13 лютого 2026 року м. Київ № 640/18060/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване виробниче бюро "Центуріон" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товриство з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване виробниче бюро "Центуріон"" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.09.2022 № 207440414.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки застосування відповідачем штрафних санкцій за порушення строків сплати грошових зобов'язань, які контролюючий орган вважає узгодженими, є безпідставним адже грошове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 213398,00 грн було визначено контролюючим органом та оскаржено платником податків до суду у встановлені законом строки.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначив про те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 06.09.2022 № 207440414 винесено на підставі рішення Державної податкової служби України № 1179/6/99-00-06-03-01-06 від 21.01.2022 про результати розгляду скарги ТОВ «СВБ «ЦЕНТУРІОН» (ЄДРПОУ 37773496) від 30.09.2021 № 34 (вх. ДПС № 29298/6 від 04.10.2021) на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 20.09.2021 № 701690416, та відправлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано платником - 14.09.2022.
Відповідач наголошує на тому, що ТОВ «СВБ «Центуріон» на порушення вимог п. 57.3 ст. 57, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України (далі - ПК України), порушено строки сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість. За результатами розгляду скарги, ГУ ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 06.09.2022 № 207440414 про застосування штрафу за порушення граничного строку сплати суми грошовогозобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 5% у сумі 197280,00 грн.
Відповідач вважає, що позивач в позовній заяві жодним чином не спростовує висновок податкового органу про порушення граничних строків сплати податку на додану вартість, та не наводить жодних доказів та посилань на своєчасність сплати узгодженого грошевого зобов'язання.
Стороною позивача до суду подано відповідь на відзив, в якій наголошуено на безпідставності доводів контролюючого органу, а саме, позивач не погоджується із викладеними у відзиві підставами, які на думку відповідача, давали йому право вимагати сплату штрафу за порушення строків сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість, які контролюючий орган вважає узгодженими, оскільки грошове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 213398,00 грн визначено контролюючим органом та оскаржено платником податків до суду у встановлені законом строки.
Податкове повідомлення-рішення від 20.09.2021 № 701690416 було оскаржено до Окружного адміністративного суду та на даний час перебуває на розгляді Луганського окружного адміністративного суду (справа № 640/5900/22).
На переконання позивача, відзив на позовну заяву не спростовує жодного аргументу та твердження позивача, а є лише цитуванням норм Податкового кодексу України. Відзив не містить даних про суму податкового боргу, підстави (розрахунок) його виникнення, не дає відповіді на порушене у позові питання щодо того, з яких підстав платіж у сумі 213398,00 грн, які ТОВ «СВБ «Центуріон» на рахунок Казначейства України у липні 2021 року було сплачено в якості зобов'язання по податку на додану вартість за червень 2021 року згідно декларації з податку на додану вартість, яку зареєстровано 20.07.2021 із розшифровкою у платіжному дорученні призначення платежу/коду виду сплати: - сплата суми податків і зборів розглядається відповідачем, як борг.
Ухвалою Окружного адміністративного суду у місті Києві від 24.10.2022 справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Відповідно до абзаців 1-3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного закону, Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відтак, розгляд зазначеної справи підпадає під територіальну юрисдикцію Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею у даній справі визначено суддю Головенка О.Д.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 прийнято справу до провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.09.2022 на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване виробниче бюро Центуріон» надійшло податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 06.09.2022 № 207440414 про нарахування штрафу в розмірі 9864,00 грн, що становить 5 відсотків від суми 197280,00 грн за затримку на 8 календарних днів сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість.
Позивач не погоджується із застосуванням відповідачем штрафних санкцій за порушення строків сплати грошових зобов'язань, які контролюючий орган вважає узгодженими, оскільки грошове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 213398,00 грн визначено контролюючим органом та оскаржено платником податків до суду у встановлені законом строки.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Згідно норм п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а такожпеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до положень ст. 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, цідлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до приписів п. 124.1 ст. 124 ПК України (у редакції чинній станом на 01.01.2021) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації, здійснюється на наступний операційний (банківський) день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Зазначена норма, як випливає з її змісту, є універсальним приписом, якій підлягає застосуванню в випадках прострочення встановленого ПК України строку сплати узгодженого податкового зобов'язання.
