СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/1053/26
ун. № 759/3040/26
10 лютого 2026 року
Слідчий суддя Святошинського районного суду м.Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судових засідань ОСОБА_2
за участі прокурора ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4
захисника підозрюваного ОСОБА_5
розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 42025110000000306 від 18.09.2025 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.ч. 1,3, ст. 362, ч.5. ст. 191 КК України,
10 лютого 2025 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 60 діб.
Клопотання мотивовано тим, що розпорядженням від 01.04.2024 ОСОБА_4 призначено тимчасово виконуючим обов'язки генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради. Наказом № 101 від 03.04.2024
ОСОБА_4 приступив до виконання обов'язків тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора з 03.04.2024.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_4 являється службовою особою.
ОСОБА_4 будучи керівником суб'єкта господарювання у сфері охорони здоров'я, у відповідності до п. 42 «Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 411 від 25.04.2018 наділений наступними повноваженнями:
-реєструвати у центральній базі даних суб'єкта господарювання у сфері охорони здоров'я та уповноважених осіб такого суб'єкта господарювання, вносити зміни до відповідних відомостей у Реєстрі суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я;
-вчиняти дії для укладення, зміни та припинення договорів за програмою медичних гарантій;
-формувати та подавати НСЗУ електронні звіти через електронну систему охорони здоров'я;
-здійснювати дії для припинення доступу до центральної бази даних уповноважених осіб суб'єкта господарювання у сфері охорони здоров'я та медичних працівників;
-переглядати інформацію, що внесена працівниками до електронної системи охорони здоров'я з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних»;
-передавати та переглядати оперативну інформацію в режимі онлайн та інформацію про наявні ресурси мережі екстреної медичної допомоги в частині функціонування електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Приступивши до виконання своїх обов'язків, останньому стало відомо про умови попередньо укладеного договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024. Зокрема, йому стало відомо про те, що відповідно до підпункту 1 пункту 43 Умов закупівлі медичних послуг, Національна служба здоров'я України має право зупиняти оплату за відповідним пакетом медичних послуг до моменту повного усунення виявлених порушень у разі відсутності будь-якого обладнання, передбаченого переліком, визначеним умовами закупівлі медичних послуг за таким пакетом.
Точний час досудовим розслідуванням не встановлено, однак не пізніше 17.05.2024, у ОСОБА_7 який, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, був зобов'язаний діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, Статуту Підприємства, виник злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи шляхом зловживання своїм службовим становищем, за таких обставин.
Досудовим розслідуванням встановлено, що пацієнти за вказівкою завідувача офтальмологічного відділення Підприємства, самостійно купували медичні вироби - інтраокулярні лінзи, для проведення оперативних втручань в інших суб'єктів господарювання у зв'язку з їх відсутністю на балансі комунального закладу.
В подальшому медичними працівниками Підприємства вносилися до електронної системи охорони здоров'я недостовірні відомості про надання медичних послуг за пакетом № 3 «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» (медична послуга за кодом C16A) які автоматично включалися до зведених електронних звітів Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради.
Про факт відсутності на балансі підприємства інтраокулярних лінз було відомо ОСОБА_7 , однак останній, в порушення положень статуту підприємства, заходи щодо їх закупівлі не вжив.
З метою одержання неправомірної вигоди для вказаного підприємства ОСОБА_4 , використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, діючи умисно, затверджував вказані електронні звіти, що містили недостовірні відомості про надані медичні послуги за кодом С16А.
