2002 видавник: Станично-Луганський РВ УМВС України в Луганській області, країна громадянства: Україна, адреса: АДРЕСА_2 (том 2 а.м.к.п.27-33);
- даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 22.04.2024 року відповідно до якого надана інформація, щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_8 (том 2 а.м.к.п. 34-38);
- даними тимчасового доступу до речей і документів від 14.05.2024 року відповідно до якого у приміщенні відділення АТ КБ «Приватбанк» за адресою: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 40 було виявлено та вилучено оптичний диск з інформацією в електронному вигляді (том 2 а.м.к.п.58-60);
- даними протоколу огляду від 16.04.2024 року з диском до нього, відповідно до якого був здійснений огляд Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами та було оглянуто особову картку на ім'я ОСОБА_8 (том 2 а.м.к.п.61-65);
- даними протоколу огляду від 13.05.2024 року з диском до нього, відповідно до якого був проведений огляд Інтернет-ресурсів, а саме сайт «Одноклассники», розміщений в мережі Інтернет, а саме група «Минприроды ЛНР».
В ході огляду була виявлена публікація від 16.10.2022 року, у змісті якої, серед іншого зазначено: «…..Почетное звание «Заслуженый лесовод луганской народной республики» присвоено ОСОБА_33 - директору гуп лнр «Станично-Луганское лесоохотничье хазяйство». «За проявленное мужество, решительность, принятие своевременно правильных действий по сдерживанию и ликвидации пожаров Благодарность Председателя Правительства луганской народной республики объявлена: …. ОСОБА_40 - директору Новойдарского лесоохотничьего хазяйства».
На цій сторнці міститься фотозображення особи - ОСОБА_8 (том 2 а.м.к.п. 66-73);
- даними висновку експерта №СЕ-19/124-24/7487-ФП від 02.07.2024 відповідно до якого: На фотознімку «ОСОБА_41», особа чоловічої статі зображена з правого боку, на диску до протоколу огляду від 13.05.2024 та на достовірній фотографії ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зображена одна й та ж сама особа (том 2 а.м.к.п. 78-86);
- даними протоколу огляду від 17.05.2024 року відповідно до якого був проведений огляд Інтернет-ресурсів. При відкритті браузера «Chrome» в пошукову строку був записаний текст наступного змісту « ОСОБА_34 ».
В ході огляду була виявлена публікація від 26.12.20219 наступного змісту: «Сотрудники управления государсвенного экологического надзора Министертсва природных ресурсов и экологической безопасности ЛНР в 2019 году оштрафовали нарушителей природоохранного законодательства на 5,7 млн руб. Об этом на брифинге в Доме правительства сообщил министр природних ресурсов и экологоческой безопасности ЛНР ОСОБА_35 ».
«Наше существенное направление - это природоохранная работа, проведение плановых проверок, борьба с браконьеством. У нас действует управление государственного экологического надзора, которое выполняет эту работу», - сказал он».
«В 2019 году было прийнято решение не стремиться к безумному увеличению количества проверок, поэтому количество проверок в 2019 году в сравнении с 2018 снижено, их эффективность увеличилась. Поступления увеличились в 1,4 раза по сравнению с 2018 годом», - сообщил ОСОБА_42.
Министр уточнил, что за год было вынесено постановлений на суму более 5,7 млн руб., взыскано свыше 4,8 млн руб.
Напомним, в первом полугодии 2019 года сотрудники управления государственного экологического надзора Министерства природных ресурсов и экологической безопасности ЛНР оштрафовали нарушителей природоохранного законодательства почти на 2,2 млн руб.»
В ході огляду була виявлена публікація від 18.09.2022 наступного змісту:
«Уважаемые работники и ветераны лесного хозяйства !
Примите самые искренние поздравления с профессиональным праздником - Днем работников леса!
Лес для Луганской Народной Республики был и остается национальным богатством, которое требует бережного к себе отношения и рациоанального использования. От того, как мы распорядимся этим бесценным капиталом, зависит благополучие не только ныне живущих, но и следующих поколений.
Сегодня лесное хозяйство и связанные с ним отрасли призваны решать многие живзненно важные вопросы.
Работники лесного хозяйства - специалисты высокой квалификации, преданные своему делу и честно испольняющие свой профессиональный долг перед людьми и природой.
От всей души благодарю за самоотверженный труд и за верность выбранной профессии. Желаю новых свершений на благо Луганской Народной Республики, здоровья, благополучия, оптимизма, мира, счастья вам и вашим близким!
С уважением.
Министр природных ресурсов и экологической безопасности ЛНР ОСОБА_35 ».
В ході огляду була виявлена публікація від 21.11.2022 наступного змісту: «РосЗМІ: ОСОБА_36 арештували свого «міністра природи». Російські пропагандисти з посиланням на джерела повідомили про арешт так званого «міністра природних ресурсів та екологічної безпеки ЛНР» ОСОБА_37 .
Джерело: російське пропагандистське інформагентство «ТАСС».
Деталі: За даними співрозмовника інформагентства, чиновника підозрюють у махінаціях із лісом. Поки що його арештували на 2 місяці.
Інший подробиць не повідомляється.
Що було раніше: У квітні за даними української розвідки, російська ФСБ арештувала очільника так званого «МВС ЛНР» ОСОБА_38 і запроторила до СІЗО»
Таким чином, дані публікації підверджують, що «Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство», в якому ОСОБА_8 займав посаду директора, відноситься до незаконного правоохоронного органу, створеному на тимчасово окупованій території (том 2 а.м.к.п.87-97);
- даними протоколу огляду від 01.07.2024 року відповідно до якого був проведений огляд Інтернет-ресурсів. При відкритті браузера «Chrome» в пошукову строку був записаний текст наступного "ЕГРЮЛ».