Передбачена п. 124.1 ст. 124 ПК України відповідальність у вигляді штрафу застосовується в силу самого факту погашення податкового боргу з простроченням, і розмір такої відповідальності залежить від терміну прострочення.
Правопорушення, відповідальність за яке встановлена п. 124.1 ст. 124 ПК України, полягає в несвоєчасній сплаті суми узгодженого грошового зобов'язання. Розмір штрафу визначається нормативно та фактично залежить від тривалості прострочення до моменту порашення боргу (до 30 днів або понад 30 днів).
Податковим кодексом України визначено, що якщо за результатами перевірки встановлено факт заниження або завищення суми податкових зобов'язань або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення (п. 58.1 ст. 58 ПК України).
Рішення, прийняті контролюючим органом можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ст. 56 ПК України).
У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошових зобов'язань, такий платник податків має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня (п. 56.2 ст. 56 ПК України). Такий порядок є процедурою адміністративного оскарження.
Пунктом 56.15 ст. 56 ПК України визначено, що скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (п. п. 56.17.3 п. 56.17 ст. 56 ПК України).
Пунктом 56.19 ст. 56 ПК України визначено, що у разі, коли до подання позовної заяви проводилась процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження
Слід звернути увагу на те, що на підставі направлень від 26.02.2021 № 3389/26-15-07-02-04, 3384/26-15-07-02-04, 3591/26-15-07-07-03,3460/26-15-07-10-02,3352/26-15-07-10-033355/26-15-07-08-03, 3536/26-15-07-09-06, від 15.03.2021 № 4369/26-15-07-03-05 посадовими особами відповідача було проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питань, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.
За результатами перевірки було оформлено акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «СВБ «ЦЕНТУРІОН» (37773496) №23547/26-15-07-02-04-17/37773496 від 26.03.2021, яким встановлено в тому числі такі порушення: п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п.198.3 ст. 198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 3497302 грн; п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п.198.3 ст. 198 ПК України, в результаті чого, завищено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за вересень 2020 року на суму 60833 грн.
На підставі акту перевірки від 26.03.2021, Головним управлінням ДПС у м. Києві направлено на адресу ТОВ «Спеціалізоване виробниче бюро «Центуріон»: податкове повідомлення-рішення від 29.04.2021 № 00331170702, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4371628,00 грн (основний платіж - 3497302,00 грн, штрафні санкції - 874326,00 грн); податкове повідомлення-рішення від 29.04.2021 № 00331200702, яким зменшено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду у розмірі 60833,00 грн.
Акт перевірки від 26.03.2021 та податкові повідомлення-рішення від 29.04.2021 № 00331160702, № 00331170702, № 00331190702, №00331200702 було оскаржено в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, проте скаргу ТОВ «СВБ «Центуріон» залишено без задоволення.
23.07.2021 підприємство позивача звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.04.2021 № 00331160702, № 00331170702, № 00331190702, № 00331200702.
13.09.2021 Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження за заявою ТОВ «СВБ «Центуріон» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.04.2021 № 00331160702, № 00331170702, № 00331190702, № 00331200702.
У вересні 2021 рокупідприємство позивача отримало акт, складений Головним управлінням ДПС у м. Києві «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість ТОВ «СВБ «Центуріон» № 70054/5/26-15-04-16-18 від 17.09.2021, який містить висновок про порушення підприємством граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, передбачених п. 50.1 ст. 50, п. 57.1 ст. 57, п. 203.1 ст. 203 ПК України та повідомленні-рішенні від 20.09.2021 № 701690416, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій 106 69,90 грн.
Такий висновок зроблено Головним управлінням ДПС у м. Києві на підставі твердження, що 15.07.2021 податкове повідомлення-рішення від 29.04.2021 № 00331170702 набуло статусу узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість.
У податковому повідомленні-рішенні від 20.09.2021 № 701690416 в якості підстави для нарахування штрафних санкцій вказана сума 213 398,00 грн, яку, на думку податкового органу, позивачем сплачено за погашення податкового боргу із затримкою, відповідно, на 13 та 8 днів. Фактично, платежі ТОВ «СВБ «Центуріон» на рахунок Казначейства України у липні 2021 року було сплачено в якості зобов'язання по податку на додану вартість за червень 2021 року, згідно декларації з податку на додану вартість, яку зареєстровано 20.07.2021 із розшифровкою у платіжному дорученні призначення платежу/коду виду сплати: - *;101; - сплата суми податків і зборів.