В ході досудового розслідування встановлено, що лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж квітня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 24 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
17.05.2024 о 16 год. 27 хв. ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S24D2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 24 медичних послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
22.05.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 33 122 215, 76 грн, з яких 280 844 грн. 16 коп., за надання 24 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 280 844 грн. 16 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж травня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 18 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
19.06.2024 о 11 год. 57 хв. ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт № 0001998526S24E2B
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 18 медичних послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
28.06.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 34 749 772, 14 грн, з яких 210633 грн. 12 коп., за надання 18 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 210 633 грн. 12 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж червня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 20 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
16.07.2024 о 16 год. 54 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт № 0001998526S24F2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 20 медичних послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
19.07.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 32213162,28 грн, з яких 234 036 грн. 80 коп., за надання 20 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 234 036 грн. 80 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж липня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 8 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
14.08.2024 о 14 год. 30 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт № 0001998526S24G2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 7 медичних послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
17.08.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 33497355,75 грн, з яких 91 014 грн. 35 коп. - за надання 7 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 91 014 грн. 35 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж серпня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 21 пролікований випадкок за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
12.09.2024 о 16 год. 35 хв. ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S24H2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 21 медичної послуги за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
19.09.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 32712249 грн, з яких 260 041 грн., за надання 20 медичної послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 260 041 грн.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж вересня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 31 пролікованого випадку за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
15.10.2024 о 19 год. 06 хв. ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S24I2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 30 медичних послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
23.10.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 29264477,32 грн, з яких 390 061 грн. 50 коп., за надання 30 медичної послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 390 061 грн. 50 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж жовтня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 43 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
22.11.2024 о 11 год. 36 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S24J2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 45 медичних послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
30.11.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 25561330,84 грн, з яких 462482 грн. 98 коп., за надання 45 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 462 482 грн. 98 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж листопада 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 27 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
11.12.2024 о 13 год. 00 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S24K2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 25 медичних послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
13.12.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 34057761,25 грн, з яких 250 289 грн. 50 коп., за надання 25 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 250 289 грн. 50 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж грудня 2024 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 48 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
24.12.2024 о 09 год. 59 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S24L2B.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 21 медичної послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
27.12.2024 року, на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 2495183,85 грн, з яких 210 243 грн. 18 коп., за надання 25 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 210 243 грн. 18 коп.
Також, 27.01.2025 о 11 год. 17 хв. ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S24L2К.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 27 медичної послуги за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
27.12.2024 року на виконання умов договору №3543-Е124-Р000 від 07.02.2024, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 10260530,95 грн, з яких 270312 грн. 66 коп., за надання 27 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 270312 грн. 66 коп.
За таких обставин, ОСОБА_4 , виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, упродовж квітня-грудня 2024 року зловживаючи своїм службовим становищем, умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради, використовуючи службове становища всупереч інтересам служби, спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, що виразилися у заподіянні матеріальних збитків НСЗУ у розмірі 2659959 грн. 25 коп., що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюєтьсяу зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України
Також встановлено, що 01.01.2025 між ТОВ «Здоров'я 24» (код ЄДРПОУ 391376) та Комунальним некомерційним підприємством «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради укладено договір № 1556-1211 про надання програмної продукції «Медична інформаційна система (МІС) Health 24».
23.01.2025 з ФОП ОСОБА_8 укладено договір № 14/01 на право використання комп'ютерної програми «Інформаційно-аналітична система SimplexMed».
Механізм функціонування електронної системи охорони здоров'я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров'я визначений Порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 411 (далі - Порядок).
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку передбачено, що електронна медична інформаційна система - інформаційно-комунікаційна система, яка дає змогу автоматизувати роботу суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я, створювати, переглядати, обмінюватися інформацією в електронній формі, зокрема з центральною базою даних (у разі підключення).
Згідно із підпунктом 14 пункту 2 Порядку, центральна база даних - інформаційно-комунікаційна система, яка містить передбачені цим Порядком реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему НСЗУ в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами.
Відповідно до пункту 40 Порядку доступ користувачів до інформації у центральній базі даних здійснюється через електронні кабінети. Електронні кабінети керівників та уповноважених осіб суб'єкта господарювання у сфері охорони здоров'я, медичних працівників функціонують в електронних медичних інформаційних системах, оператори яких уклали з адміністратором договір про підключення до центральної бази даних, з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
Так, ОСОБА_4 12.02.2025 о 16 годині 50 хвилин уклав та підписав договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1585-Е125-Р000 шляхом накладення персонального кваліфікованого електронного підпису.
