Постанова від 12.02.2026 по справі 336/321/26

ЄУН: 336/321/26

Провадження №: 3/336/605/2026

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 лютого 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, при секретарі Пустовіт В.О., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч. 2 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Тернівка Хмільницького району Вінницької області, проживає у АДРЕСА_1 , зі слів військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

07 січня 2026 року приблизно о 09.42 годині водій ОСОБА_1 , який раніше був притягнутий до відповідальності за ст. 130 ч. 1 КУпАП, діючи повторно, керував автомобілем Мазда 323, реєстраційний номер НОМЕР_2 , перебував у сщ. Комишуваха, вул. Богдана Хмельницького, 57б, та, маючи зовнішні ознаки перебування у стані алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження огляду відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння на місці зупинки та у закладі охорони здоров'я.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні правопорушення заперечував, вказуючи, що він не керував автомобілем, а працівники поліції під'їхали вже коли вони зупинились. Від проходження огляду на місці зупинки він відмовився, оскільки був тверезий, а до медичного закладу погодився поїхати.

При дослідженні наявних у справі доказів судом встановлено таке.

Відеозаписом зафіксовано, що автомобіль патрульної поліції слідує за автомобілем Мазда 323, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який рухається попереду. Під час здійснення маневру повороту водій автомобілю Мазда 323 не вмикає завчасно покажчик повороту, після чого його зупиняють працівники поліції. З автомобілю з місця водія виходить ОСОБА_1 , який одразу починає з кимось розмовляти по телефону. При цьому ОСОБА_1 вказує, що він не водій. Далі ОСОБА_1 вказує, що везе боєкомплект, після чого прямує з місця події. Приблизно за 10 хвилин працівники поліції знову спілкуються з ОСОБА_1 , який на цей час перебуває із пасажиром. На прохання надати документи та представитись, ОСОБА_1 відмовляється та вказує, щоб викликали ВСП. На зауваження працівника поліції щодо необхідності надати військовий квиток для підтвердження статусу військовослужбовця, ОСОБА_1 знов відмовляється. Також ОСОБА_1 пояснює, що невчасне увімкнення покажчика повороту пов'язане з несправністю реле. Далі працівники поліції встановлюють особу ОСОБА_1 , після чого вказують на наявність ознак алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 та пасажир висловлюються нецензурною лайкою, ОСОБА_1 вказує, що документів немає, відмовляється називати прізвище, ім'я, по батькові. О 10.17 годині підходить ще один чоловік. Працівник поліції знову повідомляє про виявлені ознаки перебування у стані алкогольного сп'яніння, пропонує пройти огляд на стан сп'яніння, роз'яснює наслідки відмови. На пропозицію пройти огляд на стан сп'яніння на місці або в закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 відмовляється, двічі вказуючи: «Відмовляюсь від усього». Після цього працівниками поліції складається протокол про адміністративне правопорушення та виносяться постанови.

При вирішенні питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.

Отримання особою статусу водія транспортних засобів є суто добровільним рішенням особи, яка бажає отримати право керувати транспортними засобами, приймаючи на себе одночасно і обов'язки водія.

Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306 встановлений безперечний обов'язок водія на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Будучи водієм, ОСОБА_1 під час керування транспортним засобом одночасно прийняв на себе і обов'язок неухильно підкорятися вимогам нормативно-правових актів України, визначених для водіїв транспортних засобів, в тому числі на вимогу працівників поліції проходити медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Сама по собі відмова водія від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.

Вказані висновки суд ґрунтує також і на наступних положеннях чинного законодавства.

Порядок проведення медичного огляду та проходження такого огляду особою визначені Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі по тексту Порядок), та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі по тексту Інструкція).

Відповідно до Порядку та Інструкції огляд проводиться:

поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність);

лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.

Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам.

Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Суд вважає, що дослідженим судом відеозаписом цілком підтверджено факт керування ОСОБА_1 автомобілем о 09.42 годині, що зафіксовано відповідним відеозаписом, а також і відмови його від проходження огляду як на місці зупинки, так і в медичному закладі.

Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 02.09.2025 року, яка набрала законної сили 13.09.2025 року, ОСОБА_1 визнаний винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУПАП, накладено стягнення у виді штрафу з позбавленнями права керування транспортними засобами строком на 1 рік.

Всупереч позбавленню права керування транспортними засобами, ОСОБА_1 продовжував керувати автомобілем.

Підсумовуючи вищевказане, суд доходить висновку, що дослідженими доказами вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення доведена та кваліфікує дії за ст. 130 ч. 2 КУпАП як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, вчинене повторно протягом року.

Ст. 30 ч. 3 КУпАП визначено, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.

Обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність, в судовому засіданні не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24, 33, 130 ч. 1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 2 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Тернівка Хмільницького району Вінницької області, проживає у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адміністративне стягнення за ст. 130 ч. 2 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки.

В порядку ст. 30 ч. 3 КУпАП приєднати до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами невідбуту частину стягнення за постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 02.09.2025 року, визначивши ОСОБА_1 строк позбавлення права керування транспортними засобами у три роки сім місяців.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Тернівка Хмільницького району Вінницької області, проживає у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь держави судовий збір в сумі 665,60 гривень (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 коп.).

Штраф сплачується за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997;

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

Код банку отримувача (МФО): 899998;

Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001

Код класифікації доходів бюджету: 21081300

Судовий збір сплачується за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУКу м. Києві/м. Київ/22030106

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Суддя О.І. Дацюк

Строк пред'явлення виконавчого документ «_____»_________________20___року

Постанова набрала законної чинності «_____»_________________20___року

Дата видачі «_____»_________________20___року