Так, податкове повідомлення-рішення від 20.09.2021 № 701690416 було оскаржено до Окружного адміністративного суду та на даний час перебуває на розгляді Луганського окружного адміністративного суду (справа № 640/5900/22).
Позивач наголошує на тому, що вказана позовна заява також пов'язана із складеним Головним управлінням ДПС у м. Києві актом перевірки від 26.03.2021 та є наслідком безпідставного списання цільових коштів ТОВ «СВБ «Центуріон», які платник податків перерахував на казначейський рахунок в якості сплати поточних зобов'язань з податку на додану вартість.
Також, 14.09.2022 на адресу ТОВ «СВБ Центуріон» надійшло повідомлення-рішення від 06.09.2022 № 207440414 з вимогою сплатити штраф в розмірі 9864,00 грн, що становить 5 відсотків від суми 197280,00 грн за затримку на 8-м календарних днів сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість.
У повідомленні-рішенні від 06.09.2022 № 207440414 в якості підстави для нарахування штрафних санкцій зазначено рішення ДПС № 1179/6/99-00-06-01-06 від 21.01.2022, а основою для нарахування штрафу є ППР від 29.04.2021 № 00331170702, кількість днів затримки - 8 днів, сума податкового боргу - 197 280,00 грн, сума штрафних санкцій - 9864,00 грн.
За змістом рішення від 21.01.2022, слідує, що йде мова про відмову в задоволенні скарги ТОВ «СВБ Центуріон» на акт перевірки від 17.09.2021 №70054/Ж5/26-15-04-16-18 та виписано податкове повідомлення-рішення від 20.09.2021 № 701690416, яке, в свою чергу,
ґрунтується на нарахуванні ГУ ДПС у м. Києві 26.05.2021 у інтегрованій картці ТОВ «СВБ Центуріон» грошового зобов'язання на підставі ППР від 29.04.2021 № 00033170702 у сумі 3497302,00 грн (основний платіж) та 874326,00 грн (штрафні санкції), яке вже було оскаржено позивачем до суду.
Таким чином, вбачається, що, фактично через технічну неузгодженість системи обліку та контролю нарахування грошових зобов'язань, відповідач обліковує заборгованість платника податку, що не є предметом розгляду даного спору, та нараховує штрафи за порушення граничних строків сплати грошового зобов'язання.
Водночас, додані до позовної заяви докази підтверджують, що процедура оскарження повідомлення-рішення № 00331170702 від 29.04.2021, яким відповідачем нараховано борг по сплаті податку на додану вартість, станом на дату звернення до суду із цим позовом не завершена, триває судовий розгляд позовної заяви ТОВ «СВБ Центуріон» про скасування вказаного повідомлення-рішення (№ 640/20900/21), відповідно, сума донарахованого контролюючим органом податку на додану вартість є неузгодженою. Відповідно, не можуть
бути правомірним нарахування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженої суми.
Суд констатує, що відзив на позовну заяву не спростовує доводів позовної заяви, при цьому не містить даних про суму податкового боргу, підстави (розрахунок) його виникнення, не дає відповіді на порушене у позові питання щодо того, з яких підстав платіж у сумі 213 398,00 грн, які ТОВ «СВБ «Центуріон» на рахунок Казначейства України у липні 2021 року було сплачено в якості зобов'язання по податку на додану вартість за червень 2021 року згідно декларації з податку на додану вартість, яку зареєстровано 20.07.2021 із розшифровкою у платіжному дорученні призначення платежу/коду виду сплати: - сплата суми податків і зборів розглядається відповідачем, як борг.
Таким чином, застосування до позивача штрафних санкцій, за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, є протиправним.
З огляду на зазначене, суд вважає, що висновки акта перевірки, що знайшли своє відображення в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, не ґрунтуються на приписах ПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відповідачем під час розгляду даного спору не було доведено правомірності прийнятого на підставі його висновків рішення, з огляду на що, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Згідно норм ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване виробниче бюро "Центуріон" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 06.09.2022 № 207440414.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване виробниче бюро "Центуріон" судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 2600 грн (дві тисячі шістсот гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.