Рішення від 05.02.2026 по справі 925/692/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року м.Черкаси Справа № 925/692/25

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, із секретарем судового засідання А.М.Буднік, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест", Київська область, Бучанський район, с.Макарів, вул.Ярослава Мудрого,63-Б

до відповідачів: 1) Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, м.Канів, вул.Захисників України,3;

2) Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, м.Канів, вул.Шевченка,11;

3) Канівської міської ради, м.Канів, вул.О.Кошового,3

про визнання протиправним та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

без участі повноважних представників сторін,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до відповідачів: Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області та Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області з вимогами про:

визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області від 15.05.2025 №171 "Про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаська область";

зобов'язати Відділ комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області протягом 10 робочих днів з дати набрання законної сили рішенням суду у цій справі затвердити та завантажити в систему електронних торгів "Прозорро.Продажі" підписаний Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" та оператором електронного майданчика Товариством з обмеженою відповідальністю "Полонекс" протокол про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 щодо продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаська область, який відбувся 07.05.2025 і в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" визнано переможцем.

Ухвалами суду: від 20.06.2025 - відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 16.07.2025; від 16.07.2025 - задоволено клопотання позивача, залучено до участі у справі співвідповідача - Канівську міську раду Черкаської області (м.Канів, вул.О.Кошового,3, код ЄДРПОУ 33362991); прийнято заяву позивача від 16.07.2025 (вх.суду №10748/25 від 16.07.2025) про зміну предмету позову; постановлено надалі здійснювати розгляд справи з наступними вимогами до відповідачів: "визнати протиправним та скасувати рішення Канівської міської ради Черкаської області від 17.06.2025 №22-31 "Про скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область"; визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області від 15.05.2025 №171 "Про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область"; зобов'язати Відділ комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (код ЄДРПОУ 21387003) протягом 10 робочих днів з дати набрання законної сили рішенням суду у даній справі затвердити та завантажити в систему електронних торгів "Прозорро.Продажі" підписаний Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (код ЄДРПОУ 44048565) та оператором електронного майданчика Товариством з обмеженою відповідальністю "Полонекс" протокол про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, який відбувся 07.05.2025 і в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" визнано переможцем"; проведення підготовчого засідання відкладено на 10.09.2025; від 10.09.2025 - відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - операторів електронних майданчиків Товариства з обмеженою відповідальністю "Полонекс" (м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська,33) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Е-Тендер" (м.Київ, вул.Дегтярівська,21 літ."А"); закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 20.10.2025; від 20.10.2025 - задоволено клопотання відповідача-2; проведення судового засідання відкладено на 10.11.2025; від 10.11.2025 - розгляд справи відкладено на 25.11.2025; від 25.11.2025 та від 12.12.2025 - з огляду на відключення у Господарському суді Черкаської області електромережі відповідно до Графіку погодинного відключення електричної енергії по електричних мережах Черкаської області, розробленого ПАТ "Черкасиобленерго" на виконання команди НЕК "Укренерго" для абонентів першої черги першої підчерги ГПВ, що не дозволило провести повну технічну фіксацію судового процесу, проведення судового засідання відкладено на 12.12.2025 та 15.01.2025 (відповідно); від 26.01.2026 - оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення - о 16:00 год. 19 січня 2026 року.

Відповідачі-1-3 були належним чином повідомлені про дату, час та місце цього засідання, однак участі повноважних представників не забезпечили.

У справі наявні клопотання відповідача-1 від 25.11.2025 (вх.суду №17483/25 від 25.11.2025, т.2 а.с.32), відповідача-2 від 15.07.2025 (вх.суду №10677/25 від 15.07.2025, т.1 а.с.129), від 24.11.2025 (вх.суду №17453/25 від 24.11.2025, т.2 а.с.28) та відповідача-3 від 25.11.2025 (вх.суду №17183/25 від 25.11.2025, т.2 а.с.32) про розгляд справи без участі їх представників.

Отже, відповідачі-1-3 були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак участі повноважних представників у судове засідання не забезпечили, про причини їх неявки до суду не повідомили.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились - прийняттям рішення по суті.

Позивач у позовній заяві та його представник у судових засіданнях вимоги підтримав і пояснив, що:

позивач дотримався визначеної законом процедури приватизації спірного майна, запропонував найвищу серед учасників ціну та був визнаний переможцем аукціону №SPE001-UA-20250429-84118, а тому набув право законного сподівання на укладення з ним договору купівлі-продажу об'єкта приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область;

скасування електронного аукціону вже після його проведення та визначення переможця з надуманих підстав, які не передбачені Законом України "Про приватизацію державного і комунального майна" та Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №432, розцінюється позивачем як спроба відповідачів перешкодити йому взяти участь у приватизації зазначеного об'єкта нерухомого майна;

рішення Канівської міської ради №22-31 "Про скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область" було прийняте лише 17.06.2025 і об'єктивно не могло бути підставою для прийняття Виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області рішення від 15.05.2025 №171 "Про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область", відтак останнє є незаконним, оскільки суперечить вимогам п.42 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №432, та ч.6 ст.12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна";

хоча Закони України "Про приватизацію державного і комунального майна" та "Про місцеве самоврядування в Україні" не визначають правових підстав для прийняття такого рішення, це не звільняє орган місцевого самоврядування від доведення перед судом обґрунтованості прийнятого рішення про скасування приватизації. Відповідачами не доведено існування нововиявлених обставин - збільшення площі об'єкта малої приватизації з 784,5 кв.м до 808,8 кв.м станом на 07.05.2025 (дату проведення електронного аукціону), а надані останніми докази свідчать про те, що збільшення відповідачами площі об'єкта малої приватизації відбулося внаслідок самовільного демонтажу раніше замурованих дверних отворів вже після проведення аукціону та оголошення позивача переможцем, - відтак в силу приписів абз.1 ч.5 ст.12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" вказані дії відповідачів не впливають на дії позивача, спрямовані на придбання зазначеного об'єкта нерухомості;

доводи відповідачів про те, що електронний аукціон №SPE001-UA-20250429-84118 від 07.05.2025 відбувся із заниженням стартової ціни, що є порушенням ч.7 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є необґрунтованими, оскільки спірне майно придбано позивачем з повторного аукціону, проведеного відповідно до ч.9 ст.15 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" із заниженням стартової ціни на 50%, а відтак запропонована переможцем ціна 2344013,00 грн, хоч і є меншою за затверджену протоколом аукціонної комісії від 18.03.2025 №7 - 4203600,00 грн, однак є справедливою. Крім того, здійснення продажу майна зі зниженням стартової ціни не було підставою для прийняття оскаржуваного рішення Виконавчого комітету Канівської міської ради від 15.05.2025 №171, як і не було підставою скасування конкурсу намір використання вказаного об'єкта малої приватизації для створення реабілітаційного центру для ветеранів (що вбачається із змісту вказаного рішення);

оскаржувані рішення відповідачів порушують принцип стабільності суспільних відносин, які у спірних відносинах виникли між сторонами, оскільки прийняте органом місцевого самоврядування рішення позбавляє можливості позивача реалізувати своє право на приватизацію об'єкта, закріплене законодавством України, та ставить його у значно гірше становище, ніж існувало до прийняття оскаржуваного рішення;

беручи до уваги процедуру приватизації державного/комунального майна, яке передбачає підготовку об'єкта до приватизації, прийняття відповідних рішень органом приватизації, проведення аукціону щодо продажу державного/комунального майна, формування за наслідками проведення аукціону протоколу проведення аукціону, визначення переможця, затвердження таких протоколів органом приватизації, оформлення продажу через укладення договору купівлі-продажу та інші дії, передбачені законодавством, то таку процедуру можна розглядати як правочин, а для визнання його недійсним згідно з вимогами діючого законодавства слід встановити порушення законодавства про приватизацію під час підготовки об'єкта до приватизації та проведення самої процедури торгів. Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом у постановах від 22.02.2017 у справі №6-2677цс16, від 24.07.2019 у справі №804/9872/15 від 02.05.2018 у справі №910/10136/17, від 14.02.2018 у справі №490/5475/15.

