Постанова від 04.02.2026 по справі 524/7590/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року

м. Київ

справа № 524/7590/24

провадження № 61-11454св25

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Гудими Д. А., Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В.,

Пархоменка П. І.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго»,

треті особи: Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області, виконавчий комітет Кременчуцької міської ради, Полтавська обласна рада, Полтавська обласна військова адміністрація, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 січня 2025 року в складі судді Мельник Н. П. та постанову Полтавського апеляційного суду від 17 липня 2025 року в складі колегії суддів: Чумак О. В., Дряниці Ю. В., Пилипчук Л. І.,

Історія справи

Короткий зміст позовних вимог

У липні 2024 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Полтавського обласного комунально-виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (далі - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»), треті особи: виконавчий комітет Кременчуцької міської ради, Полтавська обласна рада, про зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивований тим, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 та споживачем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, постачальник послуг - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

Постачання теплової енергії та постачання гарячої води в будинок в опалювальний період 2021/2022 років здійснювало Товариство з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька ТЕЦ» (далі - ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ») за тарифами визначеними рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 30 грудня 2021 року № 1867, яким скориговано ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води для категорій споживачів з 01 січня 2022 року, які згідно з пунктом 4 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 25 жовтня 2021 року № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів» становив: тариф на послугу із постачання теплової енергії 1 796,40 грн/ Гкал з ПДВ або 1 497,00 грн/ Гкал без ПДВ, на послугу з постачання гарячої води - 103,99 грн/ куб м з ПДВ.

Зазначений тариф застосовувався для споживачів лівобережжя м. Кременчука на момент введення воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 року.

Позивачем отримано рахунки за надані послуги, відповідно до яких встановлено, що відповідач за період із листопада 2022 року до 01 липня 2024 року нарахував значно завищені суми до сплати за надані послуги із постачання теплової енергії та гарячої води. Після закінчення опалювальних сезонів 2022/2023, 2023/2024 років відповідач продовжує нараховувати плату за послугу за постачання теплової енергії (умовно-постійну частину). Тобто вартість таких послуг розраховується відповідно до двоставкового тарифу та відповідач здійснює таке нарахування плати за послуги за тарифами, розмір яких перевищує розмір, встановлений на території м. Кременчука станом на 24 лютого 2022 року, що є порушенням статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування».

При застосуванні відповідачем двоставкового тарифу порушена процедура його встановлення. На підставі пункту 6 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 (далі - Порядок № 869), у разі коли ліцензіат, тобто відповідач, провадить або має намір провадити діяльність у межах кількох територіальних громад, формування та встановлення тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється окремо для кожної громади за кожним видом ліцензованої діяльності. Таким чином, формування та встановлення зазначених тарифів повинно здійснюватися відповідачем окремо для Кременчуцької міської територіальної громади.

Позивач вважала, що тарифи на послуги з постачання теплової енергії для споживачів м. Кременчука не можуть перевищувати рівень тарифів, що застосовувався до цих споживачів до 24 лютого 2022 року.

ОСОБА_1 просила зобов'язати ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснити перерахунок нарахувань з постачання теплової енергії та з постачання гарячої води за опалювальний період 2022/2023, міжопалювальний період 2023 року, опалювальний період 2023/2024 та міжопалювальний період 2024 року враховуючи тарифи встановлені рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 25 жовтня 2021 року № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів», а саме: споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 .

Короткий зміст судових рішень суду першої інстанції

Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 30 вересня 2024 року до участі у справі як третіх осіб залучено: Кременчуцьку міську раду Кременчуцького району Полтавської області, Полтавську обласну військову адміністрацію, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 січня 2025 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено. Витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211,20 грн віднесено на рахунок держави.

Суд першої інстанції виходив з того, що сторони не заперечували факт застосування відповідачем двоставкового тарифу. Предметом спору у цій справі є вимога позивачів зобов'язати відповідача здійснити перерахунок вартості наданих послуг позивачу перерахунок вартості наданих послуг із постачання теплової енергії та постачання гарячої води за опалювальний період 2022/2023, міжопалювальний період 2023 року, опалювальний період 2023/2024 та міжопалювальний період 2024 року, відповідно до рівня тарифів, встановлених рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 25 жовтня 2021 року № 1421, тобто до рівня тарифів, що діяли станом на 24 лютого 2022 року.

Відповідача внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, у тому числі з використанням альтернативних видів палива, у Полтавській області, про що містяться відомості на офіційному веб-сайті Полтавської обласної військової адміністрації за посиланням https://poda.gov.ua/attachments/155628.

Відповідно до статуту ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», підприємство засноване на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником якого є Полтавська обласна рада. Як наслідок, тарифи на виробництво та постачання теплової енергії відповідачу встановлюються Полтавською обласною радою., а тому застосування відповідачем двоставкових тарифів, встановлених додатком 2 до рішення Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 для потреб населення, відповідає вимогам чинного законодавства України.