Також, під час огляду з офіційного порталу Верховної Ради України був роздрукований ЗУ «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» від 02.03.1994.
Судом досліджені додатки до протоколу огляду від 01.07.2024, а саме:
«Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц» от 01.07.2024 №ЮЄ9965-24-83911744», де зазначено, що «директором «Государственного унитарного предприятия Луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хазяйство» является ОСОБА_10 ».
ЗУ «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» від 02.03.1994.
Стаття. 2. Основні поняття.
У цьому Законі вживаються такі поняття:
Правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції (том 2 а.м.к.п. 101-119).
Що стосується доводів апелянта про неправильну кваліфікацію дій ОСОБА_8 за ч.7 ст.111-1 КК України, то на думку колегії суддів, вони є безпідставними та протирічать вимогам чинного законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів»: правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно зі ст.89 Лісового кодексу України та Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 №976, посада керівника лісового господарства належить до посад державної лісової охорони яка має статус правоохоронного органу.
Крім цього, відповідно до «Положения о Государственной лесной охране луганской народной республики», яка діє на тимчасово окупованій території Луганської області т.зв. Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» входить в структуру територіальних органів відділів лісового господарства т. зв. «Министерства природных ресурсов и екологической безопасности луганской народной республики (Минприроды ЛНР)».
Державну лісову охорону луганської народної республіки здійснюють посадові особи управління розвитку лісового господарства. Територіальні органи відділів лісового господарства Міністерства природних ресурсів та екологічної безпеки луганської народної республіки (далі - Мінприроди ЛНР), керівники структурних підрозділів державних унітарних лісомисливських підприємств, працівники державних установ, які перебувають у віданні Мінприроди ЛНР.
З урахуванням викладено колегія суддів приходить до висновку, що так зване «Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Новоайдарское лесоохотничье хозяйство» є незаконним правоохоронним органом, створеним на тимчасово окупованій території України, а тому зайняття обвинуваченим ОСОБА_8 посади директора у вказанеому незаконному правоохоронному органі охоплюється диспозицією ч.7 ст.111-1 КК України, тому дії останнього вірно кваліфіковані за вказаною статтею.
Що ж стосується призначення обвинуваченому ОСОБА_8 покарання, то колегія суддів приходить до такого висновку.
Відповідно до вимог ст. 65 КК при призначенні покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових злочинів.
Згідно з роз'ясненнями, які містяться у постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» із змінами та доповненнями, досліджуючи дані про особу підсудного, суд повинен з'ясувати його вік, стан здоров'я, поведінку до вчинення злочину як у побуті, так і за місцем роботи чи навчання, його минуле (зокрема, наявність не знятих чи не погашених судимостей, адміністративних стягнень), склад сім'ї (наявність на утриманні дітей та осіб похилого віку), його матеріальний стан тощо.
На переконання колегії суддів, судом першої інстанції наведені вимоги дотримані.
За змістом оскаржуваного вироку, вирішуючи питання про вид та розмір покарання обвинувачуваному, суд першої інстанції відповідно до положень ст. 65 КК України врахував ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.7 ст.111-1 КК України, які віднесені до категорії особливо тяжких злочинів, обставини їх вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінальних правопорушень, дані про особу обвинуваченого, який на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин, та прийшов до висновку про призначення покарання у виді позбавлення волі, на певний строк, з урахуванням вказаних обставин, вважаючи, що виправлення та перевиховання ОСОБА_8 неможливе без ізоляції його від суспільства та конфіскації всього майна, яке є його власністю.
Також суд першої інстанції враховував, що обвинувачений ОСОБА_8 , як громадянин України, вчинив особливо тяжкі злочини проти основ національної безпеки України в період встановленого в Україні воєнного стану. Маючи правовий зв'язок з Україною, що знаходить свій вияв у взаємних правах та обов'язках, будучи зобов'язаною здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, в порушення зазначених зобов'язань добровільно вчинила умисні дії, які спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави- агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора та шляхом виконання наданих їй незаконних повноважень направлених на забезпечення сталої та безперешкодної роботи незаконних органів влади окупаційної адміністрації держави-агресора.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та, враховуючи принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, беручи до уваги встановлені обставини в сукупності, вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано призначив обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі в межах санкції норми закону, що передбачає відповідальність за вчинене, з його реальним відбуванням, оскільки саме такий вид покарання буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових злочинів.
З огляду на встановлені під час апеляційного розгляду обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що виправлення та перевиховання, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як обвинуваченим, так і іншими особами, можливо лише з призначенням обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі, і підстави для пом'якшення йому покарання відсутні, оскільки обставини справи та дані про особу обвинуваченого, встановлені судом, не є такими, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення і впливають на пом'якшення покарання.
За встановлених під час апеляційного розгляду обставин колегія суддів не вбачає підстав для скасування або зміни вироку суду першої інстанції, а, відтак, апеляційна скарга захисника не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.404, 405, 407, 418, 419 КПК України, колегія суддів судової палати, -
Вирок Соснівського районного суду м.Черкаси від 12 листопада 2025 року відносно ОСОБА_8 - залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 - без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Верховного Суду протягом трьох місяців шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий
Судді