Відповідачі-1-2 у письмових відзивах від 11.07.2025 та від 08.09.2025 (вх.суду №10554/25 від 14.07.2025, т.1 а.с.98, вх.суду №13123/25 від 09.09.2025, т.1 а.с.164 та вх.суду №10532/25 від 14.07.2025, т.1 а.с.82 /відповідно/), додаткових поясненнях від 17.10.2025 (вх.суду №15265/25 від 20.10.2025, т.1 а.с.232) проти задоволення позову заперечили, і пояснили, що:

результати електронного аукціону із заниженням стартової ціни №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область порушують вимоги ч.7 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";

пунктом 42 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №432, визначено, що за наявності підстав, передбачених ч.6 ст.12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації. Згідно з ч.6 ст.12 Закону, органи приватизації припиняють приватизацію об'єкта приватизації у випадку ухвалення представницьким органом місцевого самоврядування рішення про скасування попереднього рішення про приватизацію відповідного об'єкта комунальної власності. Відповідно до ст.29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма належними йому правами щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності. У зв'язку із нововиявленими після проведення аукціону обставинами, а саме - збільшенням площі об'єкта комунальної власності зі рахунок додавання приміщень першого поверху №17 та №20 з 784,5 кв.м до 808,8 кв.м та виготовленням 14.05.2025 Комунальним підприємством "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" нового технічного паспорта реєстраційний номер ТІ01:7201-1335-9369-2064 у Реєстрі будівельної діяльності, Виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області прийнято рішення від 15.05.2025 №171 "Про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область". Вказане рішення прийнято та виконано, внаслідок чого аукціон відповідно до інформації сайту "Прозорро.Продажі" скасовано, а відтак рішення не може бути скасовано, оскільки його виконання призвело до настання незворотних наслідків;

рішенням Канівської міської ради від 17.06.2025 №22-31 "Про скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область" скасовано електронний аукціон №SPE001-UA-20250429-84118 та визнано такими, що втратили чинність рішення Канівської міської ради від 27.03.2025 №21-126 "Про включення в Перелік об'єктів комунальної власності Канівської міської ради Черкаської області, що підлягають приватизації у 20235 році, магазину загальною площею 784,5 кв.м, який розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі, шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон)" та рішення Канівської міської ради від 27.03.2025 №21-127 "Про затвердження протоколу аукціонної комісії з продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7";

ч.5 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Відтак, рішення Виконавчого комітету Канівської міської ради від 15.05.2025 №171 прийняте відповідно до норм чинного законодавства;

оскільки партнерами громади міста-побратима Фірзена висловлено готовність допомогти створити сучасний центр реабілітації ветеранів та забезпечити його необхідним обладнанням для ефективної роботи з ветеранами, їх родинами - спірне приміщення має стратегічне значення для Канівської міської територіальної громади завдяки його розташуванню та достатній площі, розглядається для створення в ньому такого центру реабілітації ветеранів.

Відповідач-3 відзиву на позову до суду не направив. Присутній у судовому засіданні 10.09.2025 представник відповідача-3 проти задоволення позову заперечив.

З огляду на неявку учасників справи у судове засідання 09.01.2026, судом відповідно до ст.233, 240 Господарського процесуального кодексу України підписано та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення - без його проголошення.

Судом установлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.

18.03.2025 аукціонною комісією для продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) по питаннях порядку денного: "1. Про визначення стартової ціни об'єкта комунальної власності Канівської міської територіальної громади, а сем для продажу магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон); 2.Про умови продажу об'єкта комунальної власності Канівської міської територіальної громади магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі; 3. Щодо інформаційного повідомлення про проведення електронного аукціону з продажу майна об'єкта комунальної власності Канівської міської територіальної громади, а саме для продажу магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі" прийнято рішення (протокол №7, т.1 а.с.86) по питанню 1 - "Встановити стартову ціну об'єкта для продажу на аукціоні з умовами 4203600,00 грн"; по питанню 2 - "Подати на затвердження Канівської міської ради умови продажу об'єкта комунальної власності Канівської міської територіальної громади магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі (додаток 1)"; по питанню 3 - "Подати на затвердження Канівської міської ради Черкаської області текст інформаційного повідомлення про проведення електронного аукціону з продажу об'єкта комунальної власності Канівської міської територіальної громади, а саме для продажу магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі (додаток 2); Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області надати текст інформаційного повідомлення про проведення електронного аукціону з продажу об'єкта комунальної власності Канівської міської територіальної громади магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра, 47-К в м.Каневі для публікації на офіційному вебсайті Канівської міської ради та в електронній торговій системі".

Згідно з додатками до протоколу від 18.03.2025 №7:

- додаток 1 "Умови продажу об'єкта малої приватизації магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра в м.Каневі" (т.1 а.с.87 зворот):

спосіб проведення аукціону: аукціон з умовами - без урахування методу покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій; без зниження стартової ціни; без урахування методу вивчення цінових пропозицій;

стартова ціна об'єкта для продажу на аукціоні з умовами: 4203600,00 грн;

розмір гарантійного внеску: 840720,00 грн;

розмір реєстраційного внеску: 1600,00 грн;

крок аукціону на аукціоні з умовами: 42036,00 грн (1% від стартової ціни аукціону);

додаткові умови продажу: покупець-переможець аукціону відшкодовує витрати, пов'язані із здійсненням заходів з приватизації об'єкта;

- додаток 2 "Інформаційне повідомлення про продаж на електронному аукціоні об'єкта комунальної власності Канівської міської територіальної громади магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого по вул.Героїв Дніпра в м.Каневі" (т.1 а.с.88):

код, присвоєний об'єкту приватизації під час публікації в електронній торговій системі RAS001-UA-20250401-01967;

1. Інформація про об'єкт приватизації: місцезнаходження об'єкта - Черкаська область, м.Канів, вул.Героїв Дніпра,47-К; найменування об'єкта - магазин загальною площею 784,5 кв.м, розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К; опис об'єкта: складові частини об'єкта - загальна площа 784,5 кв.м, літ."А-14" - магазин, ганок, ганок; магазин - залізобетон, стіни - цегла, перекриття - залізобетонні плити, підлога - бетон, електрика - так, водопровід - так, каналізація - так, газопровід - ні, вид опалення - централізоване; приміщення знаходиться в незадовільному стані, потребує проведення ремонту; дата введення в експлуатацію - січень 1992 року; балансоутримувач - Відділ комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, код ЄДРПОУ 21387003;

2. Інформація про електронний аукціон та інформація про умови, на яких здійснюється приватизація об'єкта:

спосіб проведення аукціону: аукціон з умовами - без урахування методу покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій; без зниження стартової ціни; без урахування методу вивчення цінових пропозицій;

дата та час проведення аукціону: 30.04.2025, година, о котрій починається аукціон, встановлюється ЕТС для кожного електронного аукціону окремо в проміжку часу з 09:00 до 18:00 години дня;

аукціон проводиться відповідно до Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" та Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єкта малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №432. До участі в аукціоні не допускаються особи, на яких поширюються обмеження, визначені частиною 2 статті 8 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна";

кінцевий строк подання заяви на участь в аукціоні з умовами (подання цінових аукціонних пропозицій) встановлюється ЕТС для кожного електронного аукціону окремо в проміжку часу з 19:30 до 20:30 години дня, що передує дню проведення електронного аукціону;

3. Інформація про умови, на яких здійснюється приватизація об'єкта:

стартова ціна об'єкта для продажу на аукціоні з умовами: 4203600,00 грн; розмір гарантійного внеску: 840720,00 грн; розмір реєстраційного внеску: 1600,00 грн; крок аукціону на аукціоні з умовами: 42036,00 грн (1% від стартової ціни аукціону); додаткові умови продажу: покупець-переможець аукціону відшкодовує витрати, пов'язані із здійсненням заходів з приватизації об'єкта;

час та місце ознайомлення з об'єктом: ознайомитись з об'єктом можна за місцем його розташування у робочі дні, попередньо узгодивши із представником Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області годину для огляду об'єкта (контакти);

організатор аукціону: Відділ комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (код ЄДРПОУ 21387003, 19003, Черкаська область, м.Канів, вул.Шевченка,11);

засоби платежу: для участі в аукціоні з продажу об'єкта малої приватизації гарантійний та реєстраційний внески сплачуються на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь у приватизації;

переможець електронного аукціону:

підписує протокол про результати електронного аукціону та надає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію, протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою;

сплачує на відповідний поточний рахунок органу приватизації ціну продажу об'єкта приватизації протягом 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу про результати електронного аукціону;

укладає договір купівлі-продажу об'єкта приватизації з органом приватизації протягом 25 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону. Договір купівлі-продажу підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Всі витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням об'єкта приватизації, покладаються на покупця. Покупець сплачує на казначейський рахунок Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (відділ КМ та ЗР ВК Канівської МР) в УКС у Черкаській області, 31030000, р/р НОМЕР_1 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 21387003 ціну продажу об'єкта приватизації протягом 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.

Договір купівлі-продажу об'єкта приватизації за результатами проведення електронного аукціону укладається між органом приватизації та переможцем електронного аукціону протягом 25 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, та опубліковується органом приватизації в електронній системі через особистий кабінет протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем його укладення.

Переможець, який відмовляється від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору купівлі-продажу, або не сплатив ціну продажу об'єкта приватизації у строк, позбавляється права на участь у подальших аукціонах з продажу того самого об'єкта. /.../.

27.03.2025 Канівською міською радою прийнято рішення №21-126 "Про включення в Перелік об'єктів комунальної власності Канівської міської ради Черкаської області, що підлягають приватизації у 2025 році, магазину загальною площею 784,5 кв.м, який розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі, шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон)".

27.03.2025 рішенням Канівської міської ради №21-127 "Про затвердження протоколу аукціонної комісії з продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7" (т.1 а.с.19) затверджено протокол аукціонної комісії для продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7 (п.1); зобов'язано відділ інформації та зв'язку з громадськістю Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області протягом 10 днів з моменту прийняття рішення опублікувати на офіційному сайті Канівської міської ради Черкаської області kaniv-rada.gov.ua інформаційні повідомлення про продаж на електронному аукціоні об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади, вказаного в протоколі від 18.03.2025 №7.

На сайті Prozorro.sale було розміщено інформаційне повідомлення Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради про проведення 30.04.2025 продажу на електронному аукціоні SPE001-UA-20250403-37313 об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: м.Канів, вул.Героїв Дніпра,47-К, із стартовою ціною лоту - 4203600,00 грн. Зазначений аукціон не відбувся у зв'язку із відсутністю учасників, у зв'язку з чим 29.04.2025 на сайті Prozorro.sale сформовано протокол №SPE001-UA-20250403-37313 про результати електронного аукціону із зазначенням його статусу - аукціон не відбувся.

На сайті Prozorro.sale було розміщено інформаційне повідомлення Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради про проведення продажу на електронному аукціоні SPE001-UA-20250429-84118 об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: м.Канів, вул.Героїв Дніпра,47-К, із стартовою ціною лоту - 2101800,00 грн.

06.05.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" подано заявку на прийняття участі в аукціоні №SPE001-UA-20250429-84118 шляхом сплати реєстраційного внеску в сумі 1600,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 06.05.2025 №11 (т.1 а.с.44), а також сплачено гарантійний внесок у розмірі 420360,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 06.05.2025 №10 (т.1 а.с.43).

07.05.2025 за результатами проведеного організатором Відділом комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради за участю учасників - фізичної особи-підприємця Трохимець Ганни Володимирівни та Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118, переможцем за критерієм найвищої цінової пропозиції (2344013,00 грн) визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест". Протокол про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 сформовано 07.05.2025 о 12:04:04 (т.1 а.с.35).

Після формування протоколу у визначений законом строк останній було підписано переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" і оператором, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію переможцем електронного аукціону, - Товариством з обмеженою відповідальністю "Полонекс" та направлено протокол на підписання органу приватизації - Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області.

14.05.2025 Комунальним підприємством "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" виготовлено Технічний паспорт реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності ТІ01:7201-1335-9369-2064 (т.1 а.с.179) на об'єкт нерухомого майна - магазин літер "А-14" (група нежитлових приміщень розташованих на 1-мі поверсі багатоповерхового житлового будинку) за адресою: Черкаська область, Черкаський район, Канівська територіальна громада м.Канів, вул.Героїв Дніпра,47-к, згідно з яким загальна площа приміщень спірного об'єкта нерухомості становить 808,8 кв.м.

Згідно з витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва від 21.05.2025 (т.1 а.с.181 зворот) за реєстраційним номером документа ТІ01:7201-1335-9369-2064 наявна інформація про зміну загальної площі об'єкту нерухомого майна - магазину (групи нежитлових приміщень розташованих на 1-му поверсі багатоповерхового житлового буднику) літ."А-14", з 784,5 кв.м на 808,8 кв.м за рахунок додавання приміщень 1 поверху №17, №20, які згідно з листом Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради від 19.05.2025 №98 перебувають на балансі останнього та відносяться до приміщень, розташованих за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К.

Протокол електронного аукціону від 07.05.2025 №SPE001-UA-20250429-84118 у визначений законом строк Відділом комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області підписано не було.

15.05.2025 Виконавчим комітетом Канівської міської ради відповідно до ст.29, 40 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про приватизацію", п.92 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №432, прийнято рішення №171 "Про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область" (т.12 а.с.108), згідно з яким: погоджено скасування електронного аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, у зв'язку із нововиявленими обставинами, а саме збільшенням площі об'єкта (п.1); Канівській міській раді рішення від 27.03.2025 №21-126 "Про включення в Перелік об'єктів комунальної власності Канівської міської ради Черкаської області, що підлягають приватизації у 20235 році, магазину загальною площею 784,5 кв.м, який розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі, шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон)" та рішення від 27.03.2025 №21-127 "Про затвердження протоколу аукціонної комісії з продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7" визнати такими, що втратили чинність (п.2); Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області опублікувати дане рішення в електронній торговій системі не пізніше ніж протягом наступного робочого дня за днем його прийняття (п.3); дане рішення підлягає затвердженню на черговій сесії Канівської міської ради Черкаської області (п.4).

16.05.2025 о 12:36:21 год сформовано протокол про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з відомостями про статус електронного аукціону: відмінено.

16.05.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" на адресу Канівської міської ради направлено публічне звернення (т.1 а.с.41) із висловленою незгодою щодо прийнятого рішення про скасування аукціону та отримано відповідь останнього від 12.06.2025 №01-01-12/1305 (т.1 а.с.42) із зазначенням про те, що: підставою скасування аукціону стали нововиявлені обставини збільшення площі об'єкта з 784,5 кв.м на 808,8 кв.м; про ситуацію, що склалась, буде повідомлено депутатський корпус на черговій сесії Канівської міської ради.

19.05.2025 Відділом комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради здійснено перерахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Полонекс" - оператора, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію переможцем електронного аукціону, 1600,00 грн реєстраційного внеску, що підтверджується платіжною інструкцією від 19.05.2025 №6 (внутрішній номер 424176830) із призначенням платежу: "3110160 повернення реєстраційного внеску отриманого 14.05.2025. док№3020, згідно листа від 19.05.2025 №97" (т.2 а.с.31).

