490/955/26 16.02.2026
нп 1-кс/490/764/2026
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
16 лютого 2026 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна, -
До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про накладення арешту на майно, яке перебуває у власності підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його можливої конфіскації за вироком суду, а саме на:
-Земельна ділянка загальною площею 0.15 га, кадастровий номер: 6520383500:01:001:0357, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ;
-квартири загальною площею 84.2 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2
-Житловий будинок, загальна площа земельної ділянки 578 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом Управління СБ України в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000083 від 30.01.2026за підозрою громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
20.01.2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у виді конфіскації майна, тому з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання є необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 .
Також слідчий просив про розгляд клопотання без участі особи, у володінні та власності якої знаходиться вказане нерухоме майно з метою унеможливлення настання наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, а також з метою забезпечення арешту майна.
У судове засідання слідчий не з'явився.
Вивчивши доводи клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про його підставність, наявність ризику відчуження майна задля уникнення можливої його конфіскації як покарання в разі прийняття ймовірного рішення про призначення відповідного покарання за результатами розгляду кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, наявні підстави для розгляду клопотання про накладення арешту на майно без повідомлення підозрюваного, що не позбавляє вказаних осіб в подальшому на звернення до суду з відповідними клопотаннями в разі задоволення клопотання про накладення арешту на нерухоме майно.
Як встановлено з матеріалів клопотання, ОСОБА_5 обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Органом досудового розслідування ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, за наступних обставин.
Так, згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки в зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права, президент рф, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п.1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 р. та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 р. № 36/103, від 16.12.1970 р. № 2734 (XXV), від 21.12.1965 р. № 2131 (XX), від 14.12.1974 р. № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
У зв'язку з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан, який відповідно до чинного законодавства триває і на цей час.
У подальшому, невстановленими представниками збройних сил та інших військових формувань російської федерації, які 24.02.2022 незаконно вторглись, в тому числі, і у м. Херсон та частину Херсонської області та фактично здійснили їх окупацію, згідно з положеннями Гаазької Конвенції 1907 року, вчинили дії, спрямовані на усунення законних органів державної влади та місцевого самоврядування України, що діють на вказаних територіях, з метою повалення і захоплення влади та на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до п. 6 ст. 1-1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, а у подальшому наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, згідно з яким територія Генічеського району Херсонської області з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Після окупації територій Херсонської області представниками зс рф фактично узурповано владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління в усіх сферах життєдіяльності громади міста, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного та психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 25.04.2022 року, представниками рф всупереч законному порядку, встановленому Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами України, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області створено підпорядковану, керовану та фінансовану рф окупаційну адміністрацію рф - так звану військово-цивільну адміністрацію Херсонської області, до структури якої входили органи та підрозділи, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території Херсонської області та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Враховуючи викладене, представниками збройних сил та інших збройних формувань російської федерації вчинили дії направлені на створення незаконних органів та установ на окупованих територіях Херсонської області.
При цьому представниками підконтрольних рф самопроголошеної окупаційної адміністрації здійснювалися владні функції від імені держави-агресора під контролем представників рф, а також організовано та забезпечено діяльність підприємств, установ та організацій на тимчасово окупованій території, зокрема Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, за зразком держави-агресора, здійснювався підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах влади, державних підприємствах, у тому числі з числа громадян України, які добровільно погоджувались співпрацювати з представниками держави-агресора та окупаційною адміністрацією.
Кінцевою метою окупаційної адміністрації та заснованих нею так званих «унітарних та комунальних» підприємств, установ і організацій було встановити суспільно-політичний лад держави-агресора на незаконно захопленій в результаті активних бойових дій частині суверенної держави Україна.
Представниками військового командування зс рф у квітні 2022 року для забезпечення організації діяльності так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області призначено голову так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області, який був наділений повноваженнями організаційно-розпорядчого характеру, у тому числі щодо створення юридичних осіб публічного права для забезпечення функціонування незаконних органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області, яким приймались відповідні розпорядчі акти від імені окупаційної адміністрації, зокрема указ від 12.05.2022 №018-р «О структуре органов исполнительной власти», яким утворено департаменти, комітети, служби, агентство, інспекції та інші органи виконавчої влади.
У подальшому окупаційні органи влади та їх керівники неодноразово змінювали свою структуру за зразком держави-агресора. Виконувачем обов'язків так званого губернатора Херсонської області та так званим урядом Херсонської області, підконтрольними військово-політичному керівництву держави-агресора рф, організовано та розпочато діяльність системи органів влади та їх структурних підрозділів, які, відповідно до законодавства України, є незаконними.
Указом тимчасово виконувача обов'язків губернатора Херсонської області від 29.03.2023 №54-у «Об образовании городских округов и муниципальных округов на территории Херсонской области» створено, зокрема, муніципальне утворення Новотроїцький муніципальний округ.