Будучи обізнаним про те, що для належного та правомірного надання медичних послуг за кодом С16А «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», які надаються в межах пакета № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», комунальне некомерційне підприємство «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради, зобов'язане забезпечити закупівлю та взяття на бухгалтерський облік інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), умисно не вчинив зазначених дій, діючи всупереч умовам договору, вимогам галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я та з метою створення умов для подальшого протиправного одержання неправомірної вигоди, вчинив повторно кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Досудовим розслідуванням встановлено, що лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж січня 2025 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 13 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
21.02.2025 о 14 год. 27 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 1585-Е125-Р000 від 12.02.2025, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S25A2A.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 13 медичної послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
28.02.2025 року, на виконання умов договору № 1585-Е125-Р000 від 12.02.2025, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 29868954,18 грн, з яких 171 627 грн. 04 коп., за надання 13 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 171 627 грн. 04 коп.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж лютого 2025 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 25 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
15.03.2025 о 16 год. 08 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 1585-Е125-Р000 від 12.02.2025, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S25B2A.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 25 медичної послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
19.03.2025 року, на виконання умов договору № 1585-Е125-Р000 від 12.02.2025, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 32892353,24 грн, з яких 330052 грн., за надання 13 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на суму 330 052 грн.
Окрім цього, лікарі Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» упродовж березня 2025 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у службовому приміщенні підприємства, розташованому за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, внесли до медичної інформаційної системи відомості щодо 22 пролікованих випадків за пакетом медичних послуг № 3 (47) «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», а саме щодо надання медичної послуги за кодом C16A.
15.04.2025 о 21 год. 41 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за вказаною вище адресою, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди на користь Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, будучи обізнаним про відсутність на балансі та в бухгалтерському обліку підприємства медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), необхідних для надання відповідних медичних послуг, та діючи з порушенням умов договору № 1585-Е125-Р000 від 12.02.2025, клінічних протоколів МОЗ України та галузевих стандартів, на підставі внесених медичними працівниками підприємства недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, затвердив звіт №0001998526S25C2A.
Зазначений звіт містив недостовірні відомості щодо надання 24 медичної послуг за кодом C16A «Операції на кришталику. Висока складність (встановлення штучного кришталика)», та був засвідчений шляхом накладення ОСОБА_4 персонального кваліфікованого електронного підпису, чим зазначеному звіту надано ознак офіційного документа та скеровано його до Національної служби здоров'я України для оплати.
18.04.2025 року, на виконання умов договору № 1585-Е125-Р000 від 12.02.2025, Національною службою здоров'я України здійснено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» у загальній сумі 39432170,21 грн, з яких 316849 грн. 92 коп, за надання 24 медичних послуг за кодом C16A.
Вказані медичні послуги не підлягали компенсації, оскільки вважаються фактично не наданими через відсутність на балансі та в обліку підприємства необхідних медичних виробів - інтраокулярних лінз (штучних кришталиків), що спричинило матеріальну шкоду Національній службі здоров'я України на 316 849 грн. 92 коп.
За таких обставин, ОСОБА_4 , виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, упродовж лютого-квітня 2025 року зловживаючи своїм службовим становищем, умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради, використовуючи службове становища всупереч інтересам служби, спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, що виразилися у заподіянні матеріальних збитків НСЗУ у розмірі 818 528,96 коп., що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України
У вчиненні вказаних кримінальних правопорушенни підозрюється: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Бориспіль Київської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має вищу освіту, раніше не судимому, якому 05.02.2026 вручено письмове повідомлення про підозру у вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
Обставини, що вказують на наявність підстав для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 підтверджуються наступними доказами:
1) матеріалами про виявлення кримінального правопорушення;
2) протоколами допитів свідків та представника потерпілого;
3) медичною документацією щодо використання та надходження на баланс витратних матеріалів;
4) платіжними дорученнями щодо оплати наданих послуг;
5) іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.
