Справа 682/3371/25
Провадження № 3/682/16/2026
16 лютого 2026 року м. Славута
Суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області Шевчук В.В., за участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його представника Жилюка О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції № 1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №539772 від 13.12.2025 о 15 год. 19 хв. в м. Славута, вул.Соборності 7, гр. ОСОБА_1 керував незареєстрованим низько швидкісним легким електричним транспортним засобом марки DOZER в стані наркотичного сп'яніння під дією (MTD). У встановленому законом порядку огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився лікарем наркологом у приміщенні приймального відділення КП Славутська МЛ. Стан наркотичного сп'яніння підтверджується висновком №54, чим порушено вимоги п.2.9.а. ПДР, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
23.12.2025 ОСОБА_1 подав до суду заяву, у якій просив розгляд справи відкласти у зв'язку з наданням можливості скористатись послугами адвоката.
16.01.2026 захисник Жилюк О.В. подав до суду заяву, у якій просив про перенесення справи, у зв'язку із бажанням онайомитись з матеріалами справи.
30.01.2026 захисник Жилюк О.В. клопотав про виклик лікаря нарколога. Клопотання задоволено. Оголошено перерву у розгляді спраи.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вичненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП заперечив. Вказав, що будь-яких наркотичних засобів не вживає, а приймає тільки лікарські засоби, які мають знеболюючі властивості, що необхідно йому після отриманих поранень.
Представник ОСОБА_1 адвокат Жилюк О.В. просить провадження у справі закрити, оскільки відсутні належні та допустимі докази, які підтверджують факт керування у стані наркотичного сп'яніння. Звернув увагу, що перевірка ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проведене з порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ 09.11.2015 №1452/735 (далі Інструкції).
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його представника, дослідивши матеріали справи, прихожу до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За положеннями статтей 245, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 2.9 а ПДР України передбачено, що водієві забороняється, зокрема, керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок проведення перевірки особи на перебування у стані наркотичного сп'яніння передбачений Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ 09.11.2015 №1452/735.
Відповідно до п. 1 розділу 1 Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.
Відповідно до п.12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними у п.4 розділу I Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно із наказом №10 від 14.01.2025 Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністратиції "Про проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та затвердження переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'янінння водіїв у 2025 році" визначено КП "Славутська міська лікарня ім. Ф.М. Михайлова", як заклад. який може здійснювати такий огляд.
Відповідно до п.3-4 розділу ІІІ Інструкції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я з метою встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Згідно із п. 6 розділу ІІІ Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Пунктом 7 визначено, що метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Інструкції огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів, тестів (скринінгових лабораторних досліджень) на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є проведення підтверджуючого дослідження - газорідинної хроматографії з полум'яно-іонізаційним детектором для визначення концентрації алкоголю у крові та сечі та газової (рідинної) хромато-мас-спектрометрїї на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи.
Схожі норми містить п. 10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 - огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням.
Пунктами 14, 15 Інструкції визначено, що за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі.
Згідно висновку від 13.12.2025 встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння.
Згідно акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №54 від 13.12.2025, вбачається, що стан одягу охайний, поведінка адекватна, напружена, стан свідомості - орієнтований в часі, місці та власній особистості, вегетативно-судинні реакції - не порушені, міміка - звичайна, в позі Ромберга - стійкий, хода впевнена, зі швидкими поворотами - хитання, точні рухи - не порушені. Висновок за результатом огляду - перебуває у стані наркотичного сп'яніння (швидкий тест на метадон).
З акту видно, що лабораторні дослідження не проводилися. Заключний діагноз за результатами лабораторних досліджень не зазначався.
Допитаний свідок ОСОБА_2 - лікар, який проводив огляд ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що огляд останнього на на стан наркотичного сп'яніння проводився за допомогою швидкого тесту, який виявив ознаки метадону у сечі ОСОБА_1 . Повідомив, що йому відомо про обов'язкову необхідність проведення лабораторних досліджень передбачених Інструкцією, у разі виявлення ознак перебування особи у стані наркотичного сп'яніння, проте такі не проводилися, оскільки у лікарні відстутня технічна можливість для їх проведення. У зв'язку із наведеним, п.п. 21-25 Акту медичного огляду ОСОБА_1 є незаповненими (час проведення лабораторних досліджень, дата і час відбору, метод лабораторних досліджень, результати лабораторних тестів, заключний діагноз).
Пунктом 21 розділу III Інструкції визначено, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
За таких обставин, висновок про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, грунтується на припущеннях, оскільки належних та допустимих доказів перебування останнього у стані наркотичного сп'яніння суду не надано. Акт огляду ОСОБА_1 та висновок про його перебування у наркотичному сп'янінні прийняти як докази його вини суд не може, оскільки такі складені з порушенням Інструкції, пунк 21 якої прямо передбачає, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутністі події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, враховуючи наведене вище прихожу до висновку, що провадження по даній справі слід закрити, оскільки відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП у діях ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст.7, 130, 245, 247, 251, 280 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , на підставі п.1 ст.247 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Хмельницького апеляційного суду.
Суддя В.В. Шевчук