Рішення від 13.02.2026 по справі 912/2892/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2026 рокум. Кропивницький Справа № 912/2892/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу

за позовом фізичної особи-підприємця Плиса Олега Юрійовича

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України»

про визнання недійсним рішення з розгляду акту про порушення,

за участю:

- секретаря судового засідання Рудченко І.О.;

- представників: Позивача - адвоката Федорова З.Ф., Відповідача - Руденка Т.В.,

УСТАНОВИВ:
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

12.11.2025 ФОП Плис О.Ю. звернувся з позовом до ТОВ «Газорозподільні мережі України» та просить визнати недійсним рішення комісії Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення, яке викладене у протоколі № 22 від 30.06.2025, про задоволення акта № 10 про порушення від 18.06.2025.

Ухвалою від 17.11.2025 Суд відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та установив сторонам строки для подачі процесуальних заяв.

У межах справи ТОВ «Газорозподільні мережі України» подало відзив на позов та письмові пояснення, а ФОП Плис О.Ю. правом на подачу процесуальних заяв не скористався.

Підготовче провадження Суд здійснив у засіданнях, які відбулися 10.12.2025 та 14.01.2026. Під час підготовчого провадження Суд відхилив клопотання ФОП Плиса О.Ю. про призначення експертизи стосовно слідів стороннього втручання у роботу лічильника та реагування лічильника на вплив магнітного поля, оскільки характер спірних правовідносин не потребує відповідей на поставлені у ньому питання.

Справу по суті Суд розглянув у засіданнях, які відбулися 11.02.2026 та 13.02.2026.

АРГУМЕНТИ ПОЗИВАЧА

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ФОП Плис О.Ю. вказав, що:

- отримує послуги постачання природного газу за договором № КК8-20-058 від 02.01.2020, укладеним з Кропивницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України»;

- 18.06.2025 представники надавача послуг на об'єкті за адресою: Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Чайковського, буд. 4; здійснили перевірку, за наслідками якої склали акт про порушення № 10, в якому відобразили несанкціоноване втручання у роботу лічильника газу, а саме він реагує на вплив магнітного поля, що є наслідком перевищення діапазону обчислення показників;

- з актом він не згодний, оскільки в роботу лічильника не втручався, підтвердженням чому є цілісність пломб та повірочного тавро; лічильник він придбав у 2024 році з необхідними документами; під час експлуатації лічильника проводилися повірки та опломбування, за результатами яких порушень не виявлено;

- 24.06.2025 комісія представників Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» провела експертизу лічильника газу та склала акт № 313/25 м, за змістом якого виявила несанкціоноване втручання в роботу лічильника шляхом внесення змін в його конструкцію, а саме встановлення стороннього предмета розміром 12х5 мм, що намагнічується, на золотникову решітку;

- проте в акті не зазначено яким приладом визначене реагування на магнітне поле, чи має цей прилад відповідні метрологічні повірки, сертифікати та документи, які підтверджують його індивідуальні дані.

АРГУМЕНТИ ВІДПОВІДАЧА

ТОВ «Газорозподільні мережі України» позовні вимоги не визнало та зазначило, що:

- у межах договірних відносин з ФОП Плисом О.Ю. його працівники здійснили перевірку роботи газового лічильника та виявили несанкціоноване втручання в роботу, зокрема лічильник реагує на вплив магнітного поля;

- 24.06.2025 була проведена експертиза лічильника та встановлено, що до нього внесені конструктивні зміни, а саме на золотниковій решітці знаходився сторонній предмет розміром 12х5 мм, який має магнітні властивості і закріплений на ній клеєм;

- ця обставина є порушенням підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме несанкціонованим втручанням у роботу засобу вимірювальної техніки - лічильника газу, тому ФОП Плису О.Ю. на підставі рішення від 30.06.2025 донарахована плата у сумі 965189,69 грн;

- експертизу лічильника проводила комісія, склад якої відповідає пункту 3 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС.

УСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ

02.01.2020 ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Кропивницької філії та ФОП Плис О.Ю. уклали договір постачання природного газу № КК8-20-058 (а.с. 11-14), за умовами, які впливають на вирішення спору:

- Плис О.Ю., як споживач, зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору газу (пункт 4.2.8.);

- ТОВ «Газорозподільні мережі України», як постачальник, має право:

отримувати від Споживача плату за поставлений природний газ та інші платежі відповідно до умов договору (пункт 4.3.1.);

на безперешкодний доступ до комерційних вузлів обліку газу, що встановлені на об'єктах Споживача, для звірки даних (пункт 4.3.2.);

- договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2020 (пункт 10.1.);

- договір уважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 10.1.1.).

