Справа № 344/2656/26
Провадження № 1-кс/344/1378/26
16 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42025092010000049 від 13.11.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-
Прокурор, 11.02.2026 року звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликається на те, що Слідчим відділом Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025092010000049 від 13.11.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
Нагляд за здійсненням досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні у формі процесуального керівництва здійснюється Окружною прокуратурою міста Івано-Франківська.
Під час досудового розслідування установлено, що в результаті опрацювання інформації з відкритих джерел - мережі Інтернет, а саме веб - порталу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », встановлено факт того, що службові особи Комунального некомерційного підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у 2023 році оголошено закупівлю по предмету «Реконструкція системи теплопостачання КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 (ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи (45454000-4 - Реконструкція))», (ідентифікатор закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 ), на очікувану суму закупівлі 9 033 372,00 грн.
Переможцем у торгах визнано Товариство з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_4 " із пропозицією 9 033 372,00 грн, із яким 18.12.2023 року укладено договір № 190.
Згідно з п. 2.1. строк виконання робiт до 31.12.2023.
Відтак, встановлено, що службові особи Комунального некомерційного підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", вчинили дії в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_4 " під час робіт на об'єкті «Реконструкція системи теплопостачання КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 (ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи (45454000-4 - Реконструкція))».
В подальшому службові особи Комунального некомерційного підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_2 " заволоділи чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, вчинили дії в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_4 " при підписанні актів виконаних будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція системи теплопостачання КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 (ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи (45454000-4 - Реконструкція))», що призвело до завищення вартості вказаних будівельних робіт та завдало істотної шкоди місцевому бюджету, у зв'язку з чим в їх діях вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб.
Згідно інформації, розміщеної на офіційному державному інформаційному порталі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 26.12.2023 Комунальним некомерційним підприємством " ІНФОРМАЦІЯ_2 " проведено оплату Товариству з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_4 " за реконструкцію на вказаному об'єкті, в сумі 9 033 372,00 грн.
Для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, зокрема доказування факту заволодіння бюджетними коштами службовими особами, виникла потреба в отриманні в ІНФОРМАЦІЯ_6 податкової звітності за період з січня 2023 року по грудень 2024 року включно по ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), а саме: копій податкових декларацій з податку на додану вартість, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних (додатки №5 до декларацій «Розшифровками податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів»), інформації з єдиного реєстру податкових накладних податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), сум нарахованого єдиного внеску (ЄСВ), а також повідомлення про прийняття на роботу та про звільнення з роботи.
Прокурор подав заяву в якому просив розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без його участі.
Відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд даного клопотання здійснено без участі та виклику особи, у володінні якої знаходиться вказана інформація.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Частиною 1 статті 131 КПК України передбачено, що заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Вищевказані вимоги закону прокурором виконані не в повному обсязі.
Так, відповідно до п.5 ч.1 ст.162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно з ч.5 ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, обов'язок доведеності достатніх підстав для надання тимчасового доступу до речей і документів покладається виключно на сторону кримінального провадження, яка звернулась з відповідним клопотанням до слідчого судді, суду.
Зі змісту клопотання вбачається, що прокурор формально посилається на те що, службові особи Комунального некомерційного підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_2 " заволоділи бюджетними коштами, шляхом зловживання службовими особами свої службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, вчинили дії в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », при підписанні актів виконаних будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція системи теплопостачання КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 (ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи (45454000-4 - Реконструкція))», що призвело до завищення вартості вказаних будівельних робіт та завдало істотної шкоди місцевому бюджету, однак жодних належних та допустимих доказів на підтвердження зазначених доводів до клопотання не долучено. Наведені обставини носять припущений характер та не підтверджуються конкретними фактичними даними.
До клопотання долучено тільки договір № 190 від 18.12.2023 року укладений між Комунальним некомерційним підприємством " ІНФОРМАЦІЯ_2 " та Товариством з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", що саме по собі не свідчить про порушення умов договору або завищення вартості виконаних робіт, а також не містить жодних відомостей, які б обґрунтовували необхідність отримання запитуваних документів у порядку тимчасового доступу, зокрема і чим підтверджується ймовірність завищення вартості робіт.
Так, в обґрунтування клопотання, прокурор зазначає, що податкові декларації підрядника, дозволить перевірити чи виконувались такі роботи, однак предметом досудового розслідування є, як зазначено, завищення вартості робіт.
Окрім того, в порушення вимог ст.160 КПК України, не зазначено у клопотанні та не підтверджено належними доказами значення витребуваної інформації для встановлення конкретних обставин у даному кримінальному провадженні. Так само як і жодним чином не підтверджено можливості використання як доказів відомостей, що містяться в документах, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ. До того ж, слідчий, порушуючи питання про вилучення речей і документів при зверненні до слідчого судді з відповідним клопотанням, належним чином не обґрунтував необхідність вилучення певних конкретних документів (п.7 ч.2 ст.160 КПК України).
Оцінюючи ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, слідчий суддя бере до уваги положення ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 1950), згідно з якими кожен має право на повагу до свого приватного життя, органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Слідчий суддя вважає, що втручання у права і свободи особи, яке полягає в отриманні інформації з обмеженим доступом, в даному разі без жодного обґрунтування та доведення підставі буде здійснюватися з порушенням норм закону.
За наведених вище обставин слідчий суддя прийшов до переконання, що клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів є необґрунтованим, а відтак задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного і керуючись стст.131,159-165 КПК України, слідчий суддя, -
Відмовити у задоволенні клопотання прокурора Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42025092010000049 від 13.11.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_4