Рішення від 13.02.2026 по справі 320/38516/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2026 року м. Київ № 320/38516/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОЛІМ" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРОЛІМ" з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.06.2024 № 0481260902.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки продаж талонів на пальне юридичним особам та ФОП не вважається безпосередньою реалізацією пального, оскільки відсутній факт його фізичного відпуску (відвантаження) з акцизного складу, що підтверджено судовою практикою. Оскільки за талонами пальне отримується в інших суб'єктів господарювання, обов'язок реєстрації платником акцизного податку/ліцензії у продавця талонів не виникає.

Талони є технічним засобом фіксування права на отримання пального, а його реалізація відбувається на АЗС у момент заправки, підтверджений чеками чи накладними.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).

До суду від ГУ ДПС у м. Києві надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим, позаяк, в ході аналізу Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «ЄВРОЛІМ» було встановлено реалізацію пального контрагентам без відповідної ліцензії. Тобто, внаслідок передачі у період з 15.11.2023 до 28.11.2023 відповідному покупцю-контрагенту талонів на продане пальне, ТОВ «ЄВРОЛІМ» здійснювало оптову реалізацію саме пального таким особам. Фактичною перевіркою встановлено, що ТОВ «ЄВРОЛІМ» здійснює діяльність з реалізації пального без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, чим порушено ст. 15 Закону України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481) здійснило реалізацію контрагентам-покупцям.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.04.2024 відповідно до наказу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 09.04.2024 № 2354-п, було розпочато фактичну перевірку щодо дотримання чинного законодавства яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального.

18.04.2024 представником позивача було отримано вимогу відповідача № б/н від 18.04.2024 про надання пояснень та документального підтвердження.

29.04.2024 позивач отримав від контролюючого органу акт фактичної перевірки № 36850/Ж5/26-15-09-02/40038459.

17.06.2024 позивач отримав від відповідача податкове повідомлення-рішення № 0481260902 від 04.06.2024, а також розрахунок фінансових санкцій.

Як вбачається з акта перевірки, який став підставою для складанння податкового повідомлення-рішення, позивачем на письмову вимогу контролюючого органу в ході перевірки надано документи які відображені в п. 2.1.3 описової частини акта перевірки.

Контролюючий орган вважає, що продаючи одноразові талони, позивач фактично здійснював реалізацію підакцизних товарів, а саме: бензинів марки А-95-Євро5-ЕО та паливо дизельне марки ДП-Л-Євро5-ВО без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, чим порушено ст. 15 Закону № 481.

Позивач не погоджується з вказаним вище податковим повідомленням рішенням ГУ ДПС у м. Києві та вважає, що останнє підлягає визнанню протиправним та скасуванню, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

Згідно з п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Також, п. п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 ПК України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цьогоКодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до норм п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Підпунктом 2 п. 1 розділу І Закону № 1791, у пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України із визначенням терміну «реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» вилучено положення щодо реалізації пального, як фізичного відпуску з автозаправної станції (АЗС) та/або автомобільної газозаправної станції (АГЗС) незалежно від форми розрахунків.

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України: у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками; при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування.

Суб'єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 цього ж Кодексу є платником акцизного податку.

Контролюючий орган вважає, що продаючи одноразові талони, позивач фактично здійснював реалізацію підакцизних товарів, а саме: бензинів марки А-95-Євро5-ЕО та паливо дизельне марки ДП-Л-Євро5-ВО. Контролюючий органвизнає та не заперечує, що позивач, у період з 15.11.2023 до 28.11.2023 здійснював продаж відповідному покупцю-контрагенту саме талонів на пальне.

Відповідно до ст. 1 Закону № 481 оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481 оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Згідно норм п.п. 14.1.141-1 п. 14.1 ст. 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України;

Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 року № 281/171/578/155: нафтопродукт - продукт, отриманий під час перероблення нафти, газового конденсату або їх суміші, за винятком продуктів нафтохімії.

Відповідно до приписів ст. 17 Закону до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії - 500000 гривень.

Тож, з наведеного слідує, що суб'єкт господарювання, який здійснює продаж безпосередньо пального, як речовини повинен отримати ліцензію на здійснення даного виду

діяльності.

Сторонами не заперечується, що позивачем був здійснений продаж саме талонів на пальне, а не безпосередньо самого пального.

У Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 № 281/171/578/155 (надалі - Інструкція № 281) наведено визначення терміну «талон» - спеціальний талон, придбаний за умовами тавідпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право йоговласника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Відповідно до п. 10.3.3 Інструкції № 281 відпуск нафтопродуктів за талонами, форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери. Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.

