Справа № 364/140/26
Провадження № 2-о/364/5/26
про залишення заяви без руху
16.02.2026, суддя Володарського районного суду Київської області Моргун Г. Л., ознайомившись з заявою
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 ),
представник заявника ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 , ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 , тел. НОМЕР_4 , адреса АДРЕСА_2 )
заінтересована особа: орган опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області (ЄДРПОУ 04359732, ел. пошта volodarka.gromada@gmail.com тел. 380045695212 адреса Київська область, Білоцерківський район, селище Володарка, пл. Миру, 4, 09301);
заінтересована особа: ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_5 , адреса АДРЕСА_3 );
заінтересована особа: ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_6 , тел. НОМЕР_7 адреса АДРЕСА_4 )
про визнання фізичної особи недієздатною,
04.02.2026 представниця заявника звернулася до суду із зазначеною заявою.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Під час ознайомлення з матеріалами зазначеної заяви, суддя встановила, що така заява підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст. 177 ЦПК України, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 175, 177 ЦПК України, заява повинна містити виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, а також до заяви повинні бути додані докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги заявника.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як убачається зі змісту заяви, заявник зазначає, що над ОСОБА_3 було встановлено піклування відповідним розпорядженням органу опіки та піклування, а попередній піклувальник ОСОБА_4 у зв'язку зі станом здоров'я не може здійснювати свої обов'язки, у зв'язку з чим заявник просить припинити встановлене піклування та призначити його опікуном.
Разом з тим, у порушення вимог ст. 177 ЦПК України заявником не додано копію розпорядження органу опіки та піклування про встановлення піклування над ОСОБА_3 , що унеможливлює перевірку факту встановлення піклування, дати його встановлення та особи піклувальника, а відтак суд позбавлений можливості вирішити питання щодо припинення піклування.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 75 ЦК України, опікун або піклувальник може бути звільнений від виконання своїх повноважень органом опіки та піклування за його заявою.
Однак заявником не надано доказів звернення піклувальника до органу опіки та піклування із заявою про звільнення від виконання обов'язків піклувальника, а також не надано відповідного рішення органу опіки та піклування щодо припинення піклування.
Також заявником порушується питання про призначення його опікуном над ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України та ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Разом з тим, заявником не надано доказів свого звернення до органу опіки та піклування щодо можливості призначення його опікуном, а також відсутні відомості про розгляд органом опіки та піклування питання щодо кандидатури опікуна та за наявності відповідне подання органу опіки та піклування.
За таких обставин суд позбавлений можливості вирішити питання щодо припинення піклування та призначення опікуна у разі визнання ОСОБА_3 недієздатною.
Додержання процесуальної форми і змісту заяви є однією з обов'язкових вимог національного законодавства, що забезпечує право на звернення до суду та порушення судом провадження у справі.
Враховуючи викладене, суддя дійшла висновку, що наявні підстави для залишення заяви без руху.
Згідно правил ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 даної статті в ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, заявнику необхідно усунути вказані недоліки додавши відповідні письмові докази з урахуванням наведених недоліків, зокрема:
-додати до заяви копію розпорядження органу опіки та піклування про встановлення піклування та докази звернення піклувальника до органу опіки та піклування щодо звільнення від виконання обов'язків піклувальника (за наявності);
-додати до заяви докази звернення заявником до відповідного органу опіки та піклування з метою розгляду його кандидатури на призначення опікуна у разі визнання ОСОБА_3 недієздатною.
Слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практики Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (пункт 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
При цьому враховуючи позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, пункту 55 справи "Креуз проти Польщі", що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти ("Kreuzv. Poland" N 28249/95).
З огляду на встановлені обставини та наведені вимоги закону, подану заяву слід залишати без руху та надати заявнику строк для усунення виявлених недоліків. Роз'яснити положення ч. 3 ст. 185 ЦПК України, за якими в разі, якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, - залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків заяви - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали.
Роз'яснити заявнику та його представниці, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк, заява буде вважатися неподаною та повернута.
Копію ухвали надіслати заявнику та його представниці.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Г. Л. Моргун