Відповідно до Акту № 1751 від 08.11.2024 приймання в експлуатацію комерційного вузла обліку газу (а.с. 28), складеного працівниками Світловодської дільниці Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», на об'єкті споживання ФОП Плиса О.Ю. установлений лічильник газу Еlster BK G-6 МТ № 43389217.

За усними твердженнями представника ТОВ «Газорозподільні мережі України», наданими у судовому засіданні, власником лічильника газу є ФОП Плис О.Ю. та він установлений на заміну попереднього за його ж ініціативою.

Як слідує з Акту про порушення № 10 від 18.06.2025 (а.с. 15) представники Світловодської дільниці ТОВ «Газорозподільні мережі України» майстер Міхєєв О.Л. та контролер Дудник Л.М., у присутності Плиса О.Ю., здійснили перевірку газового лічильника, який установлений у будівлі торгівельно-розважального комплексу за адресою: м. Світловодськ, вул. Чайковського, буд. 4. Під час перевірки вони, з-поміж іншого, установили порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, зокрема несанкціоноване втручання у роботу засобу вимірювальної техніки комерційного вузла обліку газу - лічильника газу Еlster BK G-6 МТ № 43389217, а саме він реагує на вплив магнітного поля. В Акті відображено, що станом на час перевірки лічильник має покази 279 куб. м. Відповідно до пункту 4 Акту лічильник газу направлений на експертну повірку. Акт про порушення підписали вказані особи, у тому числі і Плис О.Ю., який при підписанні вказав, що з актом не згодний, оскільки у роботу лічильник не втручався.

Відповідно до Акту № 45 від 18.06.2025 (а.с. 16) представники Світловодської дільниці ТОВ «Газорозподільні мережі України» демонтували лічильник газу Еlster BK G-6 МТ № 43389217 (покази склали 279 куб. м), запакували його в сейф-пакет № 00006858 та зняли пломбу R 34591592.

Згідно з протоколом про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 18.06.2025 (а.с. 18) лічильник газу Еlster BK G-6 МТ № 43389217 у сейф-пакеті № 00006858 опломбований пломбою R45192286 був направлений на проведення експертизи до Служби з повірки та ремонту побутових лічильників газу та про це повідомлено ФОП Плиса О.Ю., який в акті проставив власний підпис. Зі змісту акту також вбачається, що у ньому відображені час та дата проведення експертизи - 10.00 24.06.2025.

24.06.2025 представники Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», зокрема, начальник служби ПРКВПГО Горбань І.В., головний метролог Танін А.А., провідний інженер служби ПРКВПГО Негретова І.А., майстер відділу метрології Ткачов Є.В., керівник групи по роботі з юридичними особами відділу юридичного забезпечення Жукова Г.Л., менеджер з розслідувань і перевірок служби безпеки Смутчак В.В. у присутності ФОП Плис О.Ю. здійснили експертизу лічильника Еlster BK G-6 МТ № 43389217, про що склали Акт експертизи лічильника газу № 238 від 24.06.2025 (а.с. 20) та Акт про порушення № 313/25м від 24.06.2025 (а.с. 19). Акти підписані усіма учасниками, у тому числі і ФОП Плисом О.Ю., який у них відобразив свою незгоду через відсутність втручань у лічильник з його сторони.

За змістом Акту експертизи лічильник газу № 238:

- сейф-пакет № 00006858 та пломба R45192286 цілі;

- лічильник має покази 280 куб. м;

- виявлені подряпини лакофарбного покриття верхньої половини корпусу зліва від відлікового механізму; зварювальний шов з'єднувального бандажу, який з'єднує верхню і нижню частини корпусу відрізняється від заводського (сліди впливу високої температури) (пункт 1.3.);

- встановлені похибки лічильника за об'ємної витрати Qmin складає - 6,93 % / - 100 % (магніт), 0,2Qmах - 2,43 % / - 98,7 % (магніт), Qmах - 4,15 % / - 100 % (магніт) (пункт2);

- внутрішнім оглядом виявлено несанкціоноване втручання в лічильник газу шляхом внесення змін в конструкцію лічильника (на золотниковій решітці виявлено сторонній предмет розміром 12х5 мм, який має магнітні властивості, і закріплений речовиною типу клею, про що свідчать сліди на деталях решітки);

- лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 та до подальшої експлуатації не допускається.