06.06.2025 на засіданні постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, комунальної власності, архітектури та містобудування Канівської міської ради по питанню 3 порядку денного прийнято рішення (протокол від 06.06.2025, т.1 а.с.238) про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область.

17.06.2025 Канівською міською радою прийнято рішення №22-31 "Про скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область" (т.1 а.с.94), згідно з яким: скасовано електронний аукціон №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, а саме збільшенням площі об'єкта з 784,5 кв.м на 808,8 кв.м (п.1); рішення Канівської міської ради від 27.03.2025 №21-126 "Про включення в Перелік об'єктів комунальної власності Канівської міської ради Черкаської області, що підлягають приватизації у 20235 році, магазину загальною площею 784,5 кв.м, який розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі, шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон)" та рішення Канівської міської ради від 27.03.2025 №21-127 "Про затвердження протоколу аукціонної комісії з продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7" визнано такими, що втратили чинність (п.2) /.../.

Вказані обставини стали підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" за захистом порушеного права в Господарський суд Черкаської області із позовом до відповідачів: Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області та Канівської міської ради із вимогами про:

визнання протиправним та скасування рішення Канівської міської ради Черкаської області від 17.06.2025 №22-31 "Про скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область";

визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області від 15.05.2025 №171 "Про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область";

зобов'язання Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (код ЄДРПОУ 21387003) протягом 10 робочих днів з дати набрання законної сили рішенням суду у даній справі затвердити та завантажити в систему електронних торгів "Прозорро.Продажі" підписаний Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (код ЄДРПОУ 44048565) та оператором електронного майданчика Товариством з обмеженою відповідальністю "Полонекс" протокол про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, який відбувся 07.05.2025 і в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" визнано переможцем - що має відновити його порушене право.

Відповідачі (кожен окремо) вимоги позову заперечили та просять в позові відмовити повністю з мотивів, що задоволення позову не може привести до відновлення права позивача.

Інших доказів та документів не подано.

Оцінюючи пояснення учасників та докази сторін у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Суд відзначає, що у п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).

Законодавець визначив у ст.13 Цивільного кодексу України межі здійснення цивільних прав. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства. Не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.

З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Позивач є суб'єктом господарювання на ринку нерухомості України, самостійною юридичною особою з присвоєнням ідентифікаційного коду, визначенням видів діяльності, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідачі є органом місцевого самоврядування, самостійними юридичними особами з внесенням даних до ЄДРПОУ. Діяльність відповідачів регламентована нормами Конституції України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Органи місцевого самоврядування можуть діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.

Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ - положення ст.93 Цивільного кодексу України.

Причиною виникнення спору у даній справі стало питання позивача щодо наявності/відсутності підстав для: визнання протиправними і скасування рішень органу місцевого самоврядування та його виконавчого органу (місцевої ради та органу приватизації територіальної громади) про відмову у підписанні протоколу за результатами аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, та скасування аукціону з підстав невідповідності вказаних рішень вимогам Закону №2269-VIII, що призвело до протиправної відміни проведеного аукціону; зобов'язання організатора аукціону затвердити та завантажити в систему електронних торгів "Прозорро.Продажі" підписаний Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (код ЄДРПОУ 44048565) та оператором електронного майданчика Товариством з обмеженою відповідальністю "Полонекс" протокол про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, який відбувся 07.05.2025 і в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" визнано переможцем.

Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим, врегульовано Законом України "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі - Закон №2269-VIII), згідно з яким:

ч.1 ст.1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

2) аукціон - спосіб продажу об'єкта приватизації, за яким власником об'єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну;

6) аукціон з умовами - спосіб продажу об'єкта приватизації, за яким власником об'єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну і взяв на себе зобов'язання виконати умови продажу об'єкта приватизації;

14) завершення приватизації - продаж об'єкта приватизації (усіх акцій, передбачених до продажу, єдиного майнового комплексу, іншого майна тощо) та перехід права власності на такий об'єкт покупцю, що оформлюється наказом відповідного органу приватизації;

22) приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями;

ч.2 ст.2. Приватизація здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; продажу об'єктів приватизації з урахуванням особливостей таких об'єктів; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного та достовірного інформування про об'єкти приватизації та порядок їх приватизації; забезпечення конкурентних умов приватизації;

ч.6 ст.3. Приватизація (відчуження) майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону;

ч.1 ст.4. До об'єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об'єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України;

ч.1 ст.5. З метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації об'єкти приватизації поділяються на об'єкти малої приватизації та об'єкти великої приватизації;

ст.6. Суб'єктами приватизації є: державні органи приватизації; місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; покупці;

ч.1 ст.8. Покупцями об'єктів приватизації з урахуванням обмежень, установлених цією статтею, можуть бути: 1) громадяни України, іноземні громадяни; 2) юридичні особи, зареєстровані на території України, крім передбачених частиною другою цієї статті; 3) юридичні особи інших держав, крім передбачених частиною другою цієї статті;

ст.10. 1. Порядок приватизації державного і комунального майна передбачає: формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації; опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, на офіційному вебсайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; прийняття рішення про приватизацію; прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об'єкта комунальної власності; опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта; проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства; проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об'єкта приватизації; перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом; затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання; затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об'єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією; опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об'єкта приватизації; проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу; укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об'єкта шляхом викупу; опублікування інформації про результати приватизації; прийняття рішення про завершення приватизації. 2. Приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації;

ч.4 ст.11. Перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою. Включення нових об'єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об'єкта комунальної власності;

ч.6 ст.12. Органи приватизації припиняють приватизацію об'єкта приватизації у таких випадках: включення об'єкта приватизації до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації; виключення за рішенням Кабінету Міністрів України об'єкта великої приватизації з переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації; ухвалення представницьким органом місцевого самоврядування рішення про скасування попереднього рішення про приватизацію відповідного об'єкта комунальної власності; прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про припинення приватизації об'єкта малої приватизації державної власності; якщо об'єкт малої приватизації, крім єдиного майнового комплексу або пакета акцій (часток) господарського товариства, не продано в порядку, передбаченому частинами восьмою - одинадцятою статті 15 цього Закону; прийняття державним органом приватизації рішення про звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство щодо відповідного об'єкта; державний орган приватизації приймає рішення про припинення приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства або пакета акцій (часток) господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, передбачене абзацом п'ятим цієї частини, якщо відповідний об'єкт приватизації не продано в порядку, передбаченому частинами восьмою - одинадцятою статті 15 цього Закону;

ч.1 ст.13 Приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом: 1) продажу об'єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі: аукціоні з умовами /.../; 2) викупу об'єктів приватизації;

ч.1 ст.15. Об'єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України. Органи приватизації під час підготовки об'єкта малої приватизації до приватизації можуть залучати суб'єктів господарювання для: виготовлення технічної документації, реєстрації речових прав на нерухоме майно та проведення інвентаризації майна державних підприємств, що приватизуються; проведення екологічного аудиту у випадках, визначених законодавством.

ч.4 ст.15. Для продажу об'єктів малої приватизації державними органами приватизації, органом місцевого самоврядування протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об'єкта утворюється аукціонна комісія, діяльність якої регулюється положенням, що затверджується Фондом державного майна України, органом місцевого самоврядування. До складу аукціонної комісії входять не менш як п'ять осіб. Аукціонна комісія розробляє умови продажу, що затверджуються органами приватизації. Стартова ціна продажу визначається відповідно до статті 22 цього Закону. /.../ Після затвердження умов продажу органи приватизації не пізніш як через п'ять робочих днів публікують інформаційне повідомлення про приватизацію об'єкта малої приватизації на офіційному вебсайті Фонду державного майна України або на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі.