У ході досудового розслідування є необхідність у застосуванні запобіжного заходу відносно підозрюваного ОСОБА_4 у вигляді тримання під вартою, оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:
- ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, санкція за які передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а тому, усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання, в разі застосування запобіжного заходу не пов'язаного з триманням під вартою, останній може переховуватися від органів досудового розслідування, з метою уникнення покарання, що повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України;
- ОСОБА_4 перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради користуючись налагодженими зв'язками та здобутими знайомствами, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом щодо знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення
для встановлення обставин кримінального правопорушення, що повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України;
- ОСОБА_4 з метою уникнення від кримінальної відповідальності незаконно здійснюватиме впливати на свідків та заявника, оскільки маючи в розпорядженні їх відомості, шляхом підмовляння, підкупу, погроз може схиляти останніх до дачі неправдивих показань, відмови від участі у кримінальному провадженні та подальшому судовому розгляді, що негативно вплине на хід досудового розслідування, вказане повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України;
- ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні декількох кримінальних правопорушень, тим самим є достатні підстави вважати, що останній може вчинити інше кримінальне правопорушення, в тому числі з метою приховування своєї злочинної діяльності, яка викрита правоохоронними органами, що повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Більш м'які запобіжні заходи застосовані до підозрюваного ОСОБА_4 нададуть змогу переховуватись від органів досудового розслідування та впливати на розслідування кримінального провадження, або перешкоджати цьому іншим шляхом.
Прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити його, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні слідчого.
У судовому засіданні захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_5 заперечував проти задоволення клопотання у повному обсязі.
Захисник наголосив, що ОСОБА_4 не затримувався в порядку ст. 208 КПК України, з'явився до суду добровільно, без застосування заходів примусу, що свідчить про відсутність наміру переховуватися. Протягом 120 годин з моменту повідомлення про підозру він не вчинив жодних дій, спрямованих на перешкоджання слідству.
Підозрюваний страждає на тяжке спадкове захворювання хворобу Віллебранда I типу (порушення згортання крові), що потребує постійного спеціалізованого медичного нагляду. Умови слідчого ізолятора, на думку захисту, становлять реальну загрозу життю підозрюваного.
Доводи слідства ґрунтуються лише на тяжкості покарання, що суперечить практиці ЄСПЛ (справа «Клотц проти Швейцарії»).
ОСОБА_4 уже тривалий час не працює в КНП «Одеська обласна клінічна лікарня», отже, не має адміністративного впливу на персонал чи доступу до документації установи.
Підозрюваний має постійне місце проживання, дружину та двох дітей, раніше не судимий, характеризується позитивно.
Запропонований слідством розмір застави захист вважає непомірним та таким, що не відповідає майновому стану підозрюваного.
Захисник просив відмовити в обранні тримання під вартою, вказуючи на можливість застосування більш м'якого запобіжного заходу, зокрема особистого зобов'язання або застави.
Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав думку свого захисника.
Заслухавши пояснення прокурора, захисника, підозрюваного, вивчивши зміст та мотиви клопотання і надані суду письмові докази, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно з ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 176 цього Кодексу.
Крім цього, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як: до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Слідчим управлінням ГУНП в Київській області за процесуальним керівництво Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 364, ч.ч. 1, 3 ст. 362, ч. 5 ст. 191 КК України.
У вчиненні вказаних кримінальних правопорушенни підозрюється: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Бориспіль Київської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має вищу освіту, раніше не судимому, якому 05.02.2026 вручено письмове повідомлення про підозру у вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
Обставини, що вказують на наявність підстав для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 підтверджуються наступними доказами:
1) матеріалами про виявлення кримінального правопорушення;
2) протоколами допитів свідків та представника потерпілого;
3) медичною документацією щодо використання та надходження на баланс витратних матеріалів;
4) платіжними дорученнями щодо оплати наданих послуг;
5) іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.
Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність підозрюваного до вчинення злочину, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.
Слідчий суддя оцінює наявність ризиків, передбачених ст. 178 КПК України. Сторона обвинувачення зазначає про такі ризики: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
За кримінальні правопорушення, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, ця обставина сама по собі вже може бути причиною для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Врахування цієї обставини відповідає практиці Європейського суду з прав людини. При цьому, цей фактор не є визначальним.
Враховуючи викладене вище, слідчий суддя приходить до висновку, що існує ризик переховування ОСОБА_4 від органів досудового розслідування та/або суду.
Слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий (п. 2 ч. 1 ст. 194 КПК України).
Прокурором не доведено наявність таких ризиків, як знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, оскільки, на думку слідчого судді, такі ризики є сумнівними та розцінюються, як домисел на даній стадії кримінального провадження.
Оскільки встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає, що до ОСОБА_4 необхідно застосувати запобіжний захід.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого (стаття 178 КПК України).
Фактично, слідчий суддя повинен встановити, чи є запобіжний захід пропорційним для запобігання ризику або ризикам, на які вказує сторона обвинувачення, з метою захисту прав підозрюваного та дотримання принципу верховенства права. Тримання під вартою вважається «позбавленням волі» в розумінні статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Метою цієї статті є захист від самовільного та необґрунтованого позбавлення волі. Тому, слідчий суддя повинен всебічно оцінити обставини, на які посилаються сторона обвинувачення та сторона захисту.
Оскільки слідчим суддею встановлено ризики переховування від органів досудового розслідування та/або суду, слідчий суддя вважає, що стосовно ОСОБА_4 необхідно застосувати запобіжний захід на час проведення досудового розслідування, який дозволить забезпечити виконання ним своїх процесуальних обов'язків у цьому провадженні.
В той же час, слідчим суддею враховується, що згідно повідомленої ОСОБА_4 підозри, він не є суспільно-небезпечною особою, підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, а також враховує дані щодо особи ОСОБА_4 , який до кримінальної відповідальності притягається вперше, за місцем робити характеризується виключно позитивно, має медичну документацію щодо стану його здоров'я, згідно якої має тяжку хворобу, за якою потребує невідкладного та тривалого лікування.
При розгляді клопотання прокурором доведено обставини, передбачені п. 1 ч. 1 ст. 194 КПК України, однак не доведено обставин, передбачених п.3 ч.1 ст.194 КПК України, що застосування до ОСОБА_4 більш м'якого запобіжного заходу буде недостатнім для запобігання ризикам, встановленим під час судового розгляду, з урахування правової кваліфікації інкримінованих кримінальних правопорушень.
Прокурором у судовому засіданні не було надано суду відповідних, беззаперечних доказів відповідної аргументації щодо необхідності взяття під варту підозрюваного, а деяким ризикам можна запобігти шляхом покладення на особу обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України.
Враховуючи конкретні обставини справи та дані про особу підозрюваного, а також враховуючи практику Європейського суду з прав людини, що обґрунтувана наявності ризиків лише тяжкістю інкримінованих кримінальних правопорушень, є неправомірним, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до ОСОБА_4 виняткового запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, у зв'язку із чим вважає за необхідне застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби з покладенням обов'язків, передбачених ст.194 КПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 182, 183, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 309, 369, 372, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Відмовити у клопотанні про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою .
Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час доби з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин наступної доби, строком на два місяці.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 такi обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- заборонити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 залишати місце свого проживання за адресою АДРЕСА_1 з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин наступної доби, строком на два місяці.
Контроль за виконанням даного запобіжного заходу покласти на управління поліції за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Ухвала слідчого судді діє в межах строку досудового розслідування, тобто до 05.04.2026 року включно та підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Cлідчий суддя: ОСОБА_1