Щодо обов'язку встановлення окремого тарифу для споживачів м. Кременчука суд зазначив, що пунктом 4 Порядку № 869 передбачено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів господарювання не поширюються. Відповідач є суб'єктом господарювання спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області, провадить ліцензовану діяльність, надає комунальні послуги у територіальних громадах Полтавської області, а тому не зобов'язаний ініціювати розгляд питання про встановлення окремого тарифу споживачам м. Кременчука.

Стосовно правомірності застосування відповідачем при обрахунку послуг двоставкового тарифу, судом врахував, що рішенням Полтавської обласної ради від 19 жовтня 2018 року № 917 «Про надання дозволу на встановленні двоставкових тарифів на теплову енергію та підтвердження приєднаного теплового навантаження для всіх категорій споживачів ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», відповідачу надано дозвіл на встановлення двоставкових тарифів на теплову енергію та підтвердження приєднаного теплового навантаження для всіх категорій його споживачів. Плата за користування послугами за вказаний у позові період нараховувалась відповідачем за тарифами, встановленими рішенням Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» за двоставковими тарифами на послугу з постачання теплової енергії для населення згідно з додатком 2 до цього рішення. Зазначені тарифи відповідають розміру, встановленому рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 із змінами, внесеними рішенням обласної ради від 09 грудня 2021 року № 326, тобто розміру тарифів, встановлених до введення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року, та сформовані у єдиному розмірі, застосовуються до усіх споживачів підприємства Полтавської області, у тому числі і для споживачів лівобережної частини м. Кременчука. Разом з тим, позов та додані до нього матеріали не містять посилання на оскарження рішень Полтавської обласної ради від 19 жовтня 2018 року № 917 та від 30 вересня 2022 року № 477. Крім того, зазначене питання не відноситься до юрисдикції загальних судів і не є предметом розгляду цієї справи.

Тарифи, встановлені рішенням обласної ради № 477, відповідають тарифам, встановлених рішенням обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій», що введені в дію з 01 листопада 2021 року (https://oblrada-pl.gov.ua/sites/default/files/field/docs/rishennya_286.pdf). Таким чином, тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що встановлені Полтавською обласною радою для відповідача станом на 24 лютого 2022 року, не підвищувались після набрання чинності Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування». Вимоги про застосування тарифів, встановлених рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, які діяли станом на 24.02.2022, є помилковими, оскільки ці тарифи встановлені не відповідачу, а ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ».

У відповідача відсутні правові підстави для постачання позивачу теплової енергії на умовах, встановлених іншому суб'єкту господарювання та за тарифами, відмінними від тарифів, встановлених для відповідача Полтавською обласною радою. Як наслідок, у суду відсутні законні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок плати за надані послуги із застосуванням тарифів, встановлених рішенням Кременчуцької міської ради для ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ». Зазначене здійснюється у межах спеціально передбаченої законодавством процедури та належить до виключної компетенції спеціально уповноваженого органу, яким у цьому випадку є Полтавська обласна рада.

Вартість спожитої теплової енергії нарахована відповідачем за тарифами, які відрізняються від тарифів станом на 24 лютого 2022 року, але зазначене не є підвищенням тарифів за надані послуги, не є наслідком порушення відповідачем законодавства, а є результатом неможливості здійснювати постачання теплової енергії та гарячої води ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» внаслідок військової агресії російської сторони проти України та ракетних ударів, завданих по м. Кременчуку, в результаті чого зруйновано обладнання ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ».

Обов'язки щодо постачання теплової енергії споживачам лівобережної частини м. Кременчука покладені на відповідача рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 20 жовтня 2022 року № 1508, але на момент прийняття цього рішення, на офіційному веб-сайті Полтавської обласної ради оприлюднене рішення обласної ради про затвердження відповідачу тарифів.

Суд встановив, що відповідача внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, у тому числі з використанням альтернативних видів палива, у Полтавській області. Зазначені відомості розміщені на офіційному веб-сайті Полтавської обласної військової адміністрації за посиланням https://poda.gov.ua/attachments/155628. Оскільки відповідач належить до спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області, засновником підприємства є Полтавська обласна рада, а власником - територіальні громади сіл, селищ, міст Полтавської області, тарифи на постачання теплової енергії відповідачем встановлюються виключно Полтавською обласною радою, як наслідок відповідач не має права самостійно встановлювати тарифи на постачання теплової енергії споживачам та не може самостійно їх змінювати.