ч.5 ст.15. Аукціони з продажу об'єктів малої приватизації проводяться не раніше ніж через 20 днів, але не пізніше 25 днів після опублікування інформаційного повідомлення про приватизацію об'єктів малої приватизації.

ч.6 ст.15. Протокол про результати електронного аукціону формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення аукціону в електронній формі. Протокол про результати електронного аукціону підписується шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, крім випадків, якщо на підписанні протоколу в письмовій формі наполягає переможець електронного аукціону. /.../;

ч.8 ст.15. Продаж об'єктів на аукціоні, крім аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, здійснюється за наявності не менше двох учасників аукціону та вважається таким, що відбувся, у разі здійснення на аукціоні не менше одного кроку аукціону на підвищення стартової ціни. У разі якщо для участі в аукціоні подано заяву на участь в аукціоні від одного покупця, формується протокол про те, що наявний один учасник, а орган приватизації протягом п'яти робочих днів з дня формування такого протоколу приймає та оприлюднює рішення про приватизацію зазначеного об'єкта шляхом викупу безпосередньо таким покупцем за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової ціни;

ч.9 ст.15. У разі якщо об'єкт, який пропонувався для продажу на аукціоні, не продано, крім випадку, передбаченого частиною восьмою цієї статті, проводиться повторний аукціон зі зниженням стартової ціни на 50 відсотків;

ст.21. 1. Органи приватизації здійснюють відповідно до законодавства комплекс заходів щодо забезпечення прозорості приватизації, висвітлення приватизаційних процесів шляхом оприлюднення в медіа (на вебсайті органів приватизації, у мережі Інтернет та/або на радіо, телебаченні, рекламних щитах) повідомлень про хід і результати приватизації. 2. Обов'язковому оприлюдненню підлягають: переліки об'єктів, що підлягають приватизації; інформація про об'єкти, щодо яких прийнято рішення про приватизацію. 3. В інформаційному повідомленні про приватизацію державного або комунального майна обов'язково зазначаються: спосіб проведення аукціону; найменування об'єкта приватизації, його місцезнаходження; дані про будівлі (споруди, нежитлові приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано об'єкт приватизації (місцезнаходження, кадастровий номер (за наявності), площа, цільове призначення земельної ділянки, інформація про особу, якій земельна ділянка належить на праві власності або на праві користування, інформація про наявність обтяжень на земельну ділянку), функціональне використання будівель (споруд, нежитлових приміщень) та умови користування ними; ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (за наявності); розмір статутного капіталу товариства та кількість акцій (розмір частки), запропонованих до продажу (у разі продажу пакета акцій (часток); стартова ціна об'єкта; розмір гарантійного внеску; розмір реєстраційного внеску; найменування установи банку, її адреса та номери рахунків, відкритих для внесення гарантійного внеску, реєстраційного внеску та проведення розрахунків за придбані об'єкти; умови продажу та/або експлуатації об'єкта приватизації (за наявності); інформація про договори оренди, укладені щодо об'єкта або його частини, із зазначенням за кожним таким договором найменування орендаря, орендованої площі, розміру місячної орендної плати, строку дії договору оренди; кінцевий строк подання заяви на участь в аукціоні; дата та час проведення аукціону; час і місце проведення огляду об'єкта; назва організатора аукціону, адреса, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону; адреса вебсайту організатора аукціону; інші відомості (за рішенням державного органу приватизації);

ч.4 ст.22. Стартова ціна об'єкта малої приватизації визначається аукціонною комісією на рівні балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації. У разі відсутності балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації така вартість встановлюється аукціонною комісією на підставі вартості, визначеної відповідно до Методики оцінки, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Якщо об'єктом малої приватизації є акції, частки, стартова ціна об'єкта малої приватизації встановлюється на рівні номінальної вартості пакета акцій (часток).

Механізм проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації з використанням електронної торгової системи, визначення переможця за результатами електронного аукціону, розміру та порядку внесення плати за участь в електронному аукціоні, а також визначення додаткових умов продажу відповідно до положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" визначено Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №432 (далі - Порядок №432).

Згідно з Порядком №432:

п.22. Для продажу об'єктів приватизації державними органами приватизації, органом місцевого самоврядування протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об'єкта утворюється аукціонна комісія, діяльність якої регулюється положенням, що затверджується Фондом державного майна, органом місцевого самоврядування. Аукціонна комісія визначає стартову ціну об'єкта приватизації на підставі балансової вартості, визначеної згідно з даними фінансової звітності (у разі відсутності балансової вартості - на підставі вартості, визначеної відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 р. №1891 (Офіційний вісник України, 2003, №51, ст. 2669; 2015, №100, ст. 3435), а у разі, коли об'єктом приватизації є акції, частки, - на рівні номінальної вартості пакета акцій (частки), розробляє обов'язкові умови продажу об'єкта приватизації, а також додаткові умови у разі потреби. Стартова ціна пулу визначається як сума балансової вартості об'єктів, з яких сформовано пул. У разі відсутності балансової вартості об'єктів, з яких сформовано пул, стартова ціна визначається з урахуванням вартості таких об'єктів, визначеної відповідно до Методики оцінки майна.

Аукціонна комісія, утворена органом місцевого самоврядування, подає органу приватизації територіальної громади для затвердження умови продажу об'єкта приватизації, а також додаткові умови продажу (в разі наявності) протягом 15 робочих днів з моменту прийняття представницьким органом місцевого самоврядування рішення про приватизацію об'єкта та здійснення реєстрації права власності територіальної громади на об'єкт приватизації (у разі, коли станом на дату прийняття рішення право власності територіальної громади на об'єкт приватизації, що є нерухомим майном і має балансову вартість, не зареєстровано), а також з моменту отримання позитивного висновку рецензента на звіт незалежного оцінювача про визначення ринкової вартості майна (у разі, коли об'єкт малої приватизації, право власності на який належним чином зареєстроване, не має балансової вартості або прийнято рішення про приватизацію об'єкта на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід'ємних поліпшень).

Орган приватизації територіальної громади затверджує умови продажу (додаткові умови продажу) об'єкта приватизації комунальної власності протягом п'яти робочих днів з моменту подання їх аукціонною комісією;

п.23. У разі проведення аукціону з умовами можуть бути визначені такі умови продажу об'єкта приватизації: /.../ 2) додаткові умови щодо: /.../ оплати послуг юридичних та фізичних осіб (у разі їх залучення), пов'язаних із здійсненням заходів з приватизації об'єктів /.../. Під час розроблення додаткових умов продажу аукціонна комісія керується основною метою приватизації, визначеною Законом, з урахуванням принципів, на основі яких здійснюється приватизація, а також особливостей окремих об'єктів приватизації. Аукціонна комісія, утворена органами приватизації, може розробляти додаткові умови, передбачені цим пунктом, на підставі пропозицій органів, уповноважених управляти відповідним державним майном, підприємств та/або господарських товариств, акції (частки) у статутному капіталі яких належать державі та відносяться до об'єктів малої приватизації, органів місцевого самоврядування, місцевих держадміністрацій, профспілкових організацій, потенційних покупців, а також інформації експертів, консультантів, інших спеціалістів у разі їх залучення до роботи комісії. Після затвердження умов продажу (додаткових умов продажу) орган приватизації не пізніше ніж через 5 робочих днів опубліковує інформаційне повідомлення на офіційному вебсайті Фонду державного майна або на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі;

