Постанова від 13.02.2026 по справі 727/875/26

Справа №727/875/26

Провадження №3/727/362/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2026 року м. Чернівці

Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Терещенко О.Є., розгля-нувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Чернівецькій обла-сті про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-4 та ст.124 КпАП України, -

встановив:

Згідно протоколів про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №567212 та серії ЕПР1 №567220 від 15.01.2026 року, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Nissan Qasgqai, д.н.з. НОМЕР_1 , під час об'їзду перешкоди у вигляді автомобіля Volkswagen, д.н.з. НОМЕР_2 , (власник ОСОБА_2 -вич), який був припаркований біля краю проїзної частини, не дотримався безпечного бокового інтервалу, внаслідок чого скоїв наїзд, що призвело до механічних пошкод-жень транспортних засобів з матеріальними збитками, після чого залишив місце до-рожньо-транспортної пригоди, чим порушив п.13,1, за що відповідальність передба-чена ст.124 КУпАП, а також п.2.10.а Правил дорожнього руху України, за що відпові-дальність передбачена ст. 122-4 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні ви-знав у повному обсязі та підтвердив обставини, наведені у протоколі про адміністра-тивні правопорушення.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміні-стративне правопорушення, суд визнає ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопо-рушень, передбачених ст.ст.122-4 та 124 КУпАП, виходячи з наступного.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Положення ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні право-порушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміні-стративні правопорушення на транспорті» передбачено, що при розгляді справ зазна-ченої категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст.247, 280 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміні-стративне правопорушення, у даному випадку порушення ст.ст. 122-4, 124 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Стаття 122-4 КУпАП передбачає відповідальність за залишення водіями транс-портних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.

Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками до-рожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне пра-вопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного право-порушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають зна-чення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністра-тивної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внут-рішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослід-женні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Виходячи з вищевказаного, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ад-міністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 122-4 та 124 КУпАП, підтверд-жується протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №567212 та се-рії ЕПР1 №567220 від 15.01.2026 року, копією схеми місця ДТП, письмовими пояс-неннями та заявами, а тому вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміні-стративних правопорушень, передбачених ст.ст. 122-4 та 124 КпАП України, в зв'язку з чим за скоєне він повинний нести відповідальність.

При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точ-ного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністра-тивних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопору-шення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення на-кладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додат-кових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчинених адміні-стративних правопорушень за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП, суд вважає, що для поперед-ження вчинення правопорушень в майбутньому відносно ОСОБА_1 слід застосу-вати адміністративне стягнення на підставі ст. 36 КУпАП в межах санкції, встанов-леної за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу.

Згідно ст.40-1 КУпАП України, судовий збір у провадженні по справі про ад-міністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накла-дення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стяг-нення.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст. 33-36, 38, 40-1, ст. 122-4, 124 КУпАП, -

постановив:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вину-ватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміні-стративні правопорушення, і застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винува-тим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.122-4 Кодексу України про адміні-стративні правопорушення, і застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 (три тисячі чотириста) гривень.

На підставі ч.2 ст.36 КУпАП, визначити остаточне покарання для ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді штрафу в роз-мірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 (три тисячі чотириста) гривень. Отримувач штрафу: Чернівецьке ГУК/Чернівецька область/21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095, Банк отримувача Казна-чейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) UA11899998031300014 9000024001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Найменування коду класи-фікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки до-рожнього руху.

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 665,60 (шістсот шістдесят п'ять) гривень (шістдесят) копійок. Отримувач: Чернівецьке ГУК Чернівецька ТТ 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN): UA828999980313141206000024405, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір Шевченківський райсуд м. Чернівці.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апе-ляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду, через Шевченківський районний суд міста Чернівці, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: О.Є.Терещенко