Також суд врахував, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2023 року в справі № 440/6193/23 залишено без задоволення позов виконавчого комітету Кременчуцької міської ради до Полтавської обласної ради, третя особа - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», про визнання протиправним та нечинним пункту 1 рішення Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» в частині встановлення Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго» двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії за категорією споживачів «для потреб бюджетних установ» відповідно до додатку 2. Полтавським окружним адміністративним судом встановлено, що чинні тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» відповідають розміру тарифів, які встановлені Полтавської обласною радою до введення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року, у зв'язку із чим, твердження позивачів про порушення Полтавської обласною радою заборони щодо підвищення тарифів, запровадженого Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», суд визнав помилковим. Зазначене рішення залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року, а у касаційному порядку не оскаржувалося.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 09 вересня 2024 року № 917/1265/23, яка набрала законної сили 09 вересня 2024 року, встановлено, що тарифи, установлені рішенням Полтавської обласної ради № 477, залишились на рівні тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій», які введені в дію з 01 листопада 2021 року (https://oblrada pl.gov.ua/sites/default/files/field/docs/rishennya_286.pdf).

Тарифи, визначені Полтавською обласною радою, позивачем не оскаржувалися як такі, що не відповідають чинному законодавству. Це не знайшло свого підтвердження у матеріалах справи. Визначення правомірності рішень Полтавської обласної ради від 19 жовтня 2018 року № 917, від 21 жовтня 2021 року № 286 зі змінами, внесеними рішенням обласної ради від 09 грудня 2021 року № 326 та від 30 вересня 2022 року № 477 не відноситься до юрисдикції загальних судів та не є предметом розгляду цієї справи.

Отже, позивач не довела, що саме відповідач є особою, якою порушено права та їх інтереси у спірних правовідносинах, вимога про зобов'язання відповідача вчинити певні дії не ґрунтується на положеннях чинного законодавства України, а тому у задоволенні позовної заяви слід відмовити.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Полтавського апеляційного суду від 17 липня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 січня 2025 року - без змін.

Суд апеляційної інстанції виходив з того, що тарифи на постачання теплової енергії відповідачем встановлюються Полтавською обласною радою. Тоді як застосовані відповідачем тарифи у рахунках на оплату, які були виставлені позивачу, відповідають тарифам, установленим рішеннями Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477, від 28 липня 2023 року № 669.

Правомірність рішення Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 становила предмет дослідження Другого апеляційного адміністративного суду, який при ухваленні постанови від 13 лютого 2024 року в справі № 440/6193/23, виснував, що тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», запроваджені рішенням Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477, у тому числі і тарифи зазначені для категорії споживачів «Для потреб бюджетних установ» відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до ведення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022.

Позивачем не спростовано у загальному порядку правомірність застосування тарифу, встановленого таким рішенням обласної ради, а тому за правилами частини четвертої статті 12 ЦПК України він несе ризик настання наслідків пов'язаних із цим.

Доводи апеляційної скарги щодо порушення відповідачем вимог статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», апеляційний суд відхилив. Положення статті 1 цього Закону не є нормою-приписом (зобов'язанням) та не містить вимог до постачальників, які здійснюють постачання теплової енергії за регульованими тарифами (до числа яких належить відповідач), щодо вчинення певних дій (внесення змін до договорів, здійснення перерахунку наданих послуг, тощо). Відповідне положення законодавства є спеціальною нормою, яка містить заборону, тобто вимогу про зобов'язання утриматися від вчинення певної дії (підвищення тарифів) та адресована суб'єктам, які наділені відповідними владними повноваженнями стосовно прийняття таких тарифів або внесення змін до них шляхом підвищення, натомість відповідач до числа таких суб'єктів не віднесений, а у своїй діяльності керується встановленими Полтавською обласною радою тарифами, що спростовує доводи заявника апеляційної скарги в цій частині. При цьому, апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції про те, що тарифи, установлені рішенням Полтавської обласної ради № 477, залишилися на рівні тарифів, установлених рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій, які були введені в дію з 01 листопада 2021 року (https://oblrada-pl.gov.ua/sites/default/files/field/docs/rishennya_286.pdf). Тобто, тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які були встановлені Полтавською обласною радою для відповідача станом на 24 лютого 2022 року, не змінювалися (не підвищувалися) після набрання чинності Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування». Подібні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 26 вересня 2024 року в справі № 917/1389/23, які підлягають врахуванню відповідно частини четвертої статті 263 ЦПК України.

Аргумент апеляційної скарги щодо безпідставності застосування тарифів, затверджених рішення Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477, як таких, що затвердженні до прийняття цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області, а також до визначення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надавачем відповідних комунальних послуг, суд апеляційної інстанції відхилив як такі, що зводяться до нерозуміння природи зобов'язання.

Отже, доводи позивача щодо порушення відповідачем мораторію на підвищення тарифів, запровадженого Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», судом визнано безпідставними. Тоді як визначення відповідачем в рахунках на оплату вартості теплової енергії за двоставковим тарифом на послугу із постачання теплової енергії, який був встановлений додатком 2 до рішення Полтавської обласної ради № 477 для споживачів, відповідає як умовам укладених між сторонами у справі договорів, так і вимогам чинного законодавства України.