Указом тимчасово виконувача обов'язків губернатора Херсонської області від 29.03.2023 №74-у «Об установлении границ муниципального образования Херсонской области Новотроицкий муниципальный округ» з метою організації місцевого самоврядування на території Херсонської області, у відповідності до федерального конституційного закону російської федерації від 04.10.2022 №8-ФКЗ «Про прийняття в російську федерацію Херсонської області і утворення в складі російської федерації нового суб'єкта - Херсонської області» до складу муніципального утворення Новотроїцький муніципальний округ віднесено 44 населених пункти з адміністративним центром смт Новотроїцьке.
02.11.2023 рішенням «Совета депутатов Новотроицкого муниципального округа» №26 «Об учреждении Администрации Новотроицкого муниципального округа и наделении ее правами юридического лица» засновано так звану адміністрацію Новотроїцького муніципального округу.
Достовірно знаючи про розпочате широкомасштабне вторгнення російської федерації на територію України, а також про факт захоплення Херсонської області збройними силами російської федерації, знаючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканою, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід'ємною частиною України, а порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у селищі Новотроїцьке, Генічеського району Херсонської області, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше листопада 2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з ідеологічних та корисливих мотивів, діючи з прямим умислом, прийняв пропозицію від невстановлених під час слідства осіб із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора та добровільно зайняв керівну посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій - так званого (мовою оригіналу) «Заместитель главы по социальным вопросам, культуры и спорта Администрации Новотроицкого муниципального округа Херсонской области».
ОСОБА_5 на займаній посаді, забезпечував функціонування незаконного органу влади окупаційної адміністрації та виконував покладені на нього обов'язки.
Відповідно до розподілу обов'язків, ОСОБА_6 в якості так званого заступника голови по соціальним питанням, культури і спорту «Адміністрації Новотроїцького муніципального округу Херсонської області» виконував низку організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема здійснював координацію діяльності, організацію та контроль за роботою галузевих (функціональних) відділів «Адміністрації Новотроїцкього муніципального округу Херсонської області»: відділу культури, відділу розвитку громадського суспільства, відділу молодіжної політики, відділу опіки та піклування, відділу по соціальним питанням.
Також, відповідно п. 5.3. так званого Положення про адміністрацію Новотроїцького муніціпального округу Херсонської області заступники голови адміністрації видають розпорядження у відповідності до функціональних обов'язків (згідно розпорядженню обов'язків, затвердженого головою муніціпального округу), які не несуть нормативного характеру і вступають в силу з дати їх підписання.
Крім того, як так званий «заместитель главы по социальным вопросам, культуры и спорта Администрации Новотроицкого муниципального округа Херсонской области»виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарських функцій, з метою популяризації та легітимізації окупаційної влади, ОСОБА_5 брав участь у публічних заходах організованих представниками політичної партії «Единая Россия», а саме:
- 19.12.2024 взяв учать в організації проведення концерту на території «Новотроицкого муниципального округа»,
- 15.06.2024 взяв учать в організації проведення культурно-масового заходу на території «Новотроицкого муниципального округа»,
- 13.05.2025 взяв учать в організації проведення концерту на території «Новотроицкого муниципального округа»,
- 24.03.2025 ОСОБА_5 взяв учать в форумі «Развитие проектных команд Донбаса и Новороссии».
Вказані дії ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.5 ст. 111-1 КК України, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, санкцією за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Підозра на даній стадії досудового розслідування є обґрунтованою та підтверджена зібраними матеріалами кримінального провадження.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_5 на праві приватної власності належить наступне нерухоме майно:
-Земельна ділянка загальною площею 0.15 га, кадастровий номер: 6520383500:01:001:0357, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ;
-частка квартири загальною площею 84.2 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2
-Житловий будинок, загальна площа земельної ділянки 578 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Згідно вимог п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому п. 3 ч. 2 цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п.1 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених п.п. 3, 4 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 2 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 4 ч.2ст. 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Виходячи із даних матеріалів кримінального провадження, на цьому етапі провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власників майна з метою виконання завдань кримінального провадження, так як незастосування арешту в даному випадку може призвести до зникнення вказаного майна, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
З урахуванням наведеного, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
Накласти арешт на майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке належить йому на праві приватної власності, а саме:
-земельну ділянку загальною площею 0.15 га, кадастровий номер: 6520383500:01:001:0357, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ;
-частку квартири загальною площею 84.2 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2
-житловий будинок, загальна площа земельної ділянки 578 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_3 ,
шляхом заборони відчуження та розпорядження вказаним майном.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Ухвала може бути скасована в порядку ст.174 КПК України за клопотанням власника, володільця майна, що не був присутнім під час розгляду.
Слідчий суддя ОСОБА_1