п.24. Інформаційне повідомлення, що публікується органом приватизації, містить такі відомості: 1) інформацію про об'єкт приватизації: щодо об'єктів нерухомого майна, об'єктів незавершеного будівництва: дані про будівлі (споруди, нежитлові приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано об'єкт приватизації (місцезнаходження, кадастровий номер (за наявності), площу, цільове призначення земельної ділянки, інформацію про особу, якій земельна ділянка належить на праві власності або користування, про наявність обтяжень на земельну ділянку), функціональне використання будівель (споруд, нежитлових приміщень) та умови користування ними; інформацію про договори оренди об'єкта або його частини із зазначенням за кожним договором найменування орендаря, орендованої площі, розміру місячної орендної плати, строку дії договору оренди; інформацію про балансоутримувача (найменування, його місцезнаходження і контактні дані); рівень будівельної готовності (щодо об'єктів незавершеного будівництва); план будівлі (за наявності) (у разі прийняття рішення органом приватизації); фотографічне зображення об'єкта (у разі прийняття рішення органом приватизації); /.../ 2) інформацію про аукціон: спосіб, дата та час проведення аукціону, визначений згідно з абзацом другим пункту 25 цього Порядку; кінцевий строк подання заяви на участь в електронному аукціоні (подання цінових аукціонних пропозицій), визначений згідно з пунктами 45 і 81 цього Порядку; 3) інформацію про умови, на яких здійснюється приватизація об'єкта: стартова ціна об'єкта для кожного із способів продажу; розмір гарантійного внеску електронного аукціону для кожного із способів продажу; розмір реєстраційного внеску; у разі, коли відповідно до рішення органу приватизації проводиться аукціон з умовами, - інформація про умови, визначені відповідно до пункту 23 цього Порядку; 4) додаткову інформацію: /.../ час і місце проведення огляду об'єкта; найменування особи організатора аукціону, його місцезнаходження, адреса веб-сайту, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону (прізвище, ім'я, по батькові контактної особи організатора аукціону, яка є відповідальною за забезпечення можливості огляду об'єкта, номер телефону, адреса електронної пошти), а у разі, коли державний орган приватизації залучив юридичну особу для організації аукціону, також - найменування такого органу приватизації, його місцезнаходження, адреса вебсайту, номер телефону, реквізити договору між державним органом приватизації і організатором аукціону, а також посилання на вебсторінку державного органу приватизації, на якій оприлюднено примірник зазначеного договору з усіма змінами та доповненнями; інші відомості (за рішенням органу приватизації); 5) технічні реквізити інформаційного повідомлення: дата і номер рішення органу приватизації про затвердження умов продажу об'єкта приватизації, прийнятого відповідно до частини четвертої статті 15 Закону; унікальний код, присвоєний об'єкту приватизації під час публікації переліку об'єктів, що підлягають приватизації, в електронній торговій системі; період між аукціоном з умовами або без умов та аукціоном із зниженням стартової ціни, аукціоном із зниженням стартової ціни та аукціоном за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, аукціоном за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій і повторним аукціоном за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій (10-15 календарний день від дати оголошення аукціону); крок (мінімальний крок) аукціону для кожного із способів продажу; /.../;

п.26. Інформація про об'єкт приватизації (лот) міститься у відповідному рішенні органу приватизації про затвердження умов продажу, згідно з яким такий об'єкт виставлено на продаж на електронному аукціоні;

п.27. Орган приватизації через свій особистий кабінет вводить інформацію про лот в електронну торгову систему, опубліковує інформаційне повідомлення в електронній торговій системі, а також вчиняє інші дії, необхідні для проведення та завершення електронного аукціону, встановлені цим Порядком;

п.28. Особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачує реєстраційний та гарантійний внески для набуття статусу учасника;

п.37. Електронний аукціон є процедурою визначення переможця електронного аукціону, в ході якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів, що проводяться за однаковими правилами, визначеними цим Порядком;

п.42. Електронний аукціон може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня його проведення. За наявності підстав, передбачених частиною шостою статті 12 Закону, орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації. Рішення органу приватизації про відміну електронного аукціону опубліковується в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, наступного за днем його прийняття.

п.62. За умови відміни електронного аукціону згідно з пунктом 42 цього Порядку його статус змінюється в електронній торговій системі на статус "Аукціон відмінено" із збереженням всієї інформації, раніше введеної потенційним покупцем або організатором аукціону;

п.68. Переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного аукціону в порядку, встановленому пунктом 64 цього Порядку. Оператор електронного майданчика підписує протокол про результати електронного аукціону та надсилає його до органу приватизації протягом чотирьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування (у разі, коли електронний аукціон відбувся). /.../.

Отже, у розумінні положень Закону №2269-VIII за загальним правилом метою проведення електронних торгів є забезпечення права органу приватизації (організатора аукціону) реалізації державного і комунального майна за найвищою ціною. При цьому, добровільна участь покупця в аукціоні має свідчити про відповідний намір - придбання товару (майна), як за початковою ціною реалізації, так і за ціною ним запропонованою, однак із свідомим ставленням до наявності елементу непередбачуваності. Наведене, у свою чергу, змушує покупців змагатись за придбання шляхом підняття ціни та слугує дієвим механізмом підвищення ціни продажу на рівні не нижчому від реальної ринкової ціни.

В силу положень ч.2 ст.10 Закону №2269-VIII приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.

За умовами п.42 Порядку №432 електронний аукціон може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня його проведення.

Судом встановлено, що станом на день проведення електронного аукціону 07.05.2025 об 11:35 год. організатором/органом приватизації/відповідач-2 аукціон відмінено не було.

Відповідно до протоколу про результати електронного аукціону від 07.05.2025 №SPE001-UA-20250429-84118 (т.1 а.с.35) з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область", електронний аукціон відбувся за моделлю проведення "трираундовий англійський аукціон" зі стартовою ціною лота - 2101800,00 грн, за участю двох учасників - фізичної особи-підприємця Трохимець Ганни Володимирівни та Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест", із визначенням Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (позивач) переможцем за критерієм найвищої цінової пропозиції - 2344013,00 грн.

Після проведення електронного аукціону 07.05.2025 позивач, як переможець електронного аукціону, підписавши відповідно до п.68 Порядку №432 протокол про результати електронного аукціону в порядку, встановленому пунктом 64 цього Порядку протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою, надав протокол оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію - Товариству з обмеженою відповідальністю "Полонекс", а той, в свою чергу, після підпису протоколу надіслав останній до органу приватизації - Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради (відповідач-2).

Разом з тим, рішенням Виконавчого комітету Канівської міської ради (відповідач-1) від 15.05.2025 №171 скасовано електронний аукціон з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, а також визнано такими, що втратили чинність рішення Канівської міської ради від 27.03.2025 №21-126 "Про включення в Перелік об'єктів комунальної власності Канівської міської ради Черкаської області, що підлягають приватизації у 2025 році, магазину загальною площею 784,5 кв.м, який розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі, шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон)" та від 27.03.2025 №21-127 "Про затвердження протоколу аукціонної комісії з продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7".

Вказане рішення мотивоване наявністю нововиявлених обставин, а саме - збільшенням площі спірного об'єкта з 784,5 кв.м до 808,8 кв.м, що також підтверджується витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва від 21.05.2025 за реєстраційним номером документа ТІ01:7201-1335-9369-2064 (т.1 а.с.181 зворот) та Технічним паспортом реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності ТІ01:7201-1335-9369-2064 на об'єкт нерухомого майна - магазин літер "А-14" (група нежитлових приміщень розташованих на 1-мі поверсі багатоповерхового житлового будинку) за адресою: Черкаська область, Черкаський район, Канівська територіальна громада м.Канів, вул.Героїв Дніпра,47-к (т.1 а.с.179).

За наявності підстав, передбачених ч.6 ст.12 Закону №2269-VIII, орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації (п.42 Порядку №432).

Згідно з ч.6 ст.12 Закону №2269-VIII органи приватизації припиняють приватизацію об'єкта приватизації зокрема у випадках ухвалення представницьким органом місцевого самоврядування рішення про скасування попереднього рішення про приватизацію відповідного об'єкта комунальної власності.