За поясненнями представника ТОВ «Газорозподільні мережі України» виявлені похибки означають, що лічильник із застосуванням магніту за наслідками впливу магнітного поля на виявлений у лічильнику предмет (магніт) обліковує недостовірно, а саме:

- при мінімальному тиску подачі газу без застосування магніту похибка складає 6,93 %, а із застосуванням магніту облік не відбувається (Qmin - 6,93 % / - 100 % (магніт));

- при середньому тиску подачі газу без застосування магніту похибка складає 2,43 %, а із застосуванням магніту облік газу не відбувається на 98,7 % (0,2Qmах - 2,43 % / - 98,7 % (магніт));

- при максимальному тиску подачі газу без застосування магніту похибка складає 4,15 %, а із застосуванням магніту облік не відбувається (Qmах - 4,15 % / - 100 % (магніт)).

У свою чергу, за змістом Акта про порушення № 313/25м комісія встановила, що:

- робота лічильника здійснювалася у позаштатному режимі внаслідок чого витрати (споживання) природного газу обліковувалися некоректно, що є порушенням підпункту 1.1. пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ;

- виявлене несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу шляхом внесення змін в конструкцію лічильника (встановлення стороннього предмета на золотникову решітку, що магнітиться), що є порушенням підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

30.06.2025 комісія у складі представників Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийняла рішення, яке оформила протоколом № 22 з розгляду акту про порушення № 10 від 18.06.2025 (а.с. 24). Згідно з прийнятим рішенням комісія за наслідками розгляду Акту про порушення № 10 від 18.06.2025 встановила, з-поміж іншого, порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу): лічильник газу реагує на вплив магнітного поля, а також вирішила здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) природного газу ФОП Плису О.Ю. Так, відповідно до Акту-розрахунку від 30.06.2025 (а.с. 23) комісія донарахувала 965189,69 грн за період з 08.11.2024 по 01.06.2025, а також надіслала рахунок № 413 від 01.07.2025 (а.с. 22) на сплату цієї суми.

Під час судового розгляду справи ТОВ «Газорозподільні мережі України» надали фото та відео виявленого у лічильнику стороннього предмету. З цих фото (а.с. 51-54), а також переглянутого у судовому засіданні відео (відео-файли надані через електронний суд та залучені до матеріалів справи) вбачається, що у внутрішній конструкції лічильника газу наявний предмет прямокутної форми. За поясненнями представника ТОВ «Газорозподільні мережі України» цей предмет є магнітом, який приклеєний до внутрішньої частини лічильника вірогідно через отвір подачі газу.

ОЦІНКА УСТАНОВЛЕНИХ ОБСТАВИН

Щодо дотримання порядку проведення перевірки лічильника

Правові засади функціонування ринку природного газу України урегульовані Законом України «Про ринок природного газу».

За змістом цього Закону:

- розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами (частина 1 статті 40);

- суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом (частина 1 статті 59);

- правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема, є самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання (пункт 8 частини 2 статті 59).

У свою чергу, згідно з положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494:

- Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (пункт 2 глави 1 розділу І);

- несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (пункт 4 глави 1 розділу І);

- комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об'єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб'єктів ринку природного газу (ГДП, ВБМ, Оператора ГТС), та об'єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним Операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними (пункт 1 глави 1 розділу ІХ);

- фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках (пункт 3 глави 1 розділ ІХ);

- визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору (пункт 1 глави 3 розділу ІХ);

- комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника; місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ (пункт 1 глави 5 розділу Х);

- власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ) (пункт 1 глави 6 розділу Х);

- протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт (пункт 2 глави 6 розділу Х);

- за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування (пункт 4 глави 6 розділу Х);

- суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу (пункт 1 глави 9 розділу Х);

- перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом (пункт 2 глави 9 розділу Х);

- у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу (пункт 7 глави 9 розділу Х);

- після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу); при цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ; під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза; експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (пункт 2 глави 10 розділу Х);

- експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів; крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора; у разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників; остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ (пункт 3 глави 10 розділу Х);

- під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу; після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо; під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі; результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ (пункт 5 глави 10 розділу Х);

- результати огляду фіксуються в акті експертизи; акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою (пункт 8 глави 10 розділу Х);

- до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, серед іншого, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) (підпункт 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ);

- якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців (абзац 3 пункту 1 глави 4 розділу ХІ);

- у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у глави 2цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку21 до цього Кодексу (пункт 1 глави 5 розділу ХІ);

- Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами; Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (пункт 2 глави 5 розділу ХІ);

- у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом; у такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку (пункт 6 глави 5 розділу ХІ);

- Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення; при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) (пункт 8 глави 5 розділу ХІ);

- до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів; крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора; у разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника; остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ; за вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку (пункт 9 глави 5 розділу ХІ);

- за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення; при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості; при складанні акта-розрахунку враховується таке:

розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ; При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ: для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу; для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;

розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів; виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена Оператору ГРМ: для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу; для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;

- при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення; виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку (пункт 11 глави 5 розділу ХІ);

- вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (пункт 12 глави 5 розділу ХІ).

З наведених правових положень узагальнено слідує, що:

- власник газового лічильника або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний його технічний стан, а також відповідає за дотримання правил експлуатації лічильника;

- суб'єкти, які порушили законодавство, у сфері ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом; правопорушеннями на ринку природного газу, з-поміж іншого, є несанкціонований відбір природного газу, яким являється несанкціоноване втручання у роботу лічильника газу;

- несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу є втручання в його роботу або конструкцію, у тому числі шляхом пошкодження, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

- у разі виявлення у споживача порушень на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за належною формою;

- за наслідками виявленого порушення може проводитися експертиза лічильника; у такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування лічильника газу та складає відповідний акт про направлення його на експертизу;

- експертизу лічильника проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів; крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора; у разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників; остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ;

- акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення;

- за результатами розгляду акта комісія може прийняти рішення, у тому числі про його задоволення (повністю або частково); при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

У цьому контексті Суд установив, що у межах спірних правовідносин у процесі перевірки ФОП Плиса О.Ю. та за її наслідками працівники ТОВ «Газорозподільні мережі України» склали акти та протоколи:

- Акт про порушення № 10 від 18.06.2025,

- Акт № 45 від 18.06.2025 про демонтаж лічильника газу,

- Протокол від 18.06.2025 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу;

- Акт експертизи лічильника газу № 238 від 24.06.2025,

- Акт про порушення № 313/25 м,

- Протокол № 22 від 30.06.2025 з розгляду акту про порушення № 10 від 18.06.2025,

- Акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 30.06.2025.

Зокрема, усі акти та протоколи підписані особами, які їх складали, а також ФОП Плисом О.Ю., який проставив у них власний підпис, виклавши письмові свої зауваження щодо незгоди з результатами перевірки та експертизи.

Безпосередньо Акт експертизи лічильника газу № 238 від 24.06.2025 підписаний та сама експертиза проведена посадовими особами ТОВ «Газорозподільні мережі України» у складі: начальника служби ПРКВПГО, головного метролога, провідного інженера служби ПРКВПГО, майстра відділу метрології, керівника групи по роботі з юридичними особами відділу юридичного забезпечення, менеджера з розслідувань і перевірок служби безпеки. Цей склад комісії узгоджується з наведеними положеннями щодо переліку посадових осіб, які повинні приймати участь у роботі комісії.

Поряд з цим, ТОВ «Газорозподільні мережі України» при утворенні комісії дотрималося законодавства стосовно пропозиції метрологічній службі та Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про делегування представників до роботи комісії, що підтверджується листами № 3412-КФ/100/102/1-25 від 18.06.2025 та № 14571/14.2.3/7-24 від 18.02.2024.

За наслідками аналізу вказаних Актів Суд констатує, що в Акті експертизи лічильника невірно відображені показники обліку лічильника, а саме 280 куб. м, хоча за Актом про порушення № 10 та Актом № 45 про демонтаж лічильника ці покази складати 279 куб. м. Проте, невідповідність показів, яка наявна в Акті експертизи лічильника, не впливає на результат проведення експертизи, оскільки не знаходиться у зв'язку з виявленим порушенням, а саме присутністю у лічильнику стороннього предмета (магніту).

