Справа № 405/614/26
3/405/130/26
13.02.2026 суддя Подільського районного суду міста Кропивницького Шевченко І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з УПП в Кіровоградській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКППФО НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , студента НТУ,
за ч.5 ст. 126 та ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 540691 від 23.01.2026, ОСОБА_1 23.01.2026 о 16 год. 46 хв. в м. Кропивницький по вул. Охтирській, 38, керував транспортним засобом ВАЗ 21043-20 д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, звужені зіниці, які не реагують на світло, сповільнена хода та мова. Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 № 573865 від 23.01.2026 ОСОБА_1 , 23.01.2026 о 16 год. 46 хв. по провул. Салганному, 13 А та вул. Охтирська, 38, керував транспортним засобом марки ВАЗ 21043-20 д.н.з. НОМЕР_2 , без права керування транспортним засобом, а саме був позбавлений права керування рішенням суду, правопорушення вчинено повторно протягом року, чим порушив п. 2.1 а ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Постановою Подільського районного суду міста Кропивницького від 13.02.2026 матеріали справ про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП №405/614/26 (3/405/130/26) та за ч. 5 ст. 126 КУпАП № 405/615/26 (провадження 3/405/131/26) об'єднано в одне провадження, визначивши об'єднаній справі номер 405614/26 та номер провадження 3/405/130/26.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від останнього до суду не надходило. До суду подав заяву про розгляд справи без його участі, в якій зазначив про визнання вини за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно з положеннями ч. 6 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
Відповідно до ст.268 ч.1 КУпАП справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи положення зазначених вище норм та беручи до уваги, що Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить вимоги щодо обов'язкової участі в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, за ч. 1 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП, на підставі чого суд прийшов до висновку про розгляд даної справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
- протоколами про адміністративні правопорушення серія ААД № 540691 від 23.01.2026, яким підтверджується, що саме 23.01.2026 мало місце правопорушення, які ставляться в вину ОСОБА_1 ;
- відеозаписом, який міститься на цифровому носії інформації DVD-R диск;
- заявою ОСОБА_1 поданою до суду, в якій він визнає вину за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та винність ОСОБА_1 в його вчиненні.
Так, судом встановлено, що дійсно 23.01.2026 о 16 год. 46 хв. в м. Кропивницький по вул. Охтирській, 38, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21043-20 д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, звужені зіниці, які не реагують на світло, сповільнена хода та мова. Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився.
Посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення у вину ОСОБА_2 висувається порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306.
Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (з наступними змінами), водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з визначенням термінів, наведеному у п. 1.10 Правил дорожнього руху, водій це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Крім того, виходячи із вище наведених та досліджених судом доказів, суд приходить до висновку, що посадовою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 540691 від 23.01.2026, було дотримано процедуру проведення огляду водія транспортного засобу на стан алкогольного сп'яніння, що передбачена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015.
Оскільки адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, то в діях ОСОБА_1 є склад даного адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, що є грубим порушенням Правил дорожнього руху, адже відмова від проходження освідчення на встановлення стану наркотичного сп'яніння становить підвищену суспільну небезпеку, потенційно створює загрозу життю, здоров'ю та майну як порушника, так і інших осіб, оточуючим об'єктам державного або приватного майна.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, яке, з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Окрім цього, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 № 573865 від 23.01.2026
- відеозаписом, який міститься на цифровому носії інформації DVD-R диск, на якому сам ОСОБА_1 визнає факт керування транспортним засобом без водійського посвідчення (запис 02:47), а також вказана підтверджує батько ОСОБА_1 який перебуває на місці складення протоколу;
- довідкою про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення.
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП та винність ОСОБА_1 в його вчиненні.
Так, судом встановлено, що дійсно ОСОБА_1 , 23.01.2026 о 16 год. 46 хв. по провул. Салганному, 13 А та вул. Охтирська, 38, керував транспортним засобом марки ВАЗ 21043-20 д.н.з. НОМЕР_2 , без права керування транспортним засобом, а саме був позбавлений права керування рішенням суду, правопорушення вчинено повторно протягом року.
Оскільки адміністративна відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП настає керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, то в діях ОСОБА_1 є склад даного адміністративного правопорушення.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
При накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафів з позбавленням права керування транспортними засобами та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з правопорушника судовий збір.
Таким чином, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 5 ст. 126 КУпАП у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією статті з позбавленням права керування транспортними засобами та за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі, з позбавленням права керування транспортними засобами, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір.
Відповідно до ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Керуючись ст. 33, ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 283,284, 285,294 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»,-
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКППФО за даними надісланими у запиті особу неможливо однозначно ідентифікувати, визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 та ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього стягнення:
за ст. 124 КУпАП у виді штрафу в п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1 000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКППФО за даними надісланими у запиті особу неможливо однозначно ідентифікувати, остаточне адміністративне стягнення, у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: рахунок № UA658999980313000149000011001; одержувач - ГУК у Кіров.обл./Кiров.обл./21081300; код одержувача - 37918230; банк одержувача - Казначейство України (ЕАП); МФО банку - 899998; призначення платежу - штраф, адміністративне правопорушення ( ОСОБА_3 , Подільський районний суд міста Кропивницького, протокол серії ЕПР 1 № 317034 від 01.05.2025 та ЕПР 1 № 317102 від 01.05.2025 року).
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКППФО за даними надісланими у запиті особу неможливо однозначно ідентифікувати, на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу: судовий збір на користь держави ( ОСОБА_3 справа № 405/2676/25 Подільський районний суд міста Кропивницького).
Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Подільського
районного суду
міста Кропивницького Ірина Миколаївна Шевченко