Єдиний унікальний номер 317/561/26
Провадження № 3/317/399/2026
16 лютого 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І, розглянувши матеріал, який надійшов із Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, командира екіпажу безпілотних літальних комплексів-командира 1 відділення ударних безпілотних авіаційних комплексів 1 взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів роти безпілотних авіаційних комплексів 2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП,-
До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення № 1 від 27.01.2026 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
Постановою суду від 28.01.2026 адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 був повернутий до Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону для доопрацювання.
13.02.2026 дана справа повторно надійшла в провадження судді Запорізького районного суду Запорізької області Сакояна Д.І.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 до суду не з'явився.
Дослідивши зазначений адміністративний матеріал, суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Приписами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За приписами ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У ході доопрацювання до матеріалів справи про адміністративне правопорушення було додано протокол про військове адміністративне правопорушення № 1-1 від 29.01.2026, який дублює фабулу адміністративного правопорушення, яке ставиться у провину ОСОБА_1 , однак містить нові дані щодо місця вчинення адміністративного правопорушення саме на території Запорізького району Запорізької області.
Суддя констатує, що повторне складання протоколу не передбачено ні приписами Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України № 329 від 23.10.2021, ні нормами чинного КУпАП.
Відтак в рамках розгляду даної справи може бути розглянутий лише протокол про військове адміністративне правопорушення № 1 від 27.01.2026, який як не містив, так і не містить на теперішній час повних відомостей щодо місцявчинення адміністративного правопорушення, яке ставиться у провину ОСОБА_1 .
Згідно з положеннями ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Суддя звертає увагу, що склад правопорушення має бути чітко визначеним у відповідності до диспозиції кожної окремої норми, становить сукупність головних, визначальних ознак, які виділені законодавцем як типові, необхідні і водночас достатні для притягнення особи до юридичної відповідальності. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає правову відповідальність.
Суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, як, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні повного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищенаведене, суддя вважає неможливим притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі протоколу, який складений з порушенням ст. 256 КУпАП, Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України № 329 від 23.10.2021, тобто без зазначення повної інформації щодо місця вчинення адміністративного правопорушення, яке ставиться йому у провину.
При цьому суддя враховує відсутність процесуальної можливості самостійно визначати місце вчинення адміністративного правопорушення, а також те, що недоліки протоколу про адміністративне правопорушення після його повернення до Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону на доопрацювання не були усунуті.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 172-19, 283, 284, 287-290 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.І. Сакоян