Ні приписи Порядку №432, ні приписи чинного законодавства не містять визначення термінів "етапи аукціону" та "будь-які етапи аукціону".

Тобто, норми п.42 Порядку №432 передбачають можливість відміни органом приватизації за його рішенням електронного аукціону на будь-якому етапі до дня проведення такого електронного аукціону, а за наявності підстав, передбачених ч.6 ст.12 Закону, - на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації.

Разом з тим, правові відносини, що виникають, чи можуть виникнути між адміністратором, організатором, операторами, користувачами та учасниками в процесі проведення електронних аукціонів в Електронній торговій системі Prozorro.Продажі також врегульовано Регламентом, затвердженим наказом ДП "Прозорро.Продажі" від 09.07.2018 №8 (далі - Регламент ЕТС).

Згідно з Регламентом ЕТС:

п.5.9.7. Організатор зобов'язаний укласти договір купівлі-продажу/оренди майна (активів) (договору, на підставі якого буде передане право) та опублікувати його через свій особистий кабінет в ЕТС протягом 20 (двадцяти) робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону. Вказаний строк спливає о 18:00 останнього дня строку, встановленого для підписання та опублікування вказаного договору. Даний обов'язок виникає у організатора виключно за умови відсутності рішення про відміну електронного аукціону згідно з п.7.3. Регламенту ЕТС;

п.7.3. Електронний аукціон може бути відмінено організатором на будь-якому його етапі, але до моменту укладення договору купівлі-продажу/оренди (договору, на підставі якого буде передане право), виключно на підставі відповідного рішення. Рішення організатора про відміну електронного аукціону повинно бути викладено у формі розпорядчого акту організатора (рішення, наказу, розпорядження, протоколу тощо) та має містити наступні реквізити: дату прийняття рішення; номер рішення; підставу для відміни електронного аукціону; посилання на рішення організатора, згідно з яким таке майно (актив)/право виставлено на продаж/надається в оренду/передається на електронному аукціоні; підпис уповноваженої особи організатора. Рішення організатора про відміну електронного аукціону опубліковується в ЕТС протягом однієї доби з дня його прийняття;

п.7.27. За умови відміни електронного аукціону згідно пункту 7.3 Регламенту ЕТС, його статус змінюється в ЕТС на статус "Аукціон відмінено" зі збереженням всієї інформації, раніше введеної користувачами, учасниками або організатором;

7.30. У разі невідповідності лоту вимогам цього Регламенту, зміни на будь-якому етапі організації або проведення електронного аукціону (але до моменту підписання договору купівлі-продажу активу (майна), оренди або передачі (надання) права) істотних характеристик лоту, наявності судових рішень та інших факторів, які можуть вплинути на стартову ціну лота та/або ціну реалізації лоту або зацікавленість потенційного покупця щодо його придбання, тощо, адміністратор має право звернутись до організатора щодо необхідності відміни таких електронних аукціонів або їх результатів.

Отже, попри відсутність підстав, передбачених ч.6 ст.12 Закону №2269-VIII, п.7.3 Регламенту ЕТС надає право організатору своїм рішенням відмінити електронний аукціон до моменту укладення договору купівлі-продажу.

Відтак, після опублікування органом приватизації/організатором аукціону Відділом комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (відповідач-2) в Електронній торговій системі Prozorro.Продажі рішення Виконавчого комітету Канівської міської ради від 15.05.2025 №171 "Про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область" Електронною торговою системою 16.05.2025 о 12:36:21 здійснено автоматичне визначення інформації про відміну електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118.

Оскільки згідно з протоколом про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 вказаний електронний аукціон фактично має статус "відмінено", судом відхиляються доводи позивача з приводу того, що він фактично став переможцем аукціону, він та юридична особа - "держатель" електронного торгового майданчика підписали відповідний протокол, який було спрямовано відповідачу для підписання та подальшого укладання договору купівлі-продажу майна, оскільки даний обов'язок виникає у організатора виключно за умови відсутності рішення про відміну електронного аукціону згідно з п. 7.3. Регламенту ЕТС.

17.06.2025 Канівською міською радою прийнято рішення №22-31 "Про скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область" (т.1 а.с.94), яким: скасовано електронний аукціон №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, у зв'язку із нововиявленими обставинами, а саме збільшенням площі об'єкта з 784,5 кв.м на 808,8 кв.м (п.1); рішення Канівської від 27.03.2025 №21-126 "Про включення в Перелік об'єктів комунальної власності Канівської міської ради Черкаської області, що підлягають приватизації у 20235 році, магазину загальною площею 784,5 кв.м, який розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі, шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон)" та рішення Канівської міської ради від 27.03.2025 №21-127 "Про затвердження протоколу аукціонної комісії з продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7" визнано такими, що втратили чинність (п.2).

Суд погоджується із доводами позивача про те, що п.92 Правил №432, посилання на який, як на підставу відміни електронного аукціону, містить спірне рішення відповідача-1 від 15.05.2025 №171, стосується електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, в той час, як аукціон №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область проводився організатором за методом "аукціон з умовами", а відтак зазначений пункт Порядку №432 не міг бути підставою для скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118. Разом з тим, вказаною нормою, як і п.42 Правил №432 (яку відповідач-3 зазначив як одну із підстав прийняття спірного рішення від 17.06.2025 №22-31), передбачено можливість прийняття органом приватизації територіальної громади рішення щодо відміни електронного аукціону за наявності підстав, передбачених ч.6 ст.12 Закону, на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації.

Одночасно, суд погоджується і з доводами позивача, що наведені відповідачами-1,3 у спірних рішеннях підстави скасування аукціону SPE001-UA-20250429-84118 "нововиявлені обставини - збільшення площі об'єкта" не можна вважати такими, що чітко підпадають під ті підстави для відміни електронного аукціону, які визначені на законодавчому рівні.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що:

відповідно до ч.4 ст.22 Закону №2269-VIII, встановлено, що стартова ціна об'єкта малої приватизації визначається аукціонною комісією на рівні балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації;

згідно із протоколом аукціонної комісії від 18.03.2025 №7 з метою встановлення стартової ціни об'єкта використано балансову вартість магазину, виходячи з його загальної площі - 784,5 кв.м - 4203600,00 грн;

обставина неправильного визначення аукціонною комісією складових частин об'єкта, а саме його площі, мала наслідком передачі останнього на реалізацію за ціною, яка вочевидь не відповідає критерію його ринкової вартості, що прямо суперечить положенням п.22 Порядку №432, ч.4 ст.22 Закону №2269-VIII, ч.6 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - є тією обставиною на підставі, якої відповідач-2 (зокрема керуючись положенням п.7.3 Регламенту ЕТС) мав право припинити торги.

Крім того, суд зауважує, що саме ця ж обставина стала підставою і для прийняття відповідачем-3 рішення від 17.06.2025 №22-31 про визнання такими, що втратили чинність рішень Канівської міської ради від 27.03.2025 №21-126 "Про включення в Перелік об'єктів комунальної власності Канівської міської ради Черкаської області, що підлягають приватизації у 2025 році, магазину загальною площею 784,5 кв.м, який розташований по вул.Героїв Дніпра,47-К в м.Каневі, шляхом продажу на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон)" та від 27.03.2025 №21-1027 "Про затвердження протоколу аукціонної комісії для продажу об'єкту комунальної власності Канівської міської територіальної громади на аукціоні в електронній формі (електронний аукціон) від 18.03.2025 №7".

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Тож, виходячи з основних засад Закону №2269-VIII, реалізація майна за ціною нижчою його ринкової вартості прямо суперечить вимогам законодавства і, у випадку укладення такого правочину, Канівська міська рада буде вимушена звертатись до суду щодо його недійсності.