Посилання позивача щодо безпідставного незастосування до спірних правовідносин висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 04 квітня 2024 року в справі № 917/730/23, апеляційний суд відхилив. Так, правовідносини у справі, на яку посилається позивач не є подібними із правовідносинами у цій справі, адже спірні правовідносини стосуються зобов'язання відповідача здійснити перерахунок вартості вже наданих/отриманих послуг із постачання теплової енергії та постачання гарячої води позивачу, тоді як у справі № 917/730/23 правовідносини стосувалися врегулювання переддоговірного спору в судовому порядку. Отже, у справі, що переглядається, і у наданій для порівняння справі, правовідносини відрізняються за матеріально-правовим регулюванням, змістом заявлених позовних вимог, підставами та предметом позову, встановленими судами обставинами справи, що виключає подібність спірних правовідносин.

Натомість наведена позивачем у доводах апеляційної скарги практика Полтавського апеляційного суду у розумінні частини четвертої статті 263 ЦПК України не є обов'язковою для врахування при розгляді цієї справи.

Таким чином, доводи наведені в апеляційній скарзі щодо ненадання судом першої інстанції належної оцінки матеріалів справи, а саме факту не подання відповідачем економічно-обґрунтованих розрахунків встановлених тарифів для м. Кременчука та ліцензії на здійснення господарської діяльності відповідачем у м. Кременчуці, є неспроможними, а дослідження зазначених обставин не є предметом позову в цій справі.

Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги

У вересні 2025 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а справу направити на новий розгляд.

Касаційна скарга мотивована тим, що:

суди застосували норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 04 квітня 2024 року у справі № 917/730/23, від 10 січня 2020 у справі № 757/31606/15-ц, від 08 березня 2023 року в справі № 753/20733/19;

під час розгляду цієї справи апеляційний суд застосував до спірних правовідносин висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 26 вересня 2024 року (справа № 917/1389/23). Проте таке посилання є нерелевантним з огляду на характер спірних правовідносин, сторони спору і зміст висновків, які викладені у цьому судовому рішенні;

існування різних, по суті протилежних за своїм змістом тлумачень і висновків Верховного Суду щодо застосування норми права у спірних правовідносинах не може бути використано на шкоду правам та законним інтересам фізичних осіб як споживачів комунальних послуг;

підставою касаційного оскарження є застосування апеляційним судом в оскаржуваному рішенні норми права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених в постанові Верховного Суду у справі № 917/730/23 за позовом ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» до КП «Теплоенерго» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання укладеними пунктів договору. У цій справі предметом спору була вимога про визнання укладеним пункту 33 договору на відпуск теплової енергії у вигляді гарячої води від 01 листопада 2022 року № 8515 (договір) у редакції, наведеній в позовній заяві;

у справі № 917/730/23 суди зробили висновок, що зміна постачальника відповідних послуг у зв'язку з переданням цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» у господарське відання позивача не повинна мати наслідком підвищення тарифів на теплову енергію для споживачів міста Кременчука порівняно з тим розміром, що існував станом на 24 лютого 2022 року. Тобто судами попередніх інстанцій встановлено, що, у свою чергу, не спростовано доводами господарства під час розгляду справи у судах попередніх інстанцій так і касаційної скарги, що частиною першою статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» встановлено заборону підвищення тарифів на: послуги з розподілу природного газу для всіх категорій споживачів; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення, послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Таким чином вказаною нормою права встановлено заборону підвищення тарифів, яка підлягає до застосування суб'єктами господарювання, на яких така заборона розповсюджується, і суди попередніх інстанцій встановили, що вказана норма права застосовується до спірних правовідносин;

враховуючи вимоги чинного законодавства, рівень тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що застосовуються виконавцем цих послуг до споживачів не може перевищувати рівня тарифів на теплову енергію, відповідні комунальні послуги, що застосовувалися до споживачів станом на 24 лютого 2022 року (не залежно від того, ким надавалися послуги споживачеві до цього часу). Отже, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» незаконно застосовано завищені тарифи для мешканців лівобережної частини м. Кременчук за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Короткий зміст відзивів на касаційну скаргу

У жовтні 2025 року від ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» до суду надійшов відзив, який підписаний представником Пихтіною Ю. А. Просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції - без змін.

Відзив мотивований тим, що:

чинні тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» запроваджені рішенням Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до ведення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року;

застосування ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» чинних двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії, встановлених рішенням Полтавської ради від 30 вересня 2022 року № 477, що є аналогічними розміру тарифів встановлених рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21 жовтня 2021 року, зі змінами внесеними рішенням Полтавської обласної ради № 326 від 09 грудня 2021 року, є правомірним;

приписи статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» не підлягають застосуванню до спірних правовідносин».

У жовтні 2025 року Полтавська обласна рада подала відзив, який підписаний адвокатом Жолонкою О. М. Просить касаційне провадження у справі закрити на підставі частини п'ятої статті 396 ЦПК України.