Окремо Суд зауважує, що при проведені експертизи лічильника ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснювали фото- та відеофіксацію. Наведеними положеннями Кодексу ГТС не урегульовано порядок застосування фото- та відеофіксації при експертизі лічильника, проте їх здійснення не суперечить тому ж Кодексу, оскільки у ньому відсутні положення щодо заборони на їх проведення. За таких обставин, наявні у справі фото та відео, які зроблені при проведенні експертизи лічильника, є належними та допустимими доказами у справі.

На підставі викладеного Суд висновує, що перевірка та складені за її результатами документи, акти та протоколи, відповідають наведеним правовим положенням та вчинені належними посадовими особами. У зв'язку з таким висновком посилання ФОП Плиса О.Ю. на неповноважність складу комісії з проведення експертизи не є обґрунтованими.

Щодо виявлених при перевірці лічильника порушень

Попередньо Суд вказав, що втручання в роботу або конструкцію лічильника газу, у тому числі шляхом пошкодження, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу, юридично складає несанкціоноване втручання у його роботу.

Поряд з цим, Верховний Суд у постанові від 03.11.2020 у справі № 908/554/19 зазначив, що положення пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

У цьому контексті Суд установив, що 18.06.2025 представники ТОВ «Газорозподільні мережі України» у присутності ФОП Плиса О.Ю. здійснили перевірку газового лічильника, який установлений у будівлі торгово-розважального комплексу за адресою: м. Світловодськ, вул. Чайковського, буд. 4. Під час перевірки вони виявили, що лічильник газу Еlster BK G-6 МТ № 43389217 реагує на вплив магнітного поля. Ця обставина підтверджується Актом про порушення № 10 від 18.06.2025.

Більш того, за наслідками проведеної технічної експертизи лічильника газу 24.06.2025 комісія у складі працівників ТОВ «Газорозподільні мережі України» у присутності ФОП Плис О.Ю. виявила, з-поміж іншого:

- втручання у лічильник газу шляхом внесення змін у конструкцію лічильника (на золотниковій решітці виявлено сторонній предмет розміром 12х5 мм, який має магнітні властивості, і закріплений речовиною типу клею, про що свідчать сліди на деталях решітки);

- похибки лічильника за об'ємної витрати складають: Qmin складають - 6,93 % / - 100 % (магніт), 0,2Qmах - 2,43 % / - 98,7 % (магніт), Qmах - 4,15 % / - 100 % (магніт).

Виявлені втручання у роботу газового лічильника та їх наслідки стосовно обліку підтверджуються складеним комісією Актом експертизи лічильника газу № 238 від 24.06.2025.

Надані ТОВ «Газорозподільні мережі України» фото та відео лічильника та наявного у ньому стороннього предмета - магніту, а також результати експертизи лічильника, за оцінкою Суду, вказують на втручання як у роботу, так і конструкцію лічильника газу, шляхом розміщення у ньому стороннього предмета (магніту), який вступає у взаємодію з іншим магнітом при його піднесенні до корпусу лічильника, та як наслідок під впливом дії магнітного поля і підняття золотнікової решітки витрата (споживання) природного газу лічильником фактично не обліковується. Зокрема, при мінімальному тиску подачі газу із застосуванням магніту облік не відбувається; при середньому тиску подачі газу із застосуванням магніту облік газу не відбувається на 98,7 %; при максимальному тиску подачі газу із застосуванням магніту облік не відбувається.

Суд зауважує, що посилання ФОП Плиса О.Ю. на невтручання в роботу лічильника через наявність цілісних пломб та повірочного тавро не впливають на перебування у газовому лічильнику стороннього предмета (магніту), оскільки відповідальність за належний технічний стан та дотримання правил експлуатації лічильника покладена на його власника. Більш того, з наявних у справі фото лічильника вбачається, що установлення у внутрішню конструкцію лічильника магніту можливе і без пошкодження його зовнішньої конструкції та повірочного тавро, а саме через лівий вхідний отвір лічильника, розмір якого забезпечує відповідне проникнення. А розміщення магніту у лічильник з великою вірогідністю могло відбутися перед встановленням таких пломб. При цьому Суд враховує, що лічильник ФОП Плис О.Ю. придбав самостійно та він є його власністю.