У той же час, відповідно до п. п. 34-35 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1442 (надалі - Правила № 1442), заправка автомобілів та інших транспортних засобів населенню провадиться оператором АЗС через паливо, масло та газороздавальні колонки. Дозволяється також відпускати нафтопродукти (крім скрапленого вуглеводневого газу) в тару споживача (металеві каністри). Відпуск бензину в тару з полімерних матеріалів і в скляну тару забороняється. Заправка автотранспортних засобів провадиться за допомогою оператора АЗС або водієм самостійно під наглядом оператора.

Згідно з п. 9 Правил № 1442, розрахунки за реалізовані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із використанням електронних платіжних засобів, паливних карток, талонів, відомостей на відпуск пального тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з продукцією споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару.

Як вбачається з акта перевірки, «ТОВ «ЄВРОЛІМ» укладено договір поставки нафтопродуктів від 03.07.2023 № 2023-03/07 з КОМПЛЕКСНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА «ПУЩА-ВОДИЦЯ» (далі - Договір)

Згідно з п. п. 1.1. Розділу 1 договору, постачальник зобов'язується постачати покупцю нафтопродукти в асортименті (талони на пальне встановленої форми відповідно до номіналу) (надалі - товар), а покупець зобов'язується приймати товар від постачальника та оплачувати його вартість на умовах даного договору.

Відповідно до п.п. 1.1.1. Розділу 1 договору, талон містить емблему торгової марки, вказівку на вид (марку) товару та номінал. Талони на пальне за цим договором є спеціальним платіжним засобом (платіжною карткою).

У даному випадку, предметом договору була передача талонів на паливо, за таких обставин, позивач по спірним операціям здійснював фактично операції по реалізації талонів на пальне, попередньо придбавши їх у ТОВ «ВОГ РЕСУРС» та ТОВ «КОМПАНІЯ ОККО-БІЗНЕС». Факт отримання саме талонів на пальне у ТОВ «ВОГ РЕСУРС» підтверджується відповідними видатковими накладними.

Суд вважає, що у разі відсутності власних (орендованих) АЗС, нездійснення фактичного отримання пального та ного фізичного відпуску споживачу, позивач не здійснює операції з реалізації пального в розумінні абз. 2 п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України.

Відповідач не заперечує, що позивач не має у користуванні або у власності автозаправочної станції (АЗС), що само по собі унеможливлює здійснення операцій з придбання та подальшої реалізації пального. Відповідачем обставини відсутності у позивача АЗС не спростовано.

Отже, безпосередньо операція з реалізації паливних карток та талонів на пальне, під час якої не відбувається фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, не належить до операцій з реалізації пального, позаяк, продаж талону на отримання палива, не є реалізацією палива, безпосередньо реалізація палива буде здійснена на АЗС під час заправки автомобілів/транспортного засобу.

Суд вважає, що контролюючий орган помилково дійшов висновку щодо необхідності наявності у позивача ліцензії на оптову торгівлю пальним при здійсненні операцій з продажу талонів на пальне. За приписами ПК України зазначено, що до реалізації належить саме передача пального у фізичному вигляді (рідина) від продавця до покупця пального.

Перевіркою не було встановлено, що позивач користується на праві власності чи оренди автозаправочною станцією, що само по собі унеможливлює здійснення операцій з придбання та подальшої реалізації пального.

Суд наголошує на тому, що за своєю суттю талони на пальне є технічним засобом фіксування права на отримання пального її власником, реалізація пального буде мати місце лише у разі пред'явлення такого талону на АЗС. При цьому, підтвердженням фізичного відпуску пального будуть видаткові накладні або чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального на АЗС. Отже, сама по собі реалізація талонів на пальне юридичним особам та фізичним особам-підприємцям не відноситься до безпосередньої реалізації суб'єктами господарювання пального.

Враховуючи те, що позивачем здійснювалися лише операції з реалізації талонів на пальне, за якими пальне отримувалось в пунктах реалізації, що належать іншим суб'єктам господарювання, у нього не виникло і обов'язку щодо отримання відповідної ліцензії.

Продаж талонів на пальне юридичним особам не вважається безпосередньою реалізацією пального і не вимагає ліцензії на право оптової торгівлі.

Таким чином, застосування до позивача штрафних санкцій, за податковим повідомленням-рішенням № 0481260902 від 04.06.2024, є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на зазначене, суд вважає, що висновки акта перевірки, що знайшли своє відображення в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, не ґрунтуються на приписах ПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відповідачем під час розгляду даного спору не було доведено правомірності висновків акта перевірки та прийнятого на підставі його висновків рішення, з огляду на що, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Згідно норм ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОЛІМ" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 04.06.2024 № 0481260902.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОЛІМ" судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 7500 грн (сім тисяч п'ятсот гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головенко О.Д.