Відзив обґрунтований тим, що:

з метою забезпечення споживачів лівобережної частини м. Кременчука тепловою енергією та гарячою водою, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 894-р у спільну власність територіальних громад Полтавської області передано цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки»;

рішенням Полтавської обласної ради від 14 жовтня 2022 року № 481 було прийнято безоплатно з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки»;

рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20 жовтня 2022 року № 1508 визначено, що виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині міста Кременчука є ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Таким чином, починаючи з листопада 2022 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надає послуги з постачання теплової енергії до квартир споживачів лівобережжя м. Кременчука;

позивач, є одним із споживачів послуг з постачання теплової енергії по лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ. Виконавцем послуг з постачання теплової енергії по лівобережній частині міста Кременчука, до листопада 2022 року, було ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 30 грудня 2021 року № 1867, зокрема, за одноставковою системою тарифікації. Проте, з листопада 2022 року виконавцем таких послуг по лівобережній частині міста Кременчука є ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», тому на всіх споживачів послуг ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» діють тарифи, за чинними у спірний період, рішеннями Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 та від 28 липня 2023 року № 669. плата за користування послугами у спірний період була правомірно нарахована ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» споживачам за тарифами, встановленими рішенням Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 та від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»», зокрема, за двоставковими тарифами на послугу з постачання теплової енергії для населення згідно з Додатком № 2 до вказаних рішень;

висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 04 квітня 2024 року у справі № 917/730/23, на яку посилається позивач не є подібними. У вказаній постанові за наслідками розгляду справи № 917/730/23 про визнання укладеними пунктів договору, Верховний Суд зробив висновки щодо правовідносин сторін, де договір не був укладений, ціну послуг теплопостачання та теплової енергії сторони не погодили. Тоді, як у даній цивільній справі правовідносини стосуються зобов'язання відповідача здійснити перерахунок вартості вже наданих/отриманих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 16 вересня 2025 року поновлено ОСОБА_1 строк на касаційне оскарження рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 січня 2025 року та постанови Полтавського апеляційного суду від 17 липня 2025 року, відкрито касаційне провадження у справі № 524/7590/24 та витребувано справу із суду першої інстанції.

У грудні 2025 року матеріали справи № 524/7590/24 надійшли до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 29 січня 2026 року в задоволенні клопотання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» про розгляд касаційної скарги в судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено, справу призначено до судового розгляду.

Межі та підстави касаційного перегляду

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).

В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).

В ухвалі Верховного Суду від 16 вересня 2025 року зазначено, що доводи касаційної скарги містять підстави касаційного оскарження, передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України (суд апеляційної інстанції в оскарженому судовому рішенні застосував норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 26 вересня 2024 року в справі № 917/1389/23, від 22 квітня 2021 року в справі № 640/3044/20, від 04 квітня 2024 року в справі № 917/730/23, від 10 січня 2020 року в справі № 757/31606/15-ц, від 08 березня 2023 року в справі № 753/20733/19, від 03 жовтня 2018 року в справі № 529/613/17-ц, від 22 лютого 2022 року в справі № 761/36873/18; відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частиною третьою статті 411 ЦПК України).

Фактичні обставини справи

Суди встановили, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 та споживачем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, постачальник послуг - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

Надавачем послуг з постачання теплової енергії та гарячої води на лівобережній частині м. Кременчука до листопада 2022 року було ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ».

Рішенням Кременчуцької міської ради від 30 грудня 2021 року № 1867 скориговано для ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води для категорій споживачів з 01 січня 2022 року.

Згідно з пунктом 4 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 25 жовтня 2021 року № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів» розмір тарифів становив 1 796,40 грн/Гкал з ПДВ або 1 497,00 грн/Гкал без ПДВ та застосовувався для споживачів лівобережної частини м. Кременчука на момент введення воєнного стану на території України 24 лютого 2022 року.

З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжений і діє станом на день розгляду справи.

У зв'язку із військовою агресією російської сторони проти України, в результаті неодноразових ракетних ударів по м. Кременчуку обладнання ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» зруйновано, а тому Товариство припинило виробництво, транспортування та постачання теплової енергії своїм споживачам.

29 квітня 2022 року Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану», пунктом 1 якої рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати, зокрема, тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 894-Р «Про передачу цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу ТОВ Кременчуцька ТЕЦ Державної установи Навчально-методичний центр з газової безпеки у спільну власність територіальних громад Полтавської області», Полтавською обласною радою прийнято рішення від 14 жовтня 2022 року № 481 «Про прийняття цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи Навчально-методичний центр з газової безпеки у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області». Пунктом 4 вказаного розпорядження вирішено після затвердження акта приймання - передачі передати на баланс, як внеску до статутного капіталу відповідача по справі, майно, зазначене у додатку до цього рішення (цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ»).

Виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води по лівобережній частині м. Кременчука з покладанням відповідних обов'язків згідно законодавства визначено відповідача (рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 20 жовтня 2022 року № 1508 «Про визначення Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго»).

Опалювальний період 2022-2023 років для споживачів на території Кременчуцької міської територіальної громади розпочався 01 листопада 2022 року (рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 31 жовтня 2022 року № 1574), як наслідок, відповідач здійснює постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам лівобережної частини м. Кременчука з 01 листопада 2022 року.

Розмір тарифів, які використовує для розрахунку відповідач, визначені рішенням Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго». Зокрема, цим рішенням, яке є чинним та нескасованим, встановлено для відповідача:

тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1; двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2; тарифи на послугу з постачання гарячої води за категоріями споживачів відповідно до додатку 3 (пункт 1 рішення);

тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води введено в дію з 01 жовтня 2022 року (пункт 6 рішення).

У пункті 7 цього рішення визнано таким, що втратило чинність рішення обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

Під час опалювального періоду 2021-2022 років постачання теплової енергії та постачання гарячої води здійснювало ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», яке застосовувало тарифи, визначені рішенням Кременчуцької міської ради від 30 грудня 2021 року № 1867.

Позиція Верховного Суду

Загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність (пункт 6 статті 3 ЦК Украйни). Тлумачення, як статті 3 ЦК України загалом, так і пункту 6 частини першої статті 3 ЦК України, свідчить, що загальні засади (принципи) приватного права мають фундаментальний характер й інші джерела правового регулювання, у першу чергу, акти цивільного законодавства, мають відповідати змісту загальних засад. Це, зокрема, проявляється в тому, що загальні засади (принципи) є по своїй суті нормами прямої дії та повинні враховуватися, зокрема, при тлумаченні норм, що містяться в актах цивільного законодавства (див. зокрема, постанову Верховного Суду в складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 01 березня 2021 року у справі № 180/1735/16-ц, постанову Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 18 квітня 2022 року в справі № 520/1185/16-ц, постанову Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 грудня 2022 року у справі № 214/7462/20).

Розумність характерна та властива як для оцінки/врахування поведінки учасників цивільного обороту, тлумачення матеріальних приватноправових норм, що здійснюється при вирішенні спорів, так і тлумачення процесуальних норм (див: постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду 16 червня 2021 року в справі № 554/4741/19, постанову Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 18 квітня 2022 року в справі № 520/1185/16-ц, постанову Великої Палати Верховного Суду від 08 лютого 2022 року в справі № 209/3085/20, постанову Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 вересня 2022 року в справі

№ 519/2-5034/11).

За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами (стаття 714 ЦК України).

Тлумачення статті 714 ЦК України свідчить, що по своїй суті договір, на підставі якого відбувається постачання енергетичних ресурсів споживачу, є видом договору купівлі-продажу (див. подібний висновок в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 03 жовтня 2018 року в справі № 529/613/17-ц (провадження № 61-1716сво17), в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 22 квітня 2024 року в справі № 511/1915/20 (провадження № 61-4527сво23)).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (частина перша статті 632 ЦК України).

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (частина друга статті 632 ЦК України).

Тлумачення частини другої статті 632 ЦК України свідчить, що в цій нормі закріплено принцип стабільності (або відносної неможливості зміни) встановленої сторонами ціни, що є проявом обов'язковості виконання умов договору (стаття 629 ЦК України). У частині другій статті 632 ЦК України допускається наявність винятків, які можуть бути встановлені договором або законом. При цьому в законі або ж договорі обов'язково мають бути визначені як випадки зміни ціни, так і умови такої зміни (див. постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 серпня 2019 року у справі № 395/499/16-ц (провадження № 61-15404св18)).

Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва (пункт 2 частини першої статті 512 ЦК України).

Обміркувавши викладене, касаційний суд зауважує, що внаслідок непередбачуваних обставин відбулася зміна постачальника теплопостачання та гарячої води у зв'язку з переданням цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» (попередній постачальник) у господарське відання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (новий постачальник). Тому, саме за таких обставин, зміна постачальника у договорі для споживача не повинна мати наслідком зміни тарифів на теплову енергію та гарячу воду для споживачів порівняно з тим розміром, який був при попередньому постачальнику, до встановлення органом місцевого самоврядування іншого тарифу.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

Аналогічний висновок по суті викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 4 квітня 2024 року у справі № 917/730/23. Касаційний господарський суд зазначив:

«згідно із статтею 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX (набрання чинності 19.08.2022) протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Також судом апеляційної інстанції враховано наявні в матеріалах справи докази, а саме, роз'яснення Міністерства розвитку громад та територій України від 25.08.2022, листи зазначеного Міністерства від 18.11.2022, від 16.02.2023, адресовані виконавчому комітету Кременчуцької міської ради, відповідно до яких рівень тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що застосовуються виконавцем цих послуг до споживачів, не може перевищувати рівня тарифів на теплову енергію, відповідні комунальні послуги, що застосовувалися до споживачів станом на 24.02.2022 - незалежно від того, яким підприємством (виконавцем) надавалися ці послуги споживачеві раніше.

