Справа №545/4556/24 2-а/760/710/26
16 лютого 2026 року місто Київ
Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Верещінської І.В., за участі секретаря судового засідання Негари А., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серія ЕНА №3215930 від 07.10.2024 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн., а адміністративну справу відносно нього закрити.
У заявленому адміністративному позові позивач в його обґрунтування посилається на те, що постанова серія ЕНА №3215930 від 07.10.2024 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП є незаконною та такою, що винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, із змісту постанови не вбачається та у ній відсутні посилання на докази, на підставі яких поліцейський дійшов до висновку про вчинення ним адміністративного правопорушення.
Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 18.10.2024 року справу направлено за підсудністю до Солом'янського районного суду міста Києва.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу передано для розгляду судді Солом'янського районного суду м. Києва Верещінській І.В.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 25 листопада 2024 року адміністративний позов залишений без руху.
03 грудня 2024 року на виконання Ухвали суду позивач надав заяву про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 06.12.2025 відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
12 грудня 2024 року на адресу суду надійшов письмовий відзив від представника відповідача, в якому проти заявленого адміністративного позову заперечує, просить відмовити у його задоволені, посилаючись на те, що працівником патрульної поліції виявлено порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 31.4.3 (в) ПДР України, водій був зупинений, йому роз'яснено причину зупинки, суть правопорушення, роз'яснені права та обов'язки, винесена законна та обґрунтована постанова про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинене правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121 КУпАП. Також долучено відеозапис із нагрудної камери реєстратора патрульного, на якому чітко зафіксовано факт порушення.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07 жовтня 2024 року інспектором 2 взводу 3 роти 1 батальйону патрульної поліції УПП в Полтавській області старшим лейтенантом поліції Щербань Д.В. винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №3215930, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121 КУпАП із накладенням стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що 07 жовтня 2024 року о 21-00 год. в м. Полтава, вул.. Київське шосе, 41 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Penault Logan» номерний знак НОМЕР_1 з непрацюючою лівою фарою в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив вимоги п.п. 31.4.3 (а) ПДР України.
У відповідності до п. 31.4.3(в)Правил дорожнього руху України, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і не відповідності таким вимогам, як зовнішні світлові прилади, а саме не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла
Частина 1 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності, зокрема, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби).
Положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Судом досліджено відеозапис з нагрудних камер відеореєстраторів патрульних №473445, посилання на який міститься у постанові ЕНА №3215930 від 07.10.2024 і на якому встановлено керування водієм ОСОБА_1 автомобілем у темну пору доби із технічною несправністю зовнішніх світлових приладів, а саме, не горіла фара ближнього світла. Було розпочато розгляд справи про адміністративне правопорушення, ознайомлено водія з правами і обов'язками, повідомлено про суть порушення, причину зупинки та отримані пояснення водія по суть вчиненого порушення, вручення водію постанови.
Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи факт порушення водієм ОСОБА_1 вимог п.п. 31.4.3 (в) ПДР України.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем в повній мірі доведено факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 121 КУпАП. Постанова винесена з дотриманням норм чинного законодавства, стягнення відповідачем застосовано без порушень, в межах санкції ч. 1 ст.121 КУпАП, а тому підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.
Приймаючи рішення, суд враховує, що визначений правовою нормою ст. 77 КАС України обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про залишення рішення суб'єкта владних повноважень ДПП без змін, а заявленого ОСОБА_1 позову без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Згідно зі ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Так, при зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 605,60 грн. Ураховуючи, що суд дійшов висновку про відмову у позові, тому судові витрати у виді судового збору слід покласти на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 251, 258, 289, 293 КУпАП, ст.ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.В. Верещінська