Не є обґрунтованими і посилання ФОП Плиса О.Ю. на невідображення в Акті експертизи лічильника приладу, яким визначався вплив магнітного поля, оскільки для проведення такого роду експертиз та досліджень законодавством не передбачено окремого порядку використання та дослідження магнітного поля або конкретних приладів, які використовуються при вимірюваннях лічильників. Фактично достатнім є загальні знання з фізики для оцінки предмета, який має магнітні властивості, тобто може притягувати металеві предмети, або іншим чином реагувати на полярність іншого магніту (притягуватися або відштовхуватися від іншого магніту). Зокрема, магнітні властивості речовини - це здатність матеріалів намагнічуватися у зовнішньому магнітному полі та створювати власне поле.

Отож, виявлене несанкціоноване втручання у роботу лічильника газу шляхом внесення змін у його конструкцію шляхом встановлення стороннього предмета на золотникову решітку, що магнітиться, вказує на допущене ФОП Плисом О.Ю. порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме несанкціоноване втручання у роботу лічильника газу при одночасній наявності факту того, що споживання природного газу лічильником при використанні магніту фактично не обліковувалося.

Щодо наслідків виявленого порушення

Суд вже вказав, що за результатами розгляду акта про порушення комісія може прийняти рішення, у тому числі про його задоволення (повністю або частково), а при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

У даному випадку 30.06.2025 комісія у складі представників Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийняла рішення, яке оформила протоколом № 22 з розгляду акту про порушення № 10 від 18.06.2025, яким задовольнила Акт про порушення № 10, підтвердила наявність допущеного ФОП Плисом О.Ю. порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу): лічильник газу реагує на вплив магнітного поля», та вирішила здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) природного газу. Підтвердженням цьому є Протокол № 22 від 30.06.2025.

Поряд з цим, комісія у складі представників Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за наслідками розгляду Акту про порушення № 10 від 18.06.2025 склала Акт-розрахунок від 30.06.2025, яким донарахувала до сплати ФОП Плис О.Ю. 965189,69 грн за період з 08.11.2024 по 01.06.2025.

Отож, оспорюване рішення ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийняло у відповідності до вказаних правових положень, у межах наявних на те повноважень, а тому окреслені ФОП Плисом О.Ю. обставини та підстави не є вказують на його недійсність.

ВИСНОВКИ

На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень, Суд уважає, що:

- перевірка ФОП Плиса О.Ю. на предмет правильності обліку природного газу та складені за її результатами посадовими особами ТОВ «Газорозподільні мережі України» документи, акти та протоколи, відповідають правовим положенням та вчинені належними посадовими особами;

- під час перевірки ТОВ «Газорозподільні мережі України» виявило, що ФОП Плис О.Ю. допустив несанкціоноване втручання у роботу лічильника газу шляхом внесення змін у його конструкцію шляхом встановлення стороннього предмета на золотникову решітку, що магнітиться, та воно вказує на допущене ним порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС;

- за наслідками перевірки та проведеної експертизи лічильника ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийняло рішення, яке оформило протоколом № 22 від 30.06.2025, яким задовольнило Акт про порушення № 10, підтвердило наявність допущеного ФОП Плисом О.Ю. порушення, а також донарахувало до сплати ФОП Плису О.Ю. 965189,69 грн за період з 08.11.2024 по 01.06.2025;

- оспорюване рішення ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийняло у відповідності до правових положень, у межах наявних на те повноважень, а тому окреслені ФОП Плисом О.Ю. обставини та підстави не є вказують на його недійсність.

На підставі викладеного позовні вимоги є неправомірними та не підлягають задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Судовими витратами у справі є витрати ФОП Плиса О.Ю. на сплату судового збору у сумі 2422,40 грн, сплачені платіжною інструкцією від 21.10.2025.

У зв'язку з відмовою у позові сплачений судовий збір покладається на ФОП Плис О.Ю. у відповідності до пункту 2 частини 4 статті 129 ГПК України.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Скорочене рішення Суд проголосив - 13.02.2026.

Повне рішення Суд склав - 16.02.2026.

Суддя М.К. Закурін

Копії рішення направити:

- ТОВ "Газорозподільні мережі України" та адвокату Федорову З.Ф. в електронній формі до електронних кабінетів;

- ФОП Плису О.Ю.: АДРЕСА_1 .