З урахуванням викладеного, суди дійшли висновку, що зміна постачальника відповідних послуг у зв'язку з переданням цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» у господарське відання позивача не повинна мати наслідком підвищення тарифів на теплову енергію для споживачів м. Кременчука порівняно з тим розміром, що існував станом на 24.02.2022.

Тобто судами попередніх інстанцій встановлено, що, у свою чергу, не спростовано доводами Господарства під час розгляду справи у судах попередніх інстанцій так і касаційної скарги, що частиною першою статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-ІХ (зі змінами) встановлено заборону підвищення тарифів на: послуги з розподілу природного газу для всіх категорій споживачів; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення, послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Таким чином вказаною нормою права встановлено заборону підвищення тарифів, яка підлягає до застосування суб'єктами господарювання, на яких така заборона розповсюджується, і суди попередніх інстанцій встановили, що вказана норма права застосовується до спірних правовідносин, а доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів, а саме лише прагнення скаржника здійснити нову перевірку обставин справи та переоцінку доказів у ній не є підставою для скасування оскаржуваних судових рішень попередніх інстанцій, оскільки згідно з імперативними приписами статті 300 ГПК України суд касаційної інстанції не має права вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, додатково перевіряти докази».

Принципи справедливості, добросовісності та розумності передбачають, зокрема, обов'язок особи враховувати потреби інших осіб у цивільному обороті, проявляти розумну дбайливість і добросовісно вести переговори (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 19 травня 2020 року у справі № 910/719/19 (пункт 6.20)). Отже, сторони повинні сумлінно та добросовісно співпрацювати з метою належного виконання укладеного договору. Кредитор у зобов'язанні має створити умови для виконання боржником свого обов'язку, для чого вчиняє не тільки дії, визначені договором, актами цивільного законодавства, але й ті, які випливають із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту (див. частину першу статті 613 ЦК України). Відповідно до звичаїв ділового обороту у кредитних правовідносинах саме банк або інша фінансова установа розраховує заборгованість, маючи для цього необхідні технічні та професійні ресурси. Хоча такі дії кредитор вчиняє на власну користь, їх невчинення зумовлює стан юридичної невизначеності, неможливість припинення боржником зобов'язання виконанням, проведеним належним чином, за відсутності інформації про дійсну суму його заборгованості. Тому боржник може вимагати належного розрахунку заборгованості, а кредитор повинен виконати такий обов'язок (пункт 5 частини першої статті 16 ЦК України) задля задоволення інтересу боржника у юридичній визначеності (див. пункт 57 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13 липня 2022 року у справі № 363/1834/17 (провадження № 14-53цс21)).

Задоволення вимоги боржника зобов'язати кредитора перерахувати заборгованість за договором (аналогічно, як і списати якусь її частину, якої стосується спір) може бути способом захисту права боржника на мирне володіння майном. Якщо він не має наміру сплачувати борг, бо не згоден із визначеним кредитором розміром, а кредитор на вимогу боржника суму заборгованості не перераховує та не звертається до суду за її стягненням, то боржник надалі одержуватиме від кредитора вимоги про сплату боргу у розмірі, визначеному кредитором, із яким боржник не погоджується. Це може провокувати останнього помилково, всупереч волі сплатити суму боргу (див. пункт 58 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13 липня 2022 року у справі № 363/1834/17 (провадження № 14-53цс21)).

Основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, змагальність сторін та диспозитивність (пункт 4 та 5 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (частина перша, третя статті 13 ЦПК України).

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частини перша, третя, четверта статті 12, частини перша, п'ята, шоста статті 81 ЦПК України).

У справі, що переглядається:

при зверненні із позовом ОСОБА_1 зазначала, що до листопада 2022 року надавачем постачання теплової енергії та постачання гарячої води у м. Кременчуці, й зокрема до її квартири, було ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ». Надалі надавач постачання теплової енергії і постачання гарячої води змінився і ним наразі є ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Позивач вказувала, що з початку опалювального періоду 2022-2023 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює нарахування плати за постачання теплової енергії та постачання гарячої води за тарифами, розмір яких перевищує рівень тарифів, що діяв у м. Кременчуці станом на 24 лютого 2022 року. На переконання позивача, тарифи постачання теплової енергії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для споживачів м. Кременчука не можуть перевищувати рівень тарифів, що застосовувались для цих споживачів до 24 лютого 2022 року, навіть якщо постачання до вказаної дати здійснювалося іншим суб'єктом господарювання;