При цьому суд також враховує, що статтею 228 Цивільного кодексу України передбачено правові наслідки вчинення правочину, який порушує публічний порядок, вчинений з метою, що суперечить інтересам держави і суспільства. Так, правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Обґрунтованість такої відмови, зокрема з посиланням на обставини реалізації за цінами, не нижчими за ринкові та, відповідно їх спростування, покладається на сторони у справі відповідно до засад змагальності, які передбачають, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч.3 ст.13 ГПК України), обов'язку доказування і подання доказів відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст.74 ГПК України).

Згідно зі статтею 13 Цивільного кодексу України, визначивши межі здійснення цивільних прав, закон встановлює, що особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд; при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині; не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

Цивільне законодавство ґрунтується на вільному здійсненні цивільних прав, а також добросовісності учасників цивільних правовідносин при здійсненні цивільних прав і виконання обов'язків. Таким чином, особа не може отримувати переваги від недобросовісної поведінки.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2269-VIII основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об'єктів приватизації ефективному приватному власнику.

Із врахуванням викладеного, суд вважає підставним прийняття відповідачами-1,3 рішень про скасування аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, до моменту укладення договору купівлі-продажу відповідно до п.7.3 Регламенту ЕТС. Доводи позивача про те, що збільшення площі спірного об'єкта внаслідок проведення будівельних робіт працівниками Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора" відбулось після проведення аукціону та оголошення позивача переможцем, не свідчать про протиправність прийнятих відповідачами-1,3 рішень.

Відтак, твердження позивача про те, що відповідачі не мали права відміняти електронний аукціон не знайшли свого підтвердження при розгляді справи.

Доводи позивача про правомірні очікування (т.1 а.с.4 зворот) як підстава для задоволення позову, перевірені судом та не враховуються при прийнятті рішення, оскільки:

Принцип правомірних (законних) очікувань - це усталена доктрина, що базується на верховенстві права та захищає особисту впевненість особи в стабільності правової ситуації. Вона гарантує, що обґрунтовані сподівання на дії органів влади (наприклад, видані дозволи, стабільна судова практика) не будуть скасовані без поважних причин, забезпечуючи передбачуваність права.

Для застосування принципу правомірного очікування/законного сподівання суд враховує, що позивач виявив намір придбати об'єкт - магазин загальною площею 784,5 кв.м, однак відповідачі від імені об'єднаної територіальної громади не можуть діяти собі на збиток, не враховуючи реальну збільшену площу спірного об'єкта приватизації до 808,8 кв.м.

При цьому суд враховує закриття електронного протоколу аукціону з формулюванням

статусу аукціону - "відмінено", що не дозволяє відновити дію аукціону №SPE001-UA-20250429-84118, оскільки закон не передбачає такого механізму.

Не знайшли свого підтвердження і твердження позивача, що оскаржувані рішення відповідачів порушують принцип стабільності суспільних відносин, які у спірних відносинах виникли між сторонами, оскільки прийняте органом місцевого самоврядування рішення позбавляє можливості позивача реалізувати своє право на приватизацію об'єкта, закріплене законодавством України, та ставить його у значно гірше становище, ніж існувало до прийняття оскаржуваного рішення; позивач належними та допустимими доказами не довів погіршення свого становища за результатами проведеного аукціону.

З огляду на те, що вимога позивача про зобов'язання відповідача-2 протягом 10 робочих днів з дати набрання законної сили рішенням суду у даній справі затвердити та завантажити в систему електронних торгів "Прозорро.Продажі", підписаний Товариством з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (код ЄДРПОУ 44048565) та оператором електронного майданчика Товариством з обмеженою відповідальністю "Полонекс" протокол про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область, який відбувся 07.05.2025 і в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" визнано переможцем, є похідними від позовних вимог про визнання незаконними та скасування рішень відповідачів-1,3 про погодження скасування електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення цих вимог.

Відповідно до ст.ст.74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Позивачем всупереч вимог та приписів ч.1 ст.74, ст.76, 77 ГПК України доводів та документів відповідачів про правомірність скасування аукціону - не спростовано.

Беручи до уваги викладене вище, оцінюючи встановлені обставини справи та приписи законодавства в сукупності, суд дійшов висновку, що у даному випадку позовні вимоги із наданими на їх обґрунтування доказами не можуть слугувати підставою для визнання незаконними та скасування рішень відповідачів-1,3 про скасування аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 з продажу об'єкта малої приватизації - магазину загальною площею 784,5 кв.м, розташованого за адресою: вул.Героїв Дніпра,47-К, м.Канів, Черкаський район, Черкаська область. Відтак, позов задоволенню не підлягає з мотивів неналежного способу захисту, необґрунтованості та недоведеності вимог.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

При зверненні з цим позовом до суду позивач сплатив судовий збір в загальному розмірі 9084,00 грн за три вимоги немайнового характеру, що підтверджується платіжними інструкціями від 15.06.2025 №14 та від 15.07.2025 №16.

Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:

ч.1, 2 ст.123. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом;

п.2 ч.1 ст.129. Судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так, у зв'язку із повною відмовою у задоволенні позову відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.

Водночас, відповідно до ч.9 ст.129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Суд має застосовувати зазначені положення процесуального закону за наявності одночасно у сукупності таких умов: 1) вирішення судом спору по суті; 2) встановлення судом одного із таких випадків: зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони. Зміст вказаної норми також свідчить про те, що останньою встановлено дискреційне повноваження суду, тобто його право, а не обов'язок здійснити розподіл судових витрат у вищезазначений спосіб. При цьому висновок суду про необхідність покладення судових витрат на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір, повинен бути належним чином обґрунтованим. Аналогічні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 12.07.2022 у справі №910/18790/19, від 31.05.2022 у справі №927/515/21, від 25.11.2021 у справі №904/5929/19 та додаткових постановах Верховного Суду від 12.07.2022 у справі №910/18790/19, від 04.03.2021 у справі №916/376/19).

Суд встановив, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідачів-1,2 під час організації і проведення аукціону (неправильне визначення площі об'єкта, що в подальшому призвело до неправильного визначення стартової ціни останнього для продажу з електронного аукціону №SPE001-UA-20250429-84118 і стало підставою для самостійного скасування цього аукціону), хоч вказані обставини і не є підставою для задоволення позовних вимог, однак викликали обґрунтований сумнів у позивача щодо правомірності дій останніх та зумовили його звернення до суду із позовом. Відтак, суд вважає цілком справедливим покладення судових витрат у вигляді судового збору в повному обсязі на відповідачів-1,2 в рівних частинах.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (Київська область, Бучанський район, с.Макарів, вул.Ярослава Мудрого,63-Б, код ЄДРПОУ 44048565) до відповідачів: Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (м.Канів, вул.Захисників України,3, код ЄДРПОУ 04060795), Відділу комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (м.Канів, вул.Шевченка,11, код ЄДРПОУ 21387003) та Канівської міської ради (м.Канів, вул.О.Кошового,3, код ЄДРПОУ 33362991) про визнання протиправним та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Стягнути з Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (Черкаська область, Черкаський район, м.Канів, вул.Захисників України, буд.3, код ЄДРПОУ 04060795) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (Київська область, Бучанський район, с.Макарів, вул.Ярослава Мудрого,63-Б, код ЄДРПОУ 44048565) 4542,00 судового збору.

Стягнути з Відділу Комунального майна та земельних ресурсів Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (Черкаська область, Черкаський район, м.Канів, вул.Шевченка,11, код ЄДРПОУ 21387003) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сектор Інвест" (Київська область, Бучанський район, с.Макарів, вул.Ярослава Мудрого,63-Б, код ЄДРПОУ 44048565) 4542,00 судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено і підписано 13.02.2026.

Суддя Г.М.Скиба