при відмові у задоволенні позову суди вказали, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії (в тому числі з використанням альтернативних видів палива) у Полтавській області (https://poda.gov.ua/attachments/155628). Застосовані відповідачем ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» тарифи у рахунках на оплату, які були виставлені позивачу, відповідають тарифам, встановленим рішеннями Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 та від 28 липня 2023 року № 669. Крім того, такі тарифи також відповідають розміру тарифів, що були встановлені рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 (зі змінами, внесеними рішенням обласної ради від 09 грудня 2021 року № 326), тобто відповідають розміру тарифів, встановлених до введення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року. Діючі тарифи сформовані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» у єдиному розмірі та застосовуються до усіх споживачів підприємства у м. Полтава та Полтавської області, у тому числі і для споживачів лівобережної частини м. Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ, враховуючи, що м. Кременчук за адміністративно-територіальним поділом перебуває в межах Полтавської області. Також суди послалися на те, що правомірність рішення Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 була предметом дослідження Другого апеляційного адміністративного суду, який при ухваленні постанови від 13 лютого 2024 року у справі № 440/6193/23, зробив висновок про те, що тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», запроваджені рішенням Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477, у тому числі і тарифи зазначені для категорії споживачів «Для потреб бюджетних установ» відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до ведення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/117212692);

суди встановили, що рішенням Кременчуцької міської ради від 30 грудня 2021 року №1867 скориговано для ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води для категорій споживачів з 01 січня 2022 року. Згідно з пунктом 4 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 25 жовтня 2021 року № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів» розмір тарифів становив 1 796,40 грн/Гкал з ПДВ або 1 497,00 грн/Гкал без ПДВ та застосовувався для споживачів лівобережної частини м. Кременчука на момент введення воєнного стану на території України 24 лютого 2022 року. Під час опалювального періоду 2021-2022 років постачання теплової енергії та постачання гарячої води здійснювало ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», яке застосовувало тарифи, визначені рішенням Кременчуцької міської ради від 30 грудня 2021 року № 1867;

суди встановили, що постачальником теплової енергії та гарячої води на лівобережній частині м. Кременчука із покладанням відповідних обов'язків згідно законодавства визначено відповідача (рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 20 жовтня 2022 року № 1508 «Про визначення Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго»). Розмір тарифів, які використовує для розрахунку відповідач, визначені рішенням Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 року № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго»;

суди не звернули уваги, що фактично для споживача збільшилася вартість постачання тепла та гарячої води, оскільки відповідач застосовує тарифи встановлені рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30 вересня 2022 року;

поза увагою судів залишилось те, що внаслідок непередбачуваних обставин відбулася зміна постачальника теплопостачання та гарячої води у зв'язку з переданням цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» (попередній постачальник) у господарське відання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (новий постачальник). Тому, саме за таких обставин, зміна постачальника у договорі для споживача не повинна мати наслідком зміни тарифів на теплову енергію та гарячу воду для споживачів порівняно з тим розміром, який був при попередньому постачальнику, до встановлення органом місцевого самоврядування іншого тарифу;

тому застосування тарифів на теплопостачання та гарячу воду у розмірі більшому, ніж ті, що затверджені рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 25 жовтня 2021 року № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів», тобто діяли для споживача ОСОБА_1 станом на 24 лютого 2022 року, є порушенням прав споживача.

За таких обставин суди зробили помилковий висновок про відсутність підстав для перерахунку вартості постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Тому оскаржені судові рішення слід скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 400 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права (частина перша статті 412 ЦПК України).

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що судові рішення ухвалені з неправильним застосуванням норм матеріального права.

У зв'язку із наведеним касаційну скаргу слід задовольнити частково, оскаржені рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок за постачання теплової енергії та за постачання гарячої води за опалювальний період 2022/2023, міжопалювальний період 2023 року, опалювальний період 2023/2024 та міжопалювальний період 2024 року враховуючи тарифи встановлені рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 25 жовтня 2021 року № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів», а саме: споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 .

З урахуванням результатів розгляду справи у задоволенні клопотання Полтавської обласної ради про закриття касаційного провадження слід відмовити.

Керуючись статтями 396, 400, 409, 412, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Полтавської обласної ради про закриття касаційного провадження відмовити.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 січня 2025 року та постанову Полтавського апеляційного суду від 17 липня 2025 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» здійснити ОСОБА_1 перерахунок вартості з постачання теплової енергії та з постачання гарячої води за опалювальний період 2022/2023, міжопалювальний період 2023 року, опалювальний період 2023/2024 та міжопалювальний період 2024 року враховуючи тарифи встановлені рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 25 жовтня 2021 року № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів» за адресою АДРЕСА_2 .

З моменту ухвалення постанови суду касаційної інстанції рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 січня 2025 року та постанова Полтавського апеляційного суду від 17 липня 2025 року втрачають законну силу.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий В. І. Крат

Судді: Д. А. Гудима

І. О. Дундар

Є. В. Краснощоков